Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Insa pot fi folosite si ca metoda de a scoate bani de pe ele, nu e obligatoriu sa le folosesti doar pentru cumparaturi, le poti folosi si ca pe un credit de nevoi personale.

#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,951
  • Înscris: 18.12.2007
Evident ca poti, dar platesti dobanda din momentul in care ai retras banii. Daca iti convine asa, go for it. Oricum valoarea alocata pe cardul de credit ti se scade din maximul posibil pe care il poti imprumuta.

#21
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Nu este adevarat, ai perioada de gratie si la banii retrasi.

#22
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Nu stiu ce carduri aveti voi dar eu la overdraft (descoperire de card) am sa zicem 6% desi e mai mica si la cardul de cumparaturi minim 24%. La cardul de cumparaturi nu ai perioada de gratie la scoaterea de cash si e 0,4% comisionul de retragere! Vorbesc de carduri la trasilvania!
@initiator un card de cumparaturi sau un overdraft iti va scadea bonitatea! Mai ales daca este si utilizat.

Edited by farausername, 10 July 2017 - 13:38.


#23
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Eu overdraft nu am facut niciodata, insa imi tot propuneau si dobanzi sub 18% nu am vazut la nimeni. Nu vad logica in a face asa ceva (overdraft). E o aberatie, un instrument destinat pentru oamenii needucati financiari.
Cat despre cardul de credit la BT Mastercard, daca il utilizezi cum trebuie dobanda acestuia este de 12%, dobanda aia de peste 20% se aplica doar in cazul in care nu stii sa utilizezi acest instrument.

Edited by pclife, 10 July 2017 - 14:01.


#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,951
  • Înscris: 18.12.2007
Omule, overdraftul e ceva, cardul de credit altceva. Inainte sa pui etichete ar fi bine sa iti lamuresti tu niste notiuni.
La BT pe site nu exista decat un singur card de credit mastercard, unul pentru medici la care nu ai perioada de gratie pentru retrageri de la bancomat. Celelate sunt visa sau de debit. Te referi la vreun alt card iesit din oferta?

#25
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Adevarul e ca trebuie sa fii foarte needucat sa accepti o dobanda de 4% la overdraft, mai bine faci un credit ceva, un card de cumparaturi cu dobanda de 24%.
Giiiizzzas!

Edited by farausername, 10 July 2017 - 15:10.


#26
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

View Postfarausername, on 10 iulie 2017 - 15:09, said:

Adevarul e ca trebuie sa fii foarte needucat sa accepti o dobanda de 4% la overdraft, mai bine faci un credit ceva, un card de cumparaturi cu dobanda de 24%.
Giiiizzzas!
Ce banca ofera o asemenea dobanda direct, fara sa ai alte imbarligaturi? ( ca sa un venit mai baban, ca sa salariu la ei dar minim xzzz suma, ca etc?

Tot ce am gasit eu pana acum e cu minim 4,99+ROBOR 3M.

#27
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017

View PostAlexEn, on 10 iulie 2017 - 14:29, said:

Omule, overdraftul e ceva, cardul de credit altceva. Inainte sa pui etichete ar fi bine sa iti lamuresti tu niste notiuni.
La BT pe site nu exista decat un singur card de credit mastercard, unul pentru medici la care nu ai perioada de gratie pentru retrageri de la bancomat. Celelate sunt visa sau de debit. Te referi la vreun alt card iesit din oferta?
Stiu foarte bine ce e overdraftul si ce e cardul de credit. Ce doream sa spun e ca overdraftul nu are sens decat pentru needucatii financiar si cei care cheltuie cash mai mult decat produc, in principal cei din mediul rural care nu stiu cum e cu plata cu cardul de credit, ca ciobanul nu are POS ca in reclame Posted Image. Acolo economia e 100% la negru, deci trebuie cash.
Pentru a achizitiona electrocasnice sau pentru a folosi sumele temporar ca imprumut, cardul de credit e solutia ideala, ofera rate fara dobanda si cash la cost mic, in mare parte datorita perioadei de gratie care la overdraft nu exista.
Ma refer la MasterCard Forte, rebranduit in MasterCard Star Forte. Aceleasi conditii de ani de zile. Si nu e singura banca ce ofera conditii de genul acesta.

Edited by pclife, 10 July 2017 - 17:36.


#28
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

View Postsfantu.dracu, on 10 iulie 2017 - 16:32, said:


Ce banca ofera o asemenea dobanda direct, fara sa ai alte imbarligaturi? ( ca sa un venit mai baban, ca sa salariu la ei dar minim xzzz suma, ca etc?

Tot ce am gasit eu pana acum e cu minim 4,99+ROBOR 3M.
Bancpost are 4% la overdraft, transilvania la fel, raiffeisen tot pe acolo insa depinde de angajator ;)
Prefer oricand un overdraft decat un credit, dar na, eu sunt mai needucat financiar :P

Edited by farausername, 10 July 2017 - 22:07.


#29
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Cand s-au facut dobanzile astea asa mici la overdraft nu stiu, mie niciodata nu mi-au propus ceva sub 18%.
Imi e greu sa cred ca au scazut asa mult si ca au ajuns sa aiba un cost mai mic decat creditele clasice... nu ar avea sens, overdraftul din istoria lui fiind cea mai proasta varianta de a lua bani cu imprumut in Romania :D
E adevarat ca a trecut ceva vreme de la ultima propunere de a contracta in ovedraft, cred ca mai mult de 1 an, chiar nu am tinut evidenta.
Nu m-au interesat care sunt dobanzile actuale la overdraft ca nu imi este de folos, si partea cea mai deranjanta e ca nici nu sunt afisate public dobanzile, trebuie sa vorbesti cu un consultant sa le afli.

#30
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Sunt la fel de mari ca la cardul de credit, nustiu de unde-i aberatia asta cu 4%.

Edited by don_dannielo, 11 July 2017 - 05:16.


#31
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Ti-am zis ca depinde de angajator, angajatorii mari precum si institutiile au dobanzi preferentiale negociate. Spre exemplu consiliile judetene au vreo 4-5%, depinde de banca, institutiile speciale gen mapn au undeva la 4%, societati comerciale din patronajul statului au undeva la 6%, etc....Eu nu vorbesc de persoane fizice care se duc sa isi deschida cont la banca, vorbesc de angajati in companii mari/ institutii cu mii de angajati, aia altfel negociaza nivelul comisioanelor la ce rulaj fac prin conturi ca una e sa rulezi cateva zeci de milioane de euro lunar si alta e sa rulezi cate 1000-2000 de euro prin cont. Capisci?

Edited by farausername, 11 July 2017 - 13:38.


#32
floel95991

floel95991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.05.2017
Intre timp cei de la ING mi-au transmis ca dosarul inca se analizeza,iar cei  de la Bucuresti mi-au cerut  sa argumentez cresterea  brusca a salariului,iar pe baza argumentelor mele  se vor pronunta,asta mi s-a transmis din partea agentului.Nu vi se pare cam ciudata  actiunea ca pe baza la ce voi scrie eu,ei vor decide? Si ma gandesc ca sanse sunt destul de bune sa accepte nu?

#33
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Incearca la mai multe banci, direct sau prin broker de credite. Cel mai bine este sa le spui direct ca vrei si un credit de nevoi personale, nu sa incerci sa ii pacalesti. Cardul nu prea te ajuta la ce ai tu nevoie.

#34
flor80

flor80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 29.05.2005

View Postpclife, on 10 iulie 2017 - 23:06, said:

Cand s-au facut dobanzile astea asa mici la overdraft nu stiu, mie niciodata nu mi-au propus ceva sub 18%.
Imi e greu sa cred ca au scazut asa mult si ca au ajuns sa aiba un cost mai mic decat creditele clasice... nu ar avea sens, overdraftul din istoria lui fiind cea mai proasta varianta de a lua bani cu imprumut in Romania :D
E adevarat ca a trecut ceva vreme de la ultima propunere de a contracta in ovedraft, cred ca mai mult de 1 an, chiar nu am tinut evidenta.
Nu m-au interesat care sunt dobanzile actuale la overdraft ca nu imi este de folos, si partea cea mai deranjanta e ca nici nu sunt afisate public dobanzile, trebuie sa vorbesti cu un consultant sa le afli.
Overdraftul e trecut in conventia angajatorului cu banca.
Dobanda este in jur de 4 - 6% in functie de ce s-a negociat si da, e mai mica decat la un credit.
La mine e 4.5% in limita a 3 salarii.
Daca angajatorul nu are nici o conventie atunci mai bine iti faci un card de credit.

#35
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Asa spuneti oameni buni, ca sunteti bugetari, la astia da, intradevar au conditii bune la creditare, la jumatate dobanzile fata de cei din privat si nu numai la overdraft, dar la orice tip de credit.

View Postfloel95991, on 11 iulie 2017 - 14:40, said:

Intre timp cei de la ING mi-au transmis ca dosarul inca se analizeza,iar cei  de la Bucuresti mi-au cerut  sa argumentez cresterea  brusca a salariului,iar pe baza argumentelor mele  se vor pronunta,asta mi s-a transmis din partea agentului.Nu vi se pare cam ciudata  actiunea ca pe baza la ce voi scrie eu,ei vor decide? Si ma gandesc ca sanse sunt destul de bune sa accepte nu?
Exact ce spuneam eu mai sus, daca a crescut salariul brusc in urma cu 3 luni miroase a posibila teapa, deaceea vor fi precauti in a acorda credite in functie de venitul ala crescut brusc cu 100%, mai ales daca angajatorul nu e unul foarte mare si e un SRL al unui "prieten" :D
Se practica foarte mult metoda asta cu facut provizoriu salariul mare in acte pentru a obtine credit si apoi se da teapa la banca, si trece la munca la negru sau la munca pe minim cand se ajunge la executare.

Sa inteleg ca ai sarit de la minim la 2500 lei brusc acum 3 luni... sanse slabe sa iti calculeze in functie de venitul asta nou si umflat :D
Totusi ce angajator e ala care ofera mariri de 100% asa usor?

#36
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Companiile de stat nu sunt bugetare, ele produc bani pentru stat, drept dovada salariile angajatilor nu au fost afectate de taierile piticului iubitor de basau!
E simplu : daca a terminat omu' facultatea e normal sa ii dubleze salariul, inainte era pe studii medii, acum pe superioare!
Conectam si noi creierul inainte sa vorbim?
Auzi ce ii @ oote pe ei grija...de ce i s-a dublat salaru' - si-o fi pus-o cu patroana, treaba lui ce si cum a facut! Giiizas, ce ii macina pe unii....

Edited by farausername, 11 July 2017 - 19:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate