Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
floel95991

floel95991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.05.2017
Buna ziua,Am varsta de 22 de ani sunt activ in campul muncii de 2 ani,iar la actualul loc de munca am 1 an si jumate.De la 1 martie 2017 am salariul de 2500 lei net.Doresc obtinerea unui credit ipotecar,iar pentru achitarea valorii avansului de 15% sa fac un credit de nevoi personale,care sa acopere macar 10%, 5% avandu-i eu.Am incercat la doua banci pana in momentul de fata si m-i sa transmis ca nu ma incadrez:ING si BRD. Credeti ca m-asi putea califica undeva?  De exemplu am vazut la BT ca ofera un card star care insumeaza pana un imprumut in valoare de ecgivalentul a 5 salarii si ma gandesc ca poate ar fi mai usor de acceptat acest card la ei+un credit ipotecar tot la ei?  Sau ca o ultima solutie asi mai avea imprumut la o institutie nonbancara care sa nu transmita datele catre banci si su nu apar ca fiind implicat in alte credite.Exista asa ceva?  Daca ma puteti ajuta cu informatii v-as fi recunoscator.Multumesc!

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
De ce te grabesti?

#3
floel95991

floel95991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.05.2017
Mai multe motive nu le pot expune aici.

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
La varsta asta, la care ai -in teorie- o gramada de oportunitati pe care sa le speculezi, e prea putin recomandat sa-ti cumperi o locuinta.
E mult mai comoda o chirie. Si-un rucsac.

Edited by sfantu.dracu, 09 July 2017 - 14:21.


#5
floel95991

floel95991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.05.2017
Stiu asta ar fi calea putin mai usoara sa zic asa,dar eu cred ca nu intotdeauna ca ce e mai usor e si mai bun

#6
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Deocamdata nu e usor pentru tine sa accesezi un credit ipotecar.
Deci?
De ce te grabesti?

#7
floel95991

floel95991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.05.2017
Vreau sa-mi fie usor mai tarziu cand odata cu varsta multe se vor schima..Puterea de munca va scadea.

#8
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
O sa-ti fie mai usor atunci, pentru ca vei avea la vremea respectiva un avans mai mare (deci un credit cu o valoare mai mica) si un salariu mai atractiv pentru banci. :)

In ce ma priveste, sa iei credit pentru credit peste credit este total neproductiv.

#9
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Mai bine mergi pe o descoperire de card decat pe card de cumparaturi, dobanda este de 5 ori mai mica! Transilvania accepta pana la 7 salarii descoperire de card. Problema va fi ca daca scoti banii din descoperire si apoi faci creditul nu vei fi eligibil deoarece sistemul vede si descoperirile si cardurile de cumparaturi. Singura varianta sa poti intra cu adevarat in rahat este sa faci un CAR. Astia nu sunt vazute in sistem si au dobanzi rezonabile 6-8%. Problema este sa gasesti unul care sa iti dea banii caci principiul de functionare nu prea permite. Singurul sfat este sa gasesti unul ok, de genul cel al Electrica sau Metrorex sau etc, de la companii mari, nu baubauri.
Bine, cel mai sanatos sfat e sa NU faci credit decat daca nu ai incotro, aka urgente medicale, in rest nimic nu merita, nici fierul de il conduci si cu atat mai putin cutia in care stai. Pentru alea exista inchiriere!

Daca pui lunar 500 de roni deoparte este mai sanatos decat sa te inglobezi in datorii!

#10
floel95991

floel95991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.05.2017
Iti multunesc mult pentru sfat am sa ma interesez.

#11
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Trebuie sa ai un anumit grad de indatorare IN TOTAL.
Daca iei credit si pentru avans, deja l-ai depasit.

#12
floel95991

floel95991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.05.2017
Suma pe care eu o doresc nu ar depasi 40% cu cele doua credite ,dar poate e mult..

#13
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Si daca se intampla sa ramai fara job in cei 30 ani, ai posibilitate sa platesti, ratele, intretinerea si sa mai si supravietuiesti? Ca altfel ramai si fara locuinta si sa mai ramai si dator la banca sau recuperatori daca nu isi scot banii din licitatie...

#14
floel95991

floel95991

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.05.2017
Poi un grad de risc cred eu ca exista in orice si trebuie asumat...Daca ar fi asa ar trebui sa stau toata viata in chirie,dar si asa ar exista posibilitatea sa nu mai am bani sa platesc..

#15
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Asa o sa ai o cutie veche peste 30 de ani pe care vei fi platit triplu si care va valora cat o scobitoare. Asta daca rezista 30 de ani. Sa te legi cu lanturi de la varsta asta mi se pare o prostie, dar no, fiecare cu calculele lui. Presupun ca te vezi si la pensie deja......:) :) la cat de dinamica e piata muncii nu merita sa te inglobezi in datorii!

#16
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017

View Postfarausername, on 09 iulie 2017 - 14:41, said:

Mai bine mergi pe o descoperire de card decat pe card de cumparaturi, dobanda este de 5 ori mai mica! Transilvania accepta pana la 7 salarii descoperire de card.
Nu ai dreptate, cel putin nu in cazul asta cu BT Card de Credit. Dobanda la acest card de credit este in realitate de aproximativ 12%, in timp ce la un overdraft (descoperire) e chiar dubla.

Trebuie tinut cont ca orice credit facut pentru avans se va contoriza in gradul de indatorare si riscul clientului, scazand astfel sansele de a lua credit ipotecar, mai ales in cazul unor venituri relativ mici (precum cel de 2500).
Mai trebuie sa tii cont ca daca alegi card de credit sau overdraft, cel mai probabil nu vei primi maximul posibil la prima emitere, cu atat mai mult cu cat esti tanar, ai vechime in munca putina, vechime la locul de munca actual putina, salariul ala a crescut in ultimele 3 luni...

#17
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 14.04.2006
Incearca la un brocker de credite. Stiu conditiile de la cam toate bancile si te pot indruma.

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View Postfloel95991, on 09 iulie 2017 - 14:01, said:

Buna ziua,Am varsta de 22 de ani sunt activ in campul muncii de 2 ani,iar la actualul loc de munca am 1 an si jumate.De la 1 martie 2017 am salariul de 2500 lei net.Doresc obtinerea unui credit ipotecar,iar pentru achitarea valorii avansului de 15% sa fac un credit de nevoi personale,care sa acopere macar 10%, 5% avandu-i eu.Am incercat la doua banci pana in momentul de fata si m-i sa transmis ca nu ma incadrez:ING si BRD. Credeti ca m-asi putea califica undeva?  De exemplu am vazut la BT ca ofera un card star care insumeaza pana un imprumut in valoare de ecgivalentul a 5 salarii si ma gandesc ca poate ar fi mai usor de acceptat acest card la ei+un credit ipotecar tot la ei?  Sau ca o ultima solutie asi mai avea imprumut la o institutie nonbancara care sa nu transmita datele catre banci si su nu apar ca fiind implicat in alte credite.Exista asa ceva?  Daca ma puteti ajuta cu informatii v-as fi recunoscator.Multumesc!

Nu te ajuta cu nimic un card de credit daca te intereseaza strict un imprumut cu scop ipotecar. Cardurile de credit sunt pentru cumparaturi nu ca sa scoti bani de pe ele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate