Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Salariu dupa demisie? (3 zile de munca)

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014
Salutari,

Am 18 ani si pe data de 06.07.2017 m-am angajat la o firma de paza a mall-ului.
Inainte cu o zi de inceperea lucrului, am fost la sediul firmei de paza, am semnat un contract (pe care scria 8 ore de munca, desi noi lucram 12 ore/zi), insa seful firmei de paza nu mi-a lasat un contract si pe mana mea, iar din cate am inteles, era obligat sa o faca.

Ideea e ca am lucrat 3 zile (din data de 06.07 pana in data de 08.07) si am vrut sa imi dau demisia, insa seful de tura m-a anuntat ca ar trebui sa lucrez pana in data de 30.07 daca vreau sa primesc banii pe zilele muncite.
Seful firmei de paza are o alta varianta, astfel ca l-a anuntat pe un coleg ca ar trebui sa munceasca pana in data de 18.07 ca sa poata primi salariul.
Pe data de 16 se primeste salariul, insa  se primesc banii pe zilele muncite cu o luna inainte. Daca eu am lucat din 06.07 pana in 08.07 ar trebui sa primesc banii in data de 16.08.

Intrebarea principala este: daca imi dau demisia, voi mai primi banii pe cele 3 zile muncite?
Odata ce am pierdut din timpul liber ca sa lucrez la ei si odata ce am semnat un contract, sunt obligati sa ma plateasca, din cate am inteles.

S-au oferit multe persoane sa ma ajute in legatura cu asta, pe cale ilegala, dar eu zic ca momentan trebuie sa incercam cu legislatia si cu drepturile, nu cu amenintarile si celelalte actiuni. Tocmai de aceea am apelat la ajutorul vostru, daca sunteti disponibili.

Multam, astept raspuns.

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
In cate exemplare l-ai semnat?

Daca iti dai demisia intri in preaviz, nu pleci pur si simplu, apoi se face plata salariului sau lichidare dupa caz.\

p.s. odata semnat un contract nu ai pierdut nici un timp liber.

Edited by MarianG, 09 July 2017 - 13:59.


#3
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014
Intr-un singur exemplar, banuiesc.
A fost nevoie de vreo 7-8 semnaturi.

Edited by althea, 09 July 2017 - 15:05.
citat mesaj sters


#4
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Eu zic ca pe 16 august ar trebui sa primesti banii pe cele 3 zile muncite in iulie. Asta doar in cazul in care in contract nu e stipulat altceva (vreo clauza abuziva?!)

#5
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
In Romania au doar drepturi banditi,discriminati,hoti,...

#6
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
In contractul ala e cumva specificat numarul minim de zile  ?  
Chiar si o ora daca ai lucrat ei trebuie sa-ti plateasca munca. Ameninta-i cu sesizarea la ITM, si nici nu te lasa. Daca ai depus demisia mergi pe demisie, nu accepta sa lucrezi mai mult decat ai semnat pe contract decat daca iti cer in scris.

#7
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

 lex2010, on 09 iulie 2017 - 13:58, said:

Eu zic ca pe 16 august ar trebui sa primesti banii pe cele 3 zile muncite in iulie. Asta doar in cazul in care in contract nu e stipulat altceva (vreo clauza abuziva?!)
Exact asa ziceam si eu.

 zippo68, on 09 iulie 2017 - 13:58, said:

In Romania au doar drepturi banditi,discriminati,hoti,...
Cine nu are, isi face. Posted Image

 pacopaco1967, on 09 iulie 2017 - 13:59, said:

In contractul ala e cumva specificat numarul minim de zile  ?  
Chiar si o ora daca ai lucrat ei trebuie sa-ti plateasca munca. Ameninta-i cu sesizarea la ITM, si nici nu te lasa. Daca ai depus demisia mergi pe demisie, nu accepta sa lucrezi mai mult decat ai semnat pe contract decat daca iti cer in scris.
Nu cred ca e specificat numarul de zile. Am facut cerere de copie a contractului de 2 ori si mi s-a spus ca o sa-l primesc luni. Sa vedem.
O sa-l sun azi pe seful firmei sa ne intalnim fata in fata sau sa discutam prin telefon, ca sa vad si varianta lui reala. Ma ajuta cu ceva daca inregistrez conversatia?

Edited by asdfa34, 09 July 2017 - 14:03.


#8
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 asdfa34, on 09 iulie 2017 - 13:53, said:

Intrebarea principala este: daca imi dau demisia, voi mai primi banii pe cele 3 zile muncite?
... DA, daca fac pe prostii reclama-i la ITM. Din start au incalcat contractul daca in el scrie 8 ore de munca si tu ai muncit 12. Diferenta aia de 4 ore/per zi trebuie platita ca ore suplimentare per/zi... practic in alea 3 zile ai muncit 4 zile de 8 ore + inca 4 ore

Edited by bogdan181180, 09 July 2017 - 14:08.


#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
Eu spun ca ITM-ul abia a primit contractul
apoi, programul (standard) este de 8 ore /zi,  40 ore/saptamana.
Tot in contractul ala scrie ca poti avea ture de 12 ore, din 4 sunt supliemtnare, si dupa caz 8 de noapte cu spor aferent.

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

 BT-OO5, on 09 iulie 2017 - 13:57, said:

Cum plm?
Simplu.

In august/septembrie 2015 a implinit 17 ani.
In august/septembrie 2016 a implinit 18 ani.
In august/septembrie 2017 va implini 19 ani. (Deci are 18.)



asdfa34, in mod normal, va trebui sa fii platit pentru cele 3 zile. Doar ca banii (in mod normal) ii vei primi in 16 august, atunci cand se plateste restul de plata pentry luna anterior lucrata.
Mai devreme doar daca e de acord vreun sef.

Ar fi bine sa ceri un exemplar al contractului semnat de tine.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

 asdfa34, on 09 iulie 2017 - 13:58, said:

Intr-un singur exemplar, banuiesc.
A fost nevoie de vreo 7-8 semnaturi.
paznic la magazin doar daca esti angajat
in rest, 3 contracte,  firma - itm - angajat.
Ma bucur ca stii sa numeri si sa aproximezi.

Edited by althea, 09 July 2017 - 15:08.
citat mesaj sters


#12
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

 sfantu.dracu, on 09 iulie 2017 - 14:04, said:

Simplu.
In august/septembrie 2015 a implinit 17 ani.
In august/septembrie 2016 a implinit 18 ani.
In august/septembrie 2017 va implini 19 ani. (Deci are 18.)
asdfa34, in mod normal, va trebui sa fii platit pentru cele 3 zile. Doar ca banii (in mod normal) ii vei primi in 16 august, atunci cand se plateste restul de plata pentry luna anterior lucrata.
Mai devreme doar daca e de acord vreun sef.
Ar fi bine sa ceri un exemplar al contractului semnat de tine.
Am cerut, m-au anuntat ca o sa-l primesc luni. Multam pentru raspuns.


Va multumesc pentru raspunsurile primite pana acum.
Il sun imediat pe seful firmei de paza si revin cu noutati, sa aflu si varianta lui reala.

Edited by asdfa34, 09 July 2017 - 14:06.


#13
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 asdfa34, on 09 iulie 2017 - 13:53, said:

Seful firmei de paza are o alta varianta, astfel ca l-a anuntat pe un coleg ca ar trebui sa munceasca pana in data de 18.07 ca sa poata primi salariul.
Pe data de 16 se primeste salariul, insa  se primesc banii pe zilele muncite cu o luna inainte. Daca eu am lucat din 06.07 pana in 08.07 ar trebui sa primesc banii in data de 16.08.
Minte cu nerusinare, daca esti in perioada de proba plata salariului din cate stiu se face la numarul de zile muncite
Referitor la plata salariului, s-ar putea sa nu minta.... cand lucram la Altex primeam salariu pe munca mea prestata cu o luna in urma.

#14
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

 bogdan181180, on 09 iulie 2017 - 14:05, said:

Minte cu nerusinare, daca esti in perioada de proba plata salariului din cate stiu se face la numarul de zile muncite
Referitor la plata salariului, s-ar putea sa nu minta.... cand lucram la Altex primeam salariu pe munca mea prestata cu o luna in urma.

Da, stiu ce zici. Aici nu e nimic iesit din comun. Asa e procedura lor, asa se face.

#15
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 asdfa34, on 09 iulie 2017 - 13:53, said:

insa seful de tura m-a anuntat ca ar trebui sa lucrez pana in data de 30.07 daca vreau sa primesc banii pe zilele muncite.

In orice contract civilizat trebuie sa existe specificata perioada de proba, in care ori tu poti renunta la locul de munca sau angajatorul la tine, fara nici un preaviz sau alte conditii. Nu conteaza cate zile ai lucrat, trebuie sa fii platit pentru munca ta, bineinteles cand se specifica in contract (de ex: data de 15 a lunii urmatoare).
Pe viitor casca ochii si citeste tot ce scrie intr-un contract, cere explicatii pentru orice nu intelegi (preferabil dintr-o sursa sigura) si nu te mai grabi sa semnezi ca fata mare la maritat. Un contract trebuie sa aiba 3 exemplare pe care tu trebuie sa le citesti si sa le compari intre ele, sa cunosti integral tot ce prevede si in momentul cand semnezi iei cu tine exemplarul tau. Asta-i tertip vechi de "patronas": hai repede sa semnezi, nu mai citit ca ii in regula si contractu ti-l dam luni.

Edited by gabyxm, 09 July 2017 - 14:36.


#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,022
  • Înscris: 06.09.2008
Ce anume nu ti-a placut la serviciu ?
Ca as considera un serviciu de paznic...

#17
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

 gabyxm, on 09 iulie 2017 - 14:35, said:

In orice contract civilizat trebuie sa existe specificata perioada de proba, in care ori tu poti renunta la locul de munca sau angajatorul la tine, fara nici un preaviz sau alte conditii. Nu conteaza cate zile ai lucrat, trebuie sa fii platit pentru munca ta, bineinteles cand se specifica in contract (de ex: data de 15 a lunii urmatoare).
Pe viitor casca ochii si citeste tot ce scrie intr-un contract, cere explicatii pentru orice nu intelegi (preferabil dintr-o sursa sigura) si nu te mai grabi sa semnezi ca fata mare la maritat. Un contract trebuie sa aiba 3 exemplare pe care tu trebuie sa le citesti si sa le compari intre ele, sa cunosti integral tot ce prevede si in momentul cand semnezi iei cu tine exemplarul tau. Asta-i tertip vechi de "patronas": hai repede sa semnezi, nu mai citit ca ii in regula si contractu ti-l dam luni.
E o lectie pentru viitor. Multam

 sirgoofy, on 09 iulie 2017 - 15:53, said:

Ce anume nu ti-a placut la serviciu ?
Ca as considera un serviciu de paznic...
Statul mult in picioare. Putini hoti, putini smecherasi, putini interlopi = activitate scazuta.

#18
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Banii trebuie sa ii primesti pe zilele/orele lucrate. Dar sa stii ca de multe ori la firmele de paza se dau tepe destule, atat la angajati cat si la stat si furnizori.

 sirgoofy, on 09 iulie 2017 - 15:53, said:

Ce anume nu ti-a placut la serviciu ?
Ca as considera un serviciu de paznic...
Se plictisesc in timpul serviciului... e plictisitor sa stai degeaba 8 ore sau mai mult si sa stai si in picioare in fata caselor la hypermarket sau stand prin mall.
Multi din ei abia asteapta sa ii bage cineva in seama sa inceapa sa turuie orice, ca sa treaca timpul mai repede.
Nu e job de tineri, cu atat mai mult pentru cei ce au 18 ani :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate