Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Software Translator Engleza - Germana

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
Cam care ar fi cel mai bun software pentru traduceri, in special engleza - germana (ceva ce folosesc inclusiv traducatorii). Nu conteaza daca costa, ma intereseaza doar sa fie bun. (adica sa nu iti ia 3 zile sa corectezi 100 de pagini de traducere automata).

Multumesc

#2
carbaSTAN

carbaSTAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 28.06.2017
google translate

#3
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postpink_flamingo, on 09 iulie 2017 - 06:29, said:

...ceva ce folosesc inclusiv traducatorii...
Adică dacă eu am nevoie de traducerea unui act oficial si-l platesc pe nea Johannis, el prestează cu "Inglezne-2land învârtision"?
De adaptarea traducerii ai auzit?

#4
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Traducătorii se folosesc de cunoştințele lingvistice, nu de software.
Google Translate funcționează mai mult ca un motor de căutare în dicționare. Funcția de formulare a propozițiilor este înca în stadiul "beta".

#5
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Google Translate își face treaba cât de cât bine. Dar tot ai nevoie de o persoană foarte bună în acele 2 limbi pentru a corecta cei 20% rămași.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Orice soft de traducere necesita probabil mai mult de 3 zile de corectura ptr 100 de pagini.
Cel mai bun e Google translate. Dar va trebui sa verifici ulterior fiecare fraza in parte.

Traducatorii nu folosesc niciun soft decat probabil Word - ca sa scrie traducerea. Nu ca sa tarduca. De-aia sunt platiti. Altfel plateam un soft si disparea meseria de traducator.

#7
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

View Posteiffel, on 09 iulie 2017 - 17:48, said:

Orice soft de traducere necesita probabil mai mult de 3 zile de corectura ptr 100 de pagini.
Cel mai bun e Google translate. Dar va trebui sa verifici ulterior fiecare fraza in parte.

Traducatorii nu folosesc niciun soft decat probabil Word - ca sa scrie traducerea. Nu ca sa tarduca. De-aia sunt platiti. Altfel plateam un soft si disparea meseria de traducator.
Nu prea mai e asa. Sunt cateva softuri bunicele.
Hai ca va zic maine cat de bine mi-a iesit cu una din ele. Deocamdata inca corectez.
Dar ca idee, am tradus 250 de pagini in 5 minute, format docx, cu tabele si diagrame in el. Acuratetea bunicica.
(am incercat si google translate documente, dar mi-a returnat un document gol).

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postpink_flamingo, on 09 iulie 2017 - 19:20, said:

Nu prea mai e asa. Sunt cateva softuri bunicele.
Hai ca va zic maine cat de bine mi-a iesit cu una din ele. Deocamdata inca corectez.
Dar ca idee, am tradus 250 de pagini in 5 minute, format docx, cu tabele si diagrame in el. Acuratetea bunicica.
(am incercat si google translate documente, dar mi-a returnat un document gol).
ce simpatic esti, intrebi pe forum ce softuri iti recomandam, tu gasesti cateva, dar le tii la secret :)

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
https://forum.softpe...ru-traducatori/

#10
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

View Postunbrutus, on 09 iulie 2017 - 23:23, said:

ce simpatic esti, intrebi pe forum ce softuri iti recomandam, tu gasesti cateva, dar le tii la secret Posted Image
Am zis de ieri ca intai verific si apoi va dau si ce am gasit.
E destul de ok ce a iesit:
https://www.onlinedo...translationform
Important pentru mine era sa imi traduca intreg documentul si sa imi dea ca iesire acelasi fisier, cu acelasi layout tradus.
A facut-o cu brio linkul de mai sus. Intradevar e necesar timp de corectie, dar in cazul meu era un document un pic cam business tehnic  - Financiar. Cred ca la ceva mai uzual isi face treaba indeajuns de bine.

LE: si da, sunt simpatic. :D Posted Image

Edited by pink_flamingo, 10 July 2017 - 10:10.


#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,829
  • Înscris: 13.07.2011
pentru engleza germana cel mai bun este leo.org. Traduce doar cuvinte nu si fraze complete. Pentru fraze google translate parerea mea este destul de avansat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate