Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Fps scazut in jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
kzkvoju

kzkvoju

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2015
Buna seara, am o problema cu fps-urile si nicicum nu ii dau de cap. Am un laptop asus gtx950m si i54200h, ssd samsung. Mi-am instalat cs 1.6 si surpriza a fost sa nu am mai mult de 20 FPS in joc Posted Image)), am pus pe D3D si aveam vreo 60 fps cateva secunde, apoi aveam din nou 10-20. Apoi in fifa 15 cu 1920/1080 imi arata ca aveam undeva la 100 fps in meniu si in joc 80 dar jocul mergea atat de rau de nu te puteai juca si se vedea la fel de rau. Toate astea dupa ce mi-am instalat ssd si jocurile instalate pe ssd. Inainte cand aveam jocurile pe hdd (acum l-am pus in rack) nu am avut probleme de genul. Mi-a picat fata cand am vazut ca am 20 fps in cs 1.6 Posted Image). Driverele sunt toate la zi, dx12... etc
Ce as putea sa fac? Posted Image) in afara sa reinstalez windows-ul ca mai am instalate si acad, sap2000 si alte programe si a durat ceva vreme pana sa le instalez pe toate.

Edit: Am instalat CS GO si nu am avut probleme, constant 70-80 fps. inainte aveam in jur de 95-90

Edited by kzkvoju, 08 July 2017 - 19:41.


#2
wineZ

wineZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 17.09.2012
daca windows-ul e piratat , e posibil sa fie de la asta . Am avut anumite versiuni piratate in trecut cu care mi se intampla fix ce spui tu mai sus , sau de exemplu mi se mai intampla sa dau update la driver si sa-mi dea bsod , tot de la windows s.a.m.d ; nu toate versiunile sunt bune

#3
kzkvoju

kzkvoju

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2015
Windows-ul nu este activat. L-am luat direct de la ei cu utilitarul de pe microsoft (MediaCreationTool), nu ar trebui sa aiba probleme

Edited by kzkvoju, 08 July 2017 - 19:44.


#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu se incalzeste prea tare si atunci intra in protectie ? Cam asa fac laptopurile normale cu hardware mai puternic care are nevoie de aerisire (gtx 950, procesor hq)...
Sau SSD-ul unde l-ai pus ? In locul HDD-ului ?

Edited by TruculMagic, 08 July 2017 - 19:48.


#5
kzkvoju

kzkvoju

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.06.2015
Da, SSD este montat in locul HDD si HDD in rack extern usb 3.0 cat timp mai am garantie, apoi il mut probabil in caddy
Nu cred ca ar trebui sa fie o problema cs 1.6 pentru gtx950m sa il streseze foarte tare si sa il incalzeasca

Edited by kzkvoju, 08 July 2017 - 19:52.


#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostwineZ, on 08 iulie 2017 - 19:30, said:

Am avut anumite versiuni piratate in trecut cu care mi se intampla fix ce spui tu mai sus
Tare greu este sa cumperi o amarata de licenta..... Dupa sa plangeti pe forum ca v-ati infectat cu wannacry.

#7
sandokan965

sandokan965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.07.2010
Asigura-te la setarile din Power Options ca e pe High Performance; de asemenea, verifica NVidia settings sa vezi daca folosesti placa video integrata(cea de la Intel) sau dedicata. Avand in vedere ca e un laptop, la anumite deconectari de la alimentator se poate seta automat pe integrata.

Edited by sandokan965, 08 July 2017 - 21:07.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkzkvoju, on 08 iulie 2017 - 19:51, said:

Nu cred ca ar trebui sa fie o problema cs 1.6 pentru gtx950m
Problema ar fi ca este vechi si foloseste directx antic si cere probabil niste setari mai aparte... vezi in driverul nvidia sa optimizezi setarile pentru joc dar sa si plece cu placa discreta, 950.
Baga si directx update jun 2010 ca nu se stie niciodata...

Edited by andreic, 09 July 2017 - 08:14.


#9
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

View PostwineZ, on 08 iulie 2017 - 19:30, said:

daca windows-ul e piratat , e posibil sa fie de la asta . Am avut anumite versiuni piratate in trecut cu care mi se intampla fix ce spui tu mai sus ,
NU este de la piraterie.
Versiunile piratate la care ai avut tu probleme, 99.999999% au avut alta cauza: virusi... etc.
"Am un prieten" ;) care foloseste (mama lui de pirat) de vreo 20 de ani Windows-uri piratate (nu stiu unde *reacu le gaseste asta) si niciodata, dar NICIODATA, nu a avut asemenea probleme.
Al n*ibii, foloseste si programe si jocuri piratate ;) si niciodata, dar NICIODATA, nu a avut probleme datorate exclusiv crackurilor.

#10
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005

View PostroxanaRabinowitz, on 09 iulie 2017 - 08:17, said:

NU este de la piraterie.
Versiunile piratate la care ai avut tu probleme, 99.999999% au avut alta cauza: virusi... etc.
"Am un prieten" Posted Image care foloseste (mama lui de pirat) de vreo 20 de ani Windows-uri piratate (nu stiu unde *reacu le gaseste asta) si niciodata, dar NICIODATA, nu a avut asemenea probleme.
Al n*ibii, foloseste si programe si jocuri piratate Posted Image si niciodata, dar NICIODATA, nu a avut probleme datorate exclusiv crackurilor.

Si nu e doar el. Sunt destule versiuni "piratate" :  sisteme de operare, aplicatii sau jocuri ce functioneaza perfect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate