Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

The Belko Experiment(2016)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Interesant de vazut, macar prin perspectiva limitelor psihicului uman in fata unei situatii dure...
http://www.imdb.com/...7/?ref_=nv_sr_1
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qZNfwayNLL0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
seamana cu altul...

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cica e bazat pe fapte reale  :)
Spoiler

Mie imi aduce a seria Saw filmul asta.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Post41ex, on 08 iulie 2017 - 17:50, said:

seamana cu altul...

Da, a mai fost unul cu unii inchisi intr-o camera
Totusi mie imi pare ca_cam tarziu au inceput sa se omoare intre ei, la multinationala... Daca s-ar face in RO un astfel de experiment, in secunda doi, ar fi morti 3 sferturi din colegi.

Edited by rosix, 08 July 2017 - 18:08.


#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Un film ce otraveste spiritul . . .  pe "vecie"  Rog parintii sa-si tina copii departe de astfel de surse dee "hrana" pentru spirit.
Un tata a iesit cu fiul lui de 8 ani in oras cu masina . La o trecere de pietoni tatal opreste sa acorde prioritate pietonilor . Fiul sau tipa catre el " calca-i tata, calca-i !!!" . Tatal la volan ramane inmarmurit. Asa se imprima in copii de azi instinctul de criminal produs de jocurile pe calculator.

#6
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Eu am tinut cu ala care a inceput sa caute arme si sa le zoare creierii la toti.Cel care a murit ultimul in cladire.

View Postpacopaco1967, on 08 iulie 2017 - 18:24, said:

Un film ce otraveste spiritul . . .  pe "vecie"  Rog parintii sa-si tina copii departe de astfel de surse dee "hrana" pentru spirit.
Un tata a iesit cu fiul lui de 8 ani in oras cu masina . La o trecere de pietoni tatal opreste sa acorde prioritate pietonilor . Fiul sau tipa catre el " calca-i tata, calca-i !!!" . Tatal la volan ramane inmarmurit. Asa se imprima in copii de azi instinctul de criminal produs de jocurile pe calculator.

Am jucat ceva CSGO si Hitman, deci societatea e in pericol?! :)))

#7
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postalexandrualexww2, on 08 iulie 2017 - 18:54, said:

Am jucat ceva CSGO si Hitman, deci societatea e in pericol?! Posted Image))
Societatea este in pericol. La un moment dat cand va fi disolutia autoritatilor toti se vor manifesta in functie de tipul de hrana spirituala asimilata. Toti cei care vor sa se protejeze de pericol  ori se vor ascunde, ori se vor inarma.Cei din urma vor rade orice fiinta ce le "sta pe creier".

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mai macabru decat insusi filmul este ca daca cineva ar aduce in discutie o chestie de genul acesta pe un forum, ar fi urmarit de autoritati si arestat ( preventiv ) pentru comportament anti-social / terorism/ etc  ( exista divizie in cadrul sectiei de criminaltate informatica, de monitorizare, care este platita cu bani frumosi sa faca asta )  . S-ar face emisiuni , televiziunile ar urla ceva gen : sariti ...Balena Albastra e pe noi " . Dar ...daca este un film facut deja , este totul OK.  Cred ca pe masura ce inaintam ( evoluam )  ca specie devine tot mai evident faptul ca suntem niste ipocriti .

Edited by JurasikMan, 08 July 2017 - 19:26.


#9
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postpacopaco1967, on 08 iulie 2017 - 18:24, said:

Un film ce otraveste spiritul . . .  pe "vecie"  Rog parintii sa-si tina copii departe de astfel de surse dee "hrana" pentru spirit.
Un tata a iesit cu fiul lui de 8 ani in oras cu masina . La o trecere de pietoni tatal opreste sa acorde prioritate pietonilor . Fiul sau tipa catre el " calca-i tata, calca-i !!!" . Tatal la volan ramane inmarmurit. Asa se imprima in copii de azi instinctul de criminal produs de jocurile pe calculator.
crede-ma ca am jucat la viata mea SUTE de jocuri violente si filme mult mai dure decat asta....
dar niciodata nu mi-a venit sa-mi hacuiesc semenii...
si chiar si un copil mai maricel ar trebui sa faca distinctie intre fictiune si realitate, altfel inseamna ca e o eroare a naturii...

#10
BT-OO5

BT-OO5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 06.07.2017
Eu am jucat Carmaghedon, dar am doar un amarat de matiz....

#11
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View PostValmont43, on 08 iulie 2017 - 17:09, said:

Interesant de vazut, macar prin perspectiva limitelor psihicului uman in fata unei situatii dure...
http://www.imdb.com/...7/?ref_=nv_sr_1
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qZNfwayNLL0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Au mai fost o gramada de filme cu tematica similara. Unknown, House of 9, Killing Room, Nine Dead, Circle. Probabil putem baga si The Hunger Games. Poate si seria Cube, desi subiectul e un pic diferit. Sau, Exam, Das Experiment.

View Postpacopaco1967, on 08 iulie 2017 - 18:24, said:

Un film ce otraveste spiritul . . .  pe "vecie"  Rog parintii sa-si tina copii departe de astfel de surse dee "hrana" pentru spirit.
Un tata a iesit cu fiul lui de 8 ani in oras cu masina . La o trecere de pietoni tatal opreste sa acorde prioritate pietonilor . Fiul sau tipa catre el " calca-i tata, calca-i !!!" . Tatal la volan ramane inmarmurit. Asa se imprima in copii de azi instinctul de criminal produs de jocurile pe calculator.
Aberatii mitologice. Daca era asa, traiam intr-o lume plina ochi de criminali. Cam toata lumea se uita la filme, majoritatea filmelor implica violenta. Idem cu jocurile.

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostValmont43, on 08 iulie 2017 - 20:45, said:

si chiar si un copil mai maricel ar trebui sa faca distinctie intre fictiune si realitate, altfel inseamna ca e o eroare a naturii...
[ https://s17.postimg.org/kq0fgqr0f/tumblr_n3ofctxi1g1ry2vx9o1_1280.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
=========================================================

Si ? a vazut careva filmu' ?!
E bun de ceva ? sau.....

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpacopaco1967, on 08 iulie 2017 - 19:06, said:

Societatea este in pericol. La un moment dat cand va fi disolutia autoritatilor toti se vor manifesta in functie de tipul de hrana spirituala asimilata.

Societatea umana are la baza "legea junglei" numai ca oamenilor le place sa se ascunda dupa cires, sa creada despre ei si despre altii ca sunt fiinte spirituale, evoluate, care au depasit instinctele primare.  Intr-o situatie limita, insa, actioneaza legea junglei, oamenii calca pe cadavre sa se scoata, sa se salveze. Odata cu avansul individualismului corporatist, se practica legea junglei si pe timp de pace - fiecare trage sfori, da din coate, sa-l elimine pe celalalt, chiar daca nu e o amenintare imediata.

Filmul e bun pentru ca arata cat de repede face pipi omul de corporatie pe toate valorile care i-au fost bagate in cap, daca e vorba sa-si piarda viata.

#14
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postrosix, on 08 iulie 2017 - 21:15, said:


Societatea umana are la baza "legea junglei" numai ca oamenilor le place sa se ascunda dupa cires, sa creada despre ei si despre altii ca sunt fiinte spirituale, evoluate, care au depasit instinctele primare.  Intr-o situatie limita, insa, actioneaza legea junglei, oamenii calca pe cadavre sa se scoata, sa se salveze. Odata cu avansul individualismului corporatist, se practica legea junglei si pe timp de pace - fiecare trage sfori, da din coate, sa-l elimine pe celalalt, chiar daca nu e o amenintare imediata.

Filmul e bun pentru ca arata cat de repede face pipi omul de corporatie pe toate valorile care i-au fost bagate in cap, daca e vorba sa-si piarda viata.
cata vreme nu avem un exemplu identic in viata reala ramane doar un mit ce spui tu si ca sa-ti demonstrez ca totusi nu toti oamenii sunt predispusi sa devina niste animale iti pot da exemple de pe front in care camarazi care puteau sa fuga bine merci sa-si scape pielea au preferat sa stea langa camaradul ranit ori sa-l care in spate, etc.
filmul asta ramane o fictiune pana nu se va demonstra pe viu ca oamenii pot fi capabili de asa ceva...
in plus, daca ai vazut filmul ar trebui sa-ti pui intrebarea cum de aia care au decis sa omoare cati mai multi colegi nu stiau daca le vine si lor randul...oricine ar fi in situatia aia si-ar pune o astfel de intrebare

#15
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
Nu mai bine discutati despre film? actori, scenariu, dialog, filmare, etc?




PS   Exam e un film mult mai bun ca acesta.

Edited by bullterrorist, 09 July 2017 - 08:19.


#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Vrei on topic ? atunci asculta asta
Spoiler
E din film  Posted Image


p.s.:
desi au cam acelasi subiect [natura umana], Exam (2009) e mai mult Thriller si Mister; pe cand The Belko Experiment (2016) e actiune presarata cu foarte putin Thriller si Mister.

Insa ai dreptate, Exam (2009) e mai bun decat filmul asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate