Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Suspendare permis conducere Politia Transporturi Feroviare

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#109
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 28.02.2006
Orice politist echipat corespunzator poate opri un autovehicul in trafic. Nu mai stiu daca au si dreptul de a aplica sanctiuni, dar se poate afla, insa de oprit te pot opri si pot chema un echipaj de la rutiera pentru a constata contraventia si a aplica sanctiunea.

#110
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Am scris mai sus. Durează si o luna pana primesti pv acasă.
Răspunde si la întrebarea privind carusele.
Cat ai băut ca ai avut 0,75 dupa o ora?
Poate ai uitat. Si eu am momente când mi se taie filmul si nu mai tin minte. Însă stau departe de masina. Cel mult folosesc bicicleta. Astfel rămân cu permisul.
Aceste momente la mine devin din ce in ce mai dese.

#111
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 MirceaDWC, on 11 iulie 2017 - 12:31, said:

Orice politist echipat corespunzator poate opri un autovehicul in trafic......
conform carei legi si articol?

#112
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
În românia si secretarele din mai pot opri un autovehicul si anafu si armata si preotii..oricine..

Pe stradă te poate bate doi politisti beti cât vor pentru că toată lumea zice că meriti si sigur esti un nenorocit..

Edited by silesax, 11 July 2017 - 13:30.


#113
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 silesax, on 11 iulie 2017 - 13:32, said:

În românia si secretarele din mai pot opri un autovehicul si anafu si armata si preotii..oricine..

Pe stradă te poate bate doi politisti beti cât vor pentru că toată lumea zice că meriti si sigur esti un nenorocit..

Daca merita, desigur.
Sa opreasca betii? As vrea si maidanezii sa-i opreasca daca numai asa e posibil sa-i scoatem de pe strada

Aditza, ai avut noroc de data asta.

Du-te la IPJ, incearca sa iei cumva PV-ul, plateste amenda, inscrie-te la examen, apoi, daca nu esti barbat, fa contestatia.

#114
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Tsunnnami, on 11 iulie 2017 - 15:57, said:

....fa contestatia.....
si plangere prealabila si tot asa, ii incalti bine.....

#115
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
E clar ca ai ceva cu mine, e asa de clar ca mi-e teama sa nu orghiesc...

#116
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
scuze daca sa inteles altceva, sunt de acord cu tine,
plateste amenda, isi ia permisul (cu examen) si se ia cu ei la harta, le face dosare pentru ce abuzuri si tampenii au facut.

Edited by arg, 11 July 2017 - 16:36.


#117
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 arg, on 11 iulie 2017 - 16:35, said:

nu, sunt de acord cu tine,
plateste amenda, isi ia permisul si se ia cu ei la harta si le face dosare pentru ce abuzuri si tampenii au facut.

Problema este ca scopul lui este "sa se scoata" pe el si nu sa scoata in evidenta asa zisele abuzuri.

#118
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
si ce alternativa are?
ii da in judecata bla bla, are 100% sanse sa-l incalte si cu alte minunatii, pierde procesul si se mai adauga vreo luna doua....

#119
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
O sa-ti zic o poveste.

Acum vro 12 ani mergeam asa linistitm cu vo 140 la servici., Posted Image
Limita ..80, dar nimeni pe sosea, camp gol.
Sosea din dreapta, in fata mult mai departe un TIR

Din dreapta un turism.
Ma vede ca vin. Se baga.
Inchid ochii, mda, circul prea repede si el isi bea cafeaua si nu e obligat sa estimeze viteza.
Ne apropiem de camion, mai in fata intersectie.

Dau semnal si intru in depasire
El ma vede in oglinda si accelereaza sa imi blocheze intrarea in spatele TIR-ului.
In fata la vreo 100m, semafor, si alta intersectie, semaforul, rosu, contrasens, masini asteptau.
"Ok, vrei sa ma inveti lectii..", si incerc sa depasesc si TIR-ul.
Acum la depasirea TIR-ului, linie continua, depasesc.
In timpul depasirii, se da verde, mai am garla pana la intersectie.
accelerez totusi usor..

Urmeaza ceva ce ma uimeste.
De sub capota PRIMEI MASINI la stop, pe contrasens, iese fum.
Oops, imi dau seama ca ala a bagat piciorul in ea sa ma sperie.
Schimb a III-a si tasnesc si ma repliez in fata camionului FARA PROBLEME.
Cand ajunge la vreo 10m de mine idiotul care a incercat sa "mi-o faca" un om cu parul alb, oops, politist, oops, a pormit luminile, masina de politie nemarcata.

Ajung la intersectie, fac dreapta si opresc, scot cardul din camera si astept politia.
Au facut raport pentru.. conducere imprudenta.

Fac contestatie
La judecata ma autodeclar nevinovat.
Judecatorul confirma.

Cand sa se incheie, "stai ca n-ai auzit pretentiile!"
Judecatorul, "despre ce pretentii e vorba, ca doar n-ai platit nimic din buzunar!"
"Nu, n-am platit dar vreau pe acest politist sa-l trimiteti la pregatire si sa mi se trimita rezultatele pregatirii pe email!
Consider ca daca era un motociclist neexpeimentat, prin actiunea lui ii punea viata in pericol"

Omul avea 59 de ani
In 4 luni am avut raportul prin posta

Edited by Tsunnnami, 11 July 2017 - 16:55.


#120
Adreian

Adreian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.07.2017

 MirceaDWC, on 11 iulie 2017 - 12:31, said:

Orice politist echipat corespunzator poate opri un autovehicul in trafic. Nu mai stiu daca au si dreptul de a aplica sanctiuni, dar se poate afla, insa de oprit te pot opri si pot chema un echipaj de la rutiera pentru a constata contraventia si a aplica sanctiunea.

Aici e problema. Politisti de la Transporturi au sunat la Rutiera, dar acestia nu au venit si dupa vreo 30 de minute de asteptari m-au dus ei la sectia rutiera, unde un politist rutier mi-a comunicat verbal ca nu e penal daca refuz suflarea in etilo-test, dar ca e penal daca nu merg la sange. ATAT A FOST TOT CU POLITIA RUTIERA.
De acolo am fost dus la sange tot de cei de la Transporturi. Sanctiunea amenda + suspendare 90 din Procesul Verbal tot de cei la Politia Transporturi, care nici macar nu apartin de IPJ local.

Am fost in audienta la seful serviciului rutier, acesta mi-a comunicat ca acei politisti nu fac parte din structura lor si doar sa ma adresez instantei pentru verificarea competentelor si atributilor acestora.
Am fost sfatuit sa platesc jumate din minim, lucru pe care l-am facut, am facut contestatie si am primit permisul inapoi.

Am tot cautat, inclusiv pe site-ul Politiei Romane, atributiile lucratorilor de Politie Transporturi si nicaieri nu am gasit ca au atributii de rutiera.
Se poate face o plangere impotriva acestora sau e mai bine sa astept cursul procesului?
(Rog pe cineva cu cunostinte juridice)

#121
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Eu sunt tare curios cum cineva crede ca politistii intocmesc niste documente oficiale (semnate, stampilate) fara a avea acest drept, adica acestia sa retina PC, sa intocmeasca dosar penal etc. fara a avea aceste drepturi (de altfel, cum sa detina unele tipizate specifice fara a avea drept de a le folosi in scopul in care le-au primit). E ca si cum si-ar bate singuri cuie in talpa.
Ca si cum Gigel de la departamentul Asamblare ar intocmi, semna si stampila documente de la departamentul Contabilitate. Sau Ion, medicul epidemiolog, ar merge in sala de operatie si ar opera.

Edited by Lipsum, 20 July 2017 - 16:52.


#122
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Eee, se mai intampla cu aia de la locala care se cred angajati mai.
Cauta pe google "politia locala rutiera", sa-au prins ca e ilegal si au rezovat dar erau funy...

Edited by arg, 20 July 2017 - 17:03.


#123
JPelorat

JPelorat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 13.07.2017
Toti politistii au dreptul de a constata infractiuni si contraventii,acesta  fiind si rolul lor. OUG 195 nu e apanajul strict al celor de la rutiera si pt ca erai in zona unei gari cei de la TF aveau si competenta teritoriala.
Nu mai cauta pe site degeaba, iti poate suspenda permisul si unul de la ordine publica si unul de la un post de politie si etc.
Politia TF apartine de inspectorate de politie transporturi care nu corespund organizarii administrative pe judete. Va scrie pe antetul procesului verbal de care IPT apartin.
Primul proces verbal iti stabileste pozitia in spatiu timp la momentul cand ai fost depistat mirosind a alcool.
Fiind de la TF probabil nu aveau etilotest si au apelat la rutiera ca sa se vadă daca efectiv ai consumat sau doar te ai dat cu parfum cu miros de palinca.
Dupa 3 zile, pt ca au venit rezultatele, ai fost sanctionat si ti s a suspendat permisul. Pt ca n ai semnat pv, vei putea face contestatie cand vei intra in posesia lui.
Vei putea plăti jumătate din minim in 48 de ore de la comunicare iar contestatie in termen de 15 zile.
In conditiile in care platesti jumătate din minim sansele tale de a câștiga in instanta care deja sunt mici încep sa tinda spre 0.
E logic, ori esti nevinovat si ceri anularea pv, ori esti vinovat si profiti de posibilitatea platii a jumătate...
In dreptul contraventional e putin diferit de penal, nu mai marsati pe prezumtia de nevinovatie, se aplica prezumtia de veridicitate, asa ca ai si tu obligatia sa arati ca cele consemnate in acel pv sunt false.
Cum e lamurita treaba ca pilisei bine, daca vin cu filmări ca masina ta se plimba prin oras exista 2 posibilitati
1. Ti se vede si fata si atunci stai fără permis si fluieri a paguba.
2. Nu se vede fata si atunci trebe sa gasesti pe unul care sa spună ca el a condus.
Riscanta treaba asta de la pct 2 pt ca s ar putea sa i enervezi pe aia de la TF, aia sa demonstreze cumva ca nu putea conduce ala pe care il bagi tu la înaintare si sa va facă dosar penal la amândoi.
La tine, ca bonus, având in vedere ca ai avut 0,75 si 0,60 alcoolemie, deci in scădere pot cere calcularea alcoolemiei in momentul conducerii autoturismului, lucru simplu si stiintific, o expertiza medico legala, si e evident ca va fi peste 0,80 caz in care fapta ta va avansa in nivel, de la contraventie la infractiune.
Pe timpul judecarii contestatiei vei avea permis,doar de duci cu certificatul de grefa de la judecatorie la rutiera si ti l dau înapoi.
Personal,dincolo de aspectele morale, cred ca ai sanse mici sa obtii anularea acelui pv si sanse mari sa obtii inrautatirea situatiei. Acum, ce faci tu te priveste.

#124
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@JPelorat
te referi la lege sau la jurisprudenta?
poti sa ne arati articolul din lege pentru ceea ce afirmii? pentru ca modul in care prezinti problema suna a pledoarie avocateasca care interpreteaza, ocoleste si indoaie frumos legea.

#125
JPelorat

JPelorat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 13.07.2017
Singura chestie de jurisprudență e cea legata de plata a jumătate din minim si in paralel contestarea procesului verbal.
Practic platind recunosti cele consemnate in acel pv si atunci la ce mai contesti ? Doar pt măsura suplimentara de suspendare a dreptului de a conduce ? Pai nu se poate, ca vin la pachet.

In rest ce sa arat ? Legea de organizare si functionare a politiei ?
Oug 195/2002 ?  Regulamentul de aplicare ?

Singura parte neclara in toata speta asta e cea cu incatusarea si conducerea fortata, dar de, aici avem prezentata doar versiunea unei singure parti.
Numai ca si in conditiile in care politistii au incatusat abuziv, asta e alta speta, nu afectează amenda si suspendarea permisului.

#126
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Donmule avocat, scoate articolul din lege, nu cita legea la modul general.
P.s. citeste cu atentie ce s-a scris  inainte... ca am senzatia ca ti-au scapat cam multe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate