Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Probleme mandibula

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Azi dimineata la micul dejun am constatat cum la fiecare deschidere a gurii simt si "aud intern" un rontait pe partea drepta a mandibului, in zona unde cele doua parti ale maxilarului se imbina.
Fenomenul apare nu numai la masticatie ci, la orice deschidere ceva mai ampla a gurii.
Am tinut degetele pe ambele parti ale capului in zona respectiva si in drepta se simte, atunci cand deschid gura, apartia unei miscari mai ample a oasului mandibulei, ca si cand ar iesi putin din locasul sau.
Fenomenul asa de pregnant a aparut in acesta dimineata, totusi declansarea a avut loc in urma cu mai multe zile intrucat, am dureri usoare in zona de cel putin o saptamana.

Ce poate fi si cum se rezolva? Se poate rezolva de la sine?

Edited by altnume, 08 July 2017 - 07:05.


#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Eu nu iau micul dejun din cauza ca sunt speriat de mandibula.
Am avut o cunostinta care se plangea de aceleasi simptome. Dar ea stiu ca nu avea contacte intime normale, poate de acolo "i se tragea"

Sa mai destind si eu atmosfera...
De ce nu mergi la un stomatolog sau sexolog?, poate nu ai pozitia care trebuie, avand in vedere ca problema apare la micul dejun

#3
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Se cheama TMJ dar mie frica ca in Romania nu ai pe cine sa iti usureze asemenea probleme.

http://www.emedicine.../article_em.htm

Din cite tin minte de la cunoscuti cu problema asta in fazele usoare se dau relaxanti musculari si nightguard.

Edited by vrajitoruldinoz, 08 July 2017 - 07:39.


#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
E posibil sa "il fi luat curentul" si sa fie nitel inflamat.
Daca vrei iti dau pe rpivat un baiat destept (daca esti din bucuresti)
Are clinica pe langa Circ

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Poate ai o infectie la radacina vreunei masele de minte, de pe maxilar sau mandibula...

#6
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostTsunnnami, on 08 iulie 2017 - 07:26, said:

Eu nu iau micul dejun din cauza ca sunt speriat de mandibula.
Am avut o cunostinta care se plangea de aceleasi simptome. Dar ea stiu ca nu avea contacte intime normale, poate de acolo "i se tragea"

Sa mai destind si eu atmosfera...
De ce nu mergi la un stomatolog sau sexolog?, poate nu ai pozitia care trebuie, avand in vedere ca problema apare la micul dejun
Ce ti mai trece prin minte si tie.
Nu e numai dimineata si nu e de la sex.
Mersi, deocamdata mai astept poate nu e totusi asa grav.

#7
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Si daca nu e grav, astepti sa devina grav? Interesanta optiune. Succes!

#8
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postcorinadaniela, on 08 iulie 2017 - 08:06, said:

Poate ai o infectie la radacina vreunei masele de minte, de pe maxilar sau mandibula...
E posibil sa fie de la dantura intrucat nu a ramas nimic nedemolat si treptat s-a deformat probabil sistemul maxilarului, dar mai bine sa fie cum zici, o infectie, o inflamatie.

View Postbarbosa, on 08 iulie 2017 - 09:34, said:

Si daca nu e grav, astepti sa devina grav?
Nu, astept sa-mi treaca daca nu mai solicit maxilarul prea tare cateva zile.
Trec pe lichide.

View Postvrajitoruldinoz, on 08 iulie 2017 - 07:36, said:

Se cheama TMJ dar mie frica ca in Romania nu ai pe cine sa iti usureze asemenea probleme.

Din cite tin minte de la cunoscuti cu problema asta in fazele usoare se dau relaxanti musculari si nightguard.
Multumesc. Asa e cum spui.
Ce scrie acolo indica o posibila mare si cronica "durere de cap"; sper sa nu fie asa.

View Postaltnume, on 08 iulie 2017 - 09:27, said:

Ce ti mai trece prin minte si tie.
Nu e numai dimineata si nu e de la sex.
Mersi, deocamdata mai astept poate nu e totusi asa grav; asa cum zici, sper sa fie numai o inflamatie.

Edited by altnume, 08 July 2017 - 10:04.


#9
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postaltnume, on 08 iulie 2017 - 07:04, said:

Azi dimineata la micul dejun am constatat cum la fiecare deschidere a gurii simt si "aud intern" un rontait pe partea drepta a mandibului, in zona unde cele doua parti ale maxilarului se imbina.
Fenomenul apare nu numai la masticatie ci, la orice deschidere ceva mai ampla a gurii.
Am tinut degetele pe ambele parti ale capului in zona respectiva si in drepta se simte, atunci cand deschid gura, apartia unei miscari mai ample a oasului mandibulei, ca si cand ar iesi putin din locasul sau.
Fenomenul asa de pregnant a aparut in acesta dimineata, totusi declansarea a avut loc in urma cu mai multe zile intrucat, am dureri usoare in zona de cel putin o saptamana.

Ce poate fi si cum se rezolva? Se poate rezolva de la sine?
Du-te la BMF, dar pana ajungi Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2G_1AVHHCCw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ccdsah, 08 July 2017 - 12:38.


#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaltnume, on 08 iulie 2017 - 09:27, said:

Ce ti mai trece prin minte si tie.
Nu e numai dimineata si nu e de la sex.
Mersi, deocamdata mai astept poate nu e totusi asa grav.

Am avut demult un accident si de atunci am ceva "lucrari"
Cand sunt pe cale sa am o gripa sau un rahat de virus se inflameaza mandibula, si chiar maxilarul superior.
si... deranjeaza
Trece, da-i o saptamana, max 2, si daca nu te trimit la un baiat destept. Parerea mea era ca trebuia sa fie inginer nu stomatolog.

Daca nu esti fata, da, nu are cum sa fie de la sex decat in cazuri extreme, :lol:

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
Acolo scrie cazul cel mai grav, ia-o din timp sa nu ajungi asa.
Daca ai avut dantura reconstruita poate fi un motiv daca dintii "calca" altfel acum. Daca asta e probkema, e mai greu de remediat.
Daca insa ti se trage de la inclestat/scrisnit dintii noaptea (bruxism), tratamentul initial e mai simplu si se face cum am spus, cu relaxanti si o chestie mai moale de tinut in gura.

Apropo nu-s doctor, scriu din auzite. Doar ca-ti spun sa te duci la doctor (preferabil unul specializat, un cadru univresitar de profil de exemplu) ca sa nu devina mai grav.

#12
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostTsunnnami, on 08 iulie 2017 - 13:52, said:


Am avut demult un accident si de atunci am ceva "lucrari"
Cand sunt pe cale sa am o gripa sau un rahat de virus se inflameaza mandibula, si chiar maxilarul superior.
si... deranjeaza
Trece, da-i o saptamana, max 2,
Si la mine e posibil sa fie de la asta, totusi prea s-a decansat brusc si fara o cauza, un declansator evident, motiv pentru care ma axez cateva zile pe diagnostic de inflamatie; i-au cateva antiinflamatoare, consum mai mult lichide si hrana trecuta prin mixer si mai vedem.

View Postvrajitoruldinoz, on 08 iulie 2017 - 17:19, said:

Acolo scrie cazul cel mai grav, ia-o din timp sa nu ajungi asa.
Daca ai avut dantura reconstruita poate fi un motiv daca dintii "calca" altfel acum. Daca asta e probkema, e mai greu de remediat.
Daca insa ti se trage de la inclestat/scrisnit dintii noaptea (bruxism), tratamentul initial e mai simplu si se face cum am spus, cu relaxanti si o chestie mai moale de tinut in gura.

Apropo nu-s doctor, scriu din auzite. Doar ca-ti spun sa te duci la doctor (preferabil unul specializat, un cadru univresitar de profil de exemplu) ca sa nu devina mai grav.
Da, poate fi; de n-ar fi.
Habar nu am ce anume a declansat fenomenul, practic nu s-a intamplat nimic evident, dar de la curent ori masea inflamata e posibil intrucat din cauza caldurii am mai stat in curent, iar masele/gingii/... inflamate, imi apar destul de des.

La doctor, numai daca se agraveaza zilele astea sau daca nu se amelioreaza in urma "contramasurilor".

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Nu ,ua nimic, lasa c-o sa treaca.
Nu intra in panica dintr-atat.

#14
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Intru folosul celor de pe net care, posibil, ajung sa citeasca in urma unei cautari prin intermediul motoarelor de cautare.

Fenomenul cu pricina s-a manifestat luni de zile; nu am facut nimic intru rezolvare, doar m-am protejat evitand solicitarea zonei (deschideam gura strict cat era minim necesar ca sa incapa mancarea care, am cautat sa fie cat mai usor de ingurgitat, pe cat posibil cu o masticatie minima).
La un moment dat, acum aprox. 2 saptamani, mi-am adus aminte de el/de fenomen/simptom si mi-am dat seama ca a disparut, tot asa cum a aparut, relativ din senin.
Cand?
Probabil de circa o luna sau doua.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate