Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Urticarie cronica - sfaturi, experiente, vindecare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostMagicwisewolf, on 08 iulie 2017 - 10:07, said:

Nu am cum sa ma spal doar cu apa, trebuie si sapun, sampon. Hainele le spal cu Ariel de f multi ani, de cand ma stiu practic. Balsam de rufe, la fel, doar marci cunoscute, nu d-alea ieftine si dubioase. Deci, e exclus de la partea cu spalarea, corporala si de haine.
Pai uite ca eu ma spal doar cu apa si n-am nimic! Parul il tin scurt asa ca n-am nevoie de sampon. Evit sa folosesc pasta de dinti. Ideea e ca poate sa fie o combinatie de factori care provoaca urticaria asta, asa ca daca elimini doar unul din ei, ai putea sa scapi. Poate pana acum sapunul nu iti facea rau de pilda, dar acum ceva in combinatie cu el iti provoaca alergia asta, asa ca daca il elimini scapi de urticarie. Sau depistezi celalalt factor si il elimini pe acesta.

#20
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Am avut si eu asa ceva, cu destui ani in urma si am descoperit ca era de la un gel de dus, Palmolive nu stiu de care.

#21
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostMagicwisewolf, on 08 iulie 2017 - 07:39, said:

Multumes de raspuns. De tinut regim am tinut timp de 1 luna, dar nu a fost sbsolut nicio diferenta. Si doctorul a spus ca nu pare sa fie de cauza alimentara. Am incercat sa mananc putin sa deloc intr-o zi pt a vedea daca e vreo diferenta si nu mi s-a parut a fi. Practic problema e de la nivelelul de histamina din corp care este asimilat prin alimentatie vs ceea ce poate procesa organismul. Se pare ca organismul meu nu o mai poate procesa asa cum e normal.
Problema e ca in lipsa identificarii cauzei, nu se poate stabili tratamentul corect.
Am citit despre persoane care spuneau ca le-a disparut asa cum a aparut, brusc, dar dupa niste ani. Altii spun ca au avut perioade in care a disparut si reaparut si tot asa.
Oare chiar nu mai poate scapa niciodata de aceasta boala ? Chiar atat de greu e sa se identifice cauza ? Sunt chestiuni care ma pun rau pe ganduri si ma fac sa ma simt de parca as avea o boala noua, necunoscuta si incurabila.

Ce te mira, medicina e inapta sa explice cauzele multor boli...ei stiu doar sa te indoape cu medicamente.
Dieta e foarte importanta, nu stiu acum ce dieta ai tinut tu. ai eliminat TOTAL carnea, lactatele? Lactatele sunt un factor care agraveaza foarte mult afectiunile pielii.
Apropo, tu te astepti ca dieta sa dea rezultate intr-o ZI?? Pe bune, intr-o zi??Cand zici ca nu ai mancat...nu are cum...
Ce ai tu acum pe piele sunt rezultatul a ANI de dieta daunatoare si vrei sa scapi intr-o zi sau o luna...
Eu te sfatuiesc sa tii o dieta FARA ORICE PRODUS ANIMAL, fara zahar rafinat, faina alba, uleiuri rafinate, MACAR 2-3 LUNI. Insista pe fructe, legume, leguminoase, seminte, nuci(astea ultimele 2 in cantitati mici). Fara carne, lactate, fast food, patiserie, dulciuri, uleiuri adaugate in mancare, alcool, etc.
Nu stiu de ce lumea nu are rabdare...daca doctorul ti-ar da un medicament chimic si ti-ar zice ca iti trece in 6 luni, ai fi bucuros, dar dieta nu vrei sa tii mai mult de 1 luna...
De la ani de alimentatie nepotrivita corpul este dereglat, plin de toxine, care nu se elimina si se rezolva toate intr-o singura luna,d aramite o zi sau saptamana.
Medicina e in pom total, ei ignora ca 90% din problemele de sanatate sunt date de la alimentatia proasta si stilul de viata!
Doctorii n-o sa-ti zica niciodata asta, ca daca nu mai mananci alimentele nocive nu te mai imbolnavesti atat si raman ei "pe dinafara"...trist dar adevarat!

Edited by epetroiu, 08 July 2017 - 11:48.


#22
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,087
  • Înscris: 29.01.2016
Cu medicina ai dreptate.
In schimb cu mancarea nu sunt total de acord. Nu vreau sa intru intr-o polemica cu mancarea. Ideea e ca am mancat mereu din toate sortimentele : carne, lactate, fructe, legume, chiar si fast food, din cand in cand. Consider ca e normal sa mananci de toate, fara sa faci excese. Inca o data, nu e de la mancare, sunt aproape 100% sigur. Nu mananc cacaturi, nu sunt nici vegetarian, mananc mancare gatita, normala, nu fac excese. Am 1,70 m si 66-67 kg, deci nu ma sufla nici vantul si nu sunt nici supraponderal, nici nu traiesc ca sa mananc.
Nu am pretentia ca problema sa se rezolve intr-o luna de tinut regim, dar nu am vazut nicio diferenta cat timp am tinut regim. Nici macar o foarte mica ameliorare. De aceea, concluzia logica e, ca nu este de la mancare. E de la altceva. Acel altceva am nevoie sa fie identificat, pentru a aplica tratamentul corect.

Edited by Magicwisewolf, 08 July 2017 - 12:57.


#23
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Cum stai cu stresul in ultimii 2-3 ani? Este posibil sa se fi acumulat? Dormi destul noaptea?

#24
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Aoleo! Aceeasi problema o am cu fii-miu din 2014 - urticarie cronica. Mi s-a spus ca e pe fond nervos (la el, explicabil - la tine, nu stiu) si se declanseaza DOAR vara cu "ajutorul" caldurii (fix sambata trecuta au aparut primele, cand a fost irespirabil).
O tin "sub control" cu ceai trei frati patati + echinaceea + musetel (ceai in loc de apa). Ca regim: fara lapte, ciocolata, carne ( doar alba).
Sub control in sensul ca daca la inceput apareau cate 3-4 , acum apar cate una, maxim doua pe zi ( dimineata le vad, cand fac inventarul). :D
In ceilalti ani a trecut din senin, a durat ap. 2 luni nebunia - deci, ca idee, nu te panica. "Accepta-le" si tine alimentatia sub control + muuulte ceaiuri - specificate mai sus.


#25
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Am avut si eu urticarie  dar am reusit sa scap definitv de ea....

#26
Urticariecronicaidiopata12

Urticariecronicaidiopata12

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.04.2018
Buna ziua tuturor.Sunt membru nou si as vrea sa va intreb daca este cineva care are urticarie cronica idiopata?Mentionez ca eu sufăr de această afecțiune de 12 ani si desi urmez tratament cu antihistaminice zilnic am erupții cutanate.Testele alergologice le-am efectuat si au iesit negative.Aa dori sa împărtășesc cu voi experienta mea de luptă cu această afecțiune stresanta si totodata sa aflu de la voi cum treceți peste aceste episoade neplacute.O zi buna!

#27
aurabozo

aurabozo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.09.2008
Buna  ziua tuturor ,
De  aproape un an ma confrunt cu aceeasi  urticarie  . Am ajuns  prima data la urgente  pt ca ma speriasem , eram rosie  din cap pana in picioare . Nici macar  nu m au intrebat acolo ce am mancat sau daca am baut  ceva medicamente . Mi au  facut o injectie  de  Dexa  pastile  borenar si xyzal  si  regim alimentar  2  saptamani . Dupa  o   saptamana  au aparut  iarasi  . Si de atunci  imi apareau  cam o data pe saptamana , acum apar zilnic  si nu stiu ce  sa mai fac . Prima data  cand apar  mi se inrosesc urechile , ard  si  apare urticaria deasupra sprancenelor , in jurul gurii , pe  brate  , burta , picioare  si simt o caldura in tot corpul . Imi trec dupa vreo 3  - 4  ore chiar daca nu beau nimic .  Am pus o poza in attach .  La un moment dat am ajuns la concluzia ca imi apar cand sunt suparata , stresata  , emotionata  ... dar  acum imi apar si cand sunt foarte linistita . Nu am schimbat  detergenti  ,  sampoane  , geluri de dus sau alte  cosmetice pe care le  folosesc . Nici  nu mai stiu ce antihistaminice sa iau  , am impresia ca  nici nu isi mai fac efectul .  M am decis sa  merg la alergolog  sa fac testele .  Ati facut  testele alergologice ? Au ajutat  pt  un diagnostic clar sau  le fac degeaba ?

Multumesc

Attached Files

  • Attached File  bbb.jpg   122.86K   25 downloads


#28
odyn_n

odyn_n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.02.2009
Am si eu asa ceva de vreo 2 luni de zile. Mie nu imi apare pe fata, doar pe picioare si pe maini. Am fost la alergolog, am facut o tona de analize si nu a gasit nimic in neregula. Concluzia, urticarie cronica spontana, posibil autoimuna. Precizez ca eu mai am si o alta boala autoimuna. Momentan sunt sub tratament cu xyzal, 4 pastile pe zi, dar nu da foarte mari rezultate. S-a mai redus urticaria si mancarimea, dar nu cine stie ce. La mine principalii factori declansatori sunt oboseala, stresul si caldura. Medicul alergolog mi-a spus ca daca tratamentul cu antihistaminice nu da rezultate singurul tratament pe care il mai pot urma este cel cu omalizumab care costa in jur de 300 euro pe luna. Nu pot face tratamente cu steroizi pt ca am probleme gastrice (gastrita atrofica si hernie hiatala). Cel mai mult ma afecteaza la serviciu, cand sunt acasa nu prea imi creeaza probleme. Dar la serviciu e dezastru, in cateva ore ma umplu de urticarie!

 Urticariecronicaidiopata12, on 28 aprilie 2018 - 10:48, said:

Buna ziua tuturor.Sunt membru nou si as vrea sa va intreb daca este cineva care are urticarie cronica idiopata?Mentionez ca eu sufăr de această afecțiune de 12 ani si desi urmez tratament cu antihistaminice zilnic am erupții cutanate.Testele alergologice le-am efectuat si au iesit negative.Aa dori sa împărtășesc cu voi experienta mea de luptă cu această afecțiune stresanta si totodata sa aflu de la voi cum treceți peste aceste episoade neplacute.O zi buna!
Se poate face tratament cu omalizumab, dar este foarte scump. Am inteles totusi ca este destul de eficient in cazurile de urticarie cronica severa!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate