Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Urticarie cronica - sfaturi, experiente, vindecare ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Salut,

Din toamna anului trecut ma confrunt cu aceasta boala ticaloasa. Mi-a aparut pur si simplu, dintr-o data pe antebrat si apoi s-a extins pe aproape tot corpul. Mai exact , pentru cei care nu stiu, apar mici bubite fix ca piscaturile de urzica, locul se inroseste si te mananca ingrozitor. Apar dintr-o data si trec cam in 15-20 fara sa ramana vreun semn, de zici ca nici nu au fost. Si aceste episoade se repeta de mai multe ori pe zi, pe diverse zone ale corpului : pe picioare, pe pulpe, pe fese, pe burta, pe maini, pe spate, pe gat, umeri, frunte, fata, ureche. Practic, ies cam pe peste tot. Din punct de vedere social e un chin. Stai de vorba cu cineva si dintr-o data incepe sa te manance, sa te scarpini, sa se inroseasca.
Am fost la dermatolog, mi-a dat mai multe seturi de analize, atat de sange, cat si de materie fecala. Toate au iesit negative. Am primit indicatii sa tin regim 1 luna, ceea ce am si facut, dar nicio diferenta. Am primit si tratament cu Borenar dimineata si Xyzal seara. Intr-adevar, mancarimile au disparut in mare parte, nu complet, dar a fost mult mai bine.
M-am dus dupa 1 luna si jumatate cu rezultatele la control si mi-a spus ca nu e de cauza infectioasa si nici alimentara, e posibil sa fie ceva pe sistem nervos, de stres, sau autoimun. Mi-a zis ca nu rezulta de nicaieri cauza, clinic, as fi sanatos. Mi-a recomandat sa merg la un alergolog, pentru ca e posibil sa fie vreo alergie, sau sa eliminam si aceasta posibila cauza, in cazul in care totul e ok. Mi-a dart tratament cu Aerius dimineata si in continuare cu Xyzal seara. Mi-a mai zis ca daca nu e nici alergie, e posibil sa fie o cauza necunoscuta de medicina actuala si sa raman cu tratament toata viata. Acest lucru ma ingrozeste de-a dreptul, in conditiile in care nu am fost si nu sunt o fire bolnavicioasa.
Acum, intrebarea : a mai patit cineva asa ceva, care ar fi alte posibile cauze, tratamente, recomandari ? Trece vreodata, sau nu ? Exista alte medicamente sau alternative care ar merita incercate ?
Rog sa posteze doar persoane care au mai trecut prin asa ceva, sau sunt doctori, sau cunosc foarte bine acest tip de boala si cauzele sau eventualele tratamente. Nu ma ajuta prea mult datul cu parerea, de citit, am mai citit si eu, dar m-am lamurit prea mult. Eventualele glume sau mistouri nu sunt binevenite, e o chestiune foarte seriosa.
Va multumesc si astept cu mare interes postari.

#2
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005
Nu te ingrijora (daca e urticarie)! Vorbesc din experienta (lunga de tot). Posted Image

Dieta este foarte importanta dar din pacate (si de la o varsta din fericire) trebuie tinuta tot timpul. Fara prajeli, mezeluri, branzeturi vechi, conserve, alcool, alune, cola,  pentru inceput. Tine dieta asta doua-trei luni si apoi poti manca cu masura din ele.

Edited by mircea812, 08 July 2017 - 01:38.


#3
aeae

aeae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 25.06.2009
ce program de igiena ai, de cand, dus etc?

#4
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Magicwisewolf, on 08 iulie 2017 - 00:19, said:

Acum, intrebarea : a mai patit cineva asa ceva, care ar fi alte posibile cauze, tratamente, recomandari ? Trece vreodata, sau nu ? Exista alte medicamente sau alternative care ar merita incercate ?

am avut eu in copilarie, intre varsta de 4 ani si varsta de 13-14 ani.
exact simptomele descrise de tine. (doar ca pe vremea mea nu exista niciun tratament medicamentos.)
apoi mi-a disparut inexplicabil urticaria. si nu ii duc dorul deloc!

probabil ca o sa dispara si la tine mai devreme sau mai tarziu, fara sa poti explica de ce.

intre timp, in paralel cu investigatiile si tratamentele medicale, poti sa incerci niste exercitii mentale sa te obisnuiesti cu mancarimea, sa o accepti, sa nu mai simti impulsul ala de a te scarpina.
este mai simplu de scris lucrul asta decat de facut, dar la capatul experientei o sa fii un om cu vointa de fier, ceea ce te va ajuta si in multe alte chestii in viata.

#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 mircea812, on 08 iulie 2017 - 01:36, said:

Nu te ingrijora (daca e urticarie)! Vorbesc din experienta (lunga de tot). Posted Image

Dieta este foarte importanta dar din pacate (si de la o varsta din fericire) trebuie tinuta tot timpul. Fara prajeli, mezeluri, branzeturi vechi, conserve, alcool, alune, cola,  pentru inceput. Tine dieta asta doua-trei luni si apoi poti manca cu masura din ele.
Multumes de raspuns. De tinut regim am tinut timp de 1 luna, dar nu a fost sbsolut nicio diferenta. Si doctorul a spus ca nu pare sa fie de cauza alimentara. Am incercat sa mananc putin sa deloc intr-o zi pt a vedea daca e vreo diferenta si nu mi s-a parut a fi. Practic problema e de la nivelelul de histamina din corp care este asimilat prin alimentatie vs ceea ce poate procesa organismul. Se pare ca organismul meu nu o mai poate procesa asa cum e normal.
Problema e ca in lipsa identificarii cauzei, nu se poate stabili tratamentul corect.
Am citit despre persoane care spuneau ca le-a disparut asa cum a aparut, brusc, dar dupa niste ani. Altii spun ca au avut perioade in care a disparut si reaparut si tot asa.
Oare chiar nu mai poate scapa niciodata de aceasta boala ? Chiar atat de greu e sa se identifice cauza ? Sunt chestiuni care ma pun rau pe ganduri si ma fac sa ma simt de parca as avea o boala noua, necunoscuta si incurabila.

#6
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Si eu tind sa cred ca este alergie. Eu am avut asa ceva cand lucram la Parmalat. Tot timpul eram plin de bubite si roseata. Cum am plecat de la ei, n-am mai avut nicio problema. Sigur era de la prafurile alea din care faceau sucuri.

#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 aeae, on 08 iulie 2017 - 07:24, said:

ce program de igiena ai, de cand, dus etc?
Nu am schimbat nimic in stilul de viata. Igiena este una zilnica, normala, a unui om civilizat, educat. Nu am schimbat nimic nici in igiena, nici in alimentatie, in nimic altceva. Nu se manifesta doar dupa dus sau daca nu ma spal intr-o zi sau in alte situatii de exceptie.

#8
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Ai schimbat tu ceva. Nu stiu, sapunul, sprayul, samponul, detergentul, ceva este.

#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 Chifteluta, on 08 iulie 2017 - 07:40, said:

Si eu tind sa cred ca este alergie. Eu am avut asa ceva cand lucram la Parmalat. Tot timpul eram plin de bubite si roseata. Cum am plecat de la ei, n-am mai avut nicio problema. Sigur era de la prafurile alea din care faceau sucuri.
Eu nu am schimbat locul de munca, nu lucrez cu prafuri sau substante, am o munca de birou. La mine problema este zilnica, in episoade si pe diverse parti ale corpului. Nu am schimbat nici detergentul, nici balsamul, nici sapunul, samponul, sau gelul de dus.

 Chifteluta, on 08 iulie 2017 - 07:47, said:

Ai schimbat tu ceva. Nu stiu, sapunul, sprayul, samponul, detergentul, ceva este.
Chiar nimic, te rog sa ma crezi. M-am gandit si la asta, dar nu e nimic schimbat. Asta e de fapt ce ma nelamureste mai rau.

 Pollux, on 08 iulie 2017 - 07:32, said:



am avut eu in copilarie, intre varsta de 4 ani si varsta de 13-14 ani.
exact simptomele descrise de tine. (doar ca pe vremea mea nu exista niciun tratament medicamentos.)
apoi mi-a disparut inexplicabil urticaria. si nu ii duc dorul deloc!

probabil ca o sa dispara si la tine mai devreme sau mai tarziu, fara sa poti explica de ce.

intre timp, in paralel cu investigatiile si tratamentele medicale, poti sa incerci niste exercitii mentale sa te obisnuiesti cu mancarimea, sa o accepti, sa nu mai simti impulsul ala de a te scarpina.
este mai simplu de scris lucrul asta decat de facut, dar la capatul experientei o sa fii un om cu vointa de fier, ceea ce te va ajuta si in multe alte chestii in viata.
Am citit ca au fost persoane care au avut-o si 6-7 ani si apoi a disparut brusc, odata cu inaintarea in varsta. Eu aveam 32 de ani can a aparut, deci ar trebui sa scap la 38-39 de ani, nu ? :)  Alti spuneau ca nu au identificat cauza si nu au scapat niciodata, asta ma sperie.
Am invatat cat de cat sa ma abtin din scarpinat pt ca se inroseste imediat. Dar sunt momente cand nu pot abtine, ma mananca ingrozitor si dincolo de orice putere de abstinenta si prefer sa ma scarpin, sa ma inrosesc si in 15-20 min sa dispara semnele.

Edited by Magicwisewolf, 08 July 2017 - 08:02.


#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Ar trebui sa faci o ecografie abdominala si ceva analize pentru functiile hepatice. Ai observat daca ti s-a modificat/intensificat mirosul transpiratiei de la axile ?

#11
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 corinadaniela, on 08 iulie 2017 - 08:03, said:

Ar trebui sa faci o ecografie abdominala si ceva analize pentru functiile hepatice. Ai observat daca ti s-a modificat/intensificat mirosul transpiratiei de la axile ?
Nu s-a modificat. Am facut teste de sange, pentru hepatita B si C, exudat, teste bacteriologice si coprparazitare. Doctorul a verificat analizele si a spus ca toate sunt ok, nu are ce analize sa imi mai dea. O fi scapat ceva din vedere ? Este vorba de doctorul Adrian Caciuc, are renume bun in Ploiesti si, din cate am inteles, nu prea da gres.

#12
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005

 Magicwisewolf, on 08 iulie 2017 - 07:39, said:

Multumes de raspuns. De tinut regim am tinut timp de 1 luna, dar nu a fost sbsolut nicio diferenta.
Problema e ca in lipsa identificarii cauzei, nu se poate stabili tratamentul corect.

Prea putin, cred, eu prima data l-am tinut vreo 6-7 luni.

Daca este urticarie alimentara nu poti afla la ce este decat prin testare si eliminare. Cobai fiind tu Posted Image  Ideea este (mi-a explicat un medic odata) ca daca mananci ceva care il deranjeaza pe corpul tau atunci se poate declansa si pe sistem nervos, la schimbari bruste de temperatura. Cum spunea cineva mai sus incearca sa nu te scarpini.

Edited by mircea812, 08 July 2017 - 08:15.


#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ai nevoie de teste serioase pentru depistarea unei alergii, de orice natura. Astea pot apare din senin.

Urticarie este? Stiu ca urticaria nu dispare pe loc si blandele sunt mai marisoare, nu ca de urzica.

Exista pastile-suplimente alimentare pentru exces de histamina in corp.

Ai P.M.

Edited by arab, 08 July 2017 - 08:21.


#14
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 arab, on 08 iulie 2017 - 08:14, said:

Ai nevoie de teste serioase pentru depistarea unei alergii, de orice natura. Astea pot apare din senin.

Urticarie este? Stiu ca urticaria nu dispare pe loc si blandele sunt mai marisoare, nu ca de urzica.
Diagnosticul de la doctorul de familie si de la cel dermatolog acesta a fost. Sunt ca niste blande, si mai mai mari si mai mici, iar unele se unesc de par ca niste lovituri de bici (cum vedeam prin filme), dar de forme neregulate. Cele din urma apar daca ma scarpin pe suprafata mai mare, practic se unesc.

Edited by Magicwisewolf, 08 July 2017 - 08:22.


#15
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005
O sa-ti explic empiric cum este cu scarpinatul (pentru ca nu mai tin minte cum este stiintific). Daca te scarpini iei practic mancarimea din zonele afectate si o intinzi pe zonele neafectate. Se intinde nu stiu ce substanta pe pielea curata si te mananca si mai rau.

Iti spun inca o data: daca este urticarie, stai linistit, obisnuieste-te cu ideea, tine regim de durata si se rezolva Posted Image

Edited by mircea812, 08 July 2017 - 08:29.


#16
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Histamina, bat-o vina!Posted Image

#17
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

 Magicwisewolf, on 08 iulie 2017 - 07:57, said:

Nu am schimbat nici detergentul, nici balsamul, nici sapunul, samponul, sau gelul de dus.
Aici e problema. Eu nu folosesc deloc chimicale din astea, ma spal doar cu apa.

#18
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

 Memeito, on 08 iulie 2017 - 09:00, said:


Aici e problema. Eu nu folosesc deloc chimicale din astea, ma spal doar cu apa.
Nu am cum sa ma spal doar cu apa, trebuie si sapun, sampon. Hainele le spal cu Ariel de f multi ani, de cand ma stiu practic. Balsam de rufe, la fel, doar marci cunoscute, nu d-alea ieftine si dubioase. Deci, e exclus de la partea cu spalarea, corporala si de haine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate