Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Abuz agenti paza Auchan Afi

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#37
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
In fine sper sa nu am repercursiuni legale pentru o fapta pe care nu am comis-o ; Va multumesc pentru raspunsuri..

#38
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 ZamrA, on 07 iulie 2017 - 22:52, said:

Te luai la cearta cu ei?

Ce sa ma cert ? Imi sustineam cauza, ii urmam in camera de tortura si asteptam sa cheme politia. Sa-mi faca dosar pentru furt inseamna ca trebuie sa dovedeasca ca am furat ceva. Dosarul nu-l face cimpanzeul ala de paznic, ca nu are organul necesar, il face cineva competent. Iar probele sunt pe inregistrarea video.
Ca si chestie, aia nu au voie sa puna mana pe mine daca nu sunt violent, nici macar sa ma traga undeva, d-apai sa ma imobilizeze !

Edited by argonaut, 07 July 2017 - 23:19.


#39
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 09.12.2015

 simonisq, on 07 iulie 2017 - 23:12, said:

In fine sper sa nu am repercursiuni legale pentru o fapta pe care nu am comis-o ; Va multumesc pentru raspunsuri..
Eventual nu o să te accepte în perimetrul magazinului în viitorul apropiat în cazul în care ai veni cumva să lucrezi pe acolo prin incinta supermarket-ului/hipermarket-ului/magazin-ului ,
tu fiind de la o firmă de ''merchandising/promoting'' sau poate te-ar refuza politicos în caz că ai vrea să faci practică în muncă la ei, pentru liceu/facultă
și de vreo perspectivă de angajare în cadrul personalului 'Auchan' sau al firmei de pază ... mai bine uită Posted Image , nici vorbă Posted Image  , știi cum se zice ''Hai pa și la reve-ntinde-o de aici, ai scăpat ușor''

Edited by TheStarkestTruthMatters, 07 July 2017 - 23:27.


#40
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 Manasu, on 07 iulie 2017 - 22:39, said:

Rastalmacesti si creezi in continuare scenarii, despre ce "palme" e vorba sau despre ce alt abuz asupra persoanei care a deschis topicul?
Tu vrei neaparat sa induci ideea ca o femeie a fost abuzata de niste paznici, dar de cand e considerat abuz faptul ca-ti faci treaba?!

Pai tot ce au facut aia e un abuz. Ei sunt doar paznici ! Nu au niciun alt drept asupra ta. Te-au prins furand, anunta organele competente sa ancheteze treaba. "Treaba" lor este sa pazeasca, atat ! NU ancheta, nu retinere, nu nimic !

Un hot adevarat ar prefera solutia cu plata, proces verbal si gata, dar daca declar ca nu am furat, ei trebuie sa dovedeasca contrariul, nu sa ma ameteasca cu "avem treaba, va creati probleme penale" si alte avioane d-astea.

In incheiere, uite ce zice legea nr.333 :

Art. 48. - În timpul serviciului, personalul de pază este obligat:

d) să oprească şi să legitimeze persoanele despre care există date sau indicii că au săvârşit infracţiuni sau alte fapte ilicite în obiectivul păzit, pe cele care încalcă normele interne stabilite prin regulamentele proprii, iar în cazul infracţiunilor flagrante, să oprească şi să predea poliţiei pe făptuitor, bunurile sau valorile care fac obiectul infracţiunii sau al altor fapte ilicite, luând măsuri pentru conservarea ori paza lor, întocmind totodată un proces-verbal pentru luarea acestor măsuri;

Iar tot tapajul pe care l-am facut aici este pentru ca femeile aflate in situatii similare sa nu se mai piarda cu firea in fata golanilor aia in uniforma si  cunoasca drepturile pe care le au ele si cimpanzeii !

Iar chestia aia cu "10 clase" este oleaca cam populista dar trecem peste asta.

Edited by argonaut, 07 July 2017 - 23:50.


#41
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016
Nu este niciun abuz, din cate am inteles eu din primul post, paznicii i-au oferit de ales intre a plati rujul si a chema politia, nici vorba de ancheta sau de sechestrare. Din punctul meu de vedere, initiatoarea a ales solutia cea mai buna. Putea foarte bine sa nu fie de acord cu plata rujului si sa le zica sa cheme politia dar nu era deloc in avantajul ei... dealtfel a inteles si ea ca a luat decizia corecta, singura teama fiind sa nu-i ramana vreo "coada" si sa se trezeasca cu poza pusa la "panoul de onoare".


 TheStarkestTruthMatters, on 07 iulie 2017 - 23:11, said:

Posted Image Bravo, nota + 10 Posted Image 'Manasu' ! Meriți să fi șef de tură sau poate chiar șef de obiectiv
Multumesc, daca ocup vreodata postul respectiv vei fi primul pe care o sa-l iau in echipa. Posted Image

Edited by Manasu, 07 July 2017 - 23:56.


#42
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 simonisq, on 07 iulie 2017 - 23:12, said:

In fine sper sa nu am repercursiuni legale pentru o fapta pe care nu am comis-o ; Va multumesc pentru raspunsuri..
Dupa ce am citit cele 3 pagini pline de "tampenii" cu regret te anunt ca ai luat decizia proasta de a plati testerul la pret de nou !
Am un amic ce a lucrat ca paznic la un Hypermarket si imi povestea de aceste magari; exact ca ce ti s-a intamplat tie.

Paznicul sigur a vazut ca s-a lipit de tine testerul ala si a hotarat (cu echipa) ori a rimit ordin sa fi lasata sa iesi la casa cu testerul atarnat de tine pt. a te "convinge" sa il platesti cu scopul sa-si faca ei (paznicii) norma.

In mod normal Testerele se trec la pierderi daca sunt furate.
Plus de asta ctrebuia sa insisti sa vina Politia sa vada ei pe inregistrare si sa decida ei daca esti buna de plata sau nu.
Inca o data imi cer scze pt. adevarul asta dureros   Posted Image

#43
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 Manasu, on 07 iulie 2017 - 23:54, said:

Nu este niciun abuz, din cate am inteles eu din primul post ...

Mai citeste o data, poate ti se aprinde beculetul :

Quote

Am cerut sa verifice camerele de supraveghere sa vada daca mi-am lipit eu intentionat acel teser de ruj de bluza si el mi-a zis ca nu vrea sa ne pierdem timpul sa ne certam si sa cheme politia pentru ca am parasit incinta magazinului cu un produs neachitat si asta se numeste furt asa o sa zica ca "am uitat" sa-l platesc si ca ar fi bine sa-l platesc acolo pe loc si sa terminam discutia.

Exact asta trebuia sa faca, sa cheme politia, sa dea curs cererii de a viziona inregistrarile. Doveditul furtului nu intra in atributiile lui, chiar daca are decat 10 clase, daca intelegi ce vreau pentru ca sa zic. Cu atat mai putin stabilirea prejudiciului, anume plata unui produs fara valoare !

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 Rhesus, on 07 iulie 2017 - 21:18, said:

Tu ești vinovată. Niște gardieni cu 3 clase, se cred zmei. La fel ca Poliția Locală.
Trebuia să chemi Poliția (națională).
Nu trebuie, politia locala se ocupa de ordine publica conform statutului.

#45
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 simonisq, on 07 iulie 2017 - 23:12, said:

In fine sper sa nu am repercursiuni legale pentru o fapta pe care nu am comis-o ; Va multumesc pentru raspunsuri..
Nu stii ce ai semnat ? Am vazut tot pe net, ca ei ar practica plata unei amenzi de 1600 ron, cand prind pe cineva cu ceva, fara sa cheme Politia.

#46
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 ZamrA, on 07 iulie 2017 - 22:52, said:

Auzi Argonaut daca erai tu in situatia asta ce faceai? Te luai la cearta cu ei? Iti spun eu care era continuarea, erai imobilizat si se chema politia, si apoi se facea dosar pentru furt. Sau tu chiar esti serios cand o bagi paia cu sechestratu.
Vedeti-va de treaba ...argonautul nu se pierdea in situatia asta. Daca il prindeau la casa cu un ruj lipit de tricou, isi dadea ochii peste cap si ii spunea paznicului :
- papusel , unde ma perchezitionezi ...la mine sau la tine ? Posted Image

Bre Simonico , tu esti fata de oras sau tarancuta de provinicie ? Pai asa se descurca o fata de fata ? Ii luai pe aia si ii invarteai ca pe niste chei de lacat :
- vai , dar daca doreati sa imi aflati numarul  trebuia sa il cereti nu sa imi lipiti rujuri pe bluza ha' noua si alba . Niste barbati asa puternici , in uniforma ...ah ....simt ca ma incalzezsc ...o fi de la virilitatea care se simte in camera ?

Edited by JurasikMan, 08 July 2017 - 00:28.


#47
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016

 argonaut, on 08 iulie 2017 - 00:16, said:

Mai citeste o data, poate ti se aprinde beculetul :



Exact asta trebuia sa faca, sa cheme politia, sa dea curs cererii de a viziona inregistrarile. Doveditul furtului nu intra in atributiile lui, chiar daca are decat 10 clase, daca intelegi ce vreau pentru ca sa zic. Cu atat mai putin stabilirea prejudiciului, anume plata unui produs fara valoare !
Ce nu intelegi? A zis paznicul, nu a obligat-o. Paznicul putea sa spuna orice, daca initiatoarea nu voia sa plateasca si dorea sa rezolve problema cu politia putea sa refuze oferta paznicului. E atat de simplu. Orice alte scenarii sunt puerile, faceti din tantar armasar...

#48
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013

 Manasu, on 08 iulie 2017 - 00:22, said:

Ce nu intelegi? A zis paznicul, nu a obligat-o. Paznicul putea sa spuna orice, daca initiatoarea nu voia sa plateasca si dorea sa rezolve problema cu politia putea sa refuze oferta paznicului. E atat de simplu. Orice alte scenarii sunt puerile, faceti din tantar armasar...

Paznicul putea sa spuna orice dar TREBUIA sa faca un singur lucru : sa cheme politia, asa cum scrie in lege ca trebuie sa procedeze, fiind vorba de infractiune flagranta, panimaieshi ?! Felul cum a procedat, nefiind prevazut de lege, este un abuz :)

#49
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
O bluza lunga , de s-a lipit un produs de ea ... produsele sint puse pe jos , sau asa jos , sau reeditam " fustele lungi " ????
Nu prea are logica " lipirea " produsului de bluza , cum nu are sens minimalizarea cu " tester intrebuintat " . E bun si asa , ce are ???

#50
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
1. Nu inteleg cum a ajuns sa se lipeasca asa de jos pe bluza rujul ala..... singur...

2. Cum dracu faceti ma cu rujul ala tester voi...femeile..  Il faceti posta? Va dati pe bot 100 de femei cu acelasi ruj? WTF...

#51
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Se da pe mana. Cum arata o femeie ai vazut vreodata ?

#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mariovrs, on 08 iulie 2017 - 06:11, said:

1. Nu inteleg cum a ajuns sa se lipeasca asa de jos pe bluza rujul ala..... singur...

I s-a lipit de mana si mana s-a lipit de bluza.   Cata controversa inutila cu paznicii aia... In orice centru comercial, agentii de paza sunt instruiti ca sa lase oamenii sa treaca de casa cu produsul furat, sa se vada pe camere momentul controlului, sa fie o dovada, nu "sa opreasca" furtul strigand la clienti sa ia mana de pe bunuri sau controlandu-i in poseta inainte sa treaca de case.  De altfel nici nu au camere video instalate in toate unghiurile posibile care sa vada tot ce se intampla in magazin. Au doar in fata caselor de marcat.. de asta incearca ca acolo sa demaste faptuitorul, lucru care s-a intamplat si in cazul de fata.

#53
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Bine măi... Am înfăptuit fără să vreau furtul unui tester de ruj de 20 ron încercat de toată lumea și consumat pe jumate prin faptul că  (deși pare greu de crezut) bucata de scoci cu care era înfășurat capacul era dezlipită  cu partea lipicioasă la exterior și cumva s-a lipit de un colț al bluzei mele la vedere; mi-am dat seama de asta de abia când am trecut de casă și mi-a atras atenția agentul de pază. . De ieri Mă tot gândesc Cum s-a putut întâmpla asta...

#54
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 simonisq, on 08 iulie 2017 - 07:06, said:

Bine măi... Am Ă®nfăptuit fără să vreau furtul unui tester de ruj de 20 ron Ă®ncercat de toată lumea și consumat pe jumate prin faptul că  (deși pare greu de crezut) bucata de scoci cu care era Ă®nfășurat capacul era dezlipită  cu partea lipicioasă la exterior și cumva s-a lipit de un colț al bluzei mele la vedere; mi-am dat seama de asta de abia când am trecut de casă și mi-a atras atenția agentul de pază. . De ieri Mă tot gândesc Cum s-a putut Ă®ntâmpla asta...
Nu te mai gandi, fiindca numai un om bolnav considera ca asa se fura rujuri. Ti le lipesti pe o bluza alba, pe care se vede la 3 metri si te plimbi prin magazin. Altadata sa fii mai ferma, cand stii ca n-ai facut nimic rau. Sa nu mai accepti si sa semnezi orice.

Edited by Cr1spy, 08 July 2017 - 07:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate