Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Abuz agenti paza Auchan Afi

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#19
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Oricum, vorbind așa în general fetelor, să nu va fie rușine când sunteți prinse în astfel de ipostaze, e plin internetul de persoane celebre și bogate care nu se puteau abține de la micile plăceri vinovate ale shoppingului.

#20
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009

 simonisq, on 07 iulie 2017 - 21:09, said:

Cred ca Nu ma lasau sa plec si sa achit acel ruj mai mult obligat-fortat, nu am stiut cum sa procedez, e prima oara cand mi se intampla asta. Ziceau ca se grabesc ca trebuie sa se intoarca la supraveghere.. As putea sa ma duc sa returnez acel ruj si sa fac reclamatie.. habar n-am..

Daca te-au "prins" cred ca ai platit rujul la pret mai mare, asa isi acopera pagubele din furturi, prin urmare nu cred ca o sa-l poti returna.

Reclamatia e tardiva, intre timp ei pot spune ca au sters inregistrarile, dar au documentul semnat de tine, unde, ai "recunoscut fapta".

 simonisq, on 07 iulie 2017 - 21:19, said:

: )) Oricum nu mai calc pe acolo ca nu stau in zona, eu de fapt venisem in mall Afi si intrasem si in acel Auchan sa ma uit la cosmetice dar mi-e sa nu-mi bage numele in evidenta la politie sau ceva de genul..

Daca politia nu a fost implicata, nu ajunge numele tau la ei.
Poti merge peste vreo luna sa soliciti cazier, asa de proba si vezi ce raspuns iti da.

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 simonisq, on 07 iulie 2017 - 20:50, said:

La casa m-a oprit agentul de paza sa arat bonul, l-am aratat - s-a uitat apoi m-a intrebat ala de acolo ce e? Eu la inceput nu mi-am dat seama la ce se refera apoi mi-a facut semn sa ma uit in jos si am vazut ca de un colt al bluzei albe lungi  pe care o purtam era agatat / lipit un tester de ruj - la casa nu a piuit fiind tester -  evident ca am fost acuzata de furt, dusa in camera de interogatoriu cu supraveghere video si afise pe perete cu persoane prinse la furat cu marfa furata in fata si apoi a mai chemat pe inca unul si am pusa sa platesc rujul desi le-am explicat ca probabil s-a lipit de bluza mea cand m-am apropiat prea mult de stand si bluza fiind lunga nu am simtit apoi le-am zis macar sa-mi aduca ruj nou ca doar nu furam tester care e pe jumate incercat de toata lumea lipimdu-l de bluza la vedere ce draq ?!

Deci ai trecut prin zona caselor cu un tester de ruj, agatzat de coada, nu?  Foarte tare.  Vezi ca sunt si televizoare, in raionul de electronice, sa nu te trezesti cu vreunul agatzat de picior fara sa stii.

#22
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 21.03.2016
Sa nu mi-o iei in nume de rau, dar nu inteleg cum se poate lipi de tine un produs, chiar si un ruj.

#23
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Bahuru, on 07 iulie 2017 - 21:46, said:

Sa nu mi-o iei in nume de rau, dar nu inteleg cum se poate lipi de tine un produs, chiar si un ruj.
Pai daca nu citesti tot ce a scris, de unde sa afli ?

Edited by stlk, 07 July 2017 - 21:49.


#24
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 Manasu, on 07 iulie 2017 - 21:27, said:

Bai, zmeilor, unde vedeti voi c-a scris ca ar fi fost bruscata? I-au dat aia de ales, sa implice politia sau sa se inteleaga amiabil (sa achite rujul).

Ce vorbesti zmeulet ?!

Citesc si incep sa ma enervez numai la gandul ca ghiolbanii aia doi ragaie o bere multumiti si-si dau coate : "Ai vazut ba ce-am facut-o p-aia. Ce buni suntem noi, am reusit sa o convingem c-a furat un tester si l-a mai si platit de nou. Ar trebui sa ne treaca sefu la prima "

Care militian cu trei sferturi de creier ar fi in stare sa creada ca furi un cacat de tester utilizat, lipit de bluza ?! Si sa si mai dai banii pe el ca pe unul nou ?! Cu ce drept au cerut aia bani, cand produsul nu avea pretul pe el ?!
Cu ce drept te forteaza sa-l achiti de nou ?!
Camerele nu se sterg a doua zi, au un termen de pastrare si este sigur peste 24 de ore.

Un avocat bun ar stoarce de la firma aia de paza niste bani buni, si cu scuzele de rigoare publicate-n presa.

#25
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Nu domnle.. E chiar foarte ciudat ce mi s-a intamplat azi... Nenorocitul de la paza era in fata casei pe unde am iesit si cred ca a vazut acel ruj atarnand de bluza mea dar in loc sa-mi atraga atentia a asteptat sa trec de casa... O sa ma verific de zece ori de acum incolo, sa ma scutur de haine sau in mai intru cu haine lungi. Castig destul de bine si am destule rujuri, prin urmare de ce m-as complica sa fur tester de ruj de 20 ron consumat pe jumate - nu pricep..

#26
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,881
  • Înscris: 25.12.2016

 argonaut, on 07 iulie 2017 - 21:51, said:

Citesc si incep sa ma enervez
Stai calm si nu mai face scenarii, in cazul de fata n-a fost vorba de niciun abuz al paznicilor. Pur si simplu si-au facut treaba.

Sa nu fiu inteles gresit: in caz de bruscare sau sechestrare pui mana si suni la 112 fara alte discutii cu paza.
Dar daca vin paznicii si-si fac treaba in mod civilizat, iar de tine s-a "lipit" ceva, atunci o lasi asa cum a cazut si zici multumesc ca nu te alegi cu dosar penal.
Daca lucrurile stau exact asa cum a povestit initiatoarea, atunci e o greseala nevinovata, dar stim ca si greselile se platesc... in astfel de cazuri achiti "prejudiciul" si iti vezi de treaba, nu faci pe zmeul doar ca sa arati ca esti si fudul.

Edited by Manasu, 07 July 2017 - 22:04.


#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 simonisq, on 07 iulie 2017 - 21:57, said:

Castig destul de bine si am destule rujuri, prin urmare de ce m-as complica sa fur tester de ruj de 20 ron consumat pe jumate - nu pricep..

Pai asta nu inteleg nici eu - in locul tau m-as ruja permanent in Auchan, pana il dau gata si as avea grija sa nu se lipeasca, sa il gasesc tot acolo...

#28
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013

 Manasu, on 07 iulie 2017 - 22:03, said:

...  in astfel de cazuri achiti "prejudiciul" si iti vezi de treaba, nu faci pe zmeul doar ca sa arati ca esti si fudul.

De fapt ai dreptate. Asa suntem ca natie, bagam capul la cutie, inghitim tot si mai dam si banii care ni se pretind, ca sa nu parem cumva fuduli.
In viziunea ta, ca sa se apere, ar fi trebuit intai sa incaseze o palma ?!
Dar sa se apere de o insulta cum ca ar fi furat ceva, nu, ca-si face singura probleme ?!

Si iarasi ai dreptate, ma enervez degeaba ca doi maimutoi si-au batut joc de o femeie, pana la urma e treaba ei, atata doar ca in locul ei nu as accepta asa ceva.

Colegi, ascultati sfatul pacifistului nostru coleg, in cazuri d-astea, intoarceti si obrazul celalalt pentru inca o flegma si scoateti si banii din buzunar, platiti, ca sa nu pareti cumva fuduli !

#29
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
in unele magazine unele chestii cosmetice le lipeste cu multe straturi de scoci ca sa nu le desfaca lumea si lasa desfacute doar testerele, din pacate cel care s-a lipit de mine avea o bucata de scoci lipita de el si cand m-am apropiat s-a lipit de bluza mea fara sa-mi dau seama.. cel pe care l-am luat nou este lipit cu acelasi tip de scoci si de data asta am  lipit intentionat si am facut poza exact cum sa lipit de bluza mea cel din magazin, pe deasupra mi-a murdarit si bluza ca era si unsuros, murdar pe capac se vede cand o sa pun poza Posted Image) Voi daca sunteti barbati probabil nu stiti..

#30
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
N-am sa inteleg cum inghit oamenii cacaturi de la papagalii astia de prin mall-uri, trebuia sa chemi politia.

#31
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Testerele alea sunt doar ca sa vezi cum arata culoarea doar pe stick, sau sunt dopate cu un cocteil de biocizi care omoara orice herpes si viata in general...???

Edited by loock, 07 July 2017 - 22:53.


#32
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,881
  • Înscris: 25.12.2016

 argonaut, on 07 iulie 2017 - 22:19, said:

De fapt ai dreptate. Asa suntem ca natie, bagam capul la cutie, inghitim tot si mai dam si banii care ni se pretind, ca sa nu parem cumva fuduli.
In viziunea ta, ca sa se apere, ar fi trebuit intai sa incaseze o palma ?!
Rastalmacesti si creezi in continuare scenarii, despre ce "palme" e vorba sau despre ce alt abuz asupra persoanei care a deschis topicul?
Tu vrei neaparat sa induci ideea ca o femeie a fost abuzata de niste paznici, dar de cand e considerat abuz faptul ca-ti faci treaba?!
Am mai explicat: nu trebuie sa intoarcem celalalt obraz, nu trebuie sa acceptam mizerii din partea nimanui, dar nici nu trebuie sa fim nesimtiti, pe principiul: "niste oameni cu 10 clase nu ma pot controla pe mine".

 argonaut, on 07 iulie 2017 - 22:19, said:

ma enervez
Sa trecem peste chestia asta cu nervii vesnic turati, sunt sigur ca in realitate esti mult mai rezonabil si nu faci pe zmeul ca pe net, altfel ai tine-o numai in certuri si artaguri toata ziua...
Acum, problema ta e ca nu vrei sa accepti argumentele si inca incerci niste "fente" pentru a abate discutia, ai trecut la analize despre cum suntem ca natie, la pacifism, etc... cand te linistesti o sa-mi dai dreptate.

Edited by Manasu, 07 July 2017 - 22:54.


#33
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Pune poza

#34
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011


Attached File  20170707_234018-1.jpg   176.07K   152 downloads

#35
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Auzi Argonaut daca erai tu in situatia asta ce faceai? Te luai la cearta cu ei? Iti spun eu care era continuarea, erai imobilizat si se chema politia, si apoi se facea dosar pentru furt. Sau tu chiar esti serios cand o bagi paia cu sechestratu.

#36
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 09.12.2015

 Manasu, on 07 iulie 2017 - 21:27, said:

Bai, zmeilor, unde vedeti voi c-a scris ca ar fi fost bruscata? I-au dat aia de ales, sa implice politia sau sa se inteleaga amiabil (sa achite rujul).
Cine vrea distractie n-are decat sa astepte sa vina politia, dar daca esti nevinovat si ai luat ceva din greseala, platesti produsul si pleci. Credeti ca politia va ia pe voi in brate si ii cocoseaza instant pe paznici? Vad pe camere ca ai trecut de case cu un produs neplatit sau o mostra pe care nu aveai dreptul s-o iei, e caz clar de furt/dosar penal, mergi in instanta, pierzi timp si bani si tot n-ai garantia ca vei castiga.
Posted Image Bravo, nota + 10 Posted Image 'Manasu' ! Meriți să fi șef de tură sau poate chiar șef de obiectivPosted Image ! Se dă N.U.P. în 99,99 % din cazurile cu prejudicii mici, adică sub 1.000 de lei ( 10 milioane d'alea vechi),
în plus faptul că ai plătit produsul și nu a fost chemată o echipă a poliției pentru constatarea legală a situației posibile/probabile de încercare de sustragere fără plată a unui produs din magazin,
te exonerează de la orice fel de pedeapsă! Și-au făcut singuri ''dreptate'' pândarii din ''Auchan''.
În multe cazuri echipa de la Poliție nici nu se deranjează dacă prejudiciul sau situația e mult prea ''ieftină'' ... gen ceva sub 10 lei,
ceva de genul :  '' un pachet sau două de biscuiți''/ sandviș / un pachet de absorbante sau de șervețele umede / plăcintă de la ''brutăria proprie a magazinului'' / fructe / lactate / dulciuri / înghețată oricare din ele consumate în magazin înainte de trecerea de casa de marcat!

Edited by TheStarkestTruthMatters, 07 July 2017 - 23:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate