Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Abuz agenti paza Auchan Afi

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#1
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Azi in jurul orei 17:00 mi s-a intamplat un lucru extrem de neplacut - am fost la raionul de cosmetice din Auchan mall Afi Bucuresti si am incercat cateva testere de ruj (mostre) care erau lipicioase din cauza multiplelor straturi de scoci care fusesera lipite pe ele si apoi dezlipite pentru a fi expuse ca testere apoi am plecat fara sa iau nimic de acolo. La casa m-a oprit agentul de paza sa arat bonul, l-am aratat - s-a uitat apoi m-a intrebat ala de acolo ce e? Eu la inceput nu mi-am dat seama la ce se refera apoi mi-a facut semn sa ma uit in jos si am vazut ca de un colt al bluzei albe lungi  pe care o purtam era agatat / lipit un tester de ruj - la casa nu a piuit fiind tester -  evident ca am fost acuzata de furt, dusa in camera de interogatoriu cu supraveghere video si afise pe perete cu persoane prinse la furat cu marfa furata in fata si apoi a mai chemat pe inca unul si am pusa sa platesc rujul desi le-am explicat ca probabil s-a lipit de bluza mea cand m-am apropiat prea mult de stand si bluza fiind lunga nu am simtit apoi le-am zis macar sa-mi aduca ruj nou ca doar nu furam tester care e pe jumate incercat de toata lumea lipimdu-l de bluza la vedere ce draq ?! Am cerut sa verifice camerele de supraveghere sa vada daca mi-am lipit eu intentionat acel teser de ruj de bluza si el mi-a zis ca nu vrea sa ne pierdem timpul sa ne certam si sa cheme politia pentru ca am parasit incinta magazinului cu un produs neachitat si asta se numeste furt asa o sa zica ca "am uitat" sa-l platesc si ca ar fi bine sa-l platesc acolo pe loc si sa terminam discutia. Evident am platit si am fost pusa sa-mi zic numele si sa semnez o hartie unde scria semnatura faptuitorului. Acum mi-e frica sa nu-mi puna si mie poza pe acel perete :{ Ma pot alege cu dosar penal? Ce as putea face? Mersi

#2
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Trebuia sa chemi chiar tu politia. Ai semnat, ai recunoscut.

#3
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
...nu pătesti nimic,dacă făceai circ mare ca o adevarata mahalagioaică probabil obositul ala îsi cerea scuze ..dar ai fost moale.

#4
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 25.12.2016
Ce dosar penal, nu ti-a spus ala ca nu vrea va complicati cu politia?
Iar poza nu ti-o pun ei acolo, ca nu aveai decat un ruj "saltat"... se fac de ras daca pun afis cu un astfel de produs. Posted Image

Ai facut bine ca te-ai inteles cu ei, astia oricum n-au nimic de pierdut daca implica politia, probabil fac asta de cateva ori pe saptamana. Daca te bruscau sau te agresau in vreun fel, atunci puteai tu sa chemi politia, dar atata timp cat v-ati inteles amiabil e mai bine sa treci peste incident, nu merita sa-i dai importanta.

Edited by Manasu, 07 July 2017 - 21:00.


#5
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Nu trebuia sa semnezi nimic daca nu ai furat.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Unii fura "meleoane de euro" , crezi ca iti face cineva ceva pentru un ruj ? Posted Image

#7
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Fraiera ai mai fost, ai recunoscut o fapta pe care nu ai comis`o. Chemai tu frumos politia pt. sechestrare si te distrai nitel.
Pe camera zici ca nu apareai lipindu`ti singura rujul asa ca nu te inteleg de ce te`ai lasat umilita si fara bani.

#8
master_oz

master_oz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 13.08.2009
Nu-ti face dosar penal. Probabil ai semnat o declaratie si document care iti restrictioneaza accesul in magazin. Oricum, acu o sa fie cu ochii pe tine o perioada, sau pana se schimba firma de paza.

Daca totusi iti vezi poza, mergi si fa-i ochelari cu marker permanent.

Edited by master_oz, 07 July 2017 - 21:07.


#9
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
Cred ca Nu ma lasau sa plec si sa achit acel ruj mai mult obligat-fortat, nu am stiut cum sa procedez, e prima oara cand mi se intampla asta. Ziceau ca se grabesc ca trebuie sa se intoarca la supraveghere.. As putea sa ma duc sa returnez acel ruj si sa fac reclamatie.. habar n-am..

#10
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Înțelegeam daca era vreun sexy shop si plecai cu un tester vibrator, lipicios de la scoici.
Dar ruj ? Ruj ?

#11
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Tu ești vinovată. Niște gardieni cu 3 clase, se cred zmei. La fel ca Poliția Locală.

Trebuia să chemi Poliția (națională). Plus, depuneai tu plângere pentru sechestrare + bruscare/amenințare (la adresa directă a omului, și nu în numele firmei). Sechestrarea o făceai pe numele firmei de pază, iar amenințarea pe ,,persoană fizică” (ca să citez un mare om în viață)

Când știi că ești curat/curată, ai dreptul inclusiv să folosești forța în caz de legitimă apărare. Trebuiau să arate pe cameră, ,,fapta”, respectiv furtul.

Chiar dacă multe țigănci apelează cum zic mai jos, este f. greu să probezi fapta de furt în afara cazului în care produsul este luat cu mâna inculpatului și introdus în geantă. Orice alte versiuni: că s-a lipit produsul, că s-a prins, etc. sunt foooooarte discutabile.

Edited by Rhesus, 07 July 2017 - 21:24.


#12
simonisq

simonisq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 03.12.2011
: )) Oricum nu mai calc pe acolo ca nu stau in zona, eu de fapt venisem in mall Afi si intrasem si in acel Auchan sa ma uit la cosmetice dar mi-e sa nu-mi bage numele in evidenta la politie sau ceva de genul..

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ce mi-as dori sa-mi pice si mie odata intr-un rucsac un laptop.
In alta ordine de idei, nu stateam sa ma sechestreze, plecam de acolo, poate chiar sunam eu militia.

Edited by gumball3000, 07 July 2017 - 21:22.


#14
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,298
  • Înscris: 29.07.2013
Daca esti sigura pe tine si ai timp de pierdut, mergi maine la politie si depune o plangere in care sa-i acuzi de abuz.

Cere sa fie verificate inregistrarile de la camerele de supraveghere, dupa care spune-le ca-i dai in judecata.

#15
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

 argonaut, on 07 iulie 2017 - 21:22, said:

Daca esti sigura pe tine si ai timp de pierdut, mergi maine la politie si depune o plangere in care sa-i acuzi de abuz.

Cere sa fie verificate inregistrarile de la camerele de supraveghere, dupa care spune-le ca-i dai in judecata.

Exact.

Și mare atenție pe numele cui faci plângere. Eventualele amenințări sau ,,loviri” (dacă au fost) să le faci nominal (pe numele gorilei în cauză). Sechestrarea mă tem că trebuie să o faci în numele firmei.

Să se mai termine cu boacterii (gardienii) cu 2 clase primare, mari apărători ai legi ...

Edited by Rhesus, 07 July 2017 - 21:27.


#16
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,870
  • Înscris: 25.12.2016
Bai, zmeilor, unde vedeti voi c-a scris ca ar fi fost bruscata? I-au dat aia de ales, sa implice politia sau sa se inteleaga amiabil (sa achite rujul).
Cine vrea distractie n-are decat sa astepte sa vina politia, dar daca esti nevinovat si ai luat ceva din greseala, platesti produsul si pleci. Credeti ca politia va ia pe voi in brate si ii cocoseaza instant pe paznici? Vad pe camere ca ai trecut de case cu un produs neplatit sau o mostra pe care nu aveai dreptul s-o iei, e caz clar de furt/dosar penal, mergi in instanta, pierzi timp si bani si tot n-ai garantia ca vei castiga.

#17
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,195
  • Înscris: 06.01.2007
Depinde mult de situatie, daca era lipit la vedere... e ridicol, puteai dovedi usor ca.. se lipeste de haine.
Furtul este intotdeauna cu intentie. Tre sa dovedeasca intentia.
Ma gandesc ca e imposibil sa ai o asemenea intentie sa le furi prin lipire sau.. nu-mi dau seama cum naiba, n-am testat niciodata niciun ruj sa-mi pot da cu parerea.

#18
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
1) cred ca ti-au luat numele pentru un proces verbal  ca sa dea bine la sefii supermarketului si ai lui (adica sa demonstreze ca are activitate si chiar a prins hoti, poate e si rost de o marire de salariu,un bonus ceva etc)  2)*  daca nu ma insel daca si-au recuperat prejudiciul sau a fost platita contravaloarea produsului (de o valoare infima pentru ei) nu prea au ce sa-ti faca (vezi citat mai jos).
(Daca era mai grav chema politia sa-ti dea amenda etc )

Quote

Dacă, în general, cei prinși furând din supermarketuri scapă cu o amendă și, mai nou, dosarele deschise pe numele lor sunt clasate din cauza prejudiciului mic, există și persoane mai „ghinioniste“, care ajung să fie condamnate.
Sursa

Edited by stlk, 07 July 2017 - 21:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate