Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Experiment de dieta

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Adevarul crud, pe care n-o sa vi-l zica nimeni, este ca lumea se ingrasa incercand sa compenseze cu alimente de proasta calitate, lipsa banilor pentru alimente de buna calitate.
Peste 80% din supraponderali si obezi, daca si-ar fi permis sa cumpere carne, la orice ora, nu ar fi ajuns la greutatea pe care o au.

Un om care isi permite mancare de calitate si manca ce trebuie, nu se ingrasa pentru ca nu sta cu grija mancarii si nu simte nevoia sa se indoape.  Faceti un experiment, daca va permiteti. Mancati in fiecare zi la masa de pranz carne si salata.. renuntati la covrigi, merdenele, rolls-uri si alte contrafaceri alimentare pentru lume saraca. O sa vedeti ca veti slabi chiar fara sa va dati seama.

#56
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu e vorba de bani, e vorba ca senzatia de foame este mai mare decat necesarul organismului. asta vine din salbaticie cand nu aveai mancare la indemana ca acum si atunci cand prindeai ceva, trebuia sa iti faci si rezerve, ca cine stie cand mai mancai. asa si acuma: omul vrea sa fie satul si baga in el pana se satura, ceea ce e mult peste necesar, mai ales ca alimentele fara grasime nu produc senzatia de satietate.
o alta componenta o reprezinta placerea de a manca....sunt o gramada de oameni pentru care mancarea este una dintre putinele placeri.

#57
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postrosix, on 08 iulie 2017 - 21:29, said:

Adevarul crud, pe care n-o sa vi-l zica nimeni, este ca lumea se ingrasa incercand sa compenseze cu alimente de proasta calitate, lipsa banilor pentru alimente de buna calitate.
Peste 80% din supraponderali si obezi, daca si-ar fi permis sa cumpere carne, la orice ora, nu ar fi ajuns la greutatea pe care o au.

Un om care isi permite mancare de calitate si manca ce trebuie, nu se ingrasa pentru ca nu sta cu grija mancarii si nu simte nevoia sa se indoape.  Faceti un experiment, daca va permiteti. Mancati in fiecare zi la masa de pranz carne si salata.. renuntati la covrigi, merdenele, rolls-uri si alte contrafaceri alimentare pentru lume saraca. O sa vedeti ca veti slabi chiar fara sa va dati seama.

Adevarul crud e ca omul se ingrasa din comoditate/lene, nu din saracie, pentru ca e mai simplu sa-ti cumperi covrigi si merdenele decat sa-ti pregatesti zilnic mancare sanatoasa. Daca nu iti permiti sa dai bani pe oua, carne de pui, legume, orez etc inseamna ca ai probleme mai mari decat kg in plus/minus.

#58
debate

debate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 03.01.2010
Nu pare pe bune topicul ăsta. O masă, dimineața, am mai auzit, dar alcătuirea micului dejun cam arată făcută la mișto. În plus, chiar și cei cu regimuri aiuristice au ceva justificări pentru alegerile lor, dar aici acestea lipsesc.

#59
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Chestia este ca omul e adaptat la hrana saracacioasa si putina, cu alte cuvinte la foame, nu la abundenta de hrana, cum traim acum. Si la efort fizic zilnic. Bine, nu ma refer la carat saci cu ciment in spate, ci la mers pe jos, alergat, etc.

#60
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Asta este regim de sinucidere.
Totusi...exista o varianta si se numeste "intermitent fasting". Cea mai uzuala varianta este de 16 ore in care nu mananci absolut nimic si 8 ore in care trebuie sa iei caloriile si nutrientii necesari. Se poate face si 18 cu 6 si chiar 20 cu 4...dar aici devine cam extrem.
De notat ca somnul face parte din acele 16 ore...deci asta inseamna ca vei manca doar in a doua parte a zilei.
Ideea este ca mancand des ai variatii dese ale glucozei in sange, fapt care face ca organismul sa secrete insulina si sa inceapa sa depuna zaharul ca grasime. Mancand intr-o fereastra mai restransa de timp obligi corpul ca in perioada de post sa inceapa sa consume energie din grasime.

#61
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu experimentez momentan doua zile de post negru pe saptamana, miercurea si vinerea. adica, beau doar apa si o ceasca de cafea fara zahar. pana acuma, vad ca merge bine.
am observat o usoara scadere a tensiunii, am avut 106/74, nu tin minte sa fi avut vreodata atat. dar poate s-a intamplat odata, atunci cand am masurat, ca nu am aparat sa masor de fiecare data.

Edited by rich1974, 01 August 2017 - 19:40.


#62
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Eu sunt pe "Warrior diet" de un an jumătate. Adică doar o masă pe zi, seara după ora 18. Până atunci doar una sau două cafele negre tari și 3-4 litri de apă. Greutatea variază între 72 și 75 kg la 1,79.
Ce am observat, e că dimineața mă trezesc mai ușor și nu am deloc senzație de foame pe parcursul zilei. Nu am reușit până acum să țin post negru, nu am avut suficientă voință, dar o să o fac odată.

#63
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017

View PostDigix, on 01 august 2017 - 21:05, said:

Eu sunt pe "Warrior diet" de un an jumătate. Adică doar o masă pe zi, seara după ora 18. Până atunci doar una sau două cafele negre tari și 3-4 litri de apă. Greutatea variază ĂŽntre 72 și 75 kg la 1,79.
Ce am observat, e că dimineața mă trezesc mai ușor și nu am deloc senzație de foame pe parcursul zilei. Nu am reușit până acum să țin post negru, nu am avut suficientă voință, dar o să o fac odată.


Cafeaua pe stomacul gol nu te "roade"?

Mare grija sa nu o dai in ulcer.

#64
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Pe stomacul gol, nu, că beau apă.

Ăia care țin 20 -30 de zile post negru nu mai fac ulcer.

#65
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Aia care tin post negru mai multe zile la rand au un plan serios pe care merg. Inainte de postul propriu zis au cateva zile in care pregatesc corpul apoi cel mai important aspect e cul iesi din post. Nu se duce dorect la tigaia cu friptura. De obicei prima masa consta din suc proaspat stors de legume, apoi o supa  de legume, apoi un terci... carne mananca dupe vreo 2-3 zile in care sistemul digestiv isi reia functiile incetisor.

#66
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Am reușit și eu un post negru prima dată în viață, acum trei zile. Am dat jos 2,7 kg următoarea zi. O fi fost și apă, nu zic nu, dar tot am dat jos ceva! Am făcut pauză de mâncat de pe la 10 seara, vreo 32 de ore până a treia zi pe la  ora 18. Nimic deosebit, vreo senzație specială, nu mi-a fost prea foame. O să mai încerc odată.

#67
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009

View Postfeitosak1, on 07 iulie 2017 - 21:31, said:

Ca sa slabesti, trebuie sa stimulezi metabolismul, oferind corpului hrana de calitate, mese echilibrate, 3-4-5 pe zi (aceeasi cantitate de mancare impartita la cate mese poti servi, in functie de program, ocupatie etc). Cu cat ii oferi mai putina hrana, cu atat ii faci mai rau. Vei incepe sa slabesti din masa musculara, atata cata ai, si vei nenoroci si mai rau metabolismul, la un moment dat te vei ingrasa mancand salata verde.
Iti poti calcula un necesar de calorii. De asemenea, poti incerca un regim semi-disociat (adica disociat pe mese, nu pe zile). Asta presupune sa nu mananci la aceeasi masa lactate si carne, oua si branza, oua si carne. Asociezi fiecare proteina cu legume (excluzandu-le pe cele care contin amidon). Renunti la orice fainoase si dulciuri. Eu mananc in stilul asta si mananc destul de mult, mai fac si cate un spritz, un gratar, si am slabit (mai demult, cand a fost nevoie) vreo 20kg in 5 luni. Daca continui acest stil de alimentatie, nu te mai ingrasi niciodata.
Pe ce te bazezi cand spui ca nu e bine sa asociezi la o singura masa doua produse proteice? Lapte cu branza, iaurt cu ciuperci, carne cu soia, carne cu ciuperci, carne si iaurt, lapte si fulgi de ovaz(are continut foarte ridicat de proteine), lapte si tot felul de nuci si alte combinatii merg foarte bine impreuna. E ca si cum ai sustine ca nu poti combina un supliment proteic din zar cu lapte degresat si fulgi de ovaz, una din combinatiile preferate a culturistilor. Eu fac la fel, garantat nu ingrasa. Problema este cand combini surse proteice cu carbohidrati simpli, cu continut ridicat de zaharuri si indice glicemic mare. Chiar vrei sa-mi spui ca e nesanatos sa combini sunca de praga cu branza dulce de vaca sau telemea proaspata cu iaurt grecesc? De unde le scoateti oameni buni?Posted Image Posted Image  
Fainoasele se consuma cu masura, combinate cu surse proteice ca lapte sau carne dar se prefera cele cu continut ridicat in fibre si proteine, adica fulgi de cereale, orez brun, paste din faina integrala, linte, etc. Cand vorbim de produse din faina e bine sa excludem painea alba, pastele simple, produsele de patiserie, fasolea alba si alte asemenea minuni care dau satietate si...cam atat.Posted Image

View PostDigix, on 06 august 2017 - 22:42, said:

Am reușit și eu un post negru prima dată în viață, acum trei zile. Am dat jos 2,7 kg următoarea zi. O fi fost și apă, nu zic nu, dar tot am dat jos ceva! Am făcut pauză de mâncat de pe la 10 seara, vreo 32 de ore până a treia zi pe la  ora 18. Nimic deosebit, vreo senzație specială, nu mi-a fost prea foame. O să mai încerc odată.
Nu poti sa slabesti 2,7kg intr-o singura zi. Iti spun si de ce! Un kg de grasime contine ~7000kcalorii, deci corpul tau se hraneste chiar si cu post negru, aproximativ 96 ore cu 1 kg de grasime ca sa ramai in viata. Calculeaza si tu mai departe...
Asa din apa si continutul stomacal am si eu de multe ori diferente de 1-2 si chiar peste 4kg de pe o zi pe alta dar asta nu inseamna ca ai slabit sau ca te-ai ingrasat peste noapte.
In cel mai bun caz ai slabit poate 300gr.

Edited by Neuronul_ganditor, 15 August 2017 - 21:22.


#68
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
M-am cântărit și atât arăta cântarul. Dacă crezi bine, dacă nu, problema ta! Nu am stat degeaba în ziua aia, am avut și activitate fizică. Între timp am mai repetat experiența odată. A doua zi aveam 2,5 kg mai puțin.

#69
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Tu chiar nu vrei sa intelegi ca nu e posibil sa slabesti 2,7kg greutate din grasime! Pe scurt, te-ai c.c.t si ai facut lipsa mica si ai transpirat eventual. Ai slabit apa, ceva toxine si tot ce ai avut in mate. Daca ai tinut post negru, poate nu ai baut nici apa si atunci te-ai deshidratat complet, de aici poate fi o parte din greutate. Nu e vorba de ceea ce cred eu. Eu te cred ca stiu ca e posibil dar tu nu stii ce reprezinta alea 2,7kg, ele nu reprezinta grasime!
Eu am avut zile cand am facut 60km pe bicicleta pe caldura si am facut doua ora sala de forta in aceasi zi si am reusit de cateva ori sa ard 1800-2000kcal intr-o singura zi doar din sport iar asta in grasime corporala reprezinta sub 300gr! Ma indoiesc ca ai facut ceva asemanator cu ce am descris eu mai sus si chiar daca ai fi facut-o, tot slabeai maxim 300gr grasime corporala, adica cel mult 10% din cat ai scris mai sus.
Daca ar fi posibil sa slabesti 2,7kg de grasime corporala in 24h, nu ar mai exista intregi industrii si afaceri grele pe plan mondial si tu ai fi fost furata noaptea din patul in care dormi si erai acum intr-un laborator subteran din SUA sau Rusia si erai subiect de studiu pentru restul vietii tale.Posted Image
Sper ca ai inteles acum ce am vrut sa spun. Reciteste ce am scris mai sus si incearca sa intelegi ca nu am scris nimic de rau, doar ti-am explicat care e defapt minunea pe care ai reusit sa o faci. Ceea ce ai reusit tu, eu reusesc doar din alimentatie, sport si consum de lichide cam de doua ori pe saptamana, adica e perfect normal, nu e mare branza ce ai reusit sa faci dar in niciun caz nu ai dat jos 2,7kg de grasime in 24h!Posted Image

Edited by Neuronul_ganditor, 15 August 2017 - 22:19.


#70
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View PostDigix, on 15 august 2017 - 21:30, said:

M-am cântărit și atât arăta cântarul. Dacă crezi bine, dacă nu, problema ta! Nu am stat degeaba în ziua aia, am avut și activitate fizică. Între timp am mai repetat experiența odată. A doua zi aveam 2,5 kg mai puțin.

As zice ca mare parte se explica prin golirea rezervelor de glicogen. Metabolic e putin probabil.

#71
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Clar este si golire de glicogen din muschi dar si apa, stiut fiind faptul ca fiecare gram de glicogen "fixeaza" cca 4g de apa in tesuturi.

Pentru experimente de genul acesta termenul corect este "cantarul arata cu xx grame mai putin" si nu "am slabit xx grame". Vad ca asta a fost si formularea lui @digix...deci ne cramponam degeaba.

#72
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Nu contest, eu nu am spus că totul e numai grăsime. O fi glicogen, o fi grăsime, o fi apă, dar aveam mai puțin cu 2,5 kg.

Edited by Digix, 16 August 2017 - 20:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate