Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Experiment de dieta

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Tâmpenie de dietă.
Efectele negative ți-au fost spuse de colegi.
Unele.
Altele te las să le descoperi în toată splendoarea lor.
Să vezi cu "ochii tăi" minunăția de prostie pe care ai făcut-o.

Dar,să nu te las cu "ochii-n soare",îți spun un singur lucru:

Efectele negative vor fi ireversibile!

#20
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,352
  • Înscris: 11.08.2003
A vrut odata un coleg sa tina si el post negru o zi. A doua zi era la spital.

Cea mai proasa dieta e asta cu foamea. Iti faci stomacul terci, intestinele terci, alte chestii terci, creierul... sper ca e inca intreg, ca nu te-ai apucat de regimul asta. Posted Image... dar o sa-l faci si pe el terci.
Iesi din casa si misca-te! Pe bicicleta, pe alea 2 picioare cativa kilometri... misca-te! Uite, vezi (asta daca nu stai la cucuietii din deal) daca reusesti sa ajungi la munca in alergare (asta daca ai si unde sa te imbaiezi ca sa nu ajungi sconcs). Sau, la intoarcere. Iti iei niste schimburi si mergi pan' acasa. Alergi daca nu sunt 400 de grade sau mergi cand sunt atatea. Important e sa consumi mai mult decat bagi.
Asta ti-o zice un resemnat de 90 de kile  care, de cand nu mai merge peste 30 de km zilnic cu bicla pana la munca, se mentine la aceasta greutate. Pana la urma, cred ca asta e greutatea mea normala. Fara exagerari, de ambele parti, se mentine. Ca nu mananc azi mult sau ca scap ca vaca-n lucerna la un gratar, nici nu scad dar nici nu cresc.

Daca vrei, mai sunt cateva diete rapide, in afara de "Taie-ti o mana si 3 picioare":
- stai vreo cateva saptamani pe Everest: din ce am vazut, iti piere pofta de mancare si organismul te mananca pe tine
- tot asa, vreo cateva saptamani in coma
- imbolnaveste-te de ceva sa iti piara pofta de mancare. La unii o raceala e suficienta
- baga niste laxative, :) n-o sa mai mananci de frica!

Edited by sorin147, 07 July 2017 - 21:51.


#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 pinguinul666, on 07 iulie 2017 - 20:14, said:

In curand, reincep si piscina si fitness-ul, dar voi mentine acelasi intake ...

Nu e ok sa faci si sport si reducere drastica de alimente. E reteta clara spre dereglat organismul.
Eu as reformula lista aia de dimineata: 3 felii de paine neagra/integrala, branza, oua, masline, castraveti, ardei, rosii, ceai, cafea (pateul e o facatura alimentara pentru saraci, iar mierea e sanatoasa doar daca e autentica si numai independenta de orice alte alimente, intre mese, o lingurita).
La pranz o ciorba light (preferabil de legume) cu 1-2 feli de paine.  Seara o salata de varza sau alte cruditati.

Daca totusi faci sport - proteina e vitala + salata si/sau legume fierte, cruditati.

Daca totusi crezi in ideea de post - poti incerca dar fara sa faci sport si fara sa te infometezi pana la epuizare, respectiv sa mananci doar un minim saracacios cat sa supravietuiesti (ca si cand ai fi in razboi), ex. o felie de paine la o masa si doar daca te simti rau de foame.  O sa vezi ca, dupa 3-4 zile de post drastic, mancarea are un cu totul alt gust decat te-ai obisnuit si orice aliment ti se va parea delicatesa.

#22
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 pinguinul666, on 07 iulie 2017 - 20:14, said:

sal

din moment ce am cateva kile peste limita, am zis sa incerc un experiment de dieta pe mine insumi.

e de fapt, destul de simplu.
mananc doar 1 data pe zi (dimineata), iar hrana consta din 3 felii de paine (fara une) cu pateu de ficat + 1 felie de miere + 1 ou fiert tare (uneori, inlocuiesc pateul cu nitica branza sau cu ardei gras crud sau o rosie cruda)
feliile sunt din acelea de paine mai mica la diametru decat franzela clasica.

si ca hrana,...atat! restul, fluide si ocazionala cafea.

asta in primele 2 saptamani.

ulterior, planuiesc sa maresc intervalul la 48 de ore intre mese (adica un mic dejun la 2 zile), si intre doar apa, hidratare.
Evident, eliminarea totala a hranei in rest. Am eliminat total, orice contine zahar (dulciuri de orice fel, inghetata, cola etc), sare (pa pa orice fast food) etc.
Ca efecte, afara de normala senzatie de a dori sa mananc (care am infranat-o doar prin vointa), de vreo 3 zile, nimic. Somnul e firesc.
Daca ma tin de astfel de plan ...teoretizand pt un om la 1.75, cu aproape 90 kg, cam cat ma astept, in medie, sa pierd pe luna? nu fumez, nu beau alcool.

In curand, reincep si piscina si fitness-ul, dar voi mentine acelasi intake ...

o să te îngrași și o să faci și ulcer cu dieta asta.

#23
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 25.12.2016

 red46, on 07 iulie 2017 - 21:12, said:

Pateu??
Isi ia numai din ala cu fainosag, ajuta la silueta... dupa cateva luni ajungi taman ca in reclama.

  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tD5Fe3DSqOE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Cu dieta asta o sa-ti faci praf stomacul. Am mai vazut si o carte scrisa de un american, 'Studiu China' parca ii spunea. A avut o groaza de adepti fiindca spunea ca rata cancerelor de colon si nu stiu mai care e foarte scazuta in China datorita faptului ca nu mananca decat putin si mai mult vegetale, demonizand pana si produsele lactate pe langa carne in acel studiu.
Ceea ce a uitat el sa spuna este ca aia o fac de nevoie cura aia nu de voie si cel mai important lucru pe care a omis sa-l spuna este ca rata cancerelor la stomac in China este mai mare decat in SUA. Asa ca ai grija ce faci. Mai bine imparte caloriile alea putine pe 3 mese sa-i dai stomacului cate putin ceva de digerat.

#25
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,802
  • Înscris: 03.02.2007
Nu mai intrați așa de tare în panică, omul va avea rezultate rapide, iar efectele pentru sănătate vor fi benefice

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E484qiQXxzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://dai.ly/xvdbtt

Urmăriți documentarul BBC unde apare un alergător de maraton de 101 ani, al cărui secret este mâncatul în cantități foarte mici.

Citiți și despre Twinkie Diet. http://edition.cnn.c...sor/index.html. Un profesor de nutriție american a mâncat  în principal numai hrană nesănătoasă timp de 10 săptămâni, dar sub necesarul zilnic de calorii.
Ca rezultat a slăbit, iar analizele la final, cu toate că a mâncat numai mâncare nesănătoasă, au ieșit mai bune decât la începutul dietei respective.

Mai citiți și despre dieta cu bere și cârnați, care ajutat un bărbat să slăbească și să își scadă colesterolul, doar mâncând aceste alimente în cantități sub necesarul caloric zilnic. http://www.medicalda...toberfest-video

Way to go, pinguinule!

#26
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Poate,dar colegul vrea să mănânce o dată pe zi,apoi să crescă intervalul treptat la 2 zile,și așa mai departe.
Până va ajunge ca-n "Gremlins",doar o dată în viațaPosted Image.

#27
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,963
  • Înscris: 24.01.2012
O sa iti dai metabolismul peste cap, cu posibile urmari grave, in timp.
Nu mai vorbesc de ficat, o sa fie suprasolicitat si...da, e posibil sa faci un ulcer.
Daca se si perforeaza, cam mori.
Sau o sa iti doresti asta.

#28
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Eu citisem de o nemtoaica care manca o Mentosana pe zi . Posted Image

#29
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 pinguinul666, on 07 iulie 2017 - 20:35, said:

teoria e simpla si solida - stiti detinutii din lagare? ei bine, nu chiar atat de extrem.
ai citit si cam de ce boli sufereau detinutii aia? TBC, orbul gainilor etc. Cam tot atatea calorii primeau si ei, cu deosebirea ca ei nu-si permiteau luxul sa mearga la "piscina si fitness", dar, ce sa vezi?, nici nu aveau energia sa se scoale din pat.

Si te-ai mai informat si cam cati n-au mai iesit din inchisorile alea?

In zilele noastre, la spitalul "Marius Nasta" unde se trateaza TBC-ul, personalul medical este, evident, expus infectarii. Dintre asistente, ghici care au facut TBC? Bingo, cele care au tinut dieta!

Lucrurile sunt simple. Nutritie necorespunzatoare = sistem imunitar scazut = instalarea unei boli. In cazul unui sistem imunitar cu probleme, e suficient sa stranute un TBC-ist langa tine in autobuz, crede-ma ca nu e nevoie sa petreci mult timp cu el bot in bot.

Edited by Michidoo, 08 July 2017 - 01:10.


#30
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu va mai luptati cu morile de vant, prostia e boala incurabila.

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,848
  • Înscris: 20.10.2015

 sorin147, on 07 iulie 2017 - 21:41, said:

A vrut odata un coleg sa tina si el post negru o zi. A doua zi era la spital.

Ai las-o si tu ca macane prea tare si a ta

#32
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 pinguinul666, on 07 iulie 2017 - 20:14, said:

din moment ce am cateva kile peste limita, am zis sa incerc un experiment de dieta pe mine insumi.

mananc doar 1 data pe zi (dimineata), iar hrana consta din 3 felii de paine (fara une) cu pateu de ficat + 1 felie de miere + 1 ou fiert tare (uneori, inlocuiesc pateul cu nitica branza sau cu ardei gras crud sau o rosie cruda)

ulterior, planuiesc sa maresc intervalul la 48 de ore intre mese (adica un mic dejun la 2 zile), si intre doar apa, hidratare.
Evident, eliminarea totala a hranei in rest. Am eliminat total, orice contine zahar (dulciuri de orice fel, inghetata, cola etc), sare (pa pa orice fast food) etc.


tot pe principiu de experimente au facut unii cu cei din lagare exact ce vrei tu sa faci acum

ai eliminat zaharul, sarea, etc. pai hai sa vedem: 3 felii de paine fara une (ce o mai fi insemnand si une, doar tu stii) spre cunostinta ta, contin si sare si zahar, unele chiar in exces. pate de ficat care la randu-i contine cele mentionate anterior. 1 felie de miere, eu stiu ca mierea e lichida, nu este un baton din care-ti tai o felie, dar poate tu stii o altfel de miere. pe de alta parte, mierea prin definitie este zahar, iar daca o mai si cumperi de la magazin, mierea aia, avand in vedere ca o iei la baton, nici macar n-a vazut un trantor la viata ei, ce sa mai zic de albina.

asadar, in 2 saptamani vrei sa reduci mancatul la 48 de ore si apoi sa elimini mancarea de tot. peste asta mai adaugi si consum de 1500kcal/zi prin fitness si ce mai faci tu pe acolo.

nu ti se pare exagerata dieta? pe tot internetul asta nu ai gast nici o informatie la efectele asupra organismului in cazul depravarii de mancare? tu vrei acum sa arunci la gunoi o evolutie de cateva zeci de mii de ani si sa faci o alta putin mai repejor, mai exact in 2 saptamani.

Edited by Dany_Darke, 08 July 2017 - 06:54.


#33
Rikki-Tikki-Tavi

Rikki-Tikki-Tavi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.05.2017
http://calorii.onede...alorii/#calcule

Calculator calorii

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pateul este un surogat, un fals alimentar (o chestie cu care umplem stomacul) deci nu are ce cauta in alimentatie iar mierea din comert, e in proportie de 90% contrafacuta (un amestec de zahar, uleiuri, apa, sirop, etc) deci buna de aruncat.  Painea comuna este de asemenea un fals alimentar.  Nu ar trebui consumata decat o paine integrala - aia in care se vede cu ochiul liber taratza, pleava din grau (nu cea cu colorant caramel, ca sa arate mai inchisa la culoare).

Sa stiti ca nu alimentatia ne ingrasa ci surogatele alimentare, falsurile nutritionale din comertul urban.

Un om care mananca frugal, saracacios, basicul alimentatiei: paine integrala, branza, oua, carne, masline, leguminoase, in cantitati moderate... nu se ingrasa semnificativ

#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 lula_canci, on 07 iulie 2017 - 20:35, said:

Parerea mea de neofit in ale dietelor
Tu si majoritatea de aici nu va pricepeti la diete, dar dati sfaturi de care sunteti foarte siguri...
@initiator:
1. ca sa slabesti trebuie sa manaci mai putin (in kCal) decat consumi.
  • un inceput usor e sa consumi 1.500 kcal/zi = slabit usor (cam 0,5-1 kg/sapt.). asta se tine timp indelungat.
  • un inceput mai decis e sa consumi 1.000 kcal/zi (1-1,5 kg/sapt)
  • post negru (nu mananci, doar bei apa): dupa 3 zile incepi sa slabesti cu adevarat. a 5/6-a zi e critica (psihic si fizic), apoi incepi sa te simti bine si vei avea o energie neasteptata si mintea mai limpede decat inainte (fa efort fizic usoar/moderat, gimnastica, sau mers etc). bea >3-5 l de apa/zi. in felul asta poti slabi 0,5-1 kg/zi in primele 2 saptamani. la incetarea postului fa o revenire de 3-7 zile cu supe usoare apoi pasate/creme, mancat moderat, dupa nu manca mai mult de 2.000 kCal/zi. sa te astepti sa pui 2-3 kg la revenire. e bine sa te monitorizeze un medic priceput, sa-ti stii organismul/analizele/bolile. la nevoie iti poate prescrie niste minerale/vitamine/etc.
2. ca sa slabesti mult facand sport/gimnastica/etc trebuie sa faci un efort fizic foarte intens, multe ore pe zi (4-8). asta e putin probabil...

#36
Jerichoo

Jerichoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 01.07.2017

 pinguinul666, on 07 iulie 2017 - 20:14, said:

sal

din moment ce am cateva kile peste limita, am zis sa incerc un experiment de dieta pe mine insumi.

e de fapt, destul de simplu.
mananc doar 1 data pe zi (dimineata), iar hrana consta din 3 felii de paine (fara une) cu pateu de ficat + 1 felie de miere + 1 ou fiert tare (uneori, inlocuiesc pateul cu nitica branza sau cu ardei gras crud sau o rosie cruda)
feliile sunt din acelea de paine mai mica la diametru decat franzela clasica.

si ca hrana,...atat! restul, fluide si ocazionala cafea.

asta in primele 2 saptamani.

ulterior, planuiesc sa maresc intervalul la 48 de ore intre mese (adica un mic dejun la 2 zile), si intre doar apa, hidratare.
Evident, eliminarea totala a hranei in rest. Am eliminat total, orice contine zahar (dulciuri de orice fel, inghetata, cola etc), sare (pa pa orice fast food) etc.
Ca efecte, afara de normala senzatie de a dori sa mananc (care am infranat-o doar prin vointa), de vreo 3 zile, nimic. Somnul e firesc.
Daca ma tin de astfel de plan ...teoretizand pt un om la 1.75, cu aproape 90 kg, cam cat ma astept, in medie, sa pierd pe luna? nu fumez, nu beau alcool.

In curand, reincep si piscina si fitness-ul, dar voi mentine acelasi intake ...

Vei slabi! In functie de metabolismul tau probabil vei da jos kg bune si rapid. Insa "regimul" este de malnutritie grava si pe termen lung (2-3 luni) ai sanse mari sa cazi din picioare si sanse de 50-50 sa mori.

Daca vrei o slabire rapida axeaza-te pe proteine ( carne, oua, lactate), daca nu poti doar proteine atunci incearca legume sarace caloric combinate cu unele proteine.
Ceea ce trebuie sa constientizezi este ca ingrasarea nu a fost brusca deci nici slabirea nu poate fi brusca fara efecte adverse.
Privarea organismului de hrana duce la carente de minerale si vitamine ceea ce determina boli.

Ceea ce ti-am spus ia-o ca pe o avertizare fiindca este mult mai usor sa previ decat sa tratezi!Posted Image

 Tsunnnami, on 08 iulie 2017 - 06:12, said:

Ai las-o si tu ca macane prea tare si a ta

citeste putin despre hipoglicemie si simptomele ei Posted Image

Edited by Jerichoo, 08 July 2017 - 08:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate