Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Racire apa termoelectrica laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Gabriel94bz

Gabriel94bz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.07.2010
Salutare !

Am decis sa postez aici o idee de proiect de racire cu apa + 2 module peltier pentru un Asus rog g771jm. Racirea laptopului nu prea mai face fata. Am schimbat pasta si am curatat radiatorul. Nu prea se simte diferenta asa ca am decis sa il modific putin. De ce racire cu apa si nu cumpar un cooler ? Pentru ca modelul acesta isi trage aerul prin tastatura iar partea inferioara este din plastic. De ce vreau sa adaug si 2 module peltier ? Pentru ca as putea obtine temperaturi mult mai mici decat o simpla racire cu apa cu radiator ventilat. M-am documentat ceva timp despre caracteristicile unui modul peltier si chiar daca nu are un randament tocmai bun, sunt dispus sa incerc o racire care are la baza 2 module de acest fel, puse in paralel si atasate de un radiator din aluminiu(daca gasesc din cupru ar fi super). Cred ca va intrebati cum o sa fac cu partea de racire din interiorul laptopului. O sa fie o racire hibrid: pastrez racirea cu ventilatie si atasez la heat pipe-uri "raditorul" racirii cu apa. "Radiatorul" de la racirea cu apa o sa fie compus dintr-un bloc de aluminiu turnat pe forma heat pipe-urilor + cateva tevi din cupru si o sa tina de la zona 1 la zona 2(vezi poza). Momentan este doar o idee. O sa o pun si in aplicare in perioada urmatoare cand imi fac timp sa ma duc acasa in provincie. Aici in bucuresti nu am sculele necesare.

As vrea sa aflu si parerea voastra legata de acest proiect. Pentru mine chiar conteaza orice parere(fie ea pozitiva fie negativa). Stiu ca este ceva greu de realizat si poate pare o nebunie, dar e nebunia mea Posted Image).

PS: sper sa fi scris bine din punct de vedere gramatical Posted Image

[html][ https://image.ibb.co/d9Fnua/19433456_1459309434126017_1184694879_na.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Gabriel94bz, 07 July 2017 - 15:57.


#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cum mai pui carcasa inapoi?

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
- ce pompa vei folosi pentru recircularea apei?
- intelectul meu precar nu intelege termenul de "apa termoelectrica". poti sa detaliezi ce fel de apa este?

#4
roxlol

roxlol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 25.02.2016
Da-o dracu de gramatica,modulele alea nu cumva răcesc pana apare pe o parte a lor gheata ?
Dacă da,vezi dacă poți face un montaj cu senzor cum este la statiile:Gordak (setezi o anumita temperatura,după care montajul taie tensiunea de la transformatorul care alimentează acel peltier )
Un montaj care comanda un triac, parca asa ceva era.Posted Image

#5
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Daca racirea nu mai face fata, ma gandesc ca:
1. pasta este slaba calitativ;
2. pasta nu acopera corect suprafetele ce trebuiesc racite;
3. stratul de pasta e prea gros, adica intre coponenta ce trebuie racita si circuitul de racire exista un spatiu prea mare.
Intre componenta ce trebuie racita si circuitul de racire trebuie sa fie un spatiu foarte mic, sub ordinul milimetrilor, pasta trebuie sa umple doar goluri fine, atat.
Verifica ca nu cumva in procesul de demontare si montare sa nu fi deformat traseul de racire.

#6
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Mare ti-e gradina Doamneee Posted Image

#7
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Ce legatura are Termoeletrica aici?
Ah, termoeletrică ziceai.

Ideea mi se pare rasarita, dar prea complicata!

Edited by Erwin_Rommel, 07 July 2017 - 16:26.


#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostCiubex, on 07 iulie 2017 - 16:16, said:

Daca racirea nu mai face fata, ma gandesc ca:
1. pasta este slaba calitativ;
2. pasta nu acopera corect suprafetele ce trebuiesc racite;
3. stratul de pasta e prea gros, adica intre coponenta ce trebuie racita si circuitul de racire exista un spatiu prea mare.
Intre componenta ce trebuie racita si circuitul de racire trebuie sa fie un spatiu foarte mic, sub ordinul milimetrilor, pasta trebuie sa umple doar goluri fine, atat.
Verifica ca nu cumva in procesul de demontare si montare sa nu fi deformat traseul de racire.


Sau circuitul spart - rezulta necesitatea inlocuirii sistemului de racire.

Edited by exceswater, 07 July 2017 - 16:30.


#9
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Pai si cum o sa te deplasezi cu sistemul asta? De ce nu iti iei mai bine un desktop?

#10
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012
Si elementele Peltier cu ce le racesti?

#11
Gabriel94bz

Gabriel94bz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.07.2010
@lucifer Partea metalica de racire din laptop o sa fie conectata cu tuburi siliconice la cea exterioara. Am ceva loc in carcasa plus ca o sa renunt la unitatea optica pentru tuburile siliconice.

@r_murphy Ai dreptate. Am gresit eu cand am scris titlul. Trebuia scris "Racire apa + termoelectrica". My bad. Pompa o sa fie o problema. Inca nu stiu ce fel de pompa o sa folosesc. Poate una cu presiune mai mare in genul celor de la expresoare.

@roxlol Asa voi face. Totul o sa fie automatizat.

@Ciubex Posibil ca la montare sa se fi miscat pasta sau nu am pus-o eu chiar asa bine.

@Erwin_Rommel Modulul peltier pe asta se bazeaza. Este complicat dar nu imposibil.

@exceswater Nu este spart. Am verificat.

@Memeito O sa fie portabil. Racirea asta o sa fie folosita doar in gaming. O sa fie ceva in genul modelului de la asus GX700. Detasabil.

@SineNomine Radiator aluminiu + ventilatoare(in jur de 2-3). Si da, o sa consume destul.


Stiu ca pare ceva imposibil dar nu este. O sa fac si un model 3d in curand.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu se foloseste apa la racire. E improprie denumirea, iar apa termoelectrica nu exista.
Elementele Peletier vor incurca. Au existat canva tentative si teste de a le folosi, dar e mai mare eficienta fara ele.

Laptopul respectiv se va transforma in Desktop la final.

#13
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

View PostGabriel94bz, on 07 iulie 2017 - 17:14, said:

@r_murphy Ai dreptate. Am gresit eu cand am scris titlul. Trebuia scris "Racire apa + termoelectrica". My bad. Pompa o sa fie o problema. Inca nu stiu ce fel de pompa o sa folosesc. Poate una cu presiune mai mare in genul celor de la expresoare.
mutati topicul la bancul zilei Posted Image
tu iti dai seama ce enormitti vorbesti? iti dai seama ce gabarit va avea ceeace gindesti tu?
constientizezi ce dimensiune va trebui sa aiba tevile prin care va circula apa, astfel incit sa incapa in carcasa inchisa?
pompa de la expresoare este mare, merge la 220CA SI FACE ZGOMOT!!!
a mai intrebat cineva aici, te-ai gindit cum "te plimbi" cu sandramaua, in cazul in care chiar ar fi realizabila?

ok, un alt topic cu piatra aruncata in balta!
ăuvăr end aut!

Edited by r_murphy, 07 July 2017 - 17:36.


#14
Gabriel94bz

Gabriel94bz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 26.07.2010

View Postr_murphy, on 07 iulie 2017 - 17:36, said:

mutati topicul la bancul zilei Posted Image
tu iti dai seama ce enormitti vorbesti? iti dai seama ce gabarit va avea ceeace gindesti tu?
constientizezi ce dimensiune va trebui sa aiba tevile prin care va circula apa, astfel incit sa incapa in carcasa inchisa?
pompa de la expresoare este mare, merge la 220CA SI FACE ZGOMOT!!!
a mai intrebat cineva aici, te-ai gindit cum "te plimbi" cu sandramaua, in cazul in care chiar ar fi realizabila?

ok, un alt topic cu piatra aruncata in balta!
ăuvăr end aut!

De ce consideri ca este o gluma ? Stiu foarte bine ce dimensiuni o sa folosesc. Are loc. Pompa nu este mare(sunt si pompe de expresor mai mici) plus ca nu o sa fie in interiorul laptopului. Stiu ca merge la 220 si face zgomot.

#15
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Eu sugerez ca inainte de a te apuca de treaba asta sa faci un back-up la laptop . Adica sa-ti cumperi unul nou de rezerva . ca ala banuiesc ca nu va mai putea fi folosit .
Ca idee intreb , exista in momentul asta pe planeta , un model ,UNUL , de la oricare din producatori , care sa fie racit cu apa ?
Banuiesc ca daca ar fi fost utila ideea si fezabila pentru un laptop , cineva ar fi implementat-o deja .

Probabil ca la final va arata precum primele cesuri de mana cu afisaj digital . Prin anii '70 .
Adica la mana se vedea ceasul dar in spatele posesorului era caruciorul  cu baterii pentru ceas !!! Posted Image

Edited by ndor, 07 July 2017 - 18:40.


#16
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007
atentie ;) ideea nu este irealizaila! dar nu cu elemente peltier si ar transforma laptopul intr-un mic computer stationar

#17
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Eu zic să-l laşi aşa cum e.
Ideea asta e bună doar dacă n-ai nimic de pierdut, însă altfel..

#18
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006
mai bine iei un cool pad cu 2 ventilatore si iti vezi de viata mai departe

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate