Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

"prelungitor" saltea?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Imi cer scuze de la inceput daca intreb o tampenie.
Vreau sa schimb patul din camera copilului de la lunginea saltelei de 190 cm la o lungime de 200 cm. Intrucat salteau deja existenta e f buna si deloc eftina (a fost vreo 1400 lei  190*90 cm), ma gandeam sa pastrez aceasta saltea si sa incerc sa "umplu" golul de 10 cm rams cu ceva. Exista asa ceva? Ca sa nu trebuieasca sa inlocuiesc si salteaua, pe langa mobilier... Multumesc

#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Pune o poza cu patul in cauza, sa ne dam seama cum arata.
Somiera? Este separat de pat?

#3
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Avand in vedere ca golul ce trebuie umplut este mic, 10cm, poate 12cm, ideea este ca acest gpl va fi "asezat" la picioare.
As lua cateva placi de polistiren extrudat, as masura exact dimensiunile si as adauga 1-2 cm pentru a presa bine salteaua, pentru ca asta se urmareste, salteaua sa nu "joace" in interiorul cadrului patului.
Dupa taierea polistirenului este suficienta o husa din material textil mai solid care va imbraca aceast paralelipiped construit din polistiren expandat.

Edited by addumi, 07 July 2017 - 13:40.


#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
o bucata de burete folosit la confectionarea saltelelor/tapiteriei ? o perna din spuma cu memorie ? o perna umpluta cu bobite de polistiren ? o perna pentru scaun ? un prosop mare, gros, rulat ?

saptamanile trecute am vazut in Lidl niste perne din spuma cu memorie.
incearca sa gasesti o firma care executa mobila pe comanda - canapele, coltare, sau la o firma/atelier reparatii mobila/canapele, sa intrebi de burete pentru tapiterie.

ai mai putea sa cauti pe la magazinele de bricolaj, sectiunea mobilier pentru terase sau plaja, niste saltelute de burete sau perne decorative, care sa incapa in acel gol (eventual le rulezi sau le pliezi)
folosesti un cearceaf cu elastic, care va acoperi salteaua si "completarea" si n-ar trebui sa fie probleme.

fetita mea are un pat extensibil de la ikea, salteaua acestuia este compusa din 3 bucati, cele 2 bucati mai mici se folosesc pentru extinderea saltelei pe masura ce creste copilul.
http://www.ikea.com/...ducts/70155084/

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
iti iei burete industrial, ala mai galben care are o densitate mare si este ceva mai tare. Il tai pe marimea dorita si dupaia il tai pe jumatate (orizontal) ca pe un sandwich. La mijloc lipesti ceva plastic pentru stabilitate si dupaia faci husa pentru burete. Daca buretele este dur atunci nu il mai tai pe orizontala doar ii cauti husa.

#6
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View Postaddumi, on 07 iulie 2017 - 13:37, said:

Avand in vedere ca golul ce trebuie umplut este mic, 10cm, poate 12cm, ideea este ca acest gpl va fi "asezat" la picioare.


...o perna, un burete, ceva ce s-a mai zis in mesajele anterioare dar eu as pune la cap nu la picioare completarea. Dar asta e parerea mea si oricum conteaza exact modelul de pat.

Edited by superm, 07 July 2017 - 13:49.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Sper ca la 1400 lei ai luat o saltea cu spuma de latex si husa cu filigran de argint si carbon.
Are 15cm de poliuretan (burete) cu densitate mediu-low si 5cm deasupra de spuma de latex.
Altfel la banii aia ai luat teapa daca e alt fel de saltea...

Ideal ar fi sa comanzi o completare, o saltea la comanda de 10 x 90, sau 11 x 90 si grosimea celei pe care o ai, eventual tot asa cu spuma de latex.

Daca este identica sau f. apropiata de cea avuta, se poate pune si la picioare, altfel poate e mai bine la cap.

Cred ca se poate face la comanda 10 x 90, mai ales pe latex si poliuretan.
Probabil ca si la arcuri se poate face de 10cm. La arcuri nu poti sa faci din 5 in 5 ci doar din 10 in 10.

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
bogwol, din ce oras esti ?
cred ca mai poti folosi si perne decorative cilindrice, cum e cea de mai jos. cu 2 bucati (are dimensiunile 40x15) ai rezolvat definitiv problema.
[ https://static.e-jumbo.gr/uploads/resources/77893/270474000039-thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postcorinadaniela, on 07 iulie 2017 - 13:40, said:

fetita mea are un pat extensibil de la ikea, salteaua acestuia este compusa din 3 bucati, cele 2 bucati mai mici se folosesc pentru extinderea saltelei pe masura ce creste copilul.
http://www.ikea.com/...ducts/70155084/

ceva de genul "capetelor" mi-ar trebui. se pot cumpara si separat?
la diverse umpluturi m-am gandit si eu, dar ma intrebam daca cumva s-a mai lovit cineva de aceasta problema si poate este deja produs ceva de genul acesta ...

View Postcorinadaniela, on 07 iulie 2017 - 14:44, said:

bogwol, din ce oras esti ?
cred ca mai poti folosi si perne decorative cilindrice, cum e cea de mai jos. cu 2 bucati (are dimensiunile 40x15) ai rezolvat definitiv problema.
[ https://static.e-jumbo.gr/uploads/resources/77893/270474000039-thumb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
din Bucuresti. daca nu gasesc alceva, eventual poate fi o varianta. Unde se gaseste asa ceva?

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postbogwol, on 07 iulie 2017 - 13:14, said:

Imi cer scuze de la inceput daca intreb o tampenie.
Vreau sa schimb patul din camera copilului de la lunginea saltelei de 190 cm la o lungime de 200 cm. Intrucat salteau deja existenta e f buna si deloc eftina (a fost vreo 1400 lei  190*90 cm), ma gandeam sa pastrez aceasta saltea si sa incerc sa "umplu" golul de 10 cm rams cu ceva. Exista asa ceva? Ca sa nu trebuieasca sa inlocuiesc si salteaua, pe langa mobilier... Multumesc

    Cred ca e intrebare la bascalie. Ce s-a intamplat ? A crescut copilu mai lung de 2 metri ?

#11
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postcorinadaniela, on 07 iulie 2017 - 13:40, said:

o perna umpluta cu bobite de polistiren ?

am luat asa ceva de la Lidl si e o mare tampenie: daca nu se desface cusatura si incep sa curga bobitele (am patit asa ceva la una din ele), respectivele bobite se macina si perna incepe sa fie din ce in ce mai "goala" pe interior (la alta din ele, pe care o folosesc mai des)

View Postcspot, on 07 iulie 2017 - 16:12, said:

Cred ca e intrebare la bascalie. Ce s-a intamplat ? A crescut copilu mai lung de 2 metri ?

te-as ruga sa te abtii daca nu ai ceva de spus constructiv. Nu e nici o bascalie. Nu e nevoie ca un copil sa fie mai mare de 2 metri ca sa schimbi lungimea patului, astfel incat acesta sa aiba mai mult spatiu

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbogwol, on 07 iulie 2017 - 13:14, said:

Imi cer scuze de la inceput daca intreb o tampenie.
Vreau sa schimb patul din camera copilului de la lunginea saltelei de 190 cm la o lungime de 200 cm. Intrucat salteau deja existenta e f buna si deloc eftina (a fost vreo 1400 lei  190*90 cm), ma gandeam sa pastrez aceasta saltea si sa incerc sa "umplu" golul de 10 cm rams cu ceva. Exista asa ceva? Ca sa nu trebuieasca sa inlocuiesc si salteaua, pe langa mobilier... Multumesc

Sunt saltele pe dimensiuni standard la Dedeman, de calitate decenta, pana in 600 de lei. Nu merita sa dai buleala... O saltea te tine +10 ani

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Pernute cilindrice gasesti in Jumbo, de acolo am luat poza. Am uitat sa te intreb ce inaltime are salteaua.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@initiator... nu te lasa pacalit. Orice solutie in afara de o saltea noua, pe masura, va arata ca drk...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate