Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Piele rosie-caine

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
anonim98

anonim98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.12.2014
Buna ziua! Am o catelusa pe care am luat-o acum 2 ani de pe strada. Acum e gestanta, dar am observat ceva ciudat la blanita si pielea ei. Pe spate, in regiunea gatului blana e foarte aspra, iar parul rupt... mi se pare ca e si uns, dupa spalare ramane la fel de aspru. In regiunea cozii, pe burta si la gat are pete rosii care acum au devenit bube din cauza scarpinatului, iar in regiunea cozii parul e mai rar, pielea cu bube si aspra. Ce credeti ca ar putea fi? As avea mare nevoie de sfatul dumneavoastra... Macar o parere

Attached Files



#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Veterinar.

#3
anonim98

anonim98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.12.2014
Credeti ca e grav?

#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Raie?

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
du-o la veterinar.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Alergie .
Trebuie mers la veterinar .
Ceva mancare nu-i face bine, eventual o sa-ti recomande ceva mancare gata preparata la kg.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Pai nu o sterilizezi ?!

#8
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
Urgent la veterinar,despre asta e vorba(parere):
http://clinicaveteri...e-cutanate.html

#9
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
E raie . Injectie cu Ivomec , la 7 zile se repeta .

#10
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Pot fi o gramada de cauze. Daca elimini bolile de piele, treaba care se poate face doar dupa niste analize, poate fi o lipsa de vitamine (datorata gestatiei) combinata cu un surplus de proteina care ii afecteaza ficatul si are ca efect simptomatic eczeme pe suprafata pielii, mancarimi si caderi locale de par. Asta se poate regla doar din alimentatie, medicamentele administrate nu fac altceva decat sa reduca simptomele, sa elimine partial mancarimile, reducand scarpinatul. Spalatul prea des poate fi si el o cauza, desi nu cred ca e vorba de asta in cazul tau, banuiesc ca o tii in curte. Pentru un diagnostic cat mai apropiat de cel corect, o vizita la veterinar e obligatorie. Ca o prima masura, redu cat mai mult carnea si produsele din carne, daca mananca boabe alterneaza-le cu cele hepatice, nu-i pot face rau chiar daca alta e cauza decat ficatul. E ca un fel de regim alimentar. Daca mananca mancare gatita, sa fie doar cu urme de carne. Repet: analize si doctor. Sau invers. Posted Image

#11
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Voi nu ati auzit de cainii rosii?

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Daca ii dai mancare gatita , trebuie sa fie doar fierturi( carne, orez, legume), fara sosuri, prajeli sau mezeluri. Da-i vitamine pentru piele si blana. Dar obligatoriu trebuie sa o vada un veterinar pentru a exclude raia sau micoza. Daca o hranesti cu bobite, da-i ceva cu miel, sa aiba grasimi mai putine si proteine pana in 24-25%.  Daca are purici, ar putea avea o alergie la ciupitura de purice caz in care trebuie deparazitata extern.

#13
anonim98

anonim98

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.12.2014
Buna! Am dus-o la veterinar urmatoarea zi si s-a dovedit a fi o alergie. Acum pielea si-a revenit aproape complet. Multumesc pentru sfaturi!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate