Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Travelator - vacanta DYI

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Si-a facut cineva vacanta utilizand Travelator?
Pareri? Avantaje/dezavantaje?
Cum vi se par preturile? (nu sunt umblat pe site-urile agentiilor de turism, deci sunt habarnist)

Multumesc.

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
De ce nu iti faci singur, fara ajutorul cuiva?

Urmaresti ofertele, sa ai pasaportul pregatit mereu si aia e. Ai luat biletele, incepi sa cauti cazarea (Agoda, bookings, AirBnb).
Scrii emailuri, ceri infos despre tururi, etc.

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Majoritatea posturilor au 0 (zero) comentarii, lucru care spune ceva...

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Ui de exemplu asta:
https://travelator.r...opti-de-cazare/


Sri Lanka 470 EUR zbor si cazare 8 nopti.

Hai sa iti spun, ca am fost 3 saptamani:
8 nopti NU sunt de ajuns, risti sa te intorci acasa cu o mare oboseala. Eu 2 leam alergat pe insula de mi-a sunat apa in cap si a treia m-am prajit la plaja.

Ei te trimit in Kandy si Galle. Ce gluma buna... Nu m-am uitat la detalii, dar iti zic ca din Kandy pana in Galle faci 5 ore, desi nu pare departe. In Kandy ai putine lucruri de vazut, toate-s departe. Nu poti sta in Kandy sperand ca vezi Anuradhapura si Mihintale intr-o zi. E imposibil.

Ah, acum am vazut. Doar una, la alegere. Pai, nu ai ce alege ca in Kandy 8 zile n-ai ce face si nu poti face chestii faine de o zi fara cazare in alta parte. Galle iar, me meh. Plajele misto is putin mai departe (Unawatuna)

Camerele alea asa ieftine, au o problema. Nu au AC, nu au mai nimic. Te cam manca tantarii, etc.

Da, gasesti ieftin daca ai contacte si iti spune cineva. De exemplu, am avut apartament cu 20$, doua nopti, cu AC, terasa, bucatarie, 3 pers. Dar de asta aflasem de la cineva.


Deci daca vrei DIY (adica iti faci singur/a) atunci te apuci de cautat oferte random.
Iei biletele si abia dupa aia te apuci sa faci planuri, sa culegi informatii, etc.

Asa fac eu acum. Am gasit oferta spot Dubai-Manila (Filipine) cu 40€. L-am luat, biletul. Chit ca habar n-aveam ce o sa fac.
Acum mi-am gasit cazari in 2 locuri, caut informatii de la localnici, caut lucruri de facut, planuiesc.

https://forum.softpe...0#entry20441554


Ui aici cum am planuit Sri Lanka, in timp record.
Biletele au fost luate pe 31 Decembrie, plecare pe 11 Ianuarie. in 3 Ianuarie aveam deja planul pe care cu exceptia Kataragama, l-am respectat.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
exista si in Austria doua platforme de genul. Nu sunt ajutoare de calatorit, ci sunt "outlet" uri pe care nimeni nu le vrea. Ba sunt zboruri rahat in care pierzi 2 zile pe drum, ba sunt hoteluri de 4 stele pozitionate la 20 de km de centru.

In general ofertele le gasesti pe expedia sau momondo, easy cheesy.

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Lex404, on 07 iulie 2017 - 13:07, said:

Ui de exemplu asta:
https://travelator.r...opti-de-cazare/


Sri Lanka 470 EUR zbor si cazare 8 nopti.

Hai sa iti spun, ca am fost 3 saptamani:
8 nopti NU sunt de ajuns, risti sa te intorci acasa cu o mare oboseala. Eu 2 leam alergat pe insula de mi-a sunat apa in cap si a treia m-am prajit la plaja.

Ei te trimit in Kandy si Galle. Ce gluma buna... Nu m-am uitat la detalii, dar iti zic ca din Kandy pana in Galle faci 5 ore, desi nu pare departe. In Kandy ai putine lucruri de vazut, toate-s departe. Nu poti sta in Kandy sperand ca vezi Anuradhapura si Mihintale intr-o zi. E imposibil.

Ah, acum am vazut. Doar una, la alegere. Pai, nu ai ce alege ca in Kandy 8 zile n-ai ce face si nu poti face chestii faine de o zi fara cazare in alta parte. Galle iar, me meh. Plajele misto is putin mai departe (Unawatuna)

Camerele alea asa ieftine, au o problema. Nu au AC, nu au mai nimic. Te cam manca tantarii, etc.

Da, gasesti ieftin daca ai contacte si iti spune cineva. De exemplu, am avut apartament cu 20$, doua nopti, cu AC, terasa, bucatarie, 3 pers. Dar de asta aflasem de la cineva.


Deci daca vrei DIY (adica iti faci singur/a) atunci te apuci de cautat oferte random.
Iei biletele si abia dupa aia te apuci sa faci planuri, sa culegi informatii, etc.

Asa fac eu acum. Am gasit oferta spot Dubai-Manila (Filipine) cu 40€. L-am luat, biletul. Chit ca habar n-aveam ce o sa fac.
Acum mi-am gasit cazari in 2 locuri, caut informatii de la localnici, caut lucruri de facut, planuiesc.

https://forum.softpe...0#entry20441554


Ui aici cum am planuit Sri Lanka, in timp record.
Biletele au fost luate pe 31 Decembrie, plecare pe 11 Ianuarie. in 3 Ianuarie aveam deja planul pe care cu exceptia Kataragama, l-am respectat.

Nu spune nimeni ca pe site-uri de genul asta gasesti cele mai bune si cele mai ieftine oferte. In general sunt site-uri unde poti vedea ca se poate calatori mai ieftin daca esti dispus sa renunti la unele aspecte asa cum numeai si tu mai sus: timp insuficient pt a vizita sri lanka, camere fara aer conditionat, cazari mai departe de llocurile pe care doresti sa le vezi, etc. Daca esti dispus sa renunti la unul din lucrurile astea poti ajunge sa platesti 470 de euro pe 8 zile in Sri Lanka, ceea ce e foarte ok tinand cont de distanta pana acolo. Evident ca poti sa gasesti si tu singur aceasta oferta....

O varianta de genul asta in Germania este urlaubspiraten.de , acolo unde cateodata mai apar si erori ale companiilor aeriene sau ale agentiilor turistice, cand poti gasi o oferta de 5-10€ pe saptamana pentru o vacanta la Berlin, spre exemplu :)

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Grija cu erorile din sistem, au dreptul sa anuleze biletele (mai ales daca e vorba de erori in GDS).

Asa, erori sunt saptamanale :D

Poti sa iti incerci norocul, parca Alitalia are cele mai dese erori :lol:

#8
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Unde pot gasi oferte pentru zboruri?Am vazut ca pot folosi  motoare de cautare pe anumite destinatrii,dar trebuie sa completez de la bun inceput datele de plecare/sosire.Eu as dori  ordinea inversa,adica sa stiu ca ptr Bucuresti-destinatia X e o oferta la jumate din tarif in data de ... Cum pot obtine astfel de oferte?

#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 belisima, on 31 iulie 2017 - 19:06, said:

Unde pot gasi oferte pentru zboruri?Am vazut ca pot folosi  motoare de cautare pe anumite destinatrii,dar trebuie sa completez de la bun inceput datele de plecare/sosire.Eu as dori  ordinea inversa,adica sa stiu ca ptr Bucuresti-destinatia X e o oferta la jumate din tarif in data de ... Cum pot obtine astfel de oferte?


Depinde de destinatie.

1.La anumite companii poti cauta "low fares" pe site-ul lor, de exemplu la Ryanair, Airberlin sau Eurowings. Pe astea le-am folosit eu de-a lungul vremii, cu siguranta or mai fii si altele.
2.Exista motoare de cautare unde poti sa faci exact ceea ce te intereseaza pe tine. La kiwi.com Poti sa treci intervalul cand ai vrea sa pleci, (de ex de acum pana in august 2018), specifici ca ai vrea sa stai intre 7-10 zile (de ex), cate escale esti dispusa sa faci, iar el iti gaseste cel mai ieftin tarif. Alte motoare de cautare ar fi skyscanner si momondo, dar din cate stiu eu nu au atatea optiuni de limitare a rezultatelor.

Oricum, indiferent de motorul folosit cel mai bine e sa cauti pe toate trei, iar la final neaparat cautat pe site-ul companiei aeriene gasite.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 belisima, on 31 iulie 2017 - 19:06, said:

Unde pot gasi oferte pentru zboruri?Am vazut ca pot folosi  motoare de cautare pe anumite destinatrii,dar trebuie sa completez de la bun inceput datele de plecare/sosire.Eu as dori  ordinea inversa,adica sa stiu ca ptr Bucuresti-destinatia X e o oferta la jumate din tarif in data de ... Cum pot obtine astfel de oferte?

eu in general zbor cu 5 companii in care am incredere ce tine de Europa spre exemplu. Si intru mereu pe paginile lor si verfic ce oferte au. Am intalnit cazuri in care pe alte platforme plateam cu 15-25€ mai mult decat daca comandam direct prin pagina lor.

#Airberlin incearca sa eviti, au mari probleme financiare este cam haos la ei, mari intarzieri, nu au organizare, parca vad ca in 6 luni se desfiinteaza. Alitalia cam la fel.

Exista companii ca si Wizzair/Ryanair/Germanwings, care sunt parerea mea companii de weekend, cand pleci 3 zile undeva, nu ai nevoie de bagaje, aici ai cele mai bune preturi dar serviciile lasa de dorit, plus ca nu ai bagaj de cala.

Daca pleci intr-o calatorie mai lunga cu ceva bagaj de cala, orienteaza-te spre companiile StarAlliance, care au cele mai bune servicii in Europa la preturi avantajoase (Lufthansa, Austrian, Swiss), chiar si Tarom-ul este foarte ok nu am avut niciodata problema.

Pentru distante in afara Europei prefer grupul OneWorld sau StarAlliance si Emirates-ul.

Edited by business11, 01 August 2017 - 16:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate