Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Permis de conducere suspendat

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
uninvited666

uninvited666

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.07.2017
Buna ziua,
Am si eu o mica problema si nu stiu cum o pot rezolva. Voi incerca sa fiu cat mai detaliat posibil in descriere, poate ma ajuta cineva sa o scot la capat.
Anul trecut undeva prin August am fost oprit de un echipaj de politie ca si cum nu as fi dat prioritate la o trecere de pietoni, undeva pe la Gara de Nord. Am lasat treaba asa, stiind ca nu pot sa fac prea multe, am zis ok la o suspendare a permisului pe 1 luna de zile. Ajuns acasa, am sunat seful sa ii spun de povestea asta, si mi-a raspuns clar si raspicat ca imi pierd locul de munca fara permis, iar in secunda 2 am cautat cum sa fac o contestatie la tribunal si m-am pus pe treaba.
La cateva zile obtin certificatul de grefa si imi ridic permisul de la Udristei.
Stiind ca odata si odata se judeca si voi pierde , am asteptat. A venit ziua cand am primit instiintare ca am pierdut, il sun iar pe sef si imi spune ca un avocat ia zis ca pot face apel, doar ca sa mai trag de timp. Am facut apel, la fel stiind ca o sa pierd si de data asta.
Dupa ce am facut acest apel, am stat ca pe ace nestiind ce se va intampla mai departe. Am fost instiinat ca pe data de 09.05.2017 va avea loc procesul. Am stat linistit stiind ca voi pierde si am asteptat instiintarea sa predau permisul.
Nu a venit nici o foaie, nici de la politie sa il predau nici de la tribunal (((Am inteles ca din 2013 legea te obliga sa te interesezi de ce se intampla cu procesul, am sunat la tribunal si mi-au spus clar si la obiect: " Nu va putem oferi informatii" , de unde deduc ca este ceva confidential si nu public". Ulterior am aflat ca poti verifica si pe site, dar asta acum de curand.
Sa trec mai departe, pronuntarea a fost amanata pe data de 23.06.2017, iar eu am aflat aceasta informatie pe data de 13.07.2017. Automat cand am primit foaia de la tribunal am fugit la sectia de politie de unde domicilez (Slobozia) , sa predau permisul. Ajuns acolo, inmanez actele de la tribunal organului de politie, cu permisul si buletinul. Aici aflu stupefiat, ca trebuia predat pe data de 23.06.2017 cand s-a pronuntat. Bine inteles ca jobul meu fiind in agricultura nu am avut nici cea mai vaga idee ce s-a intamplat la tribunalul Bucuresti.

Acum ca si problema, dupa toata povestea asta, nu mai inteleg nimic, legea spune clar ca la sentintele definitive si irevocabile nu se primeste nimic acasa, dar ca politia trebuia sa imi trimita foaie sa ma instiinteze sa predau permisul in 5 zile de cand ei au fost instiintati, iar la politie permisul fara foile de la tribunal nu poate sa il ia .
Ce rugamite am la utilizatori acestui site:
1) Chiar daca nu am sansa de castig, vreau sa stiu cum forumlez o cerere sa obtin permisul inapoi, macar pana in toamna, pentru ca lucrez in agricultura si acum imi trebuie. Iar daca ma ajuta cineva cu un exemplu de cerere am rugamintea sa imi spuna daca pot inainta aceasta cerere la tribunalul Slobozia de unde domiciliez si sa iau de aici, din Slobozia, Certificat de Grefa.
2) Ce timbre si ce acte mai trebuiesc platite sa pot inainta aceasta contestatie catre tribunal?
3) Perioada in care permisul a fost supendat se va scadea din peroaiada finala, in cazul in care pierd din nou?
Tin sa mentionez ca in acest moment permisul meu se afla in posesia politiei rutiere, adica l-am predat, am facut o scrisoare de inteinte catre comandantul politiei rutiere dupa raza sectorului unde a avut loc incidentul, sa ia in considerare data primirii instiintari de la tribunal si nu data cand a avut loc procesul. Inca nu am primit nici un raspuns, si nu pot sa mai astept, deoarece uremeaza iar sa imi pierd locul de munca.
Am nevoie disperata de ajutor, deja sunt de cand am predat permisul, bagat fortat in concediu fara plata si nu mai stiu in ce parte sa o iau din cauza asta.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pentru utilaje agricole nu ai nevoie de permis.
poti sa te plimbi "ocazional" cu tractorul si pe bulevardul magheru...

Edited by arg, 07 July 2017 - 10:04.


#3
uninvited666

uninvited666

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.07.2017

View Postarg, on 07 iulie 2017 - 10:03, said:

pentru utilaje agricole nu ai nevoie de permis.

Serios acum, lucrez in agricultura ca inginer, nu sunt combainier ......

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
simplu in loc sa te duci cu masina de interventii te duci cu tractorul la interventii.
normal ca "ocazional" ca asa scrie in lege ca ai voie.

Edited by arg, 07 July 2017 - 10:07.


#5
uninvited666

uninvited666

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.07.2017
Serios oameni buni, inteleg ca sunt si trolli pe aici, dar nu sunt combainier. Eu ma ocup de diagnoza si tot ce inseamna electronica.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sincer nu cred ca il mai poti obtine inainte de trecerea perioadei de suspendare. In foaia de la tribunal (emisa in 23.06.2017) scrie ca termenul de executare este imediat? (Adica predarea permisului). DIn cate stiu, de vreo 5 ani, daca ai un proces, poti face recurs o singura data, ceea ce tu ai facut deja. Poti verifica online la http://portal.just.r...ages/acasa.aspx si ar terbui sa vezi hotararile.

#7
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Pai.. e mai greu cu ajunsul la servici, ca acolo te descurci tu.. doar n-o fi politia pe camp...??

#8
uninvited666

uninvited666

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.07.2017

View PostPololica, on 07 iulie 2017 - 10:07, said:

Sincer nu cred ca il mai poti obtine inainte de trecerea perioadei de suspendare. In foaia de la tribunal (emisa in 23.06.2017) scrie ca termenul de executare este imediat? (Adica predarea permisului). DIn cate stiu, de vreo 5 ani, daca ai un proces, poti face recurs o singura data, ceea ce tu ai facut deja. Poti verifica online la http://portal.just.r...ages/acasa.aspx si ar terbui sa vezi hotararile.

Nu scrie asa ceva. In foaia primita de la tribunal scrie doar ca am pierdut, nici macar nu scrie ca am de predat permisul sau ceva...

#9
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cred ca ai sa stai pieton doua luni in loc de una singura. Sau biciclist ;)

#10
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Si din moment ce ai pierdut, cam care crezi ca este consecinta fireasca? O recompensă?

#11
uninvited666

uninvited666

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.07.2017

View PostAfrikaner76, on 07 iulie 2017 - 10:12, said:

Si din moment ce ai pierdut, cam care crezi ca este consecinta fireasca? O recompensă?
Am inteles ca am pierdut. Dar trebuia luat pe o luna nu pe 2. Si asta vreau sa o atac in instanta

#12
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Pe 1 luna era sanctiunea initiala. In codul rutier scrie ca daca nu predai permisul in termen de nu stiu exact cat, mai primesti o luna.
Nu prea ai ce sa ataci in instanta.
In locul tau m-as gandi la solutii: microbuz, sotia pe post de sofer, colegi care vin cu masina, ruda sau prieten cu permis dar fara job...
Ai conditie de angajare permisul de conducere? Daca nu, angajatorul nu se poate folosi de motivul asta ca sa te dea afara.

Edited by danvlas, 07 July 2017 - 10:17.


#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In general, pe recipisa respectiva (cu hotararea) scrie ceva de genu l"CU DREPT DE RECURS/CONTESTARE IN TERMEN DE XXXX ZILE". Oricum, cate luni de suspendare ai primit?

PS: acum am vazut: decizie emisa pe 23.06.2017, primesti in 13.07.2017. Azi e 07.07.2017... care data e gresita?

#14
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Trebuie sa mergi sa predai permisul in 15 zile de la pronuntare. Nu te anunta nimeni! Tu trebuie sa verifici! Daca ai intarziat, ai primit inca o luna de suspendare, asa e legea!


L.EPosted Image Din 23.06 pana azi 7.07 sunt exact tocmai 15 zile! Deci...? Azi e ultima zi pentru predare!

Edited by arab, 07 July 2017 - 10:35.


#15
uninvited666

uninvited666

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.07.2017

View PostPololica, on 07 iulie 2017 - 10:21, said:

In general, pe recipisa respectiva (cu hotararea) scrie ceva de genu l"CU DREPT DE RECURS/CONTESTARE IN TERMEN DE XXXX ZILE". Oricum, cate luni de suspendare ai primit?

PS: acum am vazut: decizie emisa pe 23.06.2017, primesti in 13.07.2017. Azi e 07.07.2017... care data e gresita?

E 23.05 . pe 13 .6 a venit instiinarea .

#16
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
Iei un copil dornic sa conduca cu tine cu permis si ai rezolvat sau un pensionar .....

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
"Termenul de predare a permisului de conducere este de 15 zile de la data rămânerii definitive şi irevocabile a hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei.
    Ca să devină irevocabilă este necesar un înscris pe aceeaşi sentinţă şi orice parte în proces poate solicita legalizarea hotărârii judecătoreşti, iar termenul de 15 pentru predarea permisului de conducere, se scurge de la data legalizării hotărârii judecătoreşti.
    Când legalizarea se face de către persoana în cauză (contravenient), acesta este obligat să se prezinte în termen de 15 zile cu hotărârea definitivă şi irevocabilă la poliţie şi să predea permisul. Dacă nu face acest lucru, perioada de suspendare se majorează cu cele 30 zile.
    Când acest lucru se face de către poliţie (fiind parte în proces are acest drept), contravenientul primeşte la domiciliu o înştiinţare oficială care îi aduce la cunoştinţă că este obligat să predea permisul în următoarele 5 zile, iar după trecerea acestui termen suspendarea dreptului de a conduce întră în vigoare. Perioada respectivă de suspendare a dreptului de a conduce se majorează cu 30 zile dacă contravenientul nu a predat permisul în termenul de 5 zile."

#18
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
CAPITOLUL VIII
    Căi de atac împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei
#M5
    ART. 118
    (1) Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiilor se poate depune plângere, în termen de 15 zile de la comunicare, la judecătoria în a cărei rază de competenţă a fost constatată fapta.
#M12
    (2) Plângerea suspendă executarea amenzilor şi a sancţiunilor contravenţionale complementare de la data înregistrării acesteia până la data pronunţării hotărârii judecătoreşti.
#M5
    (3) Dovada înregistrării plângerii depuse la judecătorie în termenul prevăzut la alin. (1) se prezintă de contravenient la unitatea de poliţie din care face parte agentul constatator, care va efectua menţiunile în evidenţe şi îi va restitui permisul de conducere.
#M12
    (3^1) *) Hotărârea judecătorească prin care judecătoria soluţionează plângerea este definitivă şi irevocabilă.
    (4) În termen de 15 zile de la data pronunţării hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.
#M5
    (5) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.
#CIN
    *) Curtea Constituţională, prin Decizia nr. 500/2012 (#M15), a constatat că dispoziţiile art. 118 alin. (3^1) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 sunt neconstituţionale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate