Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Alegere monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014
Salut.
Vreau sa-mi iau doua monitoare si nu stiu ce sa aleg pentru nvidia 1070. Pe primul loc este https://www.emag.ro/...q/pd/DLDLCMBBM/
Pe locul doi https://www.emag.ro/...q/pd/D336KMBBM/ acesta din urma imi place mai mult cum arata.
Care din ele este mai ok lasand la o parte design-ul?
Aveti o a 3-a optiune pentru 144hz cu 1440p la 27 de inch IPS?
Asus, Dell sau Samsung.
Multumesc.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
MX-ul nu are rata de refresh de 144.Are doar 60.
Un alt monitor,cu acelasi panel ca MG279Q,este Acer XF270HU.adica asta:
http://www.pcgarage....ange-free-sync/

In total sunt doua IPS-uri,mari si late cu caracteristicile dorite de tine.Deocamdata.

#3
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
De ce dati linkuri spre monitoare FreeSync cand omul are un GTX 1070 ?
Freesync = AMD, G-Sync = Nvidia ...

@Andrei, trebuie sa te uiti dupa monitoare G-Sync. In plus, un 1070 nu poate duce 2 monitoare QHD in refresh mare. Eu am un gtx 1080 acasa cuplat cu un singur monitor QHD si vad de destul de multe ori cum se duce sub 60Hz in unele jocuri (in detalii maxime ce-i drept).

Iti recomand sa te orientezi sre un WQHD (21:9) de 100Hz (costa cam cat 2 monitoare de care vrei tu) ...

Edited by ro_explorer, 07 July 2017 - 12:36.


#4
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014
Nu am bani de doua g-sync....
Freesync sau nu...atata timp cat ajunge la 144hz nu prea conteaza. Le voi folosi probabil 10 % pt jocuri.
Daca aveam bani de doua pg279q de la asus era perfect :))
Dar asta nu stiam. 1070 nu duce doua la 144hz? O sa ma uit de ultrawide desi cele cu specificatii bune sunt si curbate iar eu il vreau flat.
Multumesc

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postro_explorer, on 07 iulie 2017 - 12:33, said:

De ce dati linkuri spre monitoare FreeSync cand omul are un GTX 1070 ?
Freesync = AMD, G-Sync = Nvidia ...

@Andrei, trebuie sa te uiti dupa monitoare G-Sync. In plus, un 1070 nu poate duce 2 monitoare QHD in refresh mare. Eu am un gtx 1080 acasa cuplat cu un singur monitor QHD si vad de destul de multe ori cum se duce sub 60Hz in unele jocuri (in detalii maxime ce-i drept).

Iti recomand sa te orientezi sre un WQHD (21:9) de 100Hz (costa cam cat 2 monitoare de care vrei tu) ...

Daca n-ai observat inca,da' poate o sa-ti dai seama pana la urma,acele link-uri si comentarii au fost date CONFORM parerii si sugestiilor initiatorului.Te-ai prins?
Si daca in anno domini 2017 tu (si altii) inca credeti in freesync si Gsync,sunteti in mare eroare.Alea doua fac cam cat o frectie la piciorul de lemn.Marketing scrie pe ele,cu pretul aferent.

#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostAndreiDumitrescu86, on 07 iulie 2017 - 17:56, said:

Nu am bani de doua g-sync....
Freesync sau nu...atata timp cat ajunge la 144hz nu prea conteaza. Le voi folosi probabil 10 % pt jocuri.
Daca aveam bani de doua pg279q de la asus era perfect Posted Image)
Dar asta nu stiam. 1070 nu duce doua la 144hz? O sa ma uit de ultrawide desi cele cu specificatii bune sunt si curbate iar eu il vreau flat.
Multumesc
Daca nu ai bani de doua monitoare G-Sync pt. nVidia GTX 1070, atunci solutia e sa schimbi placa video GTX cu ATI Radeon pt. a cumpara doua monitoare Freesync la 144Hz.

Daca nu esti decis intre Freesync = AMD si G-Sync = Nvidia, urmareste clipul asta
Spoiler
Cred ca faci casa mai buna cu Freesync = AMD ! doar consumul si caldura placii video pare un compromis  Posted Image

#7
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014
Am dat link de la emag pt ca era mai la indemana.
Cele doua monitoare MG279Q le achizitionez la pretul de 5460 lei.
Am vazut PG348Q care are o curbura destul de mica si arata f bine doar ca este cu aproximativ 600 de lei mai scump decat cele doua.
Nvidia 1070 merge mai ok pe acest ultrawide decat pe cele doua 16:9?
Eu cred ca e cea mai buna varianta.

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postadisz, on 08 iulie 2017 - 10:03, said:

Si daca in anno domini 2017 tu (si altii) inca credeti in freesync si Gsync,sunteti in mare eroare.Alea doua fac cam cat o frectie la piciorul de lemn.Marketing scrie pe ele,cu pretul aferent.
Toatal eronat!!!

Ai jucat pe un monitor Freesync/G-sync pana acum ca sa vezi diferenta?
Sistemele de sincronizare dinamice nu sunt a doua venire ci doar o scalare dinamica a refreshului monitorului cu ceea ce poate placa video. Adios screen tearing, nimic altceva.
In lipsa syncronizarii dinamice intre monitor si placa video monitorul va afisa imaginile cu rata de refresh setata din driver, fix. Asta inseamna ca daca nu bagi V-Sync in driverul video astfel incat placa video sa randeze la exact acelasi refresh rate o sa ai cadrele "rupte" in functie de cum se nimereste noul cadru al moniotorului peste noul frame al placii video.

Amd a mers pe solutia de a controla monitorul din placa video intr-un mod master-slave, deci toate sistemele de control sunt in placa video si monitorul doar urmareste dinamic ce semnal vine.
Nvidia a decis sa faca o comunicatie de tip "smart" intre monitor si placa video ceea ce presupune un circuit dedicat in monitor, circuit care costa bani, de unde si preturile un pic mai ridicate ale monitoarelor G-sync.

Oricum, daca ai juca o singura data un FPS dinamic pe un monitor de 100-144Hz cu G-sync nu o sa iti mai placa fara Posted Image ...

Edited by ro_explorer, 08 July 2017 - 17:56.


#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Si o "traducere" pt. cei care nu stiu despre ce e vorba !
tehnologia Freesync si G-Sync e solutia la ghosting-ul panelelor.

#10
adynis

adynis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,928
  • Înscris: 28.11.2001
Si eu as fi interesat de >100Hz, 1440p, 27", ips, g-sync, dar nu eram obișnuit cu ideea de asus sau acer pentru monitoare. As fi sperat Samsung sau Dell.
Ce recomandați : sa mai renunț la cerințe, sa mai aștept (se zvonea ceva c-ar mai scoate samsung niște modele anul asta), sa am încredere in asus, sau in acer, sau in oricare din cele 2...?

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Eu detin (de curand) un ASUS ROG Swift PG279Q ... nu pot sa spun decat : ia-ti unul daca urmaresti ce ai scris mai sus.
Sunt impresionat de ce scoate monitorul asta. Culorile sunt destul de precise incat sa il poti folosi la editare foto/video iar refreshul de 165 cu G-sync face ca jocurile sa fie din alta lume :).
Au avut probleme cu QC la lansare si iunele unitati aveau light bleed puternic ... dar cica au corectat asta in si intr-tradevar, al meu cel putin nu are decat clasicul IPS glow (care e si el destul de uniform, usor descentrat spre partea dreapta a ecranului)... fara light bleed.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate