Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Angajatori care au anunt mereu

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Va salut, scuze daca am gresit categoria.
Vreau sa va intreb ce parere aveti de angajatorii care au anunt mereu in ziar sau pe internet, ati intalnit ?
Adica ma refer la faptul ca sunt de evitat, ca ceva nu este in regula ? Imi spunea cineva ca ar insemna ca nu se poarta bine cu angajatii sau alte probleme de gen si nimeni nu sta la ei.
Voi ce spuneti, ati avut vreo experienta de genul ?
Si care sunt dezavantajele unui contract de 2 ore desi lucrezi 8 sau 10 sau chiar 12, din pacate sunt firme care fac astfel de contracte pentru ca din ce spun ei nu isi permit sa plateasca la stat taxele.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 lostmyhope, on 07 iulie 2017 - 08:11, said:

Vreau sa va intreb ce parere aveti de angajatorii care au anunt mereu in ziar sau pe internet, ati intalnit ?
Adica ma refer la faptul ca sunt de evitat, ca ceva nu este in regula ? Imi spunea cineva ca ar insemna ca nu se poarta bine cu angajatii sau alte probleme de gen si nimeni nu sta la ei.
Unii dintre ei se cred stapani de sclavi, si te muncesc pana pici de epuizare. Pe urma iti dau un sut in fund (uneori fara ajutor de somaj) si cauta alt fraier.
Iar altii sunt constransi, din cate am inteles, de catre ITM sau alta structura a statului sa dea anunt de angajare, desi nu au nicio intentie sa angajeze.

 lostmyhope, on 07 iulie 2017 - 08:11, said:

Si care sunt dezavantajele unui contract de 2 ore desi lucrezi 8 sau 10 sau chiar 12, din pacate sunt firme care fac astfel de contracte pentru ca din ce spun ei nu isi permit sa plateasca la stat taxele.
Se cunoaste la vechimea de lucru si mai tarziu la pensie. Adica 4 ani lucrati cu program oficial de 2 ore echivaleaza cu 1 an lucrat la norma intreaga, cu 8 ore (daca nu gresesc). Plus conteaza si la un eventual imprumut bancar sau chiar la ajutorul de somaj.

Edited by Hider141, 07 July 2017 - 08:22.


#3
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Perfect de acord cu Hider141.
Din categoria asta fac parte, printre altele,  firme de Call Center si firme de constructii care cauta zilieri, muncitori necalificati.
Sub nici o forma sa nu semnezi contract de 2 ore cand tu vei lucra 8. Peste o luna nu mai vei fi platita corespunzator si nu vei avea ce sa le faci. Firmele care fac asa ceva sunt tepe!

#4
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Si in taximetrie e tot cu 2 ore nu vrea nimeni sa faca pe 8, mi s-a spus daca vreau pe 8 sa-mi platesc eu restul.

Si a cui e vina pana la urma la faza cu contractele pe 2, 4  ore ? Nu a ITM-ului ? Ar trebui o lege pe care sa oblige pe patron sa faca contract pe 8 ore indiferent de domeniu sa nu mai existe tampenii din astea cu 2,4 ore....

#5
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Pai de ce nu cauti tu pe un angajator care-ti face contractul pe 8 ore? Sau de ce nu-l reclami pe asta care te pune sa muncesti 8 ore pe contract de 2 ore? Sau, de ce nu-ti faci tu un pfa si ii emiti factura angajatorului actual si-ti platesti tu darile la stat?
Bai frate, statul sa ne dea, sa ne faca, sa ne ajute, sa ne stearga si la c*r... Dar tu ce faci sa-ti fie bine? Reclamatii, cauta-ti in alta parte, fa-ti tu firma (costa 122 lei la registrul comertului + 100 lei la notar + 200 lei capital social), etc etc.
Eu daca am nevoie de cineva pentru 2 ore pe zi si chiar atat sa munceasca de ce sa-i fac contract pe 8 ore?
Angajatorii aia au anunturi ca poate nu gasesc persoana care trebuie? Ca nu cred ca e cineva nebun sa plateasca anunturi (ca si alea costa si nu putin) doar sa apara in ziar.

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
asa e acum in democratie, pe hartie lucrezi 2 ore in realitate 10

Am vazut contractul lu una acum vreo 4 ani, era studenta si lucra prin centul bucurestului la o terasa.
Pe hartie era trecuta cu 1 ora ceva de genul asta si platita 200 lei pe luna parca.

In realitate statea cate 1 zi intreaga

Primeste patronu o amenda si cu asta basta.

Poate daca pedeapsa ar fi 20 de ani de ocna da, ar face contracte reale. Asa ba cu o amenda, mai o spaguta scapa usor.

#7
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Legile sunt facute intentionat in asa maniera incat tara asta sa decada josnic. Fiecare manipuleaza legea in favoarea lui.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

 lostmyhope, on 07 iulie 2017 - 08:11, said:

Vreau sa va intreb ce parere aveti de angajatorii care au anunt mereu in ziar sau pe internet, ati intalnit ?
Pe care i-am intalnit eu, erau mereu in cautarea unor oameni mai buni.

 lostmyhope, on 07 iulie 2017 - 08:11, said:

Si care sunt dezavantajele unui contract de 2 ore desi lucrezi 8 sau 10 sau chiar 12, din pacate sunt firme care fac astfel de contracte pentru ca din ce spun ei nu isi permit sa plateasca la stat taxele.
Nu te inhami la un lucru care in realitate-i altul. Restul e cancan.

#9
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 29.10.2014
Mai ușor cu taxele că pentru a primi 1000 de lei (minimul pe economie), cine angajează dă 1800 de lei.

Normal ar fi să dai statului un 20% că oricum nu face mare lucru. Nici în America sau în Marea Britanie nu merge sistemul de sănătate (că e mai bun decât la Români, e altceva,  dar tot prost e și în alte țări).

#10
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 petman, on 07 iulie 2017 - 09:08, said:


Angajatorii aia au anunturi ca poate nu gasesc persoana care trebuie? Ca nu cred ca e cineva nebun sa plateasca anunturi (ca si alea costa si nu putin) doar sa apara in ziar.

emag are mereu anunturi din astea si cauta mai mereu pt aceleasi posturi.
Semnezi pe 3 luni si dupa pa.

Si nu sunt singuri care angajeaza numai pe 3 luni si dupa iar adauga anuntul si tot asa.

#11
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Eu cred ca voi nu pricepeti un lucru: Nu te obliga nimeni sa semnezi pentru 2 ore pe zi contract si tu sa lucrezi 10! Doar daca tu vrei sa faci acest lucru! Sau iti convine ca iti da restul banilor la plic si atunci te complaci in situatia aia.
@zzhunt ai reclamat la ITM ce se intampla acolo? Cum vrei sa se schimbe ceva daca nu sesizezi? Adica, suntem niste chibiti pe margine, tipam ca ne e greu si sunt/suntem exploatati de patronii nesimtiti dar nu facem un pas sa remediem situatia!
Ia vezi de la minutul 6.35 - asa, tangential cu discutia noastra
http://stirileprotv....e-diferita.html

#12
harald

harald

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.10.2014
Dezavantajul angajarii cu timp partial (2 - 4 - 6 ore pe zi) este ca primesti beneficii conform timpului stipulat in contract. Exemplu: angajat cu 2 ore/zi - vechime acumulata 2 ore pe zi. Bani la fel. O sa iesi la pensie - daca apuci - peste 100+ de ani.
Un sfat din partea mea ar fi sa nu accepti niciodata angajarea pe timp partial daca lucrezi de fapt 8 ore /zi. Curaj firme sunt mult mai multe decat crezi si majoritatea sun corecte.

Edited by harald, 07 July 2017 - 09:39.


#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 RedDev, on 07 iulie 2017 - 09:15, said:

Mai ușor cu taxele că pentru a primi 1000 de lei (minimul pe economie), cine angajează dă 1800 de lei.

Normal ar fi să dai statului un 20% că oricum nu face mare lucru. Nici în America sau în Marea Britanie nu merge sistemul de sănătate (că e mai bun decât la Români, e altceva,  dar tot prost e și în alte țări).
Are si Marea Britanie hibele ei cu zero hours contract, cand astepti mai mult de o saptamana dupa o programare la un medic de familie, nu stiu cat de mult poti considera serviciul acela mai bun, mai curat, da, este cu mult peste ce e in RO.

Zero-hours contracts affect young people's health, study finds

UK workers earning £2.50 an hour prompts call for government action

More patients waiting longer than a week for GP appointments

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Exista mai multe situatii:
- e nevoie de un numar mare de angajati
- e nevoie de o specializare anume, pentru care multi aplica, dar nimeni/prea putini se potrivesc
- firme cu turn-over mare la angajati

#15
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Eu din experienta mea, am intalnit si "angajatori" care te puneau in proba 2 saptamani fara plata, respectivul are si acum anunt. E vorba de un service roti.
Imi aduc aminte de o faza si nu pot sa ma abtin sa nu va spun, era acum multi ani, nu mai lucrasem si ma duc si eu la o spalatorie auto. Il astept pe patron, vorbesc cu dansul si ii spun ca nu am mai lucrat la spalatorie dar pot sa invat si vreau sa lucrez, la care dansul imi da o replica frumoasa: "esti dispus sa inveti o luna fara sa te platesc"  Ce sa mai spui la asa ceva, de parca o spalatorie auto era rocket science.

#16
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 lostmyhope, on 07 iulie 2017 - 08:54, said:

Si a cui e vina pana la urma la faza cu contractele pe 2, 4  ore ? Nu a ITM-ului ? Ar trebui o lege pe care sa oblige pe patron sa faca contract pe 8 ore indiferent de domeniu sa nu mai existe tampenii din astea cu 2,4 ore....

nu merge in toate domeniile

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
In minunatul Cluj am intalnit unul care are un fel de cotet intr-un apartament si se crede magazin online gen emag doar ca la scara mai mica. In fiecare luna are un nou angajat din cate am vazut, te ia de proba intr-un "internship" pentru o luna sa vada daca faci treaba buna cu posibilitate de angajare ulterioara (adica niciodata), iti ofera 500lei pe luna + bonuri de masa pentru ca e internship :)) , iar apoi ia pe altul si tot asa. I-am dat o idee de promovare si a aplicat-o... imi vine sa-l strang de gat :)
Cum pot fi acesti "patroni" trasi la raspundere pentru ceea ce fac ? Eu m-am prins de figura, mai ales ca i-am spus ca nu pot luna aceasta si a zis ca o sa aibe loc liber si luna viitoare daca sunt interesat. Insa sunt destui care pun botu la astfel de "oferte".

#18
fireplane

fireplane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 09.06.2017

 lostmyhope, on 07 iulie 2017 - 11:04, said:

Toti nenorocitii
Parererea mea ar fi sa emigrezi.  

Nu merita sa sclavagesti aici pe 200 euro cand altii depun acelasi efort in Vest si sunt platiti cu 2000 euro. Problema e ca acolo o sa fii vesnic tratat cu dispret ca imigrant roman si o sa fii mereu pus sa muncesti pe minim.  Atat de nedreapta e viata daca te-ai nascut in  Romania, adica esti tratat cu fundul si la tine in tara si in strainatate.

Numai ca pentru asta iti trebuie ceva relatii prin strainatate, scoala vietii, tupeu mult, vointa si capacitatea de a te adapta oricarei situatii...

Si te avertizez ca in strainatate, oriunde te-ai duce, nu-ti sunt recunoscute studiile efectuate in Romania, chit ca ai  absolvit   o universitate la stat.

Parca e un blestem sa fii nascut roman.

Edited by fireplane, 07 July 2017 - 11:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate