Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Bancomatul nu mi-a dat bani

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!
Astazi am vrut sa scot o suma destul de marisoare din bancomat, mai exact 2400 de lei, am introdus cardu, pin-ul, suma dorita, toate bune si frumoase, imi da cardu' inapoi, atm-um incepe sa toarca acolo sa numere habar nu am, si deodata bum, se opreste si nu-mi da nimic, astept ca prostu vreo 10 minute langa, nimic, bun dau sa verific contu' prin aplicatia de la banca respectiva, vad ca banii au fost extrasi, ce naiba? fac din nou aceeasi maneva, si imi spune ca bancomatu' respectiv nu poate da bani, verific din nou aplicatia, banii nu mai exista in cont. Ma pun sa sun, la bucuresti la mama naibii, pana dau de o tipa i-am explicat situatia ea mi-a confirmat ca s-a efectuat o tranzactie dar trebuie sa fac nu stiu ce ticket la o sucursala din orasu' meu, fiind trecut de la ora 18:00 toate bancile sunt inchise, asa ca urmeaza maine sa vad ce si cum.
Intrebarea mea este, eu, voi mai avea banii astia sau sunt pierduti? din cauza prostiiei lor, ce am citit pe net au mai avut problema asta multa lume si in majoritatea cazurilor fericite, au primit bani inapoi dupa o vreme destul de lunga, 1,2 luni, problema la mine e ca eu am nevoie de bani astia cel putin pana saptamana viitoare, am citit la altii ca cica, ii s-a intamplat si lui asa ceva, si cand a venit urmatoru' client sa scoata de ex: 100 de lei, i-a dat si suma anterioara ceruta de cel care nu a primit bani, adica sa zica in caz meu 2400, deci mi-e tara frica ca banii astia sunt pierdut si ca o sa ma astepte um drum lung cu judecata, avocati, etc, ca nici nu cred ca merita, ca cheltui mai mult.

Edited by Calypsso, 06 July 2017 - 18:55.


#2
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Judecata si avocati nu cred sa se ajunga pana acolo.

#3
djmaddox

djmaddox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.10.2006
Stai liniștit, de recuperează, doar că va dura puțin, cineva de la ei va merge să facă numărătoarea banilor din bancomat, astfel de va confirma că nu ai scos, in plus toate tranzacțiile sunt filmate, deci de vede că nu ai luat banii....

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
O sa-i primesti. Bancomatele alea au niste sisteme de siguranta si  confirmari cand cash ul a fost livrat. Din moment ce nu ti-au fost eliberati, atm ul nu a completat ciclul..evenimentele astea pot fi vazute si de banca prin retea + log evenimente in PC ul atm ului. Doar trebuie sa ai un pic de rabdare si sa faci ce ti-a zis si tipa aia, e un fel de sesizare pe cale oficiala prin care ei apoi o sa initieze niste demersuri.

Edited by A10, 06 July 2017 - 19:02.


#5
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
stai calm, se rezolva...iti spune asta cineva care are mii de tranzactii  la activ si cateva zeci de intamplari de genul povestit de tine, bani pierduti = 0 lei

Edited by alexpet, 06 July 2017 - 19:09.


#6
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

 djmaddox, on 06 iulie 2017 - 18:58, said:

Stai liniștit, de recuperează, doar că va dura puțin, cineva de la ei va merge să facă numărătoarea banilor din bancomat, astfel de va confirma că nu ai scos, in plus toate tranzacțiile sunt filmate, deci de vede că nu ai luat banii....
Sper sa fie asa, sunt tare panicat, nu stiu ce naiba sa fac.

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
Sezi bland ca se rezolva.
Mergi la banca si vorbeste acolo. Nu stiu cat dureaza, depinde de multi factori dar se rezolva.

Si, sa ne anunti si pe noi cand e gata. :)

#8
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012

 Calypsso, on 06 iulie 2017 - 19:02, said:

Sper sa fie asa, sunt tare panicat, nu stiu ce naiba sa fac.
sa te calmezi. am lucrat in domeniu si am intalnit situatiile astea nu doar odata.

#9
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Cum au zis si colegii, stai relaxat. Eu am patit asta de 2 ori, iar o data am plecat fara sa iau eu banii. De fiecare data am sunat la ei si in 3 zile am avut banii in cont.

#10
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Doar ca să confirm ce spun colegii de mai sus, relaxează-te! Am pățit și eu chestia asta, mi-am luat banii după vreo 2 zile.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ni , mo :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MI7LNADrsxs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum nu se mai lipeste scotch , se baga o fanta falsa care ia bani .

Sau asta ...care este si comica :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u3pUZBi-8rc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by JurasikMan, 06 July 2017 - 19:23.


#12
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Mi-e mi s-a spus odată la bancă să nu încerc să scot o sumă mare de bani de la ATM, ci să scot mai multe sume mici să nu se blocheze ATM-ul.

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ai solicitat chitanta la operatiune? E bine sa faci asta la orice operatiune la ATM.
Limita la ATM-urile/bancomatele din Romania este la 40 de bancnote. Mai multe nu ies prin fanta distribuitorului. Daca ATM-ul a avut numai bancnote de 50 RON, a depasit numarul maxim care il poate elibera si ar trebui sa apara pe ecran si sa emita chitanta ca suma nu a fost eliberata. Daca nu mai avea hartie de chitante, apare doar mesajul pe ecranul ATM, mesaj pe care ar fi trebuit sa-l vezi/citesti inainte de a recupera cardul din cititor.
Pentru orice alta situatie, numai cu banca emitenta a cardului rezolvi.
Asta doar daca nu este o poveste din Padurea Verde .

#14
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Vasilica ...aia cu codul magic este teapa de cocalar. Ala care fusese inaintea lui la ATM  era prieten si bagase un card  ca sa para crocodilul cu motocicleta smecher ..

#15
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
Bancpost? o luna astepti dupa bani :)

#16
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Ori ai numarul de urgenta scris direct pe card, ori pe bancomat, ori pe site banca.
Raspunde cineva la orice ora, din cite situ eu.

#17
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

 JurasikMan, on 06 iulie 2017 - 19:42, said:

Vasilica ...aia cu codul magic este teapa de cocalar. Ala care fusese inaintea lui la ATM  era prieten si bagase un card  ca sa para crocodilul cu motocicleta smecher ..
Codul magic functioneaza daca PC-ul ATM-ului este "virusat". Virusarea, de obicei, se face "din interior", de catre cei care cunosc perfect modul de functionare si soft-ul ATM-ului. Nu sunt putine aceste cazuri, dar s-au cam eradicat prin metode de securizare si monitorizare a accesului la PC/software.
In tarile "exotice" romanasii nostri cu cunostinte avansate s-au umplut de bani!

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Stai linistit si du-te maine la banca, ti se va spune exact ce trebuie sa faci - sesizare sau reclamatie. Atm-ul era instalat la banca sau intr-un magazin/mall? Despre ce banca e vorba, totusi ?
Alta data cand mai faci operatiuni la atm, daca zici ca au mai fost cazuri, solicita si pastreaza chitanta fiecarei tranzactii.
Banca care ti-a emis cardul nu are agentie in mall sau centru comercial gen Afi, Kaufland, Selgros ? Aceste agentii au program prelungit pana seara, si in week-end.

Edited by corinadaniela, 06 July 2017 - 20:36.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate