Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

inmatriculare masina ilfov - numere rosii

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Buna ziua,


In luna mai am cumparat  o masina adusa din germania, am luat numere rosii, am facut RAR ul totul ok acum vreau sa merg la DRPCIV Ilfov sa iau numere de Romania.

Am o nelamurire totusi:

1. Am inteles ca la ghiseu trebuie sa predau numerele de transit de germania ( pe care le am in portbagaj)  si nu si cele rosii pe care le-am scos pentru 60 de zile, deoarece astia de la Ilfov drpciv  elibereaza numerele de inmatriculare dupa o saptamana , as putea sa mai raman cu numerele rosii pana iau celelalte negre de romania?



Multumesc

Edited by sorin86, 06 July 2017 - 08:57.


#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
da, o perioada vor fi ambele valabile, si cele temporare (rosii) si cele definitive(negre), si poti circula cu care din ele doresti tu.

#3
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Deci nu trebuie sa predau si numerele rosii la ghiseu?? Sincer chiar am nevoie sa circul cu masina si atunci cand se elibereaza cele definitive merg sa le ridic si le pun pe acelea.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 _Smiley_, on 06 iulie 2017 - 09:20, said:

da, o perioada vor fi ambele valabile, si cele temporare (rosii) si cele definitive(negre), si poti circula cu care din ele doresti tu.

In momentul cand ai primit numerele negre,in mod automat cele rosii nu mai sunt valabile.

 sorin86, on 06 iulie 2017 - 09:23, said:

Deci nu trebuie sa predau si numerele rosii la ghiseu?? Sincer chiar am nevoie sa circul cu masina si atunci cand se elibereaza cele definitive merg sa le ridic si le pun pe acelea.

Numerele rosii poti sa le pastrezi.Numai sa ai grija sa nu le "pastrezi" montate pe masina.

ps.
Atentie cu valabilitatea numerelor rosii.Astea se elibereaza pentru 30 de zile,ori iulie si august au cate 31 de zile.Grija mare.

Edited by adisz, 06 July 2017 - 09:43.


#5
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Pai odata ce mi se elibereaza numerele negre le scot pe cele rosii.. ca nu sunt nebun

#6
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Poate s-au mai schimbat lucurile de atunci, dar stiam ca numerele rosii trebuie predate.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 adisz, on 06 iulie 2017 - 09:43, said:

In momentul cand ai primit numerele negre,in mod automat cele rosii nu mai sunt valabile.
.........

link catre articolul de lege care spune asa ceva?

#8
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Numerele rosii sunt date pentru respectivul autovehicul. Cand iei negre pentru acelasi auto e clar ca cele rosii isi pierd valabilitatea intrucat nu se poate sa ai doua numere diferite la o masina. Cam ca la buletin.
Nu am cautat linkuri. Asta mi-au spus la dprciv.
Alt mit care circula era ca daca ai depus actele pentru numere "negre" si ele au fost emise in sistem si neridicate tu ai merge ilegal cu cele rosii. Cei de la pipera mi-au spus ca doar in momentul semnarii de primire se considera schimbul facut.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
si acel "e clar" e tot un mit urban :)

#10
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Corect. Tu spui ca poti avea si numere rosii si negre in acelasi timp valabile? Adica sa merg o zi cu unele in alta zi cu celelalte? Legal?

#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
NU dureaza o saptamana sa iti ridici numerele. 2 maxim 3 zile.
Eu in perioada asta NU as circula cu masina,chiar daca ai inca numerele rosii valabile precum si autorizatia de circulatie provizorie.

Edited by bossake, 06 July 2017 - 13:20.


#12
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Va mai deranjez cu o intrebare.. La ridicarea numerelor negre, poate si sotia mea sa mearga la drpciv, are nevoie de vreo procura ceva?

Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate