Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sagemcom 5655 AC RF

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#487
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Doar la huawei. La sagemcom e doar portul 4 implicit pentru iptv si se seteaza si altele daca ai mai multe abonamente de iptv!

#488
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 04.02.2006
Multumesc de informatii, @addelin!

#489
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
Sunt pe sagemcom cum am zis 3 și 4 pentru iptv, 1 și 2 net

#490
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai doua stb-uri?

#491
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
unul singur ,restul tv sunt pe analogic,oricum mut mufa fie din 3 fie din 4 stb merge.aaa acum inteleg la ce te referi probabil daca as pune un stb oarecare imprumutat de la o alta persoana abonata la iptv de T probabil nu ar mai merge,decodorul nefiind inregistrat in retea.cum al meu este nu conteaza ce port ii aloc ,daca as puneun decodor strain banuiesc ca trebuie sa  sun in asistenta pentru  deblocarea lui,Fiecare retea are numarul ei sa zic asa,asta da cred ca asa este :)

Edited by trafalgar20, 23 April 2020 - 18:40.


#492
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Inseamna ca s-a mai schimbat. Anul trecut era asa cum am scris mai sus. Pentru activarea portului 3 pentru iptv a trebuit sa vorbesc cu mama suportului L2 , toti susținând sus si tare ca asa ar trebui sa fie, dar defapt nu era...

#493
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
Eu sunt in al treilea an de T, mereu a fost asa... Știu ca dacă cumpărai de exemplu un alt stb să-l iei în proprietate trebuia sa suni sa ți-l înregistreze în rețea. Un tehnician T îmi zise... Mai multe nu știu.

#494
Tudor112

Tudor112

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 17.06.2018
Nu se poate pune switch pentru iptv? am vreo 3 stb-uri, dar momentan nu am FTTH, sau sa pun internetul pe portul 1 si de acolo sa merg cu swtch?

#495
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
A inceput sa dea gherle, in special pe video conferinte.
Testat cu 3 laptop-uri, doua pe WiFi si unul pe cablu.
Din cand in cand, doar pe WiFi, scade viteza infiorator.
In mod normal sta la 3-400Mbps upload si download, scade la 9-10 Mbps.
Pe fir merge de tuna fara probleme.

#496
Gimsys

Gimsys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 17.05.2006
Salut,

Vreau sa imi iau un router cu mai multe opțiuni decat ce imi ofera sagecomul.

Întrebarea mea este daca routerul Sagecom trebuie pus in bridge mode sau nu, avand in vedere ca nu vad sa foloseasca PPPoE?

#497
Gimsys

Gimsys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 17.05.2006

 Tudor112, on 11 mai 2020 - 18:08, said:

De ce? Are legatura cu topic-ul, sa ma corecteze un moderator daca nu..
Cred ca se referea la el de fapt. Vad ca am credentiale de PPPoE chiar daca Sagecomul nu are setarile (probabil sunt recunoscute pe baza de mac sau ceva certificat.

Vreau doar sa stiu cum e experienta voasta de bridging cu Sagecom (routerul nou il iau din mai multe motive, nu doar din performanta, am un setup smarthome mai ciudate si Sagecom nu imi satisface necesitatile).

#498
Rosswell87

Rosswell87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 31.05.2016

 Gimsys, on 11 mai 2020 - 18:14, said:

Cred ca se referea la el de fapt. Vad ca am credentiale de PPPoE chiar daca Sagecomul nu are setarile (probabil sunt recunoscute pe baza de mac sau ceva certificat.

Vreau doar sa stiu cum e experienta voasta de bridging cu Sagecom (routerul nou il iau din mai multe motive, nu doar din performanta, am un setup smarthome mai ciudate si Sagecom nu imi satisface necesitatile).

1. pe Sagemcom nu se poate face bridge, asadar il vor inlocui cu un Huawei HG8247H.
2. conexiunea de internet la T nu se realizeaza prin PPPoE, ci prin Dynamic IP sau Static IP (daca iti activezi optiunea).

Succes!

#499
Gimsys

Gimsys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 17.05.2006

 Rosswell87, on 11 mai 2020 - 19:21, said:


1. pe Sagemcom nu se poate face bridge, asadar il vor inlocui cu un Huawei HG8247H.
2. conexiunea de internet la T nu se realizeaza prin PPPoE, ci prin Dynamic IP sau Static IP (daca iti activezi optiunea).

Succes!

Multumesc, intre timp am sunat la ei si am devenit si mai confuz.
Cei de la support au spus ca se activeaza doar functia de PPPoE passtrough din Sagecom si gata.
Momentan prin Sagecom conexiunea nu e PPPoE dar odata ce activez functia respectiva si ma loghez cu routerul now cu credentialele de PPPoE din account ar trebui sa devina conexiune PPPoE

#500
Andu2810

Andu2810

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.12.2015
Salut! Am abonament TV L Net L(1Gbps) si in ultimul timp routerul Huawei face figuri la semnal asa ca am achizitionat un router Archer C6 AC1200. am reusit sa rezolv problema la net insa orice miscare cat de mica a routerului Huawei determina interferente si "lag" la imaginea tv(cablu e bagat bine in router si in reciever). As vrea sa sun la ei sa-mi schimbe routerul insa nu stiu daca sa le cer schimbare cu Sagemcom sau tot un Huawei! as putea sa cer si inlocuirea recieverului o data cu routerul?

#501
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Rareori am vazut porcarie mai mare ca modemul astora de la Telekom.

Se dau 2 laptopuri... cel de munca si cel personal. Ambele au functionat perfect pe retele de la RDS, Dolce, au vazut ADSL-uri din Europa, din USA. Totul pana cand au dat de c*catu de modem de la Telekom.

Jumatate din site-uri ajung direct in err_connection_reset. Am aplicatii pe care le blocheaza din start modemul desi are FW-ul pus pe low, adica allow all.

Soft prost... UI si mai prost.Partea de logare este complet inutila. Nu ai de unde sa-i zici sa logheze chestii, si nici nu logheaza de la sine. Nu merge decat logurile modemului despre cine s-a logat sau care device s-a conectat la WiFi.

Am rezervat cate un IP de pe LAN pentru fiecare laptop. A doua m-am trezit ca li s-au asignat alte IP-uri, desi cele 2 reguli cu rezervarea de IP erau inca active.

Cum am gasit topicul asta? Incercand sa vad cum c*cat pun modemul in modul bridge sa pun un router cu DD-WRT sau Tomato. Asta ca sa aflu ca nu are mod bridge!

/facepalm

#502
atuili

atuili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 15.12.2009
Salut,
A setat cineva un chromecast pe reteau wifi emisa de acest modem? Daca da, ce setari trebuie făcute pentru a merge cast-ul pentru ca nu mi se conectează la retea dupa ce il setez?

#503
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 06.04.2006

 atuili, on 24 iunie 2020 - 19:47, said:

Salut,
A setat cineva un chromecast pe reteau wifi emisa de acest modem? Daca da, ce setari trebuie făcute pentru a merge cast-ul pentru ca nu mi se conectează la retea dupa ce il setez?
Salut.Pe alte dispozitive te poti conecta? daca da ...da un reset la cast ,reset la modem,intra pe iterfata si configureza ssiid 1 si 2 ca fiind 2.4 si 5.0 apoi reincearca din nou

#504
BooOOooG

BooOOooG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 23.02.2010

 Gimsys, on 11 mai 2020 - 19:41, said:

Multumesc, intre timp am sunat la ei si am devenit si mai confuz.
Cei de la support au spus ca se activeaza doar functia de PPPoE passtrough din Sagecom si gata.
Momentan prin Sagecom conexiunea nu e PPPoE dar odata ce activez functia respectiva si ma loghez cu routerul now cu credentialele de PPPoE din account ar trebui sa devina conexiune PPPoE

Salut ai reusit? Unde gasesc credidentialele de PPPoE ?
Edit: am fibra optica si mai mult ca sigur nu am PPPoE. Alta solutie ca sa conectez asus_ul in bridge mode cu routerul asta este? Am nevoie de VPN server.

Edited by BooOOooG, 30 July 2020 - 00:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate