Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Sagemcom 5655 AC RF

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
585 replies to this topic

#451
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005
Daca am inteles bine, ei nu vor sa plateasca licente pentru modemuri altele decat Huawei iar Huawei merg nativ, fara extra costuri cu U2000?

#452
Rosswell87

Rosswell87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 31.05.2016
Cum va mai functioneaza acest modem? Mai aveti probleme cu el? Ce-i drept eu am primit update la ultima versiune: SG3G10000488 si functioneaza foarte ok! Ah, si am impartit benzile de 2,4 gHz, respectiv 5 gHz in retele distincte, ca sa nu mai existe interferente in functionare.

#453
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
merge de nu stiu ca il am acolo. Fara probleme.

#454
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017

View PostRosswell87, on 26 august 2019 - 18:00, said:

Cum va mai functioneaza acest modem? Mai aveti probleme cu el? Ce-i drept eu am primit update la ultima versiune: SG3G10000488 si functioneaza foarte ok! Ah, si am impartit benzile de 2,4 gHz, respectiv 5 gHz in retele distincte, ca sa nu mai existe interferente in functionare.
La mine tot 355

#455
fox11

fox11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.03.2011
Si la mine tot 355 la inceput se actualiza singur dar acum vad ca a ramas la 355 de mult timp

#456
flaviuscr7

flaviuscr7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 05.05.2011

View PostRosswell87, on 26 august 2019 - 18:00, said:

Cum va mai functioneaza acest modem? Mai aveti probleme cu el? Ce-i drept eu am primit update la ultima versiune: SG3G10000488 si functioneaza foarte ok! Ah, si am impartit benzile de 2,4 gHz, respectiv 5 gHz in retele distincte, ca sa nu mai existe interferente in functionare.
Sa urmaresti, te rog, daca mai ai (majoritatea au/aveau) probleme cu restarturile din senin, ocazional.
Dupa ultimul update primit, banda de 5ghz mi se pare stabila in toate situatiile, nu imi mai pica nimic conectat pe 5ghz setata independent de 2.4ghz, dar cate un restart la device la interval de o saptamana tot mai primesc.

#457
Rosswell87

Rosswell87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 31.05.2016

View Postflaviuscr7, on 06 septembrie 2019 - 05:08, said:

Sa urmaresti, te rog, daca mai ai (majoritatea au/aveau) probleme cu restarturile din senin, ocazional.
Dupa ultimul update primit, banda de 5ghz mi se pare stabila in toate situatiile, nu imi mai pica nimic conectat pe 5ghz setata independent de 2.4ghz, dar cate un restart la device la interval de o saptamana tot mai primesc.

Incepand cu versiunea 398, apoi cu 488, problema restart-urilor ocazionale si aparent fara niciun motiv a disparut. Totodata am separat frecventele de 2.5 gHz si 5 gHz, cea de 2.4 o folosesc pt. o imprimanta care nu recunoaste standardul specific - 5gHz. Latimea de banda este setata la 40 MHz si mod wifi la 802.11 g+n.

Banda de 5 gHz, o folosesc pentru restul device-urilor, setat pe canalul 36 nu AUTO (s-ar putea ca unele echipamente sa nu recunoasca alte canale. de ex. 40, 44, 64, 100 etc.), latime de banda 80 MHz, iar la mod wifi  802.11 n+ac.

Configurat in acest mod nu intampin nicio problema tehnica pe parte de wifi, net lan sau voce, iar restart-urile ocazionale nu mai persista.

#458
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
vbiti de Sagemcom?cu ce sunteti mai speciali ca aveti versiunea 488?ca eu tot 355.ati dat spaga?va rog sa faceti un print screen sa vedem si ceilalti caci vad doar cativa privilegiati!

Edited by trafalgar20, 08 September 2019 - 14:25.


#459
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Versiunea GUI-ului s-a mai schimbat, sau e aceeasi de la DT tradusa pe genunchi si cu slidere care functioneaza de-a-ndoaselea?

#460
Rosswell87

Rosswell87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 31.05.2016

View Posttrafalgar20, on 08 septembrie 2019 - 14:24, said:

vbiti de Sagemcom?cu ce sunteti mai speciali ca aveti versiunea 488?ca eu tot 355.ati dat spaga?va rog sa faceti un print screen sa vedem si ceilalti caci vad doar cativa privilegiati!

Nu sunt mai special cu nimic fata de restul abonatilor, ba mai mult de atat mi-au marit si abonamentul ca la restul, odata cu primirea notificarii Posted Image. Iti recomand sa deschizi un ticket aici, si sa soliciti actualizare pentru modem la ultima versiune disponibila.

https://cdn1.imggmi....176451-full.jpg

View Postaddelin, on 08 septembrie 2019 - 14:51, said:

Versiunea GUI-ului s-a mai schimbat, sau e aceeasi de la DT tradusa pe genunchi si cu slidere care functioneaza de-a-ndoaselea?

GUI Version: 1.110.51, in mare parte nu s-a schimbat nimic, in schimb au adaugat o functie noua pentru setarile wifi, numita "wireless environment" ce te ajuta sa vezi cat de congestionate sunt retelele wifi.

Edited by Rosswell87, 10 September 2019 - 17:24.


#461
trafalgar20

trafalgar20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 19.11.2017
Am primit si eu in final 488 nu stiu cand caci nu am mai controlat,acum mi-am amintit.

#462
m3kk

m3kk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 15.07.2004
Are cineva acest echipament in mode "bridge", adica in mod PPPoE Passthrough ? Dupa 2-3 saptamani, si dupa 4 (3 au fost, ca revenim cu un telefon cand am setat) apeluri mi-au spus ca acest "router" nu se poate pune in mod bridge / PPPoE Passthrough si trebuie sa-mi schimba la Huawei. Vad ca in meniu am PPPoE Passthrough, etc, dar nu are nici un impact, daca setez (chiar daca setez pe PPP si acolo setez pe bridge).
Am 488 pe el.

LE: Cautand mai atent am gasit raspunsul.. La Telekom Ungaria (tot acest ONT) cica se poate activa ..

Edited by m3kk, 07 January 2020 - 18:32.


#463
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e vorba de echipament ci mai mult de sistemul de management din spate. Oricum raspunsul este ca momentan nu se poate si daca vrei musai bridge, va trebui să ți-l înlocuiască cu un Huawei.

Oricum, la Telekom nu se folosește pppoe, deci nu-ți mai bate capul cu fel de fel de setari.

Edited by MembruAnonim, 07 January 2020 - 18:57.


#464
albundy64

albundy64

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.02.2008

View Postaddelin, on 12 noiembrie 2017 - 15:54, said:

Cateva teste de pe Sagemcom cu Internet L (1000Mbps):

-5Ghz pe 1x1 AC:
[ https://www.speedtest.net/android/3374458920.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/android/3374458920.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-5Ghz pe 2x2 AC:
[ https://beta.speedtest.net/result/6786874698.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-2.4Ghz 2x2MIMO:
[ https://beta.speedtest.net/result/6786986312.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

-Cablu:
[ https://beta.speedtest.net/result/6786887290.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ca minusuri din ce am observat pana acum:
  • Softul are o gramada de buguri, nu cred ca au depus aproape niciun efort in testarea lui. Practic softul pare facut pentru DT, iar Telekom l-a luat un pic "la pila" pentru a-l face sa functioneze in reteaua lor.
  • Multe meniuri merg aiurea, de exemplu unele slidere merg de-a indoaselea (ON e defapt OFF)
  • Are o chestie foarte enervanta de band steering care merge aiurea. Practic cele 2 AP-uri au acelasi SSID, iar softul incearca sa te duca tot timpul catre AP-ul de pe 5Ghz, evident daca si clientul suporta, dar in realitate se intampla din cand in cand sa ramai fara semnal.
  • Pe AC cand incepi sa faci trafic modulatia scade (de la 866 la 5xx sau poate chiar si mai jos), desi semnalul este perfect si nu am vecini care sa ma bruieze.
  • Nu se pot schimba date referitoare la conexiune.
  • Nu se pot seta porturile de IPTV.
  • Viteza destul de mica pe cablu, dar asta poate sa fie si din alte cauze. Practic nu am reusit sa depasesc 700Mbps indiferent ce as fi facut...
Totusi ar fi si ceva plusuri:
  • Stabilitate foarte mare pe 2.4.
  • Este foarte compact
  • Interfata grafica arata destul de bine.
  • Nu a dat rateuri de stabilitate pana acum
Versiunea software:
  • Hardware Version 1.0
  • Software Version SG3G10000145
  • GUI Version 1.110.5
Sa nu te superi pe mine...dar SAGEM este o firma gen: pocnitori de 4 iulie...v-a da rateuri de stabilitate ai  rabdare Posted Image)...doar ca Telekom Posted Image) (cu K!!!) ti le cam baga pe gat...partea naspa este ca le baga si la institutiile publice...ca interfete VoIp si seteaza UN SINGUR CANAL de voce...wow ?!!! Posted Image))...pocnitori!!!
Sa ai o zi buna !

#465
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu te supăra pe mine dar n-am inteles nimic din ceea ce ai vrut să transmiți!

Da, cat timp l-am avut nu au fost probleme Hardware, tot ceea ce am raportat a fost legat de software, iar referitor la un singur canal de voce, poate asa au abonamentul...

#466
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 27.06.2009
Stie cineva daca pot seta ruta statica pe routerul asta? Vad ca in specificatii se poate dar am eu acces la optiunea asta?

#467
Rosswell87

Rosswell87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 31.05.2016
A reusit cineva sa acceseze acest router din afara retelei? Fie prin IP fix sau prin  DynDNS (NoIP).

Daca da, va rog sa ma ajutati si pe mine! Merci.

#468
andy_padurean

andy_padurean

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 10.10.2008
Salut.

Doresc sa conectez o imprimanta Canon IP7250 prin wifi la acest router. Problema e ca nu reusesc sa fac asta, deoarece oricum si oricat as apasa butonul WPS nu se intampla nimic.
Este singurul mod de conectare la aceasta imprimanta.
Idei?

Multumesc

Later edit: am reusit. Functia era oprita din meniu.

Edited by andy_padurean, 05 April 2020 - 10:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate