Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sfat amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Vrajitoru_din_ozz

Vrajitoru_din_ozz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 13.11.2006
Salutare tuturor! Mi-am achizitionat de curand 2 boxe jbl lx-500, iar urmatorul pas ar fi s iau un amplificator, dar pt asta as avea nevoie de ceva sfaturi! Recomandari de amplificatoare pt aceste boxe? Va multumesc anticipat!

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
JBL-urile se pupa foarte bine cu amplificatoarele de la Harman Kardon.
Ce buget?

#3
Vrajitoru_din_ozz

Vrajitoru_din_ozz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 13.11.2006
150 euro maxim, ca altfel ma omoara iubita :)) Poate sa fie si sh.

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Cauta un HK 680 sau 670(asta arata si foarte bine ca estetica). Sau un HK 980 daca gasesti la pret bun.
Bine ,acum HK-urile nu sunt batute in cuie ,poti incerca si alte marci ,chestia e ca HK si JBL fac parte din acelasi grup .

Edited by edigee, 06 July 2017 - 09:27.


#5
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009
Ma bate  gandul sa imi achizitionez un aomplificator de la yamaha
https://www.avstore....s1100/#argintiu

Are cineva experienta  cu el , cum e intrarea pentru pikup ?

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Tinand cont ca are intrare atat pt. MM cat si MC inseamna ca e buna. Oricum nu te astepta la minuni ,depinde si ce pick-up folosesti ,ce doza ,ac,in ce stare tii discurile ,etc.

#7
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Postedigee, on 26 iulie 2017 - 19:33, said:

Tinand cont ca are intrare atat pt. MM cat si MC inseamna ca e buna. Oricum nu te astepta la minuni ,depinde si ce pick-up folosesti ,ce doza ,ac,in ce stare tii discurile ,etc.
merita pretul sau exista variante mai performante si mai ieftine  ?

#8
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Daca ai nevoie de putere mare e o varianta buna. De fapt nicidata puterea mare nu strica.
Daca vrei si un amplificator pur sange stereo plus toate briz briz-urile moderne iti recomand asta nou de la Onkyo.
http://www.uk.onkyo....270-138381.html
Daca vrei neaparat calitate maxima pt. pick up un preamplificator(de doza) separat e indicat ,dar asa ceva cam costa. Oricum dinamica tot nu va depasi 60-65dB. Asta e limitarea vinilului.

Edited by edigee, 27 July 2017 - 20:37.


#9
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Postedigee, on 27 iulie 2017 - 20:36, said:

Daca ai nevoie de putere mare e o varianta buna. De fapt nicidata puterea mare nu strica.
Daca vrei si un amplificator pur sange stereo plus toate briz briz-urile moderne iti recomand asta nou de la Onkyo.
http://www.uk.onkyo....270-138381.html
Daca vrei neaparat calitate maxima pt. pick up un preamplificator(de doza) separat e indicat ,dar asa ceva cam costa. Oricum dinamica tot nu va depasi 60-65dB. Asta e limitarea vinilului.
Ma intereseaza in primul rand calitatea sunetului , mentionez ca la amplificator vor  fii 2 boxe Yamaha  ns 777  si un pikup Audio tehnica  At Lp -120 ca si CD player am  ceva provizoriu de la Tehnics model vechi nu foarte stralucit . Pentru filme  am un reciver entry level de la Yamaha cu configuratie Ns 777 /Ns444/Ns 333 si un woofer Magnat .
Amplificatorul e destul de scump , sau cel putin pentru bugetul meu  si ma intereseaza  daca ofera o calitate audio buna nu neaparat ca si putere cat  ca si fidelitate , ma intereseaza sa fie fiabil  si care ar fii diferentele intre varianta superioara  ( pe care am gasit-o secound  cam  la acelas pret  ) nu  tin sa aiba neaparat intrare separata pentru pikup ...

Edited by dummy_, 29 July 2017 - 14:01.


#10
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Puterea e destul de strans legata de fidelitate/calitatea sunetului. O rezerva de putere asigura un sunet curat ,fara distorsiuni ,indiferent de volumul la care asculti.
Asa ,poti incerca si un Marantz PM 6006 ,sau un NAD C326BEE ,daca vrei puteri mai mici. Primul are si DAC integrat.

#11
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Postedigee, on 29 iulie 2017 - 15:15, said:

Puterea e destul de strans legata de fidelitate/calitatea sunetului. O rezerva de putere asigura un sunet curat ,fara distorsiuni ,indiferent de volumul la care asculti.
Asa ,poti incerca si un Marantz PM 6006 ,sau un NAD C326BEE ,daca vrei puteri mai mici. Primul are si DAC integrat.
Care sr  fii  diferenta in  calitatea sunetului intre amplificatoarele  Yamaha  A- S 1100 si A-S 2100 ?? eu nu vad  prea multe ...

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Asa ceva nu se poate deduce din specificatii doar ,deci nu se poate "vedea" . Trebuie ascultate.
Ca sa fiu glumet as putea spune ca diferenta e de o cifra.

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Puterea in plus e mereu binevenita!
Un headroom de 3db face minuni in materie de dinamica,spl si redundanta la volum ridicat.
E arhicunoscut in bresla sunetistilor ca orice putere care e dusa aproape de blana suna foarte prost,arde difuzoare si are viata extrem de scurta.Cand in ecuatie mai intervine si o temperatura a mediului ridicata coroborat cu impedante scazute esecul e garantat.In cele mai fericite cazuri decupleaza protectiile.

Edited by geo123, 06 August 2017 - 21:42.


#14
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Postgeo123, on 06 august 2017 - 21:42, said:

Puterea in plus e mereu binevenita!
Un headroom de 3db face minuni in materie de dinamica,spl si redundanta la volum ridicat.
E arhicunoscut in bresla sunetistilor ca orice putere care e dusa aproape de blana suna foarte prost,arde difuzoare si are viata extrem de scurta.Cand in ecuatie mai intervine si o temperatura a mediului ridicata coroborat cu impedante scazute esecul e garantat.In cele mai fericite cazuri decupleaza protectiile.
Ma intereseaza daca are cineva acest amplificator  si daca e multumit de el

#15
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Postdummy_, on 07 august 2017 - 18:49, said:

Ma intereseaza daca are cineva acest amplificator  si daca e multumit de el
Pana la urma  mi-am luat un amplificator nou Yamaha A S 1100 l-am luat la un pret ffff bun ( 4 000 ron )  , l-am montat deocamdata provizoriu pana  o sa modific o parte din mobila .
E  total din alta liga fata de reciverul Yamaha   RX 381 ...are vro 25 kg dar inspira incredere si calitatea  materialelor/finisajelor e destul de buna .
Deocamdata e fegat cu niste cabluri  ieftine  din comert la 3ron /m am nevoie de cateva indicatii de cabluri ok la un pret acceptabil .
Calitatea sunetului e  mult mai buna prin comparatie  cu cea  oferita de reciver , imi  place ca are intrare dedicata pentru Pikup   si iesire pentru casti ..
E legat la 2 bove Yamaha  ns 777 si un pikup Audio- tehnica 120

#16
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu e cam overkill pentru boxele respective?

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Nu exista asa ceva.
Un amplificator foarte puternic ,lucru ce pare curios ,e mult mai sigur chiar pt. boxe ce suporta puteri la jumatate. Boxele se ard in cea mai mare parte cu distorsiuni ,curent continuu , nu cu puteri mari si semnal curat. Distorsiunile sunt date de lipsa de putere in special ,curentul continuu la boxe e dat de defectiuni in amplificator.

Edited by edigee, 18 September 2017 - 19:45.


#18
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu intrebam de putere ci de repartizarea bugetului, in sensul ca un amp de 1500 euro (pret de magazin) merita boxe mai bune decat alea.

Edited by razor01, 18 September 2017 - 20:10.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate