Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Crestere salariala

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sweetkiller9

sweetkiller9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.01.2014
Salutare,

Exista vreo lege care spune ca angajatorul nu poate face mariri salariale de 100% daca esti inca in primul an de contract. Am vorbit la munca sa mi se faca marire de salariu si mi-au spus ca nu pot sa faca marire de 100% pentru ca nu am cel putin 1 an de cand sunt angajat , ca nu ii lasa legea. Dupa 1 an poate sa imi faca 300%, e adevarat? Am cautat ceva despre asta dar nu am gasit.

Multumesc

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Sa-ti mareasca salariul cu 99%, daca nu pot cu 100%.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Atunci să-ţi reducă programul la 4 ore.

#4
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Ce angajator e ala la care sa ceri crestere de 100% si sa te astepti sa se aprobe?
E primul angajator de care aud ca poate fi atat de generos, asta presupunand ca salariul initial era unul decent, desi m-as mira si daca at fi fost salariu de rahat (minim)

Edited by samebo, 05 July 2017 - 21:31.


#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Eu personal nu am auzit in veci de asa
Eu la firma mea mi-am pus ceva bonusuri ce depaseau 100% si contabila nu mi-a zis nimic.
Mie-mi miroase a teapa, mai ales cu faza ca dupa primul an iti mareste salariul cu 300%.
Considerand ca lucrezi pe 1000ron (aproape minim pe economie) iti promite dupa primul an 4000 lei? (marit CU 300% inseamna salariul actual + inca de 3 ori)
Fii serios, nu pune botul la prostii de-astea.
Daca e angajator serios isi asuma o paguba iti iti da MACAR un 2000 iar dupa un an ti-l dubleaza la 4000 daca tot e cu promisiuni. Dar asa: munceste la noi pe nasturi un an ca dupa-ti marim salariul 300% ori... parerea mea e ca nu vei apuca un an in firma aia.

Edited by AndyM, 05 July 2017 - 21:38.


#6
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Pai zi patronului ca nu e nevoie de marire salarială  sa treacă bonus și prime...asa cum fac bugetarii. Posted Image

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
E vreo lege interna in firma.
Desi e ceva ce nu merge.
Nu am auzit la nici o multinationala sa existe cresteri salariale asa mari, poate daca-ti schimba postul
Apoi... daca nu e multinationala nu vad de ce ar exista legi interne.

#8
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Codul muncii nu interzice așa ceva
Totul se bazează pe înțelegerea dintre angajat și angajator.
Așa că... dă-i bice la negocieri.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsweetkiller9, on 05 iulie 2017 - 21:01, said:

Exista vreo lege care spune ca angajatorul nu poate face mariri salariale de 100% daca esti inca in primul an de contract?
Nu.
Ca nu vor ei si te aburesc inventand alte motive decat cele reale, e alta poveste.

View Postsweetkiller9, on 05 iulie 2017 - 21:01, said:

Dupa 1 an poate sa imi faca 300%, e adevarat?
Oricand poate sa faca asta. Abia asteapta statul niste impozite mai mari adunate.

Edited by neagu_laurentiu, 06 July 2017 - 05:51.


#10
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View PostTsunnnami, on 05 iulie 2017 - 22:37, said:

E vreo lege interna in firma.
Desi e ceva ce nu merge.
Nu am auzit la nici o multinationala sa existe cresteri salariale asa mari, poate daca-ti schimba postul
Apoi... daca nu e multinationala nu vad de ce ar exista legi interne.
Daca nu e multinationala are legea interna: Ameteste prostul care vine sa se angajeze sa se angajeze pe minim sau part time si restul in mana pana la salariul minim full time si il aburesti ca asa e la inceput, ca experienta, ca prostii si ca va creste dupa X luni... si cand vine la marire il mai ametesti putin, ca nu se poate, ca nu sunt bani, sa mai astepte... si uite asa il prostesti pe prost sa lucreze la tine ca sclavul pe nimic cel putin 1 an :D Cand pleaca, gasesti alt prost cu care sa repeti ciclul.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
Nu are nici o legatura

#12
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010
Salariu minim e 1450 lei din care iei in mana aproximativ 1200 lei , acum.depinde de sefi ,patroni , altii pot sa-ti dea si 2000 lei daca le permite bugetul.si muncesti bine dar altii sunt hoti si mincinosi.

#13
sweetkiller9

sweetkiller9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.01.2014
Ideea e urmatoarea. Eu am inceput cu un salariu mic(1500 in mana) dar am avut performante foarte bune si mi s-a zis sa cer marire iar evaluarea team-leaderului era la 3500. Eu am zis ca e ok 3000 sa nu sar calul.
Apoi am vb cu managerul si mi-a zis ca nu poate legal sa imi dea marire de 100% ci doar de 70% pentru ca sunt in primul an de contract. Dupa un an a zis ca nu mai are limitarea asta.

Nu e multinationala, e firma mica de consultanta(software development): 200-500 angajati.

Aia cu bonusuri sincer nu am intrebat sau macar sa ma fi gandit la asa ceva.

Si eu m-am gandit ca e bullshit, dar mi s-a aprobat in acceasi zi aia 70%. Am zis ca raman pana fac 1 an  sa mai acumulez experienta si apoi plec..

Multumesc de raspunsuri.

Edited by sweetkiller9, 07 July 2017 - 10:18.


#14
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,797
  • Înscris: 20.10.2015
Ia verifica nitel competitorii si sa afle si "sefu" sa vezi cu ce viteza arunca legea la gunoi

#15
sweetkiller9

sweetkiller9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.01.2014
s-a rezolvat pana la urma, aparent tipul care mi-a zis asta nu avea nicio treaba cu HR-ul. Mi s-a dublat salariul :D

#16
arigo555

arigo555

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 11.12.2012

View Postpui, on 06 iulie 2017 - 04:30, said:

Codul muncii nu interzice așa ceva
Totul se bazează pe înțelegerea dintre angajat și angajator.
Așa că... dă-i bice la negocieri.
Corect. Ar putea fi doar prevederi în regulamentul intern sau în contractul colectiv de muncă (eventual și cel individual).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate