Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Acord meu pentru vecin pentru constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#55
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
De ce la notar? Pt ca hartiile "de mana" nu sunt mai deloc recunoscute in instanta. Asa cum au spus si colegii mai sus, nu ai nici obligatie morala si nici materiala. Daca ce vrea el nu te deranjeaza nici acum si nici pe nepoti poti sa-i dai acordul dar autentificat. Altfel, ca tot vorbeam de folclor, ii intinzi un deget si iti oa toata mana. Tare sunt curios ce doreste.

#56
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postviceroy56, on 05 iulie 2017 - 18:51, said:

Mie mi s-a solicitat semnatura pentru diferenta de suprafata.
Adica eu am platit actele pentru dezmembrare cand am cumparat 1000 mp si stiu foarte bine suprafetele: ce am cumparat - 1000 mp si ce a ramas propietarului initial - 1721 mp. Terenul meu este cadastrat si intabulat cu acte in regula. Pe el am construit cu autorizatie de constructie, plan de amplasament, alea-alea. Totul cu acte in regula.
Propietarul celor 1721 mp vinde toata suprafata ramasa unui nenisor care vrea sa construiasca. Nenisorul da banu' jos si apoi vine la mine sa-i semnez un act care scrie: suprafata in acte - 1721 mp, suprafata masurata - 1800 mp.
Adica eu sunt atat de tampit incat sa-i semnez ca sunt de acord sa ia din terenul meu 79 mp, pentru ca el a fost prost si a platit 1800 mp.
I-am dat respectuos m..e, spunand ca problemele lui sunt cu vanzatorul si nu cu mine.
A invocat erori de cadastru, facute de un cadastris care adecedat, ca trebuie reglat... Si i-am spus: daca propietarul a avut in posesie 2721 mp, conform acte valabile si eu am cumparat, cu acte valabile 1000 mp, cum poate el sa cumpere 18000 mp?
Si de atunci nu m-a mai cautat, spunandu-i foarte clar ca nu semnez nimic si ca voi face reclamatie la politie.
Asa ca sa fii foarte atenta la orice detaliu!

citesc si nu inteleg...
tu ai cumparat 1000mp, celalat 1721 dintyr'un total de 2721. acum cel ce are 1721 pe care a facut acte a masurat ca sunt 1800.
intrebare:
1. cum naiba a platit el 1800 daca acte sunt pe 1721
2. cum sa ia el de la tine 79mp?

#57
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Zii sa vina cu hartia de semnat si vezi acolo ce vrea de fapt. Oricum vrea sa depaseasca ceva, ceea ce s-ar putea sa nu-ti convina.

#58
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Sau erau 28oo real si in acte 2781, parca era ceva cu legea 1o de reintregire....

#59
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 08.12.2001
De exemplu isi face casa la 1m distanta de gardul tau, casa e mai inalta, pe langa casa iese cu vreo 50cm acoperisul in afara, si tot ce e pe el se scurge pe gardul tau sau in curtea ta. Asta e un exemplu gasit rapid, din vecini Posted Image

Ai primit sfaturi foarte bune de mers la notar cu planurile, orice diferenta de la plan atrage anularea acordului. Mi se pare cea mai buna varianta, asta DUPA ce stii exact ce construieste vecinul si in cazul in care esti de acord.

Edited by daemon, 05 July 2017 - 20:46.


#60
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,968
  • Înscris: 01.03.2013
Vecinul meu a vrut sa-si faca o terasa acoperita la 1 m de limita de proprietate. Casa lui este la 2 m de limita de proprietate.
Primaria i-a respins autorizatia de constructie si i-a cerut acord notarial de la mine.
Eu am fost de acord, el a facut programare la notar, eu m-am prezentat la data si ora stabilite si am semnat. In acordul notarial erau mentionate toate actele, suprafetele, numarul de inregistrare al proiectului, certificatele de urbanism, respingerea de la primarie, samd.

#61
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Esti obligat sa lasi 3m de la limita proprietatii. Probabil sunt doua variante: ori vrea sa construiasca mai inalt decat ar fi normal ori vrea sa.construiasca mai aproape de limita proprietatii. Oricum ar fi, nimeni de la primarie nu are treaba cu vecinii , iar daca ar dori sa.respecte normele, nu are nevoie de nimic de la nici un vecin.

Orice hartie trebuie facuta la notar si specificat clar pentru ce iti dai acordul. Dar mi se pare un inceput cu stangul, atat timp cat a ascuns motivul pentru care iti vrea semnatura.

#62
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Se cere acord notarial si daca exista alta functiune in casa respectiva (nu iti e tot una sa te trezesti cu un atelier auto vecin, ca ma gandesc ca nu isi fac patisere sau pizzerie D ). Ori mai cere  urbanismul  acord notarial daca face casa mai aproape decat prevede legea minim  (cu sau fara geamuri). La Arad ( "oras" care mai nou seamana cu un sat fara stapan) se poate construii  conform codului civil  , adica la 2 metri fata de vecinatate  cu fereastra  si la 60 cm fara vedere directa Posted Image . Eu cand am pozitionat casuta mea am  am lasat 4,8 m la zona de acces auto si 3,5 m  la cealata limita  (personal as fi lasat distante duble in )
Grija ce semnezi , poti sa impui si anumite restrictii prin acordul notarial (nu te obliga nimeni sa fi deacord cu ce vrea omu)

#63
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

View Postarg, on 05 iulie 2017 - 16:09, said:

@Mizu
gresesti,

@marcusdefeis
si cine o opreste ca primul semn ca se respecta planul semnat sa cheme inspectia in constructii?

au astia niste amenzi de te doare sufletul....

View PostFane, on 05 iulie 2017 - 16:15, said:

si te pun si sa intri in legalitate, nu platesti amenda si continui prostia care ai inceput-o. adica darami ce n-ai facut conform planului, asta doare de multe ori mai tare decat amenda.
Daca are o pila....alergi ani de zile prin tribunale si nici nu rezolvi. Cu legea in mina, si nu rezolvi.

#64
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Thalia, iti amintesti de @mihaig-81? E amarit tare din cauza vecinului...asa ca ai grija ce semnezi.
Si apropo...mai era un coleg pe aici care...s-a facut o mica magazie linga el, transformata in tinichigerie. L-a terminat psihic.

#65
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
Anul trecut mi-a spus ca vrea sa-si faca o casa, spunandu-mi ca o s-o amplaseze in spate, ca sa nu-mi ia lumina.A trecut iarna, in primavara zice ca s-au modificat planurile si ca face 3 case, una in fata si un duplex, pentru vanzare.
Asadar pe o latura a casei, o sa am 3 vecini. Statistic, nu cred ca va fi bine, pentru ca daca sunt sanse sa nu te intelegi cu un vecin, cu 3 sansele se inmultesc. Evident vorbesc teorii.

Am pastrat o schita pe care mi-a trimis-o si situatia nu e roza, adica dimineata pe o latura n-am deloc soare.
Partea oarecum buna, e ca nu va bate crivatul cum bate acum ca e camp si nu-l opreste decat gardul.

Insa daca nu se respecta linia hotarului, zapada va cadea la mine in curte pe unde circul si bine nu va fi...

Attached Files


Edited by thalia, 06 July 2017 - 09:31.


#66
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
daca casa ta e cea alba nu-i da mimic.
o sa faca o casa insiruita si o sa ai in loc de gard un perete de 7m iar juma' din apa de pe acoerisul lui o sa-ti cada tie in curte.

Edited by arg, 06 July 2017 - 09:42.


#67
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
Aia alba e.

#68
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postthalia, on 06 iulie 2017 - 09:39, said:

Aia alba e.
ghinion.
p.s. ramane de vazut al cui.

Edited by arg, 06 July 2017 - 09:43.


#69
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
sa faca drumul inspre tine

#70
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
Nu cred ca face drumul spre mine ca asteapta sa reuseasca sa-l contacteze pe vecinul lui din dreapta, are o fasie de teren si probabil vrea sa se extinda.

vedem ce va fi.

Cat e limita maxima pana la proprietate? Ar fi perfect daca ar fi 3 m, 2 sunt prea putini...

#71
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Nu poti fi de acord cu asa ceva. Mai ales ca fata casei tale e spre curtea vecina. Urbanismul local cred ca prevede 3 m sau 1/2 din inaltimea la streasina ca retragere. De aceea e de vazut CU.

#72
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
Si ce pot face in situatia asta, pe de-o parte vreau sa las omul sa-si construiasca, dar totusi trebuie sa ma asigur ca nu sunt afectata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate