Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Acord meu pentru vecin pentru constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
Azi m-a sunat vecinul care doreste sa construiasca langa mine ca ii  un acord din partea mea?!
Nu mi-a dat prea multe detalii,  insa eu stiu ca daca construiesti legal, in limita normelor in vigoare nu iti trebuie acordul de la nici-un vecin.

Am sunat la Primarie, am cerut detalii, de ce au trimis sa-i dam noi acordul, m-au trimis la plimbare ca cel de la Urbanism e in vacanta si ca cel mai probabil nu se incadreaza in normele astea.
Din cate stiu, vecinul isi face 2 case, un duplex si o casa , duplexul e pentru vanzare.

Eu nu vreau nici sa-i pun omului bete-n roate, dar nici sa ma pomenesc ca semnez ca primarul si apoi sa am nu stiu ce surprize. De ce as putea sa ma lovesc?
Nu avem drum de servitute, vecinul e in stanga proprietatii si atat.

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postthalia, on 05 iulie 2017 - 15:03, said:

Eu nu vreau nici sa-i pun omului bete-n roate
felicitari
DAR ,
1-inatalneste-te cu vecinul
2- intreaba-l ce vrea sa faca si exact unde
3- daca esti de acord sa iti faca si o schita unde sa stabileasca EXACT ce vrea sa faca
4- apoi ,ca nu strica , poate chiar mers cu intelegerea asta la un notar si semnata intre voi
spun astea pt ca limba romana are tot felul de intelesuri si sa nu te trezesti cu surprize.....................adica ceva de genul
trebuie sa construiesc la 3 metrii de gard si iau acordul de la vecin ca sa construiesc la 2 metri
tu iti dai acordul
iar el face parter la 2 metri si la etaj face o consola de te trezesti cu el la nivelul gardului
si/sau geamuri fata in fata cu dormitorul tau sau orice alte prostii

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Pai cere sa-ti arate proiectul si ce vrea sa faca.Daca vrea sa faca Burj Al Arab 2?

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
chiar daca isi face si el o casa si ai crede ca , lasa frate ca e baiat bun ca uite vom fi vecini si bla bla
nu se stie niciodata , poate vinde si casa

View PostdaniMMM, on 05 iulie 2017 - 15:12, said:

Pai cere sa-ti arate proiectul si ce vrea sa faca.Daca vrea sa faca Burj Al Arab 2?
exact , sa ceara detalii in amanunt , iar daca va fi de acord si semneaza sa il avertizeze ca nu va accepta nici o schimbare de la ce a semnat initial

#5
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Daca vrea sa iti ceara acordul, probabil este la limita legii si cel de la Urbanism vrea sa se spele pe maini. Ai grija ce semnezi.

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
baga si aici ce vei vorbi cu vecinul - poate venim cu idei sau cu chestii pe care tu nu le vezi

#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postpetre69, on 05 iulie 2017 - 15:13, said:




exact , sa ceara detalii in amanunt , iar daca va fi de acord si semneaza sa il avertizeze ca nu va accepta nici o schimbare de la ce a semnat initial
Si sa urmareasca etapele constructiei,de obicei ,in Romania,matematica e diferita,mai ales la construire imobile, P plus 2 egal P plus 8

#8
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
L-am intrebat la cati m de gard va fi amplasata casa si a spus ca sub 3 m, ceea ce cred ca nu-i corect
Alte detalii nu mi-a dat, ba mai mult mi-a spus ca nu stie de ce l-a pus primaria sa imi ceara acordul. Mi s-a parut cam naiv raspunsul..

#9
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Din cate stiu eu , acordul vecinului se cere doar la PUD sau cand se face alipire la calcan .
Daca este PUD , atentie la prevederi , in general retrageri , si la inaltimea la cornisa .
In mod normal ( in Bucuresti ) se practica alinierea la trama stradala pentru fata , 3 m pe laterale , 5 m in spate .
Pentru lateral , cand nu are ferestre , se pare ca retragerea poate fi si mai mica .

#10
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 08.12.2001
Cred ca in zona aceea trebuie sa lase minim 3m de terenul vecin pentru constructia lui, si el nu doreste asta. Asa ca poate sa ceara acordul tau sa nu respecte acea limita, si sa construiasca la 10cm de terenul tau.

Dupa cum ti s-a spus mai sus, afla detalii, "sub 3m" inseamna si 2.5m si 10cm. Gandeste-te bine ce inseamna asta, poate iti incurca niste planuri viitoare. Oricum in acordul respectiv (care se face la notar) trebuie scris ceva de genul unei derogari de la lege, cu acordul tau. Poti cere la schimb si tu un acord asemanator. Nu te grabi, sa nu iti para rau pe viitor.

#11
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
Dar mi-e clar ca nu  a vrut sa-mi spuna tot:(
Era altfel , daca era transparent.

O sa incerc sa fiu atenta, insa in afara de lungimea de la gardul meu de la care construieste casa, la ce anume sa mai fiu atenta? Ce alte chichite ma mai pot afecta ? Tevi, scurgeri, fosa nu e cazul ca avem canalizare.

Un lucru e sigur, ca nu voi mai avea soare in curte ,ceea ce nu-i rau ca duc lipsa de umbra, dar nah nici n-am ce sa fac.

Edited by thalia, 05 July 2017 - 15:31.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
din punctul tau de verere nu dai nici o semnatura pana cand nu iti pune la dispozitie toate informatiile ca sa sti bine ce semnezi.

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postthalia, on 05 iulie 2017 - 15:17, said:

L-am intrebat la cati m de gard va fi amplasata casa si a spus ca sub 3 m, ceea ce cred ca nu-i corect
Alte detalii nu mi-a dat, ba mai mult mi-a spus ca nu stie de ce l-a pus primaria sa imi ceara acordul. Mi s-a parut cam naiv raspunsul..
deci din start e un pic jigodie
ai grija cu astia de genul asta
si mai ai grija ca astia in mansarda baga doua etaje sau chiar 3
neaparat sa stii si inaltimea cand semnezi
la raspunsul ala de doi lei ca e sub 3 metri dar nu tia zis la cati metri
eu nu am incredere in genul asta de oameni care nu spun adevarul din prima , de regula sunt javre
fii atenta ce trebuie sa faci ( de fapt asta as face eu ) , te duci la primarie si afli la ce distanta minima trebuie sa stea de gard si bla bla
daca vezi ca nu iti ia acordul si se apropie mai mult , instant reclamatie peste tot , politie, primarie, disciplina in constructii, isc, politia locala , ...........pt ca treaba trebuie oprita inainte de a turna placa peste parter
ce sector ?

#14
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Se poate sa fi fost si el in aer .
Arhitectul l-a trimis , el s-a executat , chiar daca nu a priceput nici el cum e treaba si ce zice legea .
Cere-i numarul de telefon al arhitectului si discuta cu el , cu vecinul s-ar putea sa nu intelegi nici tu nimic .

#15
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
in orice caz el are nevoie de un acord scris, deci momentan este doar o intrebare preliminara....

normal ca nu semnezi nimic si nici nu ai cum, pana nu vei stii exact despre ce este vorba.

intr-adevar acordul ti-l cere pentru ca nu vrea sa respecte distanta legala fata de gardul tau si vrea sa construiasca mai aproape, cine stie cu cat.

#16
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
petre69, in Ilfov.

Pai si-a luat teren (au adancime mare terenurile ca si al meu e la fel) si in spate  face duplex pe care il vinde. N-am nici-o problema cu asta, dar chiar nu vreau ca zapada lui dupa casa sa cada la mine in curte sau in capul meu, si asa curtea este ingusta.

#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
nu tu esti cel care vrea sa rezolve problema si eventual presat de timp. lasa-l sa umble dupa tine.

#18
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007

View Postpetre69, on 05 iulie 2017 - 15:10, said:

felicitari
DAR ,
1-inatalneste-te cu vecinul
2- intreaba-l ce vrea sa faca si exact unde
3- daca esti de acord sa iti faca si o schita unde sa stabileasca EXACT ce vrea sa faca
4- apoi ,ca nu strica , poate chiar mers cu intelegerea asta la un notar si semnata intre voi
spun astea pt ca limba romana are tot felul de intelesuri si sa nu te trezesti cu surprize.....................adica ceva de genul
trebuie sa construiesc la 3 metrii de gard si iau acordul de la vecin ca sa construiesc la 2 metri
tu iti dai acordul
iar el face parter la 2 metri si la etaj face o consola de te trezesti cu el la nivelul gardului
si/sau geamuri fata in fata cu dormitorul tau sau orice alte prostii

Da nu mai bine regleaza el cu Primaria? Adica face legal si n-are nevoie de nici-un acord si n-are nevoie  sa ma cheme pe mine pe la notari samd
De ce aia de la Urbanism se spala pe maini, ca asa pare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate