Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Alfa Romeo 159 2008

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
thebeginner

thebeginner

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.07.2017
Buna tuturor!

As dori sa va cer o parere legata de aceasta masina si mai ales daca va gasiti piesele cu usurinta in Romania, daca se descurca mecanicii cand vine vorba de masina asta?
Bineinteles si parerile celor ce conduc o astfel de masina mi-ar fi de mare folos !

Multumesc

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mecanici cam nepriceputi, piese se gasesc la orice masina in acest moment, ai site-uri online (epiesa, autokarma, ebay, etc).

Imi place foarte mult cum arata, merita, insa e foarte grea, asa ca un 2.4jtd + q4 ar fi ideal ;)

#3
thebeginner

thebeginner

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.07.2017
Eu ma gandeam la motorul 1.9 JTDM 16V 150 PS (110 kW) 4000 rpm dar pe cate am inteles mecanicii cer destul de mult sau sunt scumpe piesele / intretinerea etc din cauza asta am spus sa apelez la un forum unde sunt sigur ca voi da peste posesori de Alfa Romeo 159

#4
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
E cam exotica pentru servisurile din RO. O sa faca experiente pe banii tai.  Mergi pe ceva clasic nemtesc.

Aspectul cu servisurile eu zic ca e foarte important. Mai repede sau mai greu tot ajungi la ei.  Si prefer sa stie despre ce e vorba cu ochii inchisi.

Edited by mariovrs, 05 July 2017 - 10:44.


#5
thebeginner

thebeginner

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.07.2017
Aspectul cu servisurile eu zic ca e foarte important. Mai repede sau mai greu tot ajungi la ei.  Si prefer sa stie despre ce e vorba cu ochii inchisi.

Foarte bine spus ! E un aspect extrem de important poate ajung la un mecanic care imi face masina praf sau cel putin imi strica anumite parti si nu te mai poti bucura de ea, ca si aspect e superba oricum masina !

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006
Cam orice oras/orasel are mecanici priceputi la masini de-astea, exotice cica.
Iar pretul pieselor se incadreaza exact in limitele categoriei ei.Multi care zic ca-s foarte scumpe piesele,inca n-au reusit sa vada cu ochii lor o Alfa Romeo si vorbesc din zvonuri.

#7
thebeginner

thebeginner

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.07.2017
adisz din aceasta cauza am ales sa ma documentez inainte si sa scriu pe forum, mi-ar fi de mare ajutor sa stiu cat mai multe detalii mai ales de la posesori de Alfa din punctul meu de vedere la tinuta lor jos palaria ! Problema e ca nu m-as juca cu cateva mii de euro si sa ma trezesc cu o gramada de probleme pe cap

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Aspectul exterior e cel mai putin important, de la volan oricum nu se vede, cred ca nimeni nu intoarce capul dupa ea, lumea s-a cam obisnuit cu ea, seamana f mult cu 156, de la sfarsitul anilor '90. Service gasesti pe toate drumurile, avand in vecere ca o masina italiana are nevoie f des de service, remorcare, oricat ar fi de noua. Autoitalia are o gramada se service-uri in tara. Motorizarea cred ca e la fel de proasta ca la 156, mai ales la diesel. Cu piesele, gasesti aftermarket, de regula. La reprezentanta, cam scump, si poate sa nici nu gasesti. Imi amintesc ca aveam nevoie la 156 de o bieleta de directie, la reprezentanta nici nu figura in catalog, decat cu caseta de directie cu tot.

#9
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
cel mai bine lasa-te de softpedia si du-te pe  alfaclub.ro, baietii de acolo sunt mult mai avziati sa iti raspunda la intrebari.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 jericho, on 05 iulie 2017 - 11:35, said:

cel mai bine lasa-te de softpedia si du-te pe  alfaclub.ro, baietii de acolo sunt mult mai avziati sa iti raspunda la intrebari.


Asa este, insa si ei isi lauda masinile de zici ca's mai bune ca Mercedes w123 (cobra)  Posted Image

#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005

 TruculMagic, on 05 iulie 2017 - 11:53, said:



Asa este, insa si ei isi lauda masinile de zici ca's mai bune ca Mercedes w123 (cobra)  Posted Image
alfa romeo e boala grea dar macar aia stiu bine mecanicii :)

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Stai sa vezi pe cei de pe forumul Logan Posted Image

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pacat ca pe vremea Trabantului nu existau forumuri. Acolo sa fi vazut care e cea mai buna masina din lume.

#14
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
și nu apăru fan boy alfa care zice ca giulia e monument de mașină.

Cu privire la achiziție:
- dacă o iei de la un pasionat la un preț bun (greu de crezut) - nu o rata
- dacă o iei din alte surse - fugi de ea

#15
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 adisz, on 05 iulie 2017 - 11:24, said:

Cam orice oras/orasel are mecanici priceputi la masini de-astea, exotice cica.
Iar pretul pieselor se incadreaza exact in limitele categoriei ei.Multi care zic ca-s foarte scumpe piesele,inca n-au reusit sa vada cu ochii lor o Alfa Romeo si vorbesc din zvonuri.
daca spun multi, or avea ei ceva motive...

#16
andrey_r

andrey_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 20.12.2008
Mulți comentatori din auzite pe aici, chiar ii recomand la inițiatorul topicului sa intre pe alfa club, oamenii chiar sunt informați și vei primii sfaturi pertinente ( Ps îți vor prezenta f bine și părțile negative). Am un 159, an 2011 de mai bine de doi ani, eu unul sunt f mulțumit dar la fel vei găsii persoane mai puțin mulțumite. Contează f mult sa găsești o mașină întreținută, 159 are preturi de întreținere la nivelul clasei din care face parte ( seria 3, A 4), este o mașină orientata către șofer, dinamica f bună, confort dar cu minusuri la ergonomie ( nu ai efectiv unde sa pui o sticla de apa la jumătate în mașină). Motorul de 1.9 jtd este unul f robust, este cel regăsit și pe Opel, Saab, are anumite slăbiciuni cum ar fi clapetele swirl din admisie, dpf ul și egr, lucruri pe care posesorii le-au eliminat și au scăpat de probleme. În ultima vreme vad tot mai multe 159 la noi pe străzi, mecanici și service-uri se găsesc, bafta la cautat.


#17
thebeginner

thebeginner

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.07.2017

 andrey_r, on 06 iulie 2017 - 12:41, said:

Mulți comentatori din auzite pe aici, chiar ii recomand la inițiatorul topicului sa intre pe alfa club, oamenii chiar sunt informați și vei primii sfaturi pertinente ( Ps îți vor prezenta f bine și părțile negative). Am un 159, an 2011 de mai bine de doi ani, eu unul sunt f mulțumit dar la fel vei găsii persoane mai puțin mulțumite. Contează f mult sa găsești o mașină întreținută, 159 are preturi de întreținere la nivelul clasei din care face parte ( seria 3, A 4), este o mașină orientata către șofer, dinamica f bună, confort dar cu minusuri la ergonomie ( nu ai efectiv unde sa pui o sticla de apa la jumătate în mașină). Motorul de 1.9 jtd este unul f robust, este cel regăsit și pe Opel, Saab, are anumite slăbiciuni cum ar fi clapetele swirl din admisie, dpf ul și egr, lucruri pe care posesorii le-au eliminat și au scăpat de probleme. În ultima vreme vad tot mai multe 159 la noi pe străzi, mecanici și service-uri se găsesc, bafta la cautat.
Multumesc andrey_r pentru raspunsul tau bineinteles le multumesc tuturor pentru raspunsuri si astept in continuare daca mai sunt oameni care isi pot spune parerea m-as bucura sa le-o citesc.

#18
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008

 rumegus, on 05 iulie 2017 - 11:34, said:

Aspectul exterior e cel mai putin important, de la volan oricum nu se vede, cred ca nimeni nu intoarce capul dupa ea, lumea s-a cam obisnuit cu ea, seamana f mult cu 156, de la sfarsitul anilor '90. Service gasesti pe toate drumurile, avand in vecere ca o masina italiana are nevoie f des de service, remorcare, oricat ar fi de noua. Autoitalia are o gramada se service-uri in tara. Motorizarea cred ca e la fel de proasta ca la 156, mai ales la diesel. Cu piesele, gasesti aftermarket, de regula. La reprezentanta, cam scump, si poate sa nici nu gasesti. Imi amintesc ca aveam nevoie la 156 de o bieleta de directie, la reprezentanta nici nu figura in catalog, decat cu caseta de directie cu tot.
atata rautate, mai rar gasesti. daca 59 seamana cu 56... inseamna ca eu am orbul gainii.
culmea e ca eu am avut un 156 cu motorul ala problematic de 1.9 diesel, si mereu spun tuturor ca a fost cea mai buna masina detinuta de mine. la mine pur si simplu se incapatana sa se strice. a fost cam batjocorita, condusa de multi "soferi, folosita ca masina de munca si carat si totusi a rezistat cu brio. pe urma a stat o perioada de vreo 2 ani in parcare nemiscata si acum merge bine merci prin oras... inca mai imi spun prietenii ca au vazut o pe drumuri mereu. poate am fost norocos.. nu zic. cand a ajuns la mine, masina avea 16 ani si 220 000 km care sincer sa fiu... nici nu cred ca erau reali. motorul de 1.9 il gasesti si pe saab si pe Opel, si este un motor unanim laudat ca fiind un motor bun si fiabil.
stiu ca multi au fost nemultumiti de acelasi model.. si d aia spun ca poate am fost eu norocos. fapt ce ma determinat sa iau un 159 de 2.4. am luat o la 129 000 km si acum are cam 170 000. singura problema majora care pe mine ma disperat, au fost senzorii de parcare. am vreo 4 schimbati pana acum si deja unul pe fata face figuri de cateva luni... ba merge, ba nu. am anulat si eu clapetele. am avut o problema cu senzorul de la hill holder de la pedala si o mufa ceva pe la un injector, care a fost remediata in 3 minute cred. plus 2 bucse pe fata. cam astea au fost problemele la o masina care implineste 10 ani si are acum 170 000 si ceva de km. italienii au invatat din trecut, si au facut masinile mult mai robuste acum. mai ales ca majoritatea pieselor pe ea sunt... tot nemtesti Posted Image
mecanici gasesti. sa fim seriosi... eu n am intalnit om sa nu i placa banul

Edited by vacaroz, 06 September 2017 - 23:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate