Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ajutor Achizitii Echipamente Foto\Video\IT pe fonduri!

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Nu cred ca e ok lista aia. E facut pe principiul "Ce mi-ar placea mie sa am" nu "ce mi-ar trebui sa am succes".

Cum mi-as structura eu echipamentele pentru o astfel de afacere...
1) Captarea imaginii:
Sony A7R II + Sony A7SII. Pentru ca ambele filmeaza 4k, sunt cvasi-identice ca utilizare. Una pentru rezolutie inalta cealalta pentru filmare in tot felul de conditii. Ca obiective: 24-70 f2.8, 24-70 f4, 70-200 f2.8, 70-200f4, 16-35 f4, 85mm f1.8.
Alternativ: Panasonic GH5 + Panasonic G85. Iarasi, filmare 4k, mult mai ieftina combinatia decat cea de mai sus. Ca obiective: 8-18, 12-35f2.8, 12-60f4, 35-100 f2.8, 75mm f1.8, 45mm f1.8. S-ar putea insa sa fii nemultumit de calitatea imaginilor pe partea foto.
Drone: daca te axezi mult pe filmare cu drona, DJI Inspire 1 Pro. Daca e doar pentru cadre specializate, DJI Mavic Pro.
Steady-cam-uri, gimbal-uri, neaparat follow-focus. Eventual camera slider. Blituri in functie de aparat, neaparat lumini continue pentru filmare. De asemenea, stative, umbrele, menghine, declansatoare radio, blende.

2) Prelucrare
Mac Pro / Macbook Pro 15" (care din ele vine cu 32GB de RAM, 512GB SSD) + 1 sau 2 monitoare (LG UltraFine 5K Display ar fi de recomandat).
NAS cu cel putin 4 sloturi si HDD 4x8TB (sau 12TB). Neaparat reteaua NAS-ului sa fie 10/100/1000 si sa ai un router capabil sa tina reteaua asta. Asta pt Back-up si stocare volum mare de date.
Software: Adobe CC licentiat (70Euro / luna).

3) Alte nimicuri:
Ipad mini (ultima generatie). Pentru ca are un ecran foarte bun pentru portofolii si prezentari pentru potentialli clienti.
Trepiede: 1 trepied mare si greu cu cap 3D pentru filmare. 1 trepied usor (carbon) cu cap cu bila pentru fotografie (Benro ca marca recomandata).

#20
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Lista este un amalgam de dorinte si este absolut neorganizata. Nu te iluziona ca vei primi banii si ii vei cheltui. Va trebui sa-i cheltui si apoi te vei duce sa-i rambursezi. Mai nasol o sa fie daca n-o sa ti ramburseze pentru ca ceea ce ce dai n-a respectat unele reguli (cea mai importanta regula este sa serveasca obiectivului proiectului).
O lista nu se da astfel la un proiect finantat public. Trebuie sa dai ceva mai generic, fara a pomeni de marci (Intel, Microsoft, etc.).

De exemplu:

Aparat foto tip dSLR cu senzor de minim 35x23 mm (35,9x24 mm sunt cele full frame)
Calculator pentru prelucrare imagini cu monitor de minim 27" si rezolutie minima 3840x2160 pixeli
Obiectiv zoom pentru dSLR cu diafragma maxima de minim f/2,8
Obiectiv zoom telefoto pentru dSLR cu diafragma maxima de minim f/2,8

Ai facut un plan de afaceri realist?
Ce IRR ti-a dat?
Poti sa-l sustii si fara finantare?
Ai vorbit cu o banca pentru a vedea daca este bancabil?

Este bine sa-ti pui aceste intrebari inainte. Cunosc o situatie la un ajutor de minimis din 2014 facut de Ministerul Dezvoltarii la care n-au dat banii decat cu intarziere de 18 luni la cei norocosi.

Edited by baloo2009, 07 July 2017 - 13:45.


#21
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 DarthVader20, on 04 iulie 2017 - 22:30, said:

Pai nu stiu ce sa aleg, de exemplu, nu stiu ce sa aleg intre: D810, D750 sau D500...obiective, camere video, nu stiu exact de ce putere am nevoie intr-un pc pentru a procesa 5-6 ore de video 4K...etc.

adică vrei să prăpădești niște bani degeaba. Nu contează ce iei, doar să ai factură și chitanță.

#22
DarthVader20

DarthVader20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 04.01.2013

 baloo2009, on 07 iulie 2017 - 13:40, said:

Lista este un amalgam de dorinte si este absolut neorganizata. Nu te iluziona ca vei primi banii si ii vei cheltui. Va trebui sa-i cheltui si apoi te vei duce sa-i rambursezi. Mai nasol o sa fie daca n-o sa ti ramburseze pentru ca ceea ce ce dai n-a respectat unele reguli (cea mai importanta regula este sa serveasca obiectivului proiectului).
O lista nu se da astfel la un proiect finantat public. Trebuie sa dai ceva mai generic, fara a pomeni de marci (Intel, Microsoft, etc.).

De exemplu:

Aparat foto tip dSLR cu senzor de minim 35x23 mm (35,9x24 mm sunt cele full frame)
Calculator pentru prelucrare imagini cu monitor de minim 27" si rezolutie minima 3840x2160 pixeli
Obiectiv zoom pentru dSLR cu diafragma maxima de minim f/2,8
Obiectiv zoom telefoto pentru dSLR cu diafragma maxima de minim f/2,8

Ai facut un plan de afaceri realist?
Ce IRR ti-a dat?
Poti sa-l sustii si fara finantare?
Ai vorbit cu o banca pentru a vedea daca este bancabil?

Este bine sa-ti pui aceste intrebari inainte. Cunosc o situatie la un ajutor de minimis din 2014 facut de Ministerul Dezvoltarii la care n-au dat banii decat cu intarziere de 18 luni la cei norocosi.
Nu asa arata lista, doamne....fiecare produs are salvata pagina web informat pdf si printat, cum ai vrut sa le postez aici? Am 95 de puncte in acest proiect, e start up si am intrat la finantare.

Edited by DarthVader20, 21 July 2017 - 15:33.


#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 DarthVader20, on 21 iulie 2017 - 15:33, said:

..Am 95 de puncte in acest proiect, e start up si am intrat la finantare.
Dec lista e clara, ai banii, go for it!

Edited by crokodilu, 21 July 2017 - 15:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate