Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

s-ar putea face un procesor astfel?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
exact nu stiu sa spun insa exista si formule de calcul la problema cu GICU pe care am dat-o. si de acolo ....e doar chestie de calcul.

#38
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View Posthigh_energy, on 05 iulie 2017 - 09:31, said:

yep dar cum explicam. nu va face decat niste calcule sumare. rezultatul calculelor va fi transformat direct in curent electric pentru monitor. normal ca acele numere de care zic eu trebuie calculate cu niste tranzistori. insa ceea ce spun eu e ca si cum ai baga curent in monitor cat trebuie fara sa mai faci calculul pe procesor cat sa fie ci pur si simplu calculezi cu o formula cat da o parte sau chiar un alt procesor intreg. spre exemplu un fel de calcul matriceal sau ceva.

Tu nu prea pricepi cum functioneaza un procesor. Te-as sfatui sa o iei de la capat, babeste, de la tranzistor incolo. Nu are rost sa discutam ineptiile din post pana nu ai macar un bagaj minim de cunostinte. Daca vrei surse de lectura, spune aici si o sa-ti dea lumea.

#39
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View Posttavitu, on 05 iulie 2017 - 10:06, said:

Și cine calculează?
evident un procesor cu mai putini tranzistori. mult mai putini. sa zicem ca avem ceva de genul 1000x1000x1000. cati tranzistori iti trebuie pentru asta? putini fata de cat reprezinta numarul in sine

View PostStickyFingaz, on 05 iulie 2017 - 10:07, said:

Tu nu prea pricepi cum functioneaza un procesor. Te-as sfatui sa o iei de la capat, babeste, de la tranzistor incolo. Nu are rost sa discutam ineptiile din post pana nu ai macar un bagaj minim de cunostinte. Daca vrei surse de lectura, spune aici si o sa-ti dea lumea.
bun atunci explica-mi unde e problema? numarul respectiv ar trebui sa fie prea specific? e prea greu de calculat? e singura problema pe care as putea-o intalni.

#40
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Tu faci o confuzie între a găsi un algoritm matematic eficient pentru o problemă specifică (problema cu GICU), pentru că problema specifică permite acest lucru, și a găsi un algoritm matematic universal, eficient pentru orice problemă. Un tranzistor e doar o unitate de calcul, nu are treabă prea mare cu algoritmul folosit pentru a rezolva o problemă.

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthigh_energy, on 05 iulie 2017 - 10:06, said:

exact nu stiu sa spun
Pai aici e problema. Si eu pot sa spun: faceti asa si pe dincolo, cautati voi dupa ideea mea si va iesi cu siguranta! Ce s-a stiut pana acum s-a implementat. Iar daca vii cu ceva nou atunci du la bun sfarsit teoria.

Edited by neagu_laurentiu, 05 July 2017 - 10:18.


#42
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Tu faci primii pasi in retele neurale acum. Computere auto-configurabile, cu algoritmi de predictie. Ei bine, ghinion ... si aici iti lipsesc cunostintele de baza si asta se vede.
Tu vrei sa intelegi de fapt cum functioneaza ceva caruia nu ii intelegi nici macar conceptul de baza.

Hai sa incepem cu ceva simplu: SSD-urile si matricile de stocare NAND-FLASH interne. Toata lumea stie ca in SSD scrii date, ele raman acolo si apoi le citesti. Foarte putini stiu cum se face efectiv scrierea si citirea si ce operatii implica asta. Si mai putini stiu cum exact ajunge bitul ala sa fie stocat, citit si sters, dupa nevoi si de ce se uzeaza in timp un SSD ....
Si este un grup si mai restrans (din care nu fac parte din pacate) care ar putea sa iti explice exact procesul fizic prin care sarcinile electrice ajung in locasul lor si cum stau ele acolo. Asta are legatura cu fizica cuantica din pacate, un teritoriu al caror concepte imi sunt in mare parte straine.

Ei bine, tu esti un om fara nici o pregatire tehnica care incearca sa isi explice ultimul amanunt din lantul de mai sus .... ei bine, ai nevoie sa treci prin toate celelalte etape intai ... si alea iti sunt complet straine.

Crede-ma, ce am aliniat mai sus e un exemplu simplu fata de ce vrei tu sa iti explici fara cunostinte de baza Posted Image ... in exemplul meu e o banala matrice nand care se scrie si se citeste la cerere.

Edited by ro_explorer, 05 July 2017 - 10:21.


#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthigh_energy, on 05 iulie 2017 - 10:08, said:

e prea greu de calculat?
Nu greu. Dar o ia pe o cale mult mai lunga cand matematica deja a dat niste raspunsuri si in plus iti ia mai mult timp decat procesorul ala puternic construit dupa regulile clasice. Eficienta zero. Si fizica spune ca nu poti scoate din putin mult.

View Postro_explorer, on 05 iulie 2017 - 10:19, said:

Ei bine, tu esti un om fara nici o pregatire tehnica care incearca sa isi explice ultimul amanunt din lantul de mai sus .... ei bine, ai nevoie sa treci prin toate celelalte etape intai ... si alea iti sunt complet straine.
Asta n-ar fi o mare problema, ca unii pot avea idei sclipitoare din senin si fara baza din spate. Doar ca asa cum a pus problema initiatorul n-are cum sa iasa, se vede de la o posta. In plus nici el nu stie teoria lui pana la capat.

#44
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Un procesor ii ceva mai mult decat un sir de tranzistori care ... 1 si 0. Aia is configurati ca memorii, registrii bus-uri de date si adrese, etc... Fizic poate face doar pt. ceea ce ii construit, nimic mai mult.

#45
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View Posthigh_energy, on 05 iulie 2017 - 10:08, said:

bun atunci explica-mi unde e problema? numarul respectiv ar trebui sa fie prea specific? e prea greu de calculat? e singura problema pe care as putea-o intalni.

Ti-am spus unde e problema, in lipsa cunostintelor de baza, pe care tu nu le ai. Tu incerci sa gasesti o solutie la o problema care nu exista folosind o gramada de erori logice (aka: pui problema gresit).

#46
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
@high_energy : Pana sa faci acest procesor altfel, poti sa-l simulezi software pe un PC oarecare. Si faci un supercomputer simulat pe PC.
Apoi poti sa-ti tatuezi pe penis un penis mai mare, daca tot esti la acest capitol :)

#47
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View PosttheMisuser, on 05 iulie 2017 - 11:28, said:

@high_energy : Pana sa faci acest procesor altfel, poti sa-l simulezi software pe un PC oarecare. Si faci un supercomputer simulat pe PC.
Apoi poti sa-ti tatuezi pe penis un penis mai mare, daca tot esti la acest capitol Posted Image

Apoi daca dupa aia cu motorul, nici pe asta nu o pricepe, nu stiu ce sa mai zic Posted Image

#48
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View Posttavitu, on 05 iulie 2017 - 10:16, said:

Tu faci o confuzie ĂŽntre a găsi un algoritm matematic eficient pentru o problemă specifică (problema cu GICU), pentru că problema specifică permite acest lucru, și a găsi un algoritm matematic universal, eficient pentru orice problemă. Un tranzistor e doar o unitate de calcul, nu are treabă prea mare cu algoritmul folosit pentru a rezolva o problemă.
atâta timp cât poziționarea tranzistoarelor este știută din fabrică nu văd de ce n-ar fi posibil.

#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca vrei sa faci o operatie matematica (asta face un CPU) te apuci acum sa calculezi curentii prin tranzistorul nu stiu care cu fizica de specialitate cand matematica binara iti spune cum sa calculezi optim?! N-are rost, te scapini cu mana stanga la urechea dreapta.

Iar tranzistorii aia nu-s toti legati in sir indian, sunt pozitionati in fel si chip tocmai sa poata face calculul matematic asa cum trebuie, au fost calculati de producator cum sa functioneze, se stie asta.

Edited by neagu_laurentiu, 05 July 2017 - 12:10.


#50
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postro_explorer, on 05 iulie 2017 - 10:19, said:

Tu faci primii pasi in retele neurale acum. Computere auto-configurabile, cu algoritmi de predictie. Ei bine, ghinion ... si aici iti lipsesc cunostintele de baza si asta se vede.
Tu vrei sa intelegi de fapt cum functioneaza ceva caruia nu ii intelegi nici macar conceptul de baza.

Hai sa incepem cu ceva simplu: SSD-urile si matricile de stocare NAND-FLASH interne. Toata lumea stie ca in SSD scrii date, ele raman acolo si apoi le citesti. Foarte putini stiu cum se face efectiv scrierea si citirea si ce operatii implica asta. Si mai putini stiu cum exact ajunge bitul ala sa fie stocat, citit si sters, dupa nevoi si de ce se uzeaza in timp un SSD ....
Si este un grup si mai restrans (din care nu fac parte din pacate) care ar putea sa iti explice exact procesul fizic prin care sarcinile electrice ajung in locasul lor si cum stau ele acolo. Asta are legatura cu fizica cuantica din pacate, un teritoriu al caror concepte imi sunt in mare parte straine.

Ei bine, tu esti un om fara nici o pregatire tehnica care incearca sa isi explice ultimul amanunt din lantul de mai sus .... ei bine, ai nevoie sa treci prin toate celelalte etape intai ... si alea iti sunt complet straine.

Crede-ma, ce am aliniat mai sus e un exemplu simplu fata de ce vrei tu sa iti explici fara cunostinte de baza Posted Image ... in exemplul meu e o banala matrice nand care se scrie si se citeste la cerere.
am suficiente cunoștiințe de algebră boleeana.
stiu prea bine ce inseamnă operatorii && || ! . chiar ieri am luat niste lecții de c++.
uite aici o bucată de program să vezi că am ințeles.

int a=10
int b=20

main()
while (a<15&&b>12) {
cout>>"both statements are true";
}
else {
cout >> "this else whatever is not true";
}
rezultatul va fi bineînțeles primul cout deoarece ambele afirmații sunt adevarate iar in tabelul de raspunsuri operatorul && este true numai când ambele sunt true , restul de 3 posibilități returnând false.

Ps asta va printa la infinit primul cout.

#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Rezultatul e o mare eroare de compilare.

#52
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
ps 2 sunt pe telefon si n-am msi scris directiva de preprocesor și librăriile incluse.

#53
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Lasa alea. Mai trage un ochi.

#54
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postneagu_laurentiu, on 05 iulie 2017 - 12:20, said:

Rezultatul e o mare eroare de compilare.
care e aia?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate