Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Automatizare boiler electric cu alimentare din panouri fotovoltaice

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
valosvasile

valosvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.07.2005
Buna ziua,
Am o instalatie fotovoltaica cu o putere instalata de 3.2 KWh, cu invertor Victron Multiplus de 3 KWh.
In momentul in care bateriile sunt incarcate si afara este soare, invertorul comanda un contactor de 25A care la randul lui alimenteaza un boiler cu o rezistenta de 1200 W.

Automatizarea merge OK atat timp cat panourile pot furniza cel putin 1200 W pentru a alimenta rezistenta boilerului.
Problema apare in momentul in care soarele intra in nori sau spre seara cand unghiul de incidenta al razelor solare este mai mic si panourile nu mai pot furniza cel putin 1200 W - invertorul comanda contactorul ON / OFF foarte des (cam 2 secunde ON apoi 2 seconde OFF, si ciclul se repeta).

Din cate mi-am dat seama se intampla urmatorul scenariu:
1. Panourile pot asigura cel putin 1200 W peste consumul instantaneu al instalatiei - contactorul este cuplat, boilerul incalzeste apa
2. Panourile nu mai pot asigura cel putin 1200 W peste consumul instantaneu al instalatiei (soare acoperit de nori sau la asfintit) - contactorul este decuplat
3. Panourile asigura mai putin de 1200 W peste consumul instantaneu al instalatiei (soare acoperit de nori sau la asfintit), contactorul fiind decuplat, nu mai este alta sarcina in retea, invertorul cupleaza din nou contactorul, bolerul incepe sa consume din nou
4. Invertorul isi da seama ca se consuma mai mult curent decat se produce si decupleaza din nou contactorul - se reia pasul 2

Momentan nu am acces la interfata de programare a invertorului si as dori sa fac o automatizare externa - de exemplu o priza inteligenta care sa memoreze momentul in care nu mai are tensiune de intrare si care sa dea drumul la tensiunea de iesire dupa X minute fata de acest moment.

Exemplu - cum ar trebui sa arate tensiunile de intrare / iesire la "priza inteligenta" pentru un interval de timp:
1. 10:00:00 - 230 V intrare - 230 V iesire
2. 10:10:00  - 0 V intrare - 0 V iesire
3. 10:10:02 - 230 V intrare - 0 V iesire
4. 10:15:00 - 230 V intrare - 230 V iesire

Sau poate exista o alta solutie mai simpla?

Multumesc.
Vasile

#2
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Dar boilerul n-are termostat si izolatie, sau se consuma permanet apa calda din el, ce capacitate are(litrii)?

Edited by miron1947, 04 July 2017 - 12:34.


#3
flocin

flocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.05.2009
interfata de programarae "mk2" costa vreo 350lei.
ce charger ai? poate folosesti releul de acolo pentru comanda contactorului( cand chargerul este in "float".

#4
valosvasile

valosvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.07.2005
Boilerul are 200 litri, este cu izolatie, se consuma apa din el.
Toate echipamentele sunt Victron, mai putin panourile fotovoltaice si bateriile.
Chargerul este incorporat in invertor (Victron Multiplus), si da, se foloseste releul din charger pentru comanda contactorului.

#5
flocin

flocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.05.2009
eu stiu ca "multiplus" are charger de baterii de la retea (sau generator), eu intreb despre chargerul fotovoltaic , nu invertor.

#6
Toby25

Toby25

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.04.2017
Poți incerca cu o priza cu temporizare la care poți alege intrvalul orar care după cum vrei sa funcționeze boilerul.

#7
valosvasile

valosvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.07.2005

 flocin, on 04 iulie 2017 - 13:13, said:

eu stiu ca "multiplus" are charger de baterii de la retea (sau generator), eu intreb despre chargerul fotovoltaic , nu invertor.

Astea ar fi echipamentele:

Regulator de incarcare Victron Energy MPPT 150/100 TR
Invertor/Incarcator Victron Energy MultiPlus 24/3000/70-16
Monitorizare locala Victron Energy BMV700

 Toby25, on 04 iulie 2017 - 14:27, said:

Poți incerca cu o priza cu temporizare la care poți alege intrvalul orar care după cum vrei sa funcționeze boilerul.

Asta nu ma ajuta in situatiile in care cerul este innorat sau soarele intra in nor pentru o perioada scurta.

#8
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

 valosvasile, on 04 iulie 2017 - 15:24, said:

soarele intra in nor pentru o perioada scurta.
Eu din acest motiv v-am intrebat daca este cu termostat si izolat, daca nu este incalzitor instant, nu consuma permanent.

#9
flocin

flocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.05.2009
Releul regulatorului se poate programa cu programul 8 (cand bateriile sunt in float.) Asa nu o sa ai niciodata bateriile descarcate si nu va comuta des contactorul.

#10
valosvasile

valosvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.07.2005

 flocin, on 04 iulie 2017 - 15:37, said:

Releul regulatorului se poate programa cu programul 8 (cand bateriile sunt in float.) Asa nu o sa ai niciodata bateriile descarcate si nu va comuta des contactorul.

Puteti sa-mi dati mai multe detalii despre programul 8 - este parte din softul VE Configure de la Victron?

#11
istratei

istratei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 25.11.2004
Un releul de intarziere care sa-ti cupleze contactorul pentru boiler la ~ 5 minute dupa aparitia tensiunii pe iesire.Am facut o chestie asemanatoare cu cd4093.

#12
flocin

flocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.05.2009
In manualul de la regulatorul tau scrie (in caz ca nu ai modulul lcd la el) poti sa-l programezi cu un smartfone prin bluetoot-ul incorporat!
manual in format pdf:
https://www.victrone...150-100#manuals

#13
valosvasile

valosvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 06.07.2005

 flocin, on 05 iulie 2017 - 07:05, said:

In manualul de la regulatorul tau scrie (in caz ca nu ai modulul lcd la el) poti sa-l programezi cu un smartfone prin bluetoot-ul incorporat!
manual in format pdf:
https://www.victrone...150-100#manuals

Am facut o greseala - regulatorul solar este MPPT 150 I 60 Tr - nu am gasit in manual ca ar avea Bluetooth sau releu pentru virtual load - asa ca singura optiune probabil ramane reconfigurarea releului din Invertorul MultiPlus.

#14
flocin

flocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.05.2009
e preferabil la regulatorul solar sa ai acces.
https://www.victrone...ng/mppt-control
costa 400lei

#15
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Se poate comanda contactorul printr-un senzor de intensitate luminoasa (senzor crepuscular). Simplu, eficient si ieftin.
35lei - https://www.dedeman....e-25a/p/1029789

Edited by barbu78, 06 July 2017 - 10:05.


#16
flocin

flocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.05.2009

 barbu78, on 06 iulie 2017 - 10:01, said:

Se poate comanda contactorul printr-un senzor de intensitate luminoasa (senzor crepuscular). Simplu, eficient si ieftin.
https://www.dedeman....e-25a/p/1029789
Cand bateriile sunt scumpe te gandesti de doua ori daca vrei apa calda sau sa ai grija de ele!
Si eu sunt "offgrid" si nu decarc niciodata bateriile mai jos de 50%DOD.
@valosvasile, poti pune poze cu sistemul tau? Oricum mai studiaza si pe aria de fotovoltaice/casa verde.

Edited by flocin, 06 July 2017 - 10:12.


#17
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 flocin, on 06 iulie 2017 - 10:09, said:

Cand bateriile sunt scumpe te gandesti de doua ori daca vrei apa calda sau sa ai grija de ele!
Si eu sunt "offgrid" si nu decarc niciodata bateriile mai jos de 50%DOD.
Ce vrei sa zici?
Cu senzorul crepuscular nu schimbi nimic in automatizare, pui doar conditia ca celulele fotovoltaice sa alimenteze o anumita sarcina doar cind debiteaza suficienta energie.

#18
flocin

flocin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.05.2009
Conditia ar fi sa ai intai bateriile incarcate apoi sa folosesti surplusul de energie pentru incalzit.
Are si probleme cu invertorul trebuie programat pragul de "low battery voltage" mai jos. Poate gaseste pe cineva prin zona cu interfata "mk2".
Colegul a investit deja multi bani in "victron"  cred ca poate sa cumpere o interfata ce i-l va ajuta si la setarea altor parametrii ai achipamentelor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate