Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Care este ce a mai eficientă rută București - Sibiu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015
La începutul săptămânii viitoare vreau să merg la Sibiu cu mașina personală plecând din București. Nu am mai fost niciodată la Sibiu. Am văzut pe google că sunt două variante : prin Brașov sau prin Pitești-Râmnicu Vâlcea. Vă rog pe cei care ați mers pe aceste rute să-mi spuneți pe care se circulă mai bine și se ajunge mai repede. Nu mă interesează peisaje sau alte chestii de acest fel. Mulțumesc.

#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Vales Oltului (rm valcea)

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
București/Pitești/Sibiu = 270 km/3h35
București/Brașov/Sibiu = 325 km/4h29
Brașovul pare să stea mai bine.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Intre Brasov si Sibiu sunt portiuni bune de drum prost.
Bucuresti-Pitesti ai autostrada si Pitesti-Valcea-Sibiu ai drum european mereu in stare foarte buna.

#5
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 MembruAnonim, on 04 iulie 2017 - 06:39, said:

București/Pitești/Sibiu = 270 km/3h35
București/Brașov/Sibiu = 325 km/4h29
Brașovul pare să stea mai bine.


In ce fel sta mai bine Brasovul, din ce ai scris tu acolo?

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

 REAKKTOR, on 04 iulie 2017 - 06:23, said:

La începutul săptămânii viitoare vreau să merg la Sibiu cu mașina personală plecând din București. Nu am mai fost niciodată la Sibiu. Am văzut pe google că sunt două variante : prin Brașov sau prin Pitești-Râmnicu Vâlcea. Vă rog pe cei care ați mers pe aceste rute să-mi spuneți pe care se circulă mai bine și se ajunge mai repede. Nu mă interesează peisaje sau alte chestii de acest fel. Mulțumesc.
Pitesti - RV - Sibiu.
Sa te astepti la aglomeratie daca mergi ziua.

#7
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Pe Pitesti. Ai un pic de aglomeratie imediat dupa Pitesti si apoi imediat dupa Valcea, dar in rest e ok.
Daca n-ai fost niciodata, iti recomand sa te duci pe un drum, sa te intorci pe celalalt. In felul asta iti faci o parere.

#8
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

 Hunor_66, on 04 iulie 2017 - 07:20, said:

Pe Pitesti. Ai un pic de aglomeratie imediat dupa Pitesti si apoi imediat dupa Valcea, dar in rest e ok.
Daca n-ai fost niciodata, iti recomand sa te duci pe un drum, sa te intorci pe celalalt. In felul asta iti faci o parere.

Mulțumesc. Am să merg pe Pitești , aveți dreptate , e și autostrada , e și drumul mai scurt , și drum european , iar cu aglomerația ce să zic , merg incet oricum , că sunt cu familia după mine. Vă mulțumesc.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.waze.com...q=0&at_text=Now

#10
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Indiscutabil ruta Pitești-Vâlcea-Sibiu e cea mai indicată.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Deci nu ai mai fost pe Valea Oltului. Ia-o usor si fereste-te de nebuni.

#12
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

 overseas, on 04 iulie 2017 - 09:01, said:

Deci nu ai mai fost pe Valea Oltului. Ia-o usor si fereste-te de nebuni.
Într-adevăr , nu am mai fost pe Valea Oltului. Ce nebuni ? La ce să mă aștept ? E grav ? Dacă e așa periculos pe șoselele din Romania , mă chinui și ne ducem cu trenul.

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ai condus in afara orasului (si fara autostrada) in Romania? E, tot cam asa e - doar ca e lumea un pic mai grabita poate.
Nu va mai speriati de toate prostiile, mai deschisese un coleg un thread ca e prea speriat sa se duca in Suedia dupa care a ramas ca e prea periculos si in Londra sau Paris si a ajuns sa-si faca in Polonia concediul.

#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Hai ca nu e chiar asa grav. Doar sa conduci preventiv. Mai sunt nebuni care depasesc aiurea, dar accidentele nu-s chiar asa dese. Daca mergi regulamentar, nu trebuie sa mergi incet, nu are ce sa ti se intample.

#15
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

 f300, on 04 iulie 2017 - 10:21, said:

Ai condus in afara orasului (si fara autostrada) in Romania? E, tot cam asa e - doar ca e lumea un pic mai grabita poate.
Nu va mai speriati de toate prostiile, mai deschisese un coleg un thread ca e prea speriat sa se duca in Suedia dupa care a ramas ca e prea periculos si in Londra sau Paris si a ajuns sa-si faca in Polonia concediul.
Nu mă sperii, am ceva experiență la volan atâta doar că sunt cu copilul după mine și trebuie să fii mai vigilent cu tinerii ăstia care-și iau mașini puternice și nu au experiență să le stăpânească. Din acest motiv întreb. Or mai fi și din ăia care nu muncesc banii și nu țin la lucruri , ăștia mi se par cei mai periculoși.

#16
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu e o ruta periculoasa. Nebuni sunt ca peste tot.
Sunt multe curbe si pante de la Pitesti la Valcea, deci depasiri nu se prea fac. Pe valea Oltului se mai baga cate unii aiurea dar nu de speriat. In schimb Bucuresti - Ploiesti si chiar pana la Brasov e de groaza. Nu degeaba DN1 e probabil cel mai mortal drum din Ro.
Eu am facut de n ori ruta Pitesti Valcea ca incepator absolut si n-am facut-o lata si nici n-am fost pus in situatii periculoase. Pe alte drumuri mi-a stat inima in loc.
Pe ruta asta Pitesti-VL-SB se intampla accidente in general din cauza tirurilor care se rastoarna in curbe sau motociclisti care cad de pe motoare.

Merita sa opriti la popas la Dedulesti si sa mancati din celebrii mici de Dedulesti. Aici e https://www.google.r...!7i13312!8i6656

#17
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 REAKKTOR, on 04 iulie 2017 - 10:29, said:


Nu mă sperii, am ceva experiență la volan atâta doar că sunt cu copilul după mine și trebuie să fii mai vigilent cu tinerii ăstia care-și iau mașini puternice și nu au experiență să le stăpânească. Din acest motiv întreb. Or mai fi și din ăia care nu muncesc banii și nu țin la lucruri , ăștia mi se par cei mai periculoși.

Aia sunt peste tot, nu doar pe Valea Oltului. Mergi linistit!

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ruta Bucureşti-Piteşti-Sibiu e cea mai indicată din toate punctele de vedere, inclusiv cadru natural.
Atenţie mare la cele două porţiuni:
- Valea Oltului - este coridorul transportului de marfă şi mulţi nebuni se avântă în depăşirea TIR-urilor fără să se asigure suficient;
- Dealul Negru - porţiunile cu serpentine, coborârile abrupte (frână de motor), de asemenea multe TIR-uri.
Noaptea e mai liber traseul, dar e păcat de peisaj.
Ziua e mai aglomerat, în special la popasul - celebru - Deduleşti, atenţie mare acolo la cei care traversează fără să se asigure şi, desigur, la câini.

Este ruta mea preferată şi o consider mult mai lejeră şi mai frumoasă decât DN1. Nu ar fi deloc periculoasă dacă ai maşina în stare tehnică bună şi dacă n-ar fi atâţia piloţi de F1.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate