Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ma poate da booking.com in judecata?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Salut,
Am un apartament care l-am amenajat pentru a-l inchiria de sezon pe parcursul verii. Problema e ca nu prea am "clienti", dar vecinu', usa de usa cu mine, care are apartamentul listat pe booking.com il are mai mereu ocupat.
Nelamurirea mea este:
Pot fi dat in judecata de catre booking.com sau asa ceva daca nu respect conditiile pe care le-am acceptat (vezi atasamente) ? Evident ca nu am nici o licenta sau permis.
Mentionez ca pe site nu am introdus numele real sau adresa completa...Doar numarul de telefon este corect


Acesta este contractul:
https://www.docdroid...view-1.pdf.html


Multumesc.

Attached Files



#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu te da nimeni in judecata. Procesele ce trec frontiere de obicei costa sume de cel putin 6 cifre numai in avocati. Booking merge numai online, pe banii de pe carduri si alte chestii. Singura chestie pe care ti-o fac e sa-ti blocheze bani de pe carduri (ca si client, daca e cazul) sau sa te baneze pe site-ul lor in vreun fel sau altul.

Nu ca te-as indemna sa incalci conditiile pe care tu le accepti de buna voie, iti spun doar cum stau treburile...

#3
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017
Nu stiu, dar sa nu te trezesti cu clienti care vor factura/bon fiscal(sasi deduca cheltuiala) ... problemele mai degraba cred ca le-ai putea avea cu fiscul sau cei care se ocupa de autorizatii...

Edited by IllusiveMan, 03 July 2017 - 21:01.


#4
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Declaratiile sunt pe propria ta raspundere, eu nu de booking mi=as face griji ci mai degraba de fisc. Ei au cerut declaratiile ca sa se acopere legal. Atata timp cat iti achiti comisionul nu cred ca au ce obiecta. Daca iti cere vreun client bon fiscal "ai pus-o"

#5
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ca idee, eu exclud din start posibilitatea de a ma caza fara sa mi se dea factura sau bon fiscal. Nu ma cazez unde nu se poate plati cu cardul. Si parca legea spune ca, daca nu mi se da bon fiscal, primesc bunul/serviciul gratis ;)

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Care e problema sa-ti faci acte in regula, lacomia?

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Lacomia este motivul pentru care faci orice afacere, nu?
El vrea varianta electronica la stat cu cheile pe marginea drumului, habar n-am dar ma gindesc ca daca trebuie sa-si faca unitate turistica autorizata dintr-un apartament nu-i mai iese in veci "planul de afaceri".

#8
FunkBlack

FunkBlack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 05.04.2012
Ideea e ca apartamentul sta oricum liber...Daca pot profita putin din asta, de ce sa nu o fac?
Oricum, sunt lamurit, multumesc pentru raspunsuri.

#9
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
N-o sa-ti faca nimic booking, eventual iti opresc banii pe care ti-i datoreaza si te trec pe lista neagra.
Pe de alta parte, la 1 apartament, nu este foarte greu sa iti platesti taxele la stat, trebuie doar sa studiezi legile, nu ai cerinte aberante care sa te faca sa cheltuiesti toti banii pe care ii incasezi.
Asa cum s-a spus, riscul este sa fi reclamat la fisc si sa se dovedeasca ca nu iti platesti taxele. Booking vrea prin contractul lor doar sa evite sa fie acuzat la randul lor de fisc pentru ca te-a ajutat sa incalci legea.

Edited by yndy, 06 July 2017 - 06:55.


#10
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 f300, on 03 iulie 2017 - 20:10, said:

Nu te da nimeni in judecata. Procesele ce trec frontiere de obicei costa sume de cel putin 6 cifre numai in avocati.

Te-ai uitat mult prea mult la Suits.

Booking.com are sediu si angajati in Romania. Si oamenii cer sa le trimiti documentatia de autorizare a unitatii de cazare si o verifica. Pe site-ul ministerului turismului descarci un excel cu toate unitatile de cazare autorizate din Romania de la ultima pensiune la cel mai mare lant hotelier de 5 stele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate