Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Consumerismul - un Matrix confortabil, dar derizoriu?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#37
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View Postfireplane, on 03 iulie 2017 - 11:49, said:

suntem fortati si manipulati sa consumam si sa cumparam lucruri inutile de care nu avem nevoie si nu-si gasesc utilitatea pe termen lung.

Daca atat te duce mintea, atunci iti meriti soarta. Pacat ca le strici viata si altora, cum ar fi sa umpli orasele cu masinile tale inutile si nu ii mai lasi pe oamenii lucizi sa se bucure de un mers civilizat pe jos, ca-i ocupi trotuarele cu masina ta ca nu te gandesti inainte sa o iei ca 1) defapt n-ai nevoie de asa ceva, 2) nici macar n-ai unde sa o pui.

View Postfireplane, on 03 iulie 2017 - 12:53, said:

Sunt oameni care nu trag deloc, nu se streseaza, dar castiga lunar mai bine decat castiga un salariat obisnuit intr-un an.

Mai sunt si vreo 10 oameni care au pasit pe Luna. Asa, si ?

View Postfireplane, on 03 iulie 2017 - 12:53, said:

cani sau tricour  cu personajele lor preferate, adica bani irositi aiurea, chiar daca utilitatea lor e aceeasi cu a unei cani normale sau al unui tricou normal.

Tu traiesti doar ca sa nu mori ?
Tu ce preocupari ai in viata ?

View PostMemeito, on 03 iulie 2017 - 17:35, said:

Mda...esti cam ciudat.

Ce faci cu TV-ul ?
Ce faci cu masina ?

View Posthigh_energy, on 04 iulie 2017 - 09:11, said:

daca n-ar fi aceste mici lucruri ce am fi noi oamenii? pentru ce am trai? pentru tristete?

Pentru a intelege existenta.

View Posthigh_energy, on 04 iulie 2017 - 09:11, said:

gamepadul ala e mai confortabil si mai sanatos pentru maiini.

Mama ce tinta ai cu ala! Cui ii mai trebuie maus ?

View Posthigh_energy, on 04 iulie 2017 - 09:11, said:

4 yea corect n-ai masina deci preferi sa intrii in metroul aglomerat si sa stai cu nasul in subtioara vreunei nerase la subrat.

Da ma, fix asa e la metrou.

#38
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
Consumerismul și capitalismul sunt niște sisteme care îți dau o libertate.

Faptul că libertatea atrage după sine nu doar lucuri pozitive, ci și negative, este o axiomă.
Faptul că mulți oameni nu știu să folosească libertatea în mod adecvat este și ea o realitate.

Mulți se pierd în confortul consumerismului, dar asta nu e vina consumerismului, ci al individului.
Tu poți alege să construiești la fel de mult pe cât consumi și astfel să se creeze un echilibru.
Poți alege la fel să devii un sclav al consumerismului în schimb și atunci nu mai există echilibru și vei vedea consecințe negative pe termen lung.

Este ușor să ne victimizăm și să dăm vina pe un sistem.
Este mai greu să realizăm că acest sistem funcționează pentru acei oameni care știu să îl folosească cu cap și nu cad în capcane.

Edited by AL_DRAGON, 14 October 2017 - 10:17.


#39
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Ni s-a indus ideea că trebuie să cumpărăm mereu ceva nou, să înlocuim ceea ce e vechi. Mai demult ideea a apărut mai degrabă din progres tehnic şi cultural, dar azi e pur consumerism, adică ţi se crează un fel de dependeţă. Se apelează la 3 lucruri:
1) Faptul că te simţi bine că poţi cheltui bani (recunosc, şi eu mă simt);
2) Invidia. Dacă ăla are, eu de ce să nu am;
3) Corelat cu 2) : complexul de inferioritate: ia uite-l pe ăla, ce învechit e, ce lucruri vechi are, ce sărac e, e dus cu capul sau mai ştiu eu ce. Bine, nu toţi au reacţii retardate, dar sunt destui.

Probabil am să-mi iau tabletă (nu telefon), că deh, uneori e chiar util internetul la purtător.
Televizor... la cât mă uit la tv, un C.R.T. e bun.
Computer... poate aş vrea un i3 sau un Quad Core în loc de Core 2 Duo.

Cât despre familie. Şi pe vremuri erau destule nasoale, dar unele dintre ele, precum înşelatul sunt prezentate azi ca fiind ceva banal * şi atunci unii intră la idei.

* "Fiul tău te întreabă un fleac banal:
Tată, Homo Sapiens e homosexual?"
Nu am nimic cu homosexualii (atât timp cât îşi văd de treaba lor), dar dacă înlocuişeti homosexuali cu unele lucruri îţi pot face o idee asupra aberaţiei.

#40
detov

detov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 30.11.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kh2pD5AkSVU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003
Ce topic vechi resurectat...

View PostAbc2OO1ro, on 13 octombrie 2017 - 15:57, said:

Tu traiesti doar ca sa nu mori ?
Tu ce preocupari ai in viata ?
Supravietuirea, confortul, familia... ca doar nu traiesti sa faci filozofii Posted Image

View PostAbc2OO1ro, on 13 octombrie 2017 - 15:57, said:

Ce faci cu TV-ul ?
Ce faci cu masina ?
Te bucuri cand vezi ceva interesant la el si te evervezi cand vezi antenele...
Cu masina calatoresti, iti faci viata mai usoara.

Edited by andreic, 06 December 2018 - 08:01.


#42
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 10.09.2018

View Postfireplane, on 04 iulie 2017 - 10:43, said:

1. pentru mine, telefonul perfect e ala cu care poti suna si face poze/filme pentru orice eventualitate,  sa aiba GPS,   sa cauti pe net,   sa trimiti mesaje, ca  in rest.......aplicatii gen chemat taxiul sau comandat pizza, mai da-o incolo de treaba. Asa lenesi am ajuns  cand vedem taximetristi si pizzerii la tot pasul?  Nu mai zic de alte aplicatii inutile

vorbeste doar pentru tine ca daca tu folosesti un smartphone doar pentru functiile de baza asta nu inseamna ca celelalte functii sunt inutile, nu sunt taximetristi la tot pasu si aia care sunt de multe ori refuza sa mearga daca nu le convine cursa, asa prin aplicatie daca accepta cursa e obligat sa o ia sau ia reclamatie de la client, soferul are numele inregistrat in aplicatie, stii la ce individ te urci in taxi si ramane inregistrat in caz de ceva, orice, apoi daca ai de carat un bagaj voluminos ce faci? aplicatiile prin care chemi taxi direct in locul in care te afli sunt extrem de folositoare

aplicatiile prin care comanzi pizza la fel, comand doar prin aplicatie dupa experiente extrem de neplacute cand am fost in persoana sa comand pizza: o data individa care trebuia sa imi ia comanda statea cu spatele la mine de vorba cu cei care preparau pizza, nu stiu daca facea asta intentionat sau era doar nesimtitza, dupa 10 h de munca am stat vreo 40 de min pana mi-au facut un kkt de pizza, alta data am fost sa comand intr-o zona obscura, erau tot felul de golani pe strada si frig, mi-a inghetzat mana cat am tinut pizza aia, daca comandam prin aplicatzie in drum spre casa pizza ajungea imediat dupa ce ajungeam eu acasa

alte aplicatii extrem de folositore pe care eu  le folosesc constant: mail, gmail, whatsapp, skype, google maps & google translate, calendar, calculator, ceas cu alarma, notes, reminder, flash, mirror, aplicatiile de conturi bancare, de utilitati si de cumparaturi, etc

Edited by Winc, 11 January 2019 - 15:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate