Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Orange sabotează serviciile de roamnig?

- - - - -
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#37
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Recent am fost câteva zile în Barcelona. Nu am avut nici o cădere de rețea, și a stat permanent în 4G. Da, viteza nu era ca în România, dar nici prost nu mergea netul. Nexus 6P Orange

#38
stfbuc

stfbuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 23.10.2006
As fi zis ca e o prostie dar de 2 zile in Budapesta cu semnal full 4G merge MAX 1 mb. Un amic cu vdf in roaming peste 40 tot timpul. Și cam asta a fost situația in toată Ungaria. Verific și prin AT si DE dacă rămâne la fel

#39
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,331
  • Înscris: 03.04.2004
1 Mb sau 1 MB? Pune un screeshot cu vitezele obtinute.
Si mie in Germania mi-a mers prastie pe 4G T-ului, dar am zis ca e de la nemti.

#40
stfbuc

stfbuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 23.10.2006
Attached File  IMG_0502.JPG   1.55MB   67 downloads

#41
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,331
  • Înscris: 03.04.2004
O fi full la unguri pe zona respectiva, vad ca ulploadul e decent.

#42
stfbuc

stfbuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 23.10.2006
Tot orașul e la fel și la orice ora. Plus vdf și telekom zboara

#43
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,331
  • Înscris: 03.04.2004
Inseamna ca o fi totusi de la ORO restrictia sau de la acordul tehnic dintre ORO si ceilalti operatori. Pana la urma, un utilizator ORO cand e in roaming si acceseaza internetul, terminalul nu cumva acceseaza APN-ul de la ORO (prin reteaua partenerului de roaming) si prin acest gateway vin datele? Ma intreb sa nu fie cumva vreo gatuire dinspre ORO catre partenerii de roaming, decat o gatuire locala a partenerului catre utilizatorul ORO aflat temporar in retea.

#44
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,805
  • Înscris: 26.02.2010
Ca sa nu faci trafic la greu în roaming, compania mama îți gatuie țeava și toată lumea fericita.

Edited by aris86, 08 July 2017 - 04:02.


#45
stfbuc

stfbuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 23.10.2006
Doar ca spre Ex mai am și de munca și trebuie sa ma conectez la conf online și merge ca un fund. Dacă îmi dai acces lasă-ma sa îmi fac treaba. Oricum vdf 10 clase peste orange in roaming.

#46
cris2014

cris2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 24.04.2014
Salutare colegi de forum.
La fel am patit si eu in roaming in Bulgaria. Viteza pana la 1 mbps la download si upload 0,5 mbps. Prietenul meu cu VDF avea download 20 mbps si upload peste 10 mbps. Am vorbit cu cei de la relatii clienti despre acest lucru si au dat vina pe operatorul din Bulgaria. Totusi nu inteleg cum prietenul meu abonat VDF nu a avut aceeasi problema in toate cele 7 zile petrecute in Bulgaria.

#47
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,331
  • Înscris: 03.04.2004
Deci e clar: ORO umbla la teava pt exterior singurul motiv probabil fiind acela ca utilizatorii sa nu consume prea mult net prea repede, eventual sa isi diminueze consumul daca se poate pt ca ORO sa nu 'decarteze' prea multi bani pt partenerul de roaming. Poate ca avem noi GB inclusi, dar 'pe la spate' se platesc niste euroi intre ei, pentru ca de nu era asa nici cazul 'Digi extra taxe roaming' nu era in vigoare si aprobat de autoritate.
Urat oricum din partea portocalei, macar 10 Mbps putea lasa, dar na.. pana apare cineva cu proba contrarie (numai sa nu fie abonament business sau alte specialitati de genu').

Edited by emanu900, 08 July 2017 - 17:35.


#48
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 07.11.2004
Testat ieri pe mai multi provideri din Bulgaria 4G: 1Mbit/s ... simt miros de QoS

Edited by dionescux, 14 July 2017 - 20:52.


#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

View Postemanu900, on 08 iulie 2017 - 17:32, said:

Deci e clar: ORO umbla la teava pt exterior singurul motiv probabil fiind acela ca utilizatorii sa nu consume prea mult net prea repede
Nu cred ca-i intereseaza prea mult teava pentru ca oricum e o limita decenta de vreo 2 sau 3 GB de date SEE pe luna sua in functie de abonament, peste aia taxeaza oricum daca e sa fie.

#50
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,591
  • Înscris: 05.12.2005
Se poartă şi la case mai mari. Mie mi-a scumpit A1 abonamentul de internet mobil nelimitat cu 2 Euro, pe motiv de "cheltuieli cu îmbunătăţirea infrastructurii" dar motivul e de-acuma clar, compensarea roamingului, deşi simul meu încă n-a văzut alt aer decât cel austriac.

#51
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009

View Postandreic, on 14 iulie 2017 - 21:59, said:

Nu cred ca-i intereseaza prea mult teava pentru ca oricum e o limita decenta de vreo 2 sau 3 GB de date SEE pe luna sua in functie de abonament, peste aia taxeaza oricum daca e sa fie.
Păi da, numa' că la 1 Mbps download, tre' să stai cam mult pînă consumi limita aia! Și, fiindcă nu ai atîta timp de stat, nu o consumi, deci nici Orange nu tre' s-o plătească... ia ghici, cine cîștigă la afacerea asta?Posted Image

Edited by crislacor, 14 July 2017 - 22:19.


#52
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,331
  • Înscris: 03.04.2004
Si cum 'fapta' nu e pe teritoriul RO, nu ii intreaba nimeni de sanatate.
Doar aia de pe la UE poate se vor autosesiza candva.

#53
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Doar ce m-am întors dintr-un concediu de o săptămână din Bulgaria și am observat aceleași probleme.

Am stat în stațiunea Sozopol, aici aveam 4G pe telefon, dar culmea, acesta era limitat la 1 Mbps, viteză de care nu puteam trece în teste. Pe lângă asta, netul mergea cu pauze, rămâneam fără semnal, mi se întrerupeau apelurile... Am testat și cu un iPhone 7 Plus și cu un Samsung S6 Edge, dar aceeași situație. M-am înregistrat manual și pe Telenor, dar degeaba (el stătea automat pe Mtel).

Prietenul meu care folosește Vodafone a avut 20-30 Mbps în teste, nu i se deconecta deloc rețeaua, a putut face trafic 3 giga în săptămâna asta. Eu nu am reușit să fac mai mult de 500 MB, asta pentru că de multe ori am folosit wi-fi-ul de la terase, cafenele, hotel etc.

De asemenea, ieri, la întoarcere, ne-am oprit în Burgas la o cafea și în timp ce vorbeam la telefon cu un amic mi s-a întrerupt apelul pe Orange și apoi nu mai voia să se înregistreze pe niciun operator. Și-a revenit abia aproape de casă, pe la Ruse...

#54
stfbuc

stfbuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 845
  • Înscris: 23.10.2006
E clar ca Orange face ceva. Vodafone excelent in roaming constatat și de mine in Ungaria Austria Germania și Cehia. Chiar și Telekom a mers mai bine decât Orange.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate