Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Orange sabotează serviciile de roamnig?

- - - - -
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#19
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostAlexEn, on 03 iulie 2017 - 06:04, said:

Te-ai gandit mult pana sa debitezi titlul asta?
Singurul control pe care il Orange este direct asupra serviciului de roaming, adica ai acces la roaming (poti sa te inregistrezi in retelele cu care are acord de roaming in tara respectiva) au ba. Restul depinde de reteaua respectiva + terminalul tau.
Orange mai controleaza si lista de operatori preferati din tara respectiva. E pe SIM dar nu ai acces la ea.

View Posttrestie-de-balta, on 03 iulie 2017 - 09:27, said:

Are si Vodafone probleme, ba se intrerupe convorbirea, ba abonatul nu e disponibil, ba sun si la apelant apare alt numar decat cel din memoria telefonului, iar intr-o zi nu puteam sa sun pe număr romanesc deloc.
Iar 4 G in Bruxelles pe retelele locale se misca ca ochiul mortului. Cand i-am zis unui amic ca in Romanika se fac teste cu 5 G si de la anul vor fi orasa unde va functiona a ramas ca la dentist.

Si mai e si foarte scump un abonament aici, de pana la 7-8 ori la aceleasi beneficii ca in România.
Ca e si Belgia mare reper in telekom. Sunt mult in urma noastra!

#20
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postsonnydellmarco, on 03 iulie 2017 - 09:32, said:

Orange mai controleaza si lista de operatori preferati din tara respectiva. E pe SIM dar nu ai acces la ea.
Da, dar poti forta manual inregistrarea in alta retea decat cele preferate de Orange si scrise pe sim. Problema e ca la un moment dat te trezesti inregistrat inapoi pe reteaua preferata de pe sim, nu pe cea pe care ai selectat-o manual initial.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlexEn, on 03 iulie 2017 - 06:04, said:

Te-ai gandit mult pana sa debitezi titlul asta?
Singurul control pe care il Orange este direct asupra serviciului de roaming, adica ai acces la roaming (poti sa te inregistrezi in retelele cu care are acord de roaming in tara respectiva) au ba. Restul depinde de reteaua respectiva + terminalul tau.

Au control suficient, traficul trece prin Orange Romania atunci cand te afli in roaming, iesi pe internet cu IP orange RO, folosesti APN-urile si setarile orange RO. Asta apropo de cei care fac teste pe 4G in roaming, se plang de viteze mici si mai ales ping mare, si arunca rezultatele (irelevante) in spatele operatorului de acolo.

Edited by MembruAnonim, 03 July 2017 - 10:08.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postwarchilde, on 03 iulie 2017 - 05:52, said:

E de la bulgari Posted Image). Am trecut si eu pe la ei si eram fara semnal 99% din timp (traversand Bulgaria, nu in vreun oras). Cand am ajuns in Grecia insa, nu s-a mai intamplat niciodata ceva de genul. Nu cred ca e ceva de la orange, au bulgarii o retea de 2 bani.
Când ţi s-a întâmplat asta?
Eu cu Vodafone n-am păţit aşa ceva la bulgari, cu excepţia anului 2007, când configuraţia reliefului obtura parţial semnalul, dar niciodată n-am rămas în Bulgaria fără semnal. Pe atunci abia se lansase 3G.
Dimpotrivă, am semnal mai prost în România decât în Bulgaria şi Grecia; rareori văd semnal maxim la indicator, de regulă am între minim şi mediu.
În Bulgaria cel mai des telefonul se conecta la M-Tel.
O singură dată am rămas fără semnal în Grecia, pe plaja Portokali, dar vina era tot a Vodafone România - mă rog, au avut probleme tehnice într-o zi, au şi anunţat.

#23
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Poate e şi problemă de proritate pe sloturi. Dacă până acuma roamingul era cotat la prioritate mare că plăteai în plus de-acuma a ajuns paria operatorilor, dacă nu te mai pot jupui.
Mie a început să mi se deconecteze telefonul şi în reţeaua mamă în Austria, de când cu "Roaming like at Home". Se vede că e aglomeraţie pe trafic.

Singura variantă în care o reţea ar putea să-şi saboteze abonaţii aflaţi în roaming este să-i autentifice/dezautentifice permanent. Adică o dată dă mesaj de validare SIM după 10 minute îl invalidează şi tot aşa. Însă niciun operator serios nu ar face aşa ceva, dacă s-ar descoperi manevra scandalul ar fi cât casa.

Edited by mihaicozac, 03 July 2017 - 10:31.


#24
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Posibil sa fi crescut pre mult traficul inter-operatori. Posibil sa nu fi fost pregatiti pentru asa ceva pentru ca nu au avut interes sa investeasca.

#25
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Si eu am fost acum 2 saptamani prin Germania, iar daca la inceput am avut acces la E-plus cu net doar prin 3G, mai tarziu singura retea in care telefonul a mai dorit sa stea a fost doar T (ce-i drept aia permitea si folosirea 4G-ului, insa mergea ca vai de steaua ei). Cautand manual retelele si dorind sa intru de exemplu inapoi pe E-plus, nu a mai mers, indiferent de zi pt ca 3G-ul lor mergea mult mai bine decat 4G-ul T-ului.
Pe Vodafone (chiar daca au roaming doar de voce) nu a vrut sub nici o forma, iar semnal de la O2 nu am gasit in zona (2G nu ma interesa, tineam telefonul blocat doar 3G/4G, posibil roaming-ul cu Vodafone sa fie strict doar pe 2G de asta nu mergea).
Oricum, proasta experienta in Germania atat cu internetul fix cat si mobil, vai de fundu' lor de nemti.

Edited by emanu900, 03 July 2017 - 11:29.


#26
ambipur1

ambipur1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 08.02.2011
Salut,

Am vazut pe site Orange, ca cel mai mic abonament cu Roaming deschis UE este de la 9 eur. Stie cumva cineva daca pentru clientii existenti exista un ab. cu roaming deschis de la 7?

Multumesc

#27
lsllyxs

lsllyxs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 28.10.2015
nu stiu in roaming, dar semnalul pe orange e cam naspa in ultima vreme. de dimineata imi arata semnal ful dar conexiune ioc, imi suna ca si cum aveam telefonul inchis.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Asta e valabil si pe Vodafone in unele zone. Ai semnal, dar calitatea semnalului e aproape inexistenta - a trecut prin prea multe repetoare.
In jurul Bucurestiului sunt destule zone de-astea.

#29
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 08.03.2004
Nu va mai plangeti ce calitatea serviciilor de telefonie mobila/date din Romania. Fata de alte tari sunt sunt la ani lumina inainte ....
Asa cum s-a mai spus telefonia mobila (si cam toate serviciile de voce/date) in Germania (si nu numai aici) e o gluma .... servicii slabe si scumpe

#30
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Am citit că Telekom Germania are 100giga/s rezervat pentru roaming. Pentru puțin peste 40 de milioane de simțuri. În perioada. concediilor e cam la limită...
Oare știe cineva cât are Orange România rezervat pentru roaming?

#31
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Ce sunt alea 40 de milioane de simturi?
Ce inseamna "100giga/s rezervat pentru roaming"?
De unde ai obtinut valoarea de 100gbps?

#32
winnie

winnie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 22.11.2005

View PostPSC, on 03 iulie 2017 - 10:11, said:


O singură dată am rămas fără semnal în Grecia, pe plaja Portokali, dar vina era tot a Vodafone România - mă rog, au avut probleme tehnice într-o zi, au şi anunţat.

Daca ai ramas fara semnal in Grecia, problema era la operatorul din Grecia. Statiile de baza cu care "discuta" telefonul tau, nu sunt gestionate de Vodafone Romania...

#33
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Eu sunt de o luna in Germania.
4G nu am vazut decat la televizor.
In principiu sta pe 3G dar sunt situatii cand nici 3G nu vad.
Noroc ca vocea functioneaza ok.

#34
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Pe ce retea sta telefonul?Pe T ar trebui sa mearga 4G-ul, asta daca au semnal de tipul asta in zona ta.

Edited by emanu900, 05 July 2017 - 13:48.


#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,610
  • Înscris: 07.02.2003
Tmobile este operatorul cu cea mai mare acoperire 4g in Germania. Merg pe 800mhz in rural. Dupe ei sunt Eplus si Vodafone.

#36
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Sta la greubpe 1800 B3 prin zone cu paduri de n-ai idee, prin imprejurimile Berlinului, Postdam numai banda asta vezi. Doar cand oras mai inspre centru devine 4G+ in B7+B3, in rest baga B3 pe 20 Mhz la greu. N-am prins farama de B20 pe unde m-am plimbat, nici pe canalele navigabile. Varza nemtii astia la planning.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate