Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

LOT (Polskie Linie Lotnicze)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Salutare. A zburat cineva până acum cu LOT? Cum sunt? Sunt ok?
Știu că folosesc Embraere, și mă cam trec transpirațiile, deoarece nu am mai zburat cu acest tip de aparat până acum.

Mulțumesc.

#2
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Am zburat de vreo 10-11 ori cu ei. Piloti buni, Embrarer-ele sunt decente insa au cam abordare de companie de Low-Cost. Nu te astepta la prea multe in timpul zborului. Zborurile lor transatlantice sunt altceva.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Companie decenta.. Unii zboara cu ei in America cu escala la Varsovia.

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Embraer e mai confortabil decat 737-le in configuratie low cost (Blue Air). In plus are doar 2 locuri pe o pare, deci nu te poti trezi la mijloc :D Ar fi bine daca ar lua si Tarom acest tip de avioane in loc de ATR-uri.

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 BlueHazard, on 02 iulie 2017 - 19:55, said:

Salutare. A zburat cineva până acum cu LOT? Cum sunt? Sunt ok?
Știu că folosesc Embraere, și mă cam trec transpirațiile, deoarece nu am mai zburat cu acest tip de aparat până acum.

Mulțumesc.
ale-as aparate relativ noi.

Dacă zbori peste ocean au niște boeiunguri de pe vremea lui Pazvante, de ți-e frică să te sui în ele. Anii 70, televizoare cu tub cinescop și dotări tot cam de pe atunci.

#6
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 miran, on 02 iulie 2017 - 20:22, said:

Am zburat de vreo 10-11 ori cu ei. Piloti buni, Embrarer-ele sunt decente insa au cam abordare de companie de Low-Cost. Nu te astepta la prea multe in timpul zborului. Zborurile lor transatlantice sunt altceva.

da, altceva. Vezi Lolek & Bolek pe niște monitoare CRT.

#7
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
Am fost o data cu Dreamliner Londra-Varsovia - totul minunat. Si de mai multe ori Bucuresti-Varsovia cu Embraerele. Nu mi s-a parut nimic nici prea bine, nici prea rau.

http://www.lot.com/pl/en/fleet

#8
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Exact cum zicea cineva in primele postari, zici ca e low-cost (ca si Czech Airlines sau Austria Airlines). Sa fii mancat daca zbori cu ei, in avion iti dau o napolitana sau un pachet cu trei biscuiti, depinde ce alegi, dulce sau sarat. Daca bagajul de mana depaseste dimensiunea pe care o accepta, ti-l iau la imbarcare si-l pun in partea de depozitare din fata, il recuperezi cand cobori dar ia in calcul ca mai piezi cateva minute.
Avionul Embraer e ceva mai zgomotos (recomand niste dopuri de urechi daca nu-ti convine) dar scaunele sunt confortabile.
Nu stiu de ce, la aeroportul din Varsovia la security check iti cer sa pui in tavita si incarcatoarele de laptop (nu-mi amintesc daca si cele de telefon), pe alte aeroporturi poloneze, nu.

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,485
  • Înscris: 19.04.2009
Nu am zburat cu LOT dar Embraer sunt avioane misto pentru curse scurte. Mergeam OTP-HEL cu Embraer Finnair.
sunt 2 locuri pe culoar asta inseamna ca nu deranjezi 2 pax ca sa mergi la buda (eu stau mereu la geam, si asta e o problema)

#10
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Trebuie sa ajung in Dusseldorf cu o firma, si nu stiu ce inteligent a facut rezervare la LOT (cu escala in Varsovia).
Buna recomandarea cu dopurile de urechi, chiar o sa le iau la mine. O sa si mananc, bine ca stiu acum.

#11
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Dacă la Duesseldorf zbori cu Air Berlin, e cam la fel ca condiții.
Aproape toate companiile europene mici sunt foarte aproape de low-cost, diferența e că nu plătești bagajele și că aterizează pe aeroporturile mari la ore acceptabile.
Tarom e ok în privința asta, mai bun ca Air France sau KLM care sunt iarăși peste cele menționate. Recomand Turkish dacă se poate alege. De Qatar Airlines sau Fly Emirates nu se pune problema în Europa dar astea sunt cele mai bune cu care am zburat

#12
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Nu voi zbura cu Air Berlin. Din Otopeni la Varșovia, și de la Varșovia la Dusseldorf. 2 zboruri cu LOT. Plus returul.

#13
BlueHazard

BlueHazard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 18.06.2010
Pana la urma, totul a fost ok. Chiar am fost multumit de aparatele lor. Au plecat la timp, au ajuns si mai devreme. Zgomotoase Embraerele, dar rapide si confortabile. In schimb, m-a distrat prapadita aia de napolitana si paharul cu apa. Ai toate sansele sa te ineci cu ambalajul, asa de mare e :lol:
Pilotii sunt buni. La al 3lea zbor, din cauza vantului puternic era sa ratam aterizarea, dar si-au facut treaba onorabil.

Dupa 4 zboruri, recomand aceasta companie.

#14
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Incerc sa caut un bilet Bruxel-Tbilisi + Yerevan-Bruxel la LOT si se pare ca pe site-ul lor nu au varianta multi-city. Pot sa cumpar de pe expedia insa pe expedia nu pot sa adaug bagajul. Iar pe LOT daca le cumpar separat ma costa cu 150 de euro in plus.

A adaugat cineva bagaj la LOT dupa ce a luat biletul? Conform instructiunlor de pe site-ul lor poti sa faci asta cu pana la 24 de ore inainte parca. Si pretul e chiar ok. Dar nu prea stiu cum trateaza biletele luate prin interlmediar. Daca sunt aceleasi reguli. Si nu inteleg daca pretul este pe tot segmentul Bruxel-Tbilisi de exemplu sau trebuie sa un de doua ori pt ca ar fi Bruvel-Varsovia si Varsovia-Tbilisi.

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 BlueHazard, on 02 iulie 2017 - 19:55, said:

Salutare. A zburat cineva până acum cu LOT? Cum sunt? Sunt ok?
Știu că folosesc Embraere, și mă cam trec transpirațiile, deoarece nu am mai zburat cu acest tip de aparat până acum.

Mulțumesc.
Embraer sunt avioane bune și relativ noi.
Nu cumva să zbori curse lungi cu LOT că au niște 777 de pe vremea lui Lolek și Bolek.

#16
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
In anul de gratie 2018 la LOT biletele multicity se cumpara doar la telefon.
Iar adaugarea de bagaj daca ai cumparat deja biletul, tot la telefon.

Sa fie la ei acolo... Ca mai sunt si alte companii aeriene.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai sunt agregatori care permit multicity prin LOT, dar atat

https://www.opodo.de/ este unul

ciudata strategie din partea LOT.

introduc zboruri directe Budapesta - NY, Chicago, Los Angeles curand. Poate ajuta pe cineva din vestul tarii.

#18
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 MembruAnonim, on 03 martie 2018 - 18:45, said:

Mai sunt agregatori care permit multicity prin LOT, dar atat

https://www.opodo.de/ este unul

ciudata strategie din partea LOT.

introduc zboruri directe Budapesta - NY, Chicago, Los Angeles curand. Poate ajuta pe cineva din vestul tarii.


Stiu ca sunt multi agregatori care fac asta. Problema este ca biletul cumparat asa este fara bagaj. Daca vrei sa adaugi bagaj trebuie sa suni la LOT :))))) Si nu am reusit sa primesc un raspuns clar depre pretul bagajului adaugat in felul asta. Ca cica nu ar fi la fel ca pretul daca cumperi la momentul rezervarii (ceea ce e imposibil la agregator).

Pana la urma ne-am decis ca mergem in Malaezia in loc de Armenia si Georgia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate