Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

achizitionare SSD + RAM laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,818
  • Înscris: 31.10.2010
Ma intind prea mult. SSD de 120-128 imi ajunge. Pun W10 pe el, un browser si lightroom ca sa mearga repede. Restul, bag pe HDD. Imi ajung, cred. Momentan iau doar SSD-ul, iar daca mai simt nevoia, imi mai iau 4GB si fac 6. Deja ar fii prea mult sa iau 2 placute de 4GB. Prea mult ca si bani ma refer pentru inca 2 ani de folosinta.

#20
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015

 dorurad, on 02 iulie 2017 - 20:27, said:

http://www.mediadot....ch-pMyozNzcp-l/ asta este bun @geekos? Eu am un V300 pe un desktop si sunt foarte multumit de el. Dar daca spuneti din experienta ca ar fii mai ok un samsung/intel, merg pe mana dvs. Am ramas in urma cu tehnologia, n-am avut timp sa mai vad cum merge treaba Posted Image).

Este si asta o varianta, dar voiam sa iau totul de-odata. M-ar ajuta totusi in lightroom. Pana una alta, sa zicem ca am rezolvat cu SSD-ul. Cum aflu daca pot pune memorii cu frecventa mai mare decat ce am acum? Si daca pot pune mai mult de 4GB.

Stati, eu de fapt am 1333mhz. Frecventa de 667mhz mi-o arata pe fiecare placuta, pentru ca sunt in dual Channel. Acum m-am prins Posted Image)

Cauta cateve review-uri inainte sa cumperi sa te asiguri ca nu sunt probleme cu ele. Eu am Intel 535 de 120 gb, stiind de durata mai scurta de viata a SSD-urilor fata de HDD-uri, ma mai uitam la statistici, sa vad cat scriu, etc. Am vazut ca exista doua tipuri de write (Host si Nand), si ca cel din urma era de peste 3 ori mai mare decat primul, asa am aflat de Write Amplification Factor, de problema asta se plangeau destui pe forumul Intel, intr-un final au scos un update care a reparat situatia, din acel moment raportul celor doua write-uri a fost de 1.45, eroarea Intel mi-a adus o uzura de 2 % a SSD-ului si in acest moment am 10.000 gb scrisi, valoare care ar fi trebui sa fie sub 5.000 gb daca ma ducea capul si citeam niste review-uri sau daca Intel ar fi implementat acest fix intr-un update uzual, accesibil oricarui prost, in aceasta situatie prostul fiind eu.

#21
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu zic sa iei ram mai intai, 2 placute de cate 4gb 1600mhz, si vezi daca mai ai nevoie de ssd pe urma.

#22
katabxp

katabxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 18.12.2012
Niciodata....si daca pune 64GB ram si lasa hdd clasic cu platane nu o sa se miste ca unul cu 2GB ram si ssd! Ssd-ul conteaza muuult mai mult decat ram-ul.
De fapt hard diskul clasic este sau era singura componenta din calculator care mai avea parte mecanica, adica platane si cap de scriere/ citire si asta tragea cel mai tare performanta unui calculator in jos.

Edited by katabxp, 02 July 2017 - 21:44.


#23
katabxp

katabxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,323
  • Înscris: 18.12.2012
No comment! @alex1912 esti foarte inteligent, probabil si frumusel foc!

#24
alex1912

alex1912

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 28.06.2015
Fata de foarte multi chiar sunt, inteligent zic, frumusetea nu e un subiect de care sa-mi pese sau pe care sa-l pot imbunatati.

Edited by alex1912, 02 July 2017 - 21:55.


#25
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Si daca avea un i5 sau i7, tot nu se apropia prea mult. Am 2 laptopuri, unul i5, 8 GB, cu HDD si altul core 2 duo cu SSD si se misca mai bine asta mai vechi.
La scula de serviciu, un Lenovo T440, am bagat un M.2 SSD si deja este alta treaba fata de cum era inainte (in conditiile in care pe langa HDD, avea un SSD de 16 GB pt cache).
@dorurad, nu-ti trebuie licenta si oricum IDul ala nu este acelasi lucru cu licenta. La instalare, selectezi ca nu ai licenta si dupa instalare, se activeaza singur (este legat de motherboard).
De cand am SSD si 6gb ram pe vechitura nu mi se mai crashuieste la editarea pozelor.

 sorin147, on 02 iulie 2017 - 21:14, said:

Pe al meu am incercat si cu Linux, mai multe variante. Cel mai bine s-a miscat cu Windows.
Oricat de mult mi-ar placea Linuxu' si oricat nu m-as juca, tot mai bine merge cu Windows. Poate-i de la mine, nu neg. Eu aveam nevoie ca Netbeans sa-mi mearga si ceva chestii pe langa. Nu prea m-am impacat cu timpii de asteptare in Linux asa ca am retrecut pe Windows. Apropo, intre unul legal activat si unul neactivat Posted Image  nu-i nici o branza, se misca la fel. Am o licenta valabila de 8.1 pe care mi-au acceptat-o si am trecut la 10. Euas fi vrut 8.1 dar nu exista drivere pentru jucaria mea asa ca am fost nevoit fortat sa trec la Win 10.
Normal ca ti-l accepta. Accepta de la 7 in sus. Si oricum 10 este mai safe decat 7 si 8

#26
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Despre ssd au scris destul colegii.
Din device manager poti afla cum se numeste cd (dvd)-romul si cauti informatii pe internet sa vezi ce grosime are. Astfel poti afla ce hdd caddy sa cumperi: de 9mm, de 9.5 mm sau de 12.7 mm.

#27
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 dorurad, on 02 iulie 2017 - 20:37, said:

Am editat postul de mai sus, am 1333mhz. Avand memoriile in dual channel, de aia imi arata 667mhz. SI imi arata pe ambele sloturi frecventa asta.

acel 667 e afisat din cu totul alte motive. nu are treaba cu dual chanel.

#28
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,818
  • Înscris: 31.10.2010

 Dany_Darke, on 03 iulie 2017 - 07:08, said:


acel 667 e afisat din cu totul alte motive. nu are treaba cu dual chanel.
Din ce motive?

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr ca e DDR de-aia - Double data rate.
https://en.wikipedia.../wiki/DDR_SDRAM

Sfatul meu - ia doar SSD. Cu memorie in plus nu vei vedea diferente decat daca folsoesti programe de editare video sau foto cu rezolutie foarte mare. Plus ca s-ar putea sa nu-ti duca laptopul.

#30
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pe forum e un topic ce explica ce este cu acest RAM. daca ai bunavointa, poti afla mai multe de acolo

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate