Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Retea de creiere biologice

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
VARCODUSUL

VARCODUSUL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.06.2017
Gandestete ca,corpul uman ar fii o masinarie.Deci creierul ar fi HDD,cunostinca programul de rulare,auzul microfonul... si asa mai departe.Este adevarat ca inca in zilele noastre programele de rulare nu se compara nici macar cu,cunostinta unei rame si ca nici o masinarie nu poate simtii nimic.Durere,placere,bucurie...  dar vreau sa cred ca in viitorul asa ceva va fi posibil.

Edited by VARCODUSUL, 15 October 2017 - 22:02.


#20
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View PostVARCODUSUL, on 15 octombrie 2017 - 22:00, said:

Gandestete ca,corpul uman ar fii o masinarie.Deci creierul ar fi HDD,cunostinca programul de rulare,auzul microfonul... si asa mai departe.Este adevarat ca inca in zilele noastre programele de rulare nu se compara nici macar cu,cunostinta unei rame si ca nici o masinarie nu poate simtii nimic.Durere,placere,bucurie...  dar vreau sa cred ca in viitorul asa ceva va fi posibil.

Gandestete ca,corpul uman ar fii o fantoma.Deci creierul ar fi spritul,cunostinca sufletul,auzul energia eterica... si asa mai departe.Este adevarat ca inca in zilele noastre sufletul nu se compara nici macar cu,cunostinta unei rame si ca nici o masinarie nu poate simtii nimic.Durere,placere,bucurie...  dar vreau sa cred ca in viitorul Dumnezeu va fi posibil.

View Postspinname, on 15 octombrie 2017 - 21:52, said:

Terminasi de citit,... doar presupuneri iar asa zisele experimente nu au nicio logica tocmai pentru ca nu rezulta de nicaieri ca eul e ceva mai mult decat procesul de gandire.

Ce, tu gandesti in fiecare clipa ? :roflmao:

Edited by Abc2OO1ro, 15 October 2017 - 23:27.


#21
VARCODUSUL

VARCODUSUL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 01.06.2017
Gandestete ca,corpul uman ar fi un copac ... Posted Image Posted Image Posted Image .M-ai blocat,trebuie sa-mi dau restart.Lasa soro fantomele,aici este vorba de stiinta,nu de fantome si tot felul de chestii oculte sau voodoo.
Dar pe de-o parte ai dreptate,toti avem dreptul la gandire libera Posted Image
   Hai ca topicul asta a inceput sa ma lase rece.Poate ne mai intalnim pe-a cilea in te miri ce discutii.Pana atunci va urez o seara placuta sau somn usor,dupa bunul plac
  Sucesuri !!!

Edited by VARCODUSUL, 16 October 2017 - 01:04.


#22
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostAbc2OO1ro, on 15 octombrie 2017 - 23:27, said:

Ce, tu gandesti in fiecare clipa ? :roflmao:

Evident ca gandesc tot timpul. Chiar si in somn gandesti si asta se vede prin activitatea cerebrala.

Ia spune-mi, rama are constiinta dar inteligenta nu-i permite sa si-o observe sau nu are constiinta deoarece constiinta e produsul inteligentei?

#23
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017
"Activitatea cerebrala" e o qualie in constiinta.
Da, rama are constiinta.

#24
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

Abc2OO1ro, on 16 octombrie 2017 - 09:06, said:

Da, rama are constiinta.

Si e constienta de ea?


Reaminteste-mi ce-i qualia.

#25
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View Postspinname, on 16 octombrie 2017 - 09:15, said:

Si e constienta de ea?

Reaminteste-mi ce-i qualia.

Nu are neaparat qualia de ea, dar are alte qualii.

Qualia = culori, sunete, emotii, ganduri, etc.

#26
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostAbc2OO1ro, on 16 octombrie 2017 - 09:23, said:



Nu are neaparat qualia de ea, dar are alte qualii.

Pai tocmai asta defineste constiinta, sa ai "qualia" de ea, de tine iar asta evident ca tine de inteligenta. Fara inteligenta nu exista constiinta.

#27
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017

View Postspinname, on 16 octombrie 2017 - 09:28, said:

Pai tocmai asta defineste constiinta, sa ai "qualia" de ea, de tine iar asta evident ca tine de inteligenta. Fara inteligenta nu exista constiinta.

Ei na. :)) Ce, tu esti mereu constient de tine ? In 99.99% din cazuri estei constient de cu totul alte chestii.

#28
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostAbc2OO1ro, on 16 octombrie 2017 - 09:32, said:



Ei na. :)) Ce, tu esti mereu constient de tine ? In 99.99% din cazuri estei constient de cu totul alte chestii.

Ma repet, EVIDENT ca sunt constient de mine tot timpul... eu scriu, eu vad, eu mananc, eu merg, etc. Doar cand dorm nu sunt constient dar evident ca atunci nici nu se poate zice ca am constiinta. Ea revine atunci cand ma trezesc ceea ce inseamna ca e dependenta de inteligenta.

#29
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017
Atunci si rama e tot la fel de constienta de ea tot timpul.

#30
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostAbc2OO1ro, on 16 octombrie 2017 - 09:48, said:

Atunci si rama e tot la fel de constienta de ea tot timpul.

Mda, rama e ca mine si ca tine cand dormim, nu stim cam nimic si reactionam automat doar la niste impulsuri din diferite surse desi pana si atunci avem mai multa constiinta in visele noastre.

#31
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017
Oricum, confunzi Eul cu ego-ul. Eul e senzatia de a fi viu, si asta e prezenta la orice constiinta. Ego-ul e chestia aia: eu sunt Abc2OO1ro. Deci rama nu o avea ego, dar Eu are.

#32
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
E fix acelasi lucru. Fara senzatia de a fi viu nu exista eu sunt si fara eu sunt nu ai nici senzatia de a fi viu.

#33
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017
Nu e acelasi lucru. Da, fara senzatia de a fi viu nu exista ego, dar fara ego poti avea alte qualii, cum si ai de altfel. Cand te uiti la un film, doar vezi filmul, esti absorbit de film, nu mai e niciun ego acolo.

#34
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Iti place sa te invarti in jurul cozii, nu exista sa fac ceva si sa nu fiu constient ca o fac eu si nu altcineva. Din punctul meu de vedere strict pe subiectul discutat cu tine , il consider incheiat.

#35
Abc2OO1ro

Abc2OO1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 27.08.2017
Nu esti constient de tine cand te uiti la film, lol. :))

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate