Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

The Circle (2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Hai sa discutam despre filmul asta care a ajuns azi pe net, o sa-l urmaresc si eu cand am niste timp zilele urmatoare.

Emma Watson prinde un job grozav la o firma numita Circle, dar descopera acolo niste lucruri ingrijoratoare ce vor afecta intreaga omenire.

http://www.imdb.com/title/tt4287320/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QCOXARv6J9k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 02 July 2017 - 12:56.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Din descrierea de pe IMDB povestea e aproape similara cu cea din Gattaca (1997).
Ba chiar un amalgam din mai multe filme !

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E de asteptat sa rabufneasca, la un moment dat, pe scara larga, filmele despre supravegherea totala, Big Brother, cip-ul RFID... consipiratia guvernelor si a corporatiilor, chestii din astea...  E loc pe piata kakalau.

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cel putin distributia este de top.

#5
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
Is faine filmele cu fata asta.
ma uit si eu la el.

#6
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Rotten Tomatoes zice ca e cam praf

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
E o idee care nu prea mai impresioneaza, poate in urma cu 10 ani...
Acum Facebook are tot timpul procese pe rol, le place sa forteze nota. Imi pare implauzibil ca guvernele ar accepta ce se sugereaza in film, dar cine poate zice cum vor gandi generatiile care s-au nascut cu mobilul in mana? Cand vor ajunge ei majoritatea si in pozitii de influenta...

E filmat similar cu The Colony, un alt film al Emmei Watson, cu muzica minimala si tonuri gri. N-ar fi rau daca s-ar intampla chestii interesante in el, dar nu avem asa noroc. Puteau sa-l faca in culori stridente si ar fi fost mai realist, gen Google, dar pana si prezentarile au fost super plictisitoare, daca Steve Jobs tinea prezentari in stilul asta nu cred ca mai exista acum Apple.
Nu stiu ce are gagica asta de alege tot astfel de filme, singurul care mi s-a parut ok a fost The Perks of Being a Wallflower.

Spoilers:
Cei care lauda filmul o fac deoarece il considera pro-privacy, ceea ce e fals. Personajul principal e de la inceput foarte incantata de sistem, si ramane asa chiar dupa ce isi ucide prietenul. Problema ei era ca unii fac profit de pe de el, nu ca poti fi filmat la orice ora in timp ce faci laba. Mesajul e ca sistemul e bun dar mai este loc de reglaje.

#8
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007
pentru mine idea filmului s-a pierdut in detalii, nu pot spune ca e slab dar categoric este plictisitor.

Mai degraba personajul ei se apropie de Jobs: a manipula isteria maselor pentru a-si atinge scopurile.

#9
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Monoton, da capo al fine. Au crezut ca numele actorilor si subiectul in sine sunt suficiente pentru a-l face interesant.
Nosedive descrie mult mai bine o astfel de lume a viitorului.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Owqv4kzdmOc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View Postsuper8, on 02 iulie 2017 - 13:25, said:

Din descrierea de pe IMDB povestea e aproape similara cu cea din Gattaca (1997).
Ba chiar un amalgam din mai multe filme !
Discriminare genetica si aici? Nu vad asa ceva in descriere...

#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cand am spus "povestea e aproape similara cu cea din..." filmul x m-am referit la desfasurarea actiunii, nu si la intriga povestii.
Dar daca dumneata asta ai inteles, e problema dvs. !

#13
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View PostMizu, on 06 iulie 2017 - 19:01, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Owqv4kzdmOc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://support.snap...cation-snap-map

Paranoia...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate