Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

intrebare fond de rulment

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 12.06.2010
ce se intampla daca nu mai vreau sa platesc anul acesta fondul de rulment?
dpdv legal pot sa imi faca ceva cei de la asociatia de proprietari?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Traiesti intr-o comunitate, ai semnat sa respecti regula majoritatii. Te poate da in judecata asociatia. Daca se va si intampla, nu stiu.

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2017 - 12:52.


#3
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Pe mine m-au dat un judecata pentru datorie la intretinere de vreo 120-150 de lei, doar ca asa a vrut administratorul.
Dupa aia am devenit prieteni la catarama... ma rog, cit de prieten sa fii cu un mos artagos de 175 de ani.
Ca sa afli exact ce ti se intimpla tie, citeste contract/regulament sau cum r*hat se cheama... vezi la administrator Posted Image

Edited by roxanaRabinowitz, 02 July 2017 - 14:26.


#4
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View PostroxanaRabinowitz, on 02 iulie 2017 - 14:26, said:

Pe mine m-au dat un judecata pentru datorie la intretinere de vreo 120-150 de lei, doar ca asa a vrut administratorul.
Dupa aia am devenit prieteni la catarama... ma rog, cit de prieten sa fii cu un mos artagos de 175 de ani.
Ca sa afli exact ce ti se intimpla tie, citeste contract/regulament sau cum r*hat se cheama... vezi la administrator Posted Image
Fondul de rulment nu e totuna cu suma de plata a întreținerii.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Fondul de rulment are un cuantum fix, de regula e maximul unei luni de iarna si e folosit ca sa nu ramenti cu curu'n balta cand va arde mai rau.
Nu se perpep penalizari pentru neachitarea lui dar, in acest caz, daca ramai cu o luna in urma la intretinere, intr-adevar, te-as da in judecata pentru restanta. Toata comunitatea are nevoie de caldura si apa si, daca 1-2-3 ... se hotarasc sa nu mai plateasca o suma de bani care oricum le e restituita cand pleaca din bloc atunci e rau pentru toti.
Da-o dreaq de treaba ca n-are cum sa fie mai mare de 6-700 de lei pe care, oricum, ii poti achita si-n rate.

Edited by sorin147, 02 July 2017 - 14:42.


#6
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

View Postcataspo, on 02 iulie 2017 - 14:37, said:

Fondul de rulment nu e totuna cu suma de plata a întreținerii.
Da stiu asta, dar se ocupa tot administratorul de ambele, nu ?!

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
asociaţia este cel mai ok lucru pentru proprietari
ştii ce fain e să-ţi treacă furnizorul 24 mc apă şi tu să consumi doar 12?

#8
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

View Postsorin147, on 02 iulie 2017 - 14:41, said:

Fondul de rulment are un cuantum fix, de regula e maximul unei luni de iarna si e folosit ca sa nu ramenti cu curu'n balta cand va arde mai rau.
Nu se perpep penalizari pentru neachitarea lui dar, in acest caz, daca ramai cu o luna in urma la intretinere, intr-adevar, te-as da in judecata pentru restanta. Toata comunitatea are nevoie de caldura si apa si, daca 1-2-3 ... se hotarasc sa nu mai plateasca o suma de bani care oricum le e restituita cand pleaca din bloc atunci e rau pentru toti.
Da-o dreaq de treaba ca n-are cum sa fie mai mare de 6-700 de lei pe care, oricum, ii poti achita si-n rate.
Tocmai de aceea am si precizat suma, 120-150 de lei nu mi se pare foarte mult si caz de dat in judecata.
La mine nu e cazul de caldura, nu se mai distribuie demult in sistem centralizat.
Pe de alta parte, 6-700 de lei poate nu sint mult pentru tine, dar pentru altii... s-ar putea sa fie o suma foarte mare.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostroxanaRabinowitz, on 02 iulie 2017 - 14:47, said:

Da stiu asta, dar se ocupa tot administratorul de ambele, nu ?!
Administratorul nu face de capul sau, are nevoie de aprobarea majoritatii. Da' in anumite contexte poate o are.

Edited by neagu_laurentiu, 02 July 2017 - 14:54.


#10
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Iarna, intretinerea tinde sa fie dublu sau mai mult decat vara (cel putin la mine). Mi-e greu sa cred ca o persoana care poate plati suma aia iarna, vara nu reuseste macar sa puna 50 lei / lunar la fonul ala. Poate ca nu-l umple din primul an dar din al doilea reuseste cu siguranta.
Si, daca nu platesc mai multi si nu mai sunt bani de facturi, faptul ca intretinerea vine mai putin in luna / lunile cu pricina (cand se intrerupe intreruperea :) ), facturile celelate tind sa creasca. Unde mai pui ca s-ar putea sa dai si ceva bani pe medicamente.

#11
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
De obicei, se cotizează de-a lungul anilor.
Treaba e simpla: proprietarul de apartament va lua chitanță de întreținere cu cea mai mare valoare din iarna care s-a încheiat, vede cat are deja la fondul de rulment, iar diferență intre cele doua trebuie sa o achite peste vara. Daca are de achita tat 5 lei, ii achita. Mai mult nu e obligat.
De asemenea, in caz ca ești restanțier la fondul de rulment, nu se pun penalități. Pentru ca nu generează vreo neplata la care sa se puna penalități.

Edited by cataspo, 02 July 2017 - 15:54.


#12
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Legal nu pot sa iti faca nimic, atata timp cat nu este prevazut in statutul asociatiei. Dar daca se trezeste majoritatea sa decida un mod de sanctionare ghinion.
Discutia cu administratorul este cea mai buna cale daca ai probleme materiale sau principiale. Si eu nu am vrut sa mai dau fondul la un moment dat, din principiu; dar eram primul care platea taxele. Daca deja te-ai certat cu el, asta e.

#13
5w30

5w30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 14.04.2017
Stii cand vine mama ta acasa cu un bax de hartie igienica si te trimite sa-l duci la buda din fundul curtii? Ala e cumparat din fondul de rulment.

#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
La bloc, in colectivitate, va fi cel putin unul care nu stie ca lunar trebuie sa dea niste bani ca loculeste acolo. La casa, e impozitul anual, la bloc e intretinerea lunara. Unii uita de acest aspect. Nimic de comentat, sunt si cazuri in care, din diverse motive, logice, nu o poti achita - intretinerea - dar alea-s rarisime, de regula. Fondul de rulment e un fel de avans la intretinere.  Tu, daca nu platesti, factura la caldura sau apa calda, ea tot vine, si trebuie achitata. Revin, daca nu platesti, nu-s bani pentru achitarea ei si, la ceva vreme (scurta) furnizoturul va zice "PA!", si iti va taia macaroana. Ca sa te rebransezi, trebuie sa achitit factura plus ceva taxe de rebransare, ca aia e treaba si n-ai ce face. Fondul de rulment asigura o suma de bani administratiei pentru plata facturilor. Ea nu poate fi folosita pentru reparatia la coloana de apa sau intretinerea gradinii. Desi, sunt cazuri exceptionale in care se poate apela la aceasta suma pentru alte cheltuieli, in mod normal aceasta nu este folosita decat pentru achitarea facturilor. Faptul ca Gigel sau Cornel considera ca banii aia ii da mai bine pe bere sau suc decat aiurea-n tramvai s-ar putea sa nu afecteze, dar daca si ceilalti vor zice "De ce ala si nu si io?", atunci se ajunge in situatia in care administratia nu va avea bani pentru plata facturilor si toti proprietarii (locatarii) vor avea de suferit si de platit din aceasta cauza.
Asdar si pe scurt, da banii la fondul de rulment cat poti de repede ca sa nu ramai cu boii-n drum cand ti-e mai rau. Nu trebuie sa-i dai pe toti odata, fixeaza-ti o suma pe timp de vara astfel incat, la iarna, sa aveti bani pentru caldura. La bloc nu e ca-n viata cu "fiecare pentru fiecare" si e cam ca la muschetari cu "toti pentru unul si unul pentru toti".

Am avut  o situatie in care, o proprietara (batranica) a zis ca ea n-a avut nicioadata  500 de lei pe luna de iarna la intretinere si ca suma de 500 pentru fondul de rulment e mult. S-a rezolvat printr-un mail la contabilitate pentru a-i modifica suma in 400. Toata lumea a fost fericita. Asta s-a putut si pentru ca fondul de rulment este suficient si avem alti bani pentru plata facturilor astfel incat nu stam doar in incasari pentru a le achita. Daca e cazul si la voi, la urmatoarea sedinta poti propune diminuarea fondului de rulment.

Edited by sorin147, 02 July 2017 - 20:39.


#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postalexbowwow, on 02 iulie 2017 - 12:46, said:

ce se intampla daca nu mai vreau sa platesc anul acesta fondul de rulment?
dpdv legal pot sa imi faca ceva cei de la asociatia de proprietari?

Fondul de rulment se plateste o singura data, de regula cand cumperi apartamentul. Din el se achita facturile cand exista nesimtiti care nu platesc, altfel vin furnizorii si taie apa, gazul, lasa gunoiul sa se imputa, etc.
Cred ca vorbesti de fondul de reparatii care apare lunar in lista.  Trebuie platit  - din el se fac reparatiile la partea comuna.

View PostMemeito, on 02 iulie 2017 - 17:34, said:

Ce e ala fond de rulment?

E fondul constituit de toti proprietarii, din care se platesc facturile de utilitati atunci cand vin - furnizorii de apa, gaze, caldura, n-au timp sa stea ca Asociatia sa adune bani de la fiecare. Apoi, cand lumea plateste intretinerea (cu o luna decalaj), fondul de rulment se reintregeste si pot fi platite noi facturi.

#16
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016
Am si eu o intrebare : fondul de rulment se restituie in cazul vanzarii apartamentului? Daca da , ce valoare se restituie? Cum se face in calcul?

#17
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Se dau inapoi banii pe care i-ai dat la fondul de rulment.
Daca aveai de dat 400 si ai dat 400, ti se restituie 400. Daca ai dat 30 din 400, ti se dau 30.
Tre' sa faci o cerere catre administratie si gata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate