Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce as putea sa fac? Bacalaureat , facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Buna ziua
Tocmai ce s-au terminat probele scrise la bacalaureat.
Am mers bine..zic eu...la romana si la matematica..problema a fost la a treia proba..chimia. Desi ma bazam pe ea.
Ca sa nu o lungesc cu povestea..
M-am pregatit tot anul individual, dar am lasat-o mai moale in ultimele doua saptamani ca sa ma pregatesc la romana.
Ei..si la a treia proba..am dat gres..dupa ce am rezolvat grila..am inceput pur si simplu sa dau gres..mi s-au impaienjenit ochii..am schimbat si foaia ca am facut un semn din greseala..si nu stiu cat voi lua..
Voi avea 9 la mate...undeva la 8 la romana...si undeva peste 5 la chimie.

Acum..am mai multe posibilitati....ca greseala se plateste.
1.Posibil sa iasa media peste 7.50...si sa am sanse la facultate la buget. Asta ar fi ideal.
2.Am auzit ca as putea repeta o proba la alegere..in toamna. Si daca repet chimia...as putea intra anul viitor(deci pierd un an) la facultate..la buget. Asta ca sa nu platesc 5000 lei/an..iar in anul asta sa fac cursuri si sa ma ocup de mine.
3. Merg direct cu plata.

Acum..nu stiu care sunt conditiile pentru repetarea probei..sau daca se poate exact..

2. Daca intru la "cu taxa" ..si am note bune in examene..oare ma pot transfera la buget?
Este vorba despre Facultatea de med. Vet Timisoara..
Nu stiu exact ce sa fac..si ma tot gandesc. Probabil ar trebui sa astept intai rezultatul , dar mai bine ma interesez din timp de optiunile disponibile..

Decat sa stau sa-mi beau creierii de nervi..ceea ce am facut pana acum...si sa ma auto-distrug cu negativism..mai bine caut solutii. Pentru ca e clar ca nu pot schimba trecutul..dar pot incerca sa repar viitorul.

Va multumesc si sper sa am parte de raspunsuri pertinente.

Edited by scootch98, 02 July 2017 - 12:05.


#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
deocamdata asteapta rezultatele

#3
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Ma amuz eu acum , dar am zacut doua zile in pat din cauza asta.

Stiti daca se poate repeta o proba daca vreau asta? Sau trebuie sa fiu picat ca sa o repet?

Inca nu imi pot sa seama cum am putut gresi atat.
Pur si simplu..gura uscata , ametit , nici nu stiam ce fac acolo.
Era ultima proba la care trebuia sa iau un amarat de 7 ca sa am media in bac peste 8...

Edited by scootch98, 02 July 2017 - 12:43.


#4
ALX11

ALX11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 01.02.2016
Eu cred că ar trebui să aștepți să vină rezultatele. Nu știi ce rezultate vei avea.
Presupunând că așa vei lua hai să analizăm cazurile:
*Iei cât iei și te duci la facultatea preferată. Speri să prinzi loc la buget. Înveți dacă facultatea dă test de admitere propriu iar media de la bac nu contează/ contează aproape deloc sau dacă sunt puțini candidați la acea facultate.
*Dacă e concurență mare la facultatea ta dorită și media de la bac contează mai multișor sau dacă ai vrei să-ți asiguri niște bani în timpul facultății alege a doua variantă. Înveți până la acea probă de toamnă și apoi muncești pe undeva pe unde găsești (dacă găsești) până la următoarea sesiune de admitere
*Dacă ai bani de te enervează poți încerca cea de-a treia variantă.
Sper să-ți fie de folos.

#5
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010
Mergi la facultate.
nu are rost sa pierzi un an din viata pentru o nota la chimie!

#6
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Asta e facultatea: https://www.usab-tm....ii_ro_1153.html ?

Media generală de admitere se calculează astfel:

80% media de la examenul de bacalaureat
20% media aritmetică a anilor de studiu din liceu


Cam naspa, daca aveau examen la admitere era altceva.

Dar e posibil in functie si de mediile celorlalti sa intri la buget, daca nu, la taxa. Apoi poti trece la buget daca ai medie mare.

Edited by A-d-r-i-a-n, 02 July 2017 - 13:52.


#7
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Da , aceea e. Stiam cum se calculeaza..d-asta m-am zbatut sa invat la matematica..pentru ca nu ma descurcam prea bine.
La romana si la chimie eram sigur ca iau peste 7-8...si s-a intamplat asta..

#8
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,887
  • Înscris: 27.06.2007
Fata de generatia din care faci parte...esti geniu!

#9
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010
gandeste-te ca poti intra la buget si apoi sa iei note mai mici decat colegii tai si sa ramai la taxa.
atunci ce faci, mai astepti un an?

mergi de anul acesta si sunt sigur ca te vei descurca foarte bine.

#10
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013
Nu mi se pare serioasa o universitate care ia in calcul media din liceu la admitere ... chiar si aia 20%.

#11
DeezNuts

DeezNuts

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.03.2017
Din cate stiu nu poti repeta o proba la bac decat daca ai picat. Odata ce ai promovat examenul la chimie, fie si cu 5, nu mai poti solicita reexaminarea pentru marirea notei. Singura varianta e sa depui contestatie.

Edited by DeezNuts, 02 July 2017 - 15:11.


#12
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,572
  • Înscris: 11.06.2010
Dupa primul semestru la facultate , eu am trecut de la cu taxa la fara taxa, fiind in primii nu-stiu-cati dupa examenele din primul semestru. Probabil tot asa e si acuma ...

#13
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
x

Edited by YourFan, 02 July 2017 - 18:35.


#14
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
[ https://www.antena3.ro/thumbs/int/2012/07/10/-156211.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014

View PostHandicarpati, on 02 iulie 2017 - 16:21, said:

Dupa primul semestru la facultate , eu am trecut de la cu taxa la fara taxa, fiind in primii nu-stiu-cati dupa examenele din primul semestru. Probabil tot asa e si acuma ...
Ok , asta m-a ajutat mult.
Sper ca se poate si la facultatea asta...pe listele de intrare am vazut unii care aveau in drept "fara taxa pentru x semestre".
Daca ai note mici/restante..te scoate de la buget? Si baga pe cei ce nu sunt , dar au note mari?
...
Sau daca intri la buget..ramai la buget indiferent de cum te descurci?
Daca poate cineva sa confirme..e asa la foate facultatile?

View Postsftpdt, on 02 iulie 2017 - 14:56, said:

Nu mi se pare serioasa o universitate care ia in calcul media din liceu la admitere ... chiar si aia 20%.
Imi doresc sa merg in Timisoara...si e singura facultate care-mi place. Nu neaparat facultatea..ci meseria.

M-a mai atras psihologia , dar nu ma vad stand sa vorbesc ore in sir cu oamenii...despre problemele lor poate..inexistente. Poate...ca a mea acum..pentru ca nici nu au venit rezultatele.

Multumesc ca m-ati facut sa ma simt mai bine si sa vad si din alt unghi. Eram pur si simplu terminat dupa ce am constientizat ce (n-)am facut.

#16
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

Quote

Daca ai note mici/restante..te scoate de la buget?
Asta nu.

Quote

Si baga pe cei ce nu sunt , dar au note mari?
Pe vremea mea stiu ca cei cu note mari primeau bursa - bani moca de la secretariat. Am luat si eu un an in liceu, dar la facultate m-am lenevit, insa alti colegi cu note foarte mari luau bursa.

#17
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postscootch98, on 02 iulie 2017 - 18:53, said:


In general sunt anumite locuri la buget (ex. 100) din totalul locurilor la facultate/specializare.
In functie de medii se va face redistribuire buget (primii 100 ca medie) - taxa, in general anual (poate in alte situatii semestrial).
Chiar daca intri la taxa la admitere dar inveti bine, ai toate sansele sa treci la buget.

Edited by Arianna-D, 02 July 2017 - 20:04.


#18
scootch98

scootch98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 18.11.2014
Se poate inchide , m-am lamurit.  Multumesc frumos pentru raspunsuri...atat cele serioase cat si cele amuzante.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate