Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

DAB+ radioul viitorului în Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#127
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Sincer, eu nu mai inteleg care e utilitatea DAB-ului cand poti asculta zeci de mii de posturi online, de oriunde din lume!

#128
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Mno, totuşi cu semnalul de radio e mai uşor decât cu ăla de internet.

Edited by djl, 11 September 2017 - 21:23.


#129
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.03.2017

View Postkodiak, on 11 septembrie 2017 - 20:26, said:

Sincer, eu nu mai inteleg care e utilitatea DAB-ului cand poti asculta zeci de mii de posturi online, de oriunde din lume!
Cel mai important este pentru calatoriile cu masina. De cele mai multe ori nu ai Internet mobil pe radioul auto ca sa asculti online. Chiar si acasa, cei mai multi vor sa asculte radio în conditii foarte bune fara a accesa computerul sau tel. mobil.

#130
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,571
  • Înscris: 30.07.2003
Ai insa prin internet o retea existenta, in plina dezvoltare, prezinta interes, ofera mai multe facilitati. La DAB costurile devin mari, servicii putine, profit mic. Aparatele pot include facilitati sa nu sesizezi mediul de comunicatie daca ia avant fenomenul, nu trebuie sa comparam ce e acum cu viitorul.

Edited by neagu_laurentiu, 12 September 2017 - 15:35.


#131
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Vedeti aici cam ce se poate face in DAB+ :  http://www.digitalra...p/de/empfangneu

In unele locuri se pot receptiona peste 60 de programe, care altfel nu ar fi ajuns decat cel mult webradio.

Edited by superrazvan, 22 September 2017 - 11:57.


#132
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.03.2017
Vad ca ei le împart dupa receptie mobila si fixa. Am cautat si gasesc în regiunea München 47 programe pentru mobil si 32 pentru receptia fixa. Impresionant!

#133
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

View Postdanzandt, on 23 septembrie 2017 - 20:19, said:

Vad ca ei le împart dupa receptie mobila si fixa. Am cautat si gasesc în regiunea München 47 programe pentru mobil si 32 pentru receptia fixa. Impresionant!

Mai probabil impart in indoor(receptor radio normal, in pozitie fixa, in casa, se receptioneaza semnalul ramas dupa atenuarea radio a peretilor) si outdoor(radio de masina,mobil, nu indoor, probabil cu sistem de antena mai bun si receptor radio cu sensibilitate mai buna  decat cel de casa, eventual cu RX diversity)

Edited by superrazvan, 23 September 2017 - 21:59.


#134
Alexndru01

Alexndru01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 04.04.2016
Vreau sa cumpăr un headunit auto cu dab+. Are cineva prin București? Merita achiziționat?

#135
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,176
  • Înscris: 15.07.2005
eu am dab si receptionez pachetul rra in Bucuresti !  oare cand fac licitatia pentru dab+ ? parca ziceau ca vor sa o faca in 2020 dar ..pauza...

#136
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Licitaţie, licitaţie, dar câţi deţin asemenea radioreceptoare?

#137
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005
Ca sa-ti cumperi receptor trebuie sa existe mai intai semnalul. Eu asa consider.

Cine si-ar fi luat TV color in Romania in anii '70 daca se emitea doar alb-negru ?

Dupa ce se va acoperi macar 30% din teritoriu cu un pachet de 10 programe DAB+ atunci lumea isi va cumpara si receptoare.

#138
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Pentru ce s-ar fi emis color în România în anii'70 dacă nu existau receptoare color?

Se emite HD Radio de ceva vreme în câteva orașe. Cine asculta în acest format? Unde ai văzut receptoare în magazine pentru sistemul HD Radio?

#139
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005

View PostDIVX2006, on 31 decembrie 2020 - 04:59, said:

Pentru ce s-ar fi emis color în România în anii'70 dacă nu existau receptoare color?

Se emite HD Radio de ceva vreme în câteva orașe. Cine asculta în acest format? Unde ai văzut receptoare în magazine pentru sistemul HD Radio?

Intotdeauna a aparut intai semnalul si apoi receptorul. Ca sa-l determini pe om sa-si cumpere receptor trebuie mai intai sa aiba ce receptiona.
Relativ la HD, emisiunile sunt experimentale. Sistemul HD este implementat oficial in SUA. Europa a optat pentru DAB. Nu conosc tari europene care sa fi optat pentru HD.

#140
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Sincer uitandu-ma și la ce preturi au echipamentele de emisie encodere modulatoare etc dab sau t-dab sau dab+ sunt mai scumpe decat emisia dvb-t mpeg4 ....
Pe pariu că primul pirat in Ro va fi  in dvb-t in vhf sau uif.


Sa nu ziceți că nu va scriu...
Un modul dab cu un singur semnal pe un mux dab  costa 9.5mil
Un modul dvbt cu in singur semnal pe un mux costa 5.5mil

Edited by Zvartoshu, 01 January 2021 - 14:43.


#141
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Cred ca mai degraba cumperi un radio internet decat un radio DAB+ . Nu cred ca vom avea DAB foarte curand, iar calitatea continutului nostru pe FM ( afara de Romantic, Magic,Rock FM, si eventual BFM este modesta). Eu ascult posturi straine. Cat despre DAB in RO, cati din actualii vor trece ? Si apoi ce sa ascult un continut prost in "calitate mai buna" ? Nu e cazul. Momentan sunt tari care au sistat DABul, si altele , cum e Germania, care nu are de gand inca sa inchida FMul. SAu Marea Britanie, care a amanat pana in 2032 . Pana in 2032 se vor intampla multe, mai apare un nou standard, sau mai dau rusii cu o bomba si revenim la UM si UL la radio pe lampi

#142
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
In epoca 4G/5G nelimitat si inclus in abonament, ai pe telefon toate posturile de radio de pe glob.Posted Image

#143
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005
Cu o mica conditie : sa ai acoperire macar 3G.
Daca nu, te uiti la telefon si el la tine.

#144
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004

View PostDriade, on 09 aprilie 2021 - 15:23, said:

In epoca 4G/5G nelimitat si inclus in abonament, ai pe telefon toate posturile de radio de pe glob.Posted Image

Nu uita ca ne-am obisnuit cu toata tehnologia pe care o avem. Dar o vizita in unele locuri pustii s-ar putea sa te surprinda ca tot ce ai si esti familiar nu exista.

Si nu in ultmul rand, unii o fac de placere. Se numeste hobby.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate