Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 

DAB+ radioul viitorului în Europa

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#109
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.03.2017
"...die Kosten der Standorte werden nach den genutzten CUs auf die Programmveranstalter verteilt"
Asta apropos de polemica anterioară privind costurile de transmisie şi cum se vor împărţi ele între posturile de radio. Era logic că orcine vrea să transmită trebuie să plătescă o taxă, în ce priveşte releele capabile DAB+, se pare că nu implică mari costuri modificarea celor existente FM. În plus, energia necesară transmisiei DAB+ este mult redusă faţă de FM, deci nu sunt necesare transformatoare şi amplificatoare uriaşe!
Da, interesant articolul (mulţumesc maritus!) deşi încărcat de informaţii tehnice care îmi depăşesc cunoştiinţele în domeniu (oare ce înseamnă Unterträger în contextul ăsta?)
Importante pentru noi sunt concluziile ce am desprins după lecturarea lui şi a încă 2-3, acum că tot am prins interes:

1. DAB+ depăşeşte orice a fost radio până acum
2. DAB+ permite transmiterea informaţiilor suplimentare complexe, fără afectarea calităţii transmisiei
3. DAB+ permite creerea unor pachete (multiplex) naţionale de până la 15 posturi/pachet, care se recepţionează perfect oriunde în ţară
    Corolar: Dacă te deplasezi cu maşina de la Bucureşti la Arad sau la Oradea de ex., poţi să asculţi în permanenţă postul preferat fără a fi nevoie să cauţi tot timpul frecvenţe noi, etc.
4. Modificarea releelor de retransmisie radio existente din FM în DAB+ se poate face cu costuri minime iar în continuare exploatarea lor va fi mult mai economică şi mai ecologică
5. Aparatele capabile să recepţioneze DAB+ s-au ieftinit între timp, astfel că nu sunt mai scumpe decât radiourile obişnuite FM, deci factorul preţ nu mai reprezintă un impediment.

Ce factor ar mai fi interesant acum? Acceptanţa!
Noi, românii nu suntem renumiţi pentru flexibilitate, nici pentru receptivitate la nou şi, în general suntem rezistenţi la orice schimbare. Pentru început cel puţin, vezi unele păreri chiar pe acest forum! Totuşi, când ideea începe să prindă la public, dezvoltarea ulterioară este imediat explozivă şi depăşeşte toate aşteptările. Aşa a fost la noi cu telefonia mobilă, cu camerele digitale, cu televiziunea 16:9. Aşa va fi şi cu DVB-T2 şi cu DAB+
Gott helfe!

#110
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanzandt, on 06 iulie 2017 - 09:24, said:

în ce priveşte releele capabile DAB+, se pare că nu implică mari costuri modificarea celor existente FM. În plus, energia necesară transmisiei DAB+ este mult redusă faţă de FM, deci nu sunt necesare transformatoare şi amplificatoare uriaşe!
Frecventele sunt mai sus la DAB si deci alte antene, alte emitatoare si reglari iar puterea e mai mare daca vrei aceeasi acoperire. Si asta nu o spun eu ci fizica.

View Postdanzandt, on 06 iulie 2017 - 09:24, said:

5. Aparatele capabile să recepţioneze DAB+ s-au ieftinit între timp, astfel că nu sunt mai scumpe decât radiourile obişnuite FM, deci factorul preţ nu mai reprezintă un impediment.
Nu stiu unde gasesti radio cu DAB la 20~30 lei cat sunt pentru AM/FM.

View Postdanzandt, on 06 iulie 2017 - 09:24, said:

Ce factor ar mai fi interesant acum? Acceptanţa!
Aşa va fi şi cu DVB-T2 şi cu DAB+
Relatiile comerciale dintre radiodifuzori si emitent, cel putin din experienta DVB-T2 de la noi. Plus pretul aparatelor, nu stiu daca se va constitui un nr. de receptori cat sa fie o afacere pentru radiodifuzori.
Pune semn aici si ne mai intalnim peste o perioada. Eu spun ca va fi la fel ca acum.

Edited by neagu_laurentiu, 06 July 2017 - 13:49.


#111
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

View Postunbrutus, on 02 iulie 2017 - 15:15, said:

cati au echopament surround in masina... ?
Daca vrei muzica la calitate, o asculti de pe un stick... telefon... orice.

Eu am locuit prin tari unde au trecut la DAB.DAB+ de mai de mult si toti injurau de mama focului si vroiau inapoi la FM.
Da, pentru ca FM e ok.
Din punct de vedere al ascultatorului, ca sa vrei DAB+, trebuie de fapt sa vrei ceva in plus. Exceptand indivizii cu entuziasm pentru DAB, restul ascultatorilor par sa nu doreasca ceva in plus.

Ceva in plus si evident este lipsa zgomotului de fond.
Inca ceva in plus este separarea intre canale, L/R, evident mai buna decat in FM.  Daca aparatul de radio e stereo...

Restul detaliilor sunt ori destul de tehnice, ori functii noi in broadcast radio.

Edited by superrazvan, 06 July 2017 - 16:13.


#112
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

View Postneagu_laurentiu, on 06 iulie 2017 - 13:45, said:

Frecventele sunt mai sus la DAB si deci alte antene, alte emitatoare si reglari iar puterea e mai mare daca vrei aceeasi acoperire. Si asta nu o spun eu ci fizica.


Nu stiu unde gasesti radio cu DAB la 20~30 lei cat sunt pentru AM/FM.


Relatiile comerciale dintre radiodifuzori si emitent, cel putin din experienta DVB-T2 de la noi. Plus pretul aparatelor, nu stiu daca se va constitui un nr. de receptori cat sa fie o afacere pentru radiodifuzori.
Pune semn aici si ne mai intalnim peste o perioada. Eu spun ca va fi la fel ca acum.

Pentru inceput ar putea fi un aspect de prestigiu, pentru radiodifuzorii care doresc acest lucru.  ProTV a avut DVB-T HD acum 10 ani. Am apreciat asta.
Apoi ar putea fi legat de politica generala pe toate pietele din EU, acoperite de radiodifuzorul respectiv, desigur, daca statul ofera cadrul legislativ in domentiu.

#113
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Ar putea fi dar realitatile mioritice ne arata contrariul. La TV am vazut licitatia recenta unde nimeni n-a dat navala. La radio nu aud tam-tam ca vor sa dea bani statului si cum acesta nu-i vrea, neacordandu-le cele necesare.

Edited by neagu_laurentiu, 06 July 2017 - 17:12.


#114
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Pt. un post de radio comercial este mult mai ieftin să emiţi online, pe o infrastructură deja existentă, decât să închiriezi bandă pe canale dedicate. Cum majoritatea sunt la limita rentabilităţii sau chiar în pierdere, e clar de ce nu se înghesuie nimeni.

#115
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.03.2017

View Postneagu_laurentiu, on 06 iulie 2017 - 13:45, said:

Nu stiu unde gasesti radio cu DAB la 20~30 lei cat sunt pentru AM/FM.


Pune semn aici si ne mai intalnim peste o perioada. Eu spun ca va fi la fel ca acum.

Nu știu unde ai găsit radiouri cu prețul unui pachet de țigări, dar dacă postezi aici sunt sigur că nu întrebuințezi așa ceva! În rest, da: receptoare DAB+ s-au ieftinit foarte mult, destul încât prețul lor să nu constituie un factor de decizie.

OK, țin pariul domnule pesimist, care te consideri probabil ”realist”, dezbatem dezvoltarea DAB peste un an. Sunt sigur că, odată învinsă inerția românească (deh!), sistemele moderne vor pătrunde și aici. Nu suntem totuși o țară numai de troglodiți sau de prăpădiți care cumpără radiouri de 20 de lei, mulți merg în străinătate, mulți au rude, mulți vizitează, văd, învață și își schimbă părerile și obiceiurile.
Nu este bine să vedem totul în negru, nu putem să considerăm că toți sunt înapoiați chiar dacă uneori ne vine să urlăm asta (vezi alegerile!). Chiar faptul că există acest forum și altele ca el, ne arată că unii și-au ieșit din toropeală.

Edited by danzandt, 06 July 2017 - 18:52.


#116
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
https://www.emag.ro/...sort-priceasc/c
https://www.emag.ro/...sort-priceasc/c

Sunt pesimist dar nu din nastere ci dobandit din realitatea inconjuratoare.

#117
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

View Postmaritus, on 04 iulie 2017 - 16:04, said:

^^


Deja cand vezi ca radioul public federal (DLF) emite cu 104kbps la program 95% de program vorbit, mi se pare un pic de lux  Posted Image
Bayern Klassik cu 144 e deja "avioane"   Posted Image
Avioane sau nu, un talkshow de radio cu un lant audio setat de catre profesionisti,
ofera celor care au sisteme de receptie de calitate senzatia  ca talkshow-ul e in aceeasi camera cu ascultatorul.

Si in FM se poate, cu echipamente moderne, dar ca sa ai acel SNR audio, emit in vest si cu 100kw ERP (radiouri de stat) deasupra orasului. (caz extrem)... bine ..scopurile sunt raza de acoperire / acoperirea deep indoor/  precum si asigurarea receptiei cu receptoare de slaba calitate ( alea de 30 ron.. despre care se vorba undeva pe aici)

In DAB, ERP da doar raza de acoperire, nu si SNR audio. In cazuri extreme ma intreb daca nu cumva investitia se amortizeaza doar din consumul de curent mai mic, chiar daca sunt mai multe emitatoare, dar cu 12 programe...

Depinde spre cel nivel de calitate vrem sa ne indreptam.

View Postdanzandt, on 04 iulie 2017 - 20:22, said:

Interesant la DAB+ este canalul auxiliar prin care pot fi transmise tot felul de informații, ceva gen RDS dar mult mai complex. De la coperți de albume și foto interpreți care tocmai se difuzează pe post, la meteo, rezultate din sport, bursă etc. Toate astea sunt posibile, așa se anunță dar majoritatea nu sunt puse Ă®n practică. Experiența Radio ia forme noi, mulți preconizează preluarea de informații direct de pe net. BineĂ®nțeles, ai nevoie pentru asta de SIM permanent Ă®n aparat.

In Bucuresti se transmite, ocazional se pare, logo pt R3Net  si Buc FM.Trebuie sa ai si radio cu chipset capabil de asa ceva, generatiile noi, cu ecrane color, au in general capabilitatea.

Edited by superrazvan, 06 July 2017 - 20:50.


#118
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005
Pentru cei interesati www.radiomagonline.com
http://www.radiomago...m-to-grow/38925

Edited by superrazvan, 08 July 2017 - 09:32.


#119
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

View Postdjl, on 03 iulie 2017 - 20:49, said:

Poţi să ai nişte emiţătoare care să fie alimentate doar în cazuri de urgenţă. În rest, să stea închise. Însă un emiţător analogic e mai simplu de realizat decât unul digital.
Nicidecum, un emitator digital e mult mai simplu, mai ieftin si mai economic din punct de vedere energetic decat unul AM/FM! Emitatorul cu modulatie digitala utilizeaza doua valori, totul sau nimic, zero sau unu, nu trebuie sa-ti bati capul cu filtre de armonici, cu adancimea de modulatie, cu defazaje si histerezis, etc, etc, iar din punct de vedere al consumului e de zeci de ori mai economic, practic nu e necesar sa ai purtatoare pentru bitul zero, in 24 de ore de emisie etajul final al emitatorului functioneaza doar 3-5 ore, pe langa economia uriasa de energie scade enorm disipatia termica, se pot utiliza finali de putere mai mica, creste raza de acoperire a postului de radio, fiindca ai doar doua valori pe care le poti discrimina incomparabil mai usor decat la analogic unde raportul-semnal zgomot nu poate avea valori absolute.
Viitorul e 100% digital, cu siguranta ca pana in 2025-2030 se vor inchide si la noi toate posturile de radio "analogice".

Edited by Assur, 08 August 2017 - 08:27.


#120
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006
Ah, ce bine e să poți asculta peste 60* de radiouri pe telefonul mobil, fără să îți descarci bateria ascultând radiouri online ... Posted Image
Unul dintre radiouri (în fază de emisie în teste) emite semnal Dolby Surround, cine vrea să testeze. Pe căștile de mobil nu am simțit nicio diferență față de emisia DAB+ stereo standard.

* e drept, vreo 8 radiouri se repetau în multele multiplexuri recepționate în centrul München-ului

#121
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006
Ah, ce bine e să poți asculta peste 60* de radiouri pe telefonul mobil, fără să îți descarci bateria ascultând radiouri online ... Posted Image
Unul dintre radiouri (în fază de emisie în teste) emite semnal Dolby Surround, cine vrea să testeze. Pe căștile de mobil nu am simțit nicio diferență față de emisia DAB+ stereo standard.

* e drept, vreo 8 radiouri se repetau în multele multiplexuri recepționate în centrul München-ului

#122
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006
Ah, ce bine e să poți asculta peste 60* de radiouri pe telefonul mobil, fără să îți descarci bateria ascultând radiouri online ... Posted Image
Unul dintre radiouri (în fază de emisie în teste) emite semnal Dolby Surround, cine vrea să testeze. Pe căștile de mobil nu am simțit nicio diferență față de emisia DAB+ stereo standard.

* e drept, vreo 8 radiouri se repetau în multele multiplexuri recepționate în centrul München-ului

Attached Files



#123
danzandt

danzandt

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.03.2017
O auditie Surround în masina este o experienta extraordinara, mai ales daca ai instalat si un Subwoofer. Cunosc asta de la concertele si de la filmele DVD înregistrate 5.1 Vad ca se fac teste si pentru DAB+, dar la casti nu ai cum sa sesizezi efectele, fiind vorba de doar 2 surse. Încearca în auto si spune-ne si noua cum se aude!

Pâna una-alta, în Bucuresti sunt 6 posturi DAB (nu DAB+), care se aud în masina când foarte bine când cu artefactele digitale tipice, ceea ce le face practic inutilizabile în mers. Puterea de emisie pare suficienta însa emitatoare sunt putine, de aceea receptia este mult dependenta de pozitia masinii. Deocamdata, am antena în interior si pun o parte din neajunsuri si pe acest fapt. Astept însa o antena exterioara de plafon si mai vedem (mai auzim!) dupa montajul acesteia.

Asa cum am promis, am revenit cu impresii si cu foto dupa ce am instalat radio.

Attached Files



#124
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005

View Postmaritus, on 07 septembrie 2017 - 00:08, said:

Ah, ce bine e să poți asculta peste 60* de radiouri pe telefonul mobil, fără să îți descarci bateria ascultând radiouri online ... Posted Image
Unul dintre radiouri (în fază de emisie în teste) emite semnal Dolby Surround, cine vrea să testeze. Pe căștile de mobil nu am simțit nicio diferență față de emisia DAB+ stereo standard.

* e drept, vreo 8 radiouri se repetau în multele multiplexuri recepționate în centrul München-ului

cu ce aparat/telefon asculti dab???

#125
maritus

maritus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 02.02.2006

View Postdanzandt, on 07 septembrie 2017 - 08:44, said:

Vad ca se fac teste si pentru DAB+, dar la casti nu ai cum sa sesizezi efectele, fiind vorba de doar 2 surse. Încearca în auto si spune-ne si noua cum se aude!

Aș testa să spun cum se aude, dar sunt într-o etapă de viață în care călătoresc doar cu avon și tren, și ascult radio cu mobilul. Mașină cu DAB+ și surround - în alt capitol de viață  :D

View Postdjmaxx, on 07 septembrie 2017 - 12:54, said:


cu ce aparat/telefon asculti dab???

Acum cu singurul mobil care știe nativ DAB+: LG Stylus 2.
Până anult trecutm/am jucat cu celălalt mobil care știa DAB(+) - Nokia N8, cu căștile speciale pt DAB+. Dar cum platforma Symbian a înghețat de mult, nu a mai primit update-uri, și începuse să dea rateuri cu noile codecuri AAC, așa că m-am modernizat  Posted Image

#126
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAssur, on 08 august 2017 - 08:25, said:

Nicidecum, un emitator digital e mult mai simplu, mai ieftin si mai economic din punct de vedere energetic decat unul AM/FM! Emitatorul cu modulatie digitala utilizeaza doua valori, totul sau nimic, zero sau unu [...]
Nicidecum, nu-i cu intrerupator la emisie sa ai cele doua valori! Se poate si asa dar viteza de transfer a datelor e mult mai mica. Un modulator digital e unul analogic dar mai complex: https://en.wikipedia...ulation_methods

Edited by neagu_laurentiu, 09 September 2017 - 09:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate