Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Racorirea mitocanilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Vrem, nu vrem, in Romania avem si mitocani. Eu sper ca nu sunt multi dar civilizatia lor isi pune din ce in ce mai mult pecetea pe civilizatia celorlalti oameni.
Mitocanii au reusit sa conduca societati, institutii si chiar regiuni. Sunt prolifici iar mitocania a devenit o calitate foarte apreciata in alegerea liderilor.

Dar sa uitam putin de frumusetea lumii construite de acesti oameni si sa privim atenti modul in care ei se racoresc in perioada verii.
O varianta simpla pentru mine o reprezinta alcatuirea unei liste.

Betonarea oraselor. Folosirea betonului si a asfaltului in orice imprejurare, chiar si acolo unde nu este nevoie.
Construirea cladirilor mari in zona cladirilor cu regim de inaltime mic.
Construirea spatiilor de birouri moderne, fara acoperis, fara fatade, fara zone verzi intre ele.
Eliminarea spatiilor verzi.
Eliminarea arborilor utilitari. Pastrarea in exclusivitate doar a speciilor pitice, specifice unor anumite zone rurale ale Romaniei.
Inlocuirea zonelor verzi cu constructii, in ciuda reglementarilor locale de urbanism.
Folosirea exclusiva a instalatiilor de aer conditionat, pentru a demonstra ca ele rezolva orice problema a traiului in oras.


Lista de mai sus nu este completa dar reprezinta un inceput. Ea ne ajuta sa ii vedem mai bine pe cei care ghideaza vietile populatiei de rand.

Pana acum mitocanul a reusit sa supravietuiasca 30 de ani. Poate ca un capat de lista va deschide ochii prostimii iar aceasta isi va cauta alte repere morale.

#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Mitocanul ,,mic " alege mitocanul ,,mare ".

#3
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
http://dexdefinitie.com/mitocan.html

Eu zic ca oamenii la care te referi se pot numi oricum altfel, dar nu mitocani.

Mitocania e altceva totusi!

Edited by arab, 01 July 2017 - 21:58.


#4
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Până nu va fi restabilită scara valorilor,nu vom vedea acele lucruri.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 terratec, on 01 iulie 2017 - 21:44, said:

Vrem, nu vrem, in Romania avem si mitocani. Eu sper ca nu sunt multi

Minim 10%.

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Minim 10% nu-s mitocani Posted Image . Restul sunt .

Edited by JurasikMan, 01 July 2017 - 22:09.


#7
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Cred că vrei să spui:

"Maxim 10% nu-s mitocani."

#8
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Mitocan-locuitor din Mitoc, SuceavaPosted Image

#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Foarte interesant topicul, dar speram sa vad niste solutii. Ca ce e rau vedem si noi.
Modul de constructie cu betoane si putine spatii verzi este din comunism.
Mitocanii la care te referi nu traiesc intre betoane, ei se racoresc la Snagov, Neptun, Predeal...
As spune mai multe dar ma suspenzi.

#10
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Mei , aia se cheama parlamentari , nu mitocani .

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

 ElcapoMafia, on 01 iulie 2017 - 22:19, said:

Mitocan-locuitor din Mitoc, SuceavaPosted Image

Ei na !
https://dexonline.ro/definitie/mitocan

Doar că DA, ăștia despre care zice colegul @terratec nu sint cei explicați in DEX, pentru ei trebuie inventat un termen nou.
Deși instruiți sint jigodii, deși se închină de sărbători sint niste scirnavii cu suflet negru, putred, rad tot, distrug tot, ard tot ce este viu, pot sa aibă și chip angelic, privire nevinovată, cînd trec pe lîngă tine în haine scrobite si masinoaie scumpe, daaar, au suflet de rît si coloana de rima, miros greu ce pucioasa iese din sufletul lor, respirația emana borhot, chiar ei se chinuie în propria prăpastie neagra a sufletului, fara putință de izbăvire.

Ei DA, pentru ei trebuie inventat un termen nou.
Porcojigodirîma.

Edited by crisstonne, 01 July 2017 - 22:52.


#12
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
lumea s-a plans ca n-are unde isi parca masinile si uite ca au fost ascultatori si au betonat si pomi, gradini si orice spatiu. acum iar nu e bine?

#13
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Ceee BOSS n-ai ACeu ?

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 User107, on 01 iulie 2017 - 22:30, said:

............
Modul de constructie cu betoane si putine spatii verzi este din comunism.
.......
Total gresit . Atunci se faceau si spatii verzi , si parcuri .
Acum este jale , cind " investitorul " cauta sa foloseasca terenul la maxim , iar fraieri sa cumpere apartamente cu masini parcate fix , da fix sub geam , se gasesc .
S-au distrus orasele , s-au distrus , dar dupa 89 ... Nu spun nici de multi cu " vile la curte " , in realitate niste banale case , majoritatea fara un petic de pamint , inghesuite .
Acum asta este , a venit " marea opareala " !

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,032
  • Înscris: 23.09.2005

 crisstonne, on 01 iulie 2017 - 22:43, said:

Doar că DA, ăștia despre care zice colegul @terratec nu sint cei explicați in DEX, pentru ei trebuie inventat un termen nou.
Deși instruiți sint jigodii, deși se închină de sărbători sint niste scirnavii cu suflet negru, putred, rad tot, distrug tot, ard tot ce este viu, pot sa aibă și chip angelic, privire nevinovată, cînd trec pe lîngă tine în haine scrobite si masinoaie scumpe, daaar, au suflet de rît si coloana de rima, miros greu ce pucioasa iese din sufletul lor, respirația emana borhot, chiar ei se chinuie în propria prăpastie neagra a sufletului, fara putință de izbăvire.

Ei DA, pentru ei trebuie inventat un termen nou.
Porcojigodirîma.

Aveau cei din vechime o expresie pentru ei, "porc de câine"... Posted Image

Expr. porc de caine = om de nimic, netrebnic, ticalos
porc de caine expr. ticalos, nemernic, nelegiuit


Al meu suflet, Psyhée

(Nichita Stanescu)

A venit un înger şi mi-a zis:
- Eşti un porc de câine,
o jigodie şi un rât.
Pute iarba sub umbra ta care o apasă;
mocirlă se numeşte respiraţia ta!
- De ce, i-am strigat, de ce?
- Fără pricină!
A venit îngerul şi mi-a zis:
- Mai străvezie este sticla
decât cel mai statornic gând al tău!
În curând ai să mori şi viermi
îţi vor forfoti în nări, în bot, în rât, în trompă!
- De ce, i-am strigat, de ce?
- Fără pricină! îmi zise îngerul...
Apoi îngerul, ah, îngerul, ah, îngerul, ah, îngerul
a plecat cu aripi de aur zburând
într-un aer de aur.
Fluturi de aur
fâlfâiau în aura îngerului de aur.
El zbura aiurit,
el era cu totul şi cu totul de aur.
El se depărta către o depărtare de aur,
în care apunea soarele de aur.
- De ce te îndepărtezi de la mine, i-am strigat,
de ce pleci, de ce?
- Fără pricină mi-a răspuns, fără pricină...

Edited by Phobos, 01 July 2017 - 23:29.


#16
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

 User107, on 01 iulie 2017 - 22:30, said:

Foarte interesant topicul, dar speram sa vad niste solutii. Ca ce e rau vedem si noi.
Modul de constructie cu betoane si putine spatii verzi este din comunism.
Mitocanii la care te referi nu traiesc intre betoane, ei se racoresc la Snagov, Neptun, Predeal...
As spune mai multe dar ma suspenzi.

Spune mai multe dar spune-le legal. Nimeni nu te suspenda cand emiti opinii.
Se da suspend doar pentru atacul la persoana.

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 ASCENDED, on 01 iulie 2017 - 22:00, said:

Până nu va fi restabilită scara valorilor,nu vom vedea acele lucruri.

Scara valorilor se poate face numai cu un sistem de educatie sanatoasa.
Asa ceva nu exista si nu se doreste oameni destepti, spirit civic, moralitate.
Situatia se poate schimba.
NU NU GUVERNUL ASTA
NU CU SCOLILE ASTEA
NU CU CREDINTA IN SCOALA
NU CU PROFESORII ASTIA (care strica notiunea de profesor)

L a efect nu se poate repara nimic. Trebuie rezolvata cauza

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate genul ăsta de mitocănie nu e ceva nou la Români şi nici măcar nu a fost inventat de comunişti, căci dacă te duci prin zona (semi)centrală a Bucureştiilor ai să vezi blocuri din perioada interbelică trântine între clădiri maxim P + 2.
Şi nici alte forme de înghesuire nu-s inventate de comunism. Era un arhitect cu psedunonimul Le Corbusier care dorea să radă o mare parte din vechiul Paris (ăla Medieval fusese ras în proporţie de 99,9% pe vremea lui Napoleon al III-lea - mi se pare o crimă că a ras atât de mult), însă prin alte părţi au ras cât au putut, iar primăria a sprijinit aceste tendinţe aşa zis moderniste. Da, uneori au ras zone insalubre şi au făcut un bine, dar sub nebunia demolărilor nu au căzut numai mahalele, ci şi cartiere în care locuiau oameni obişnuiţi care formau comunităţi obişnuite (fie viaţa cât de rea, casa mea e a mea) ba chiar şi cartiere cu vile (acum 3 zile au fost pe TV 5 International 2 documentare despre Monteral, Canada şi ce case mari şi frumoase au putut să radă). Nu afirm că toate clădirile moderniste sunt urâte, dar atât timp cât distrugi ceva care nu era oribil, zic că nu e bine. Însă clădirile moderne dezumanizează - mai ales când sunt înghesuite. Să nu uităm de autostrăzile din oraş (unele la nivelul solului) - cu ce drept au distrus ei viaţa unor comunităţi?

Revenind la România, la noi au prins influenţe negative (externe sau autotohtone) şi din cauza frustărilor acumulate în anii '80-'90.Vrem să ne dăm mari şi să arătăm că avem valoare. Şi din această cauză punem botul la prostii. În mod normal, clădirile construite aiurea - poziţionare proastă, lipsă anumite facilităţi ar trebui să rămână cu apartamentele nevândute astfel încât să fie demolate de cei care însăşi le-au construit. Dar se întâmplă chiar opusul normalului! Au clienţi. Nu o fi Oborul Nou (zonă a Cart. Obor) cea mai cea cea zonă - poluare, mai apar dubioşi, dar măcar ai ceva verdeaţă şi ai multe la botul calului (transport în comun, multe magazine). Însă dai peste asambluri rezidenţiale care pe lângă că arată cum arată, nu au multe spaţii comerciale, verdeaţă ioc, transport facil ioc, şi cu toate astea au clienţi! Din nou culmea anormalului!
Iar din frustări face parte şi aia cu "de lux". Da, unele clădiri chiar sunt de lux (spaţii mari, ai ceva verdeaţă), însă am văzut destule care nu ştiu ce lux ofereau, la cum arătau şi la ce (nu) ofereau. Unele nici măcar locuri de parcare nu au...

Din păcate iniţiatorul e optimist. În realitate avem mulţi mitocani, că dacă am fi avut puţini, am fi avut mai puţine aberaţii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate