Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

1.90 161kg Macronutrienti-calcul pt slabire

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Tu sile cred ca la cat muncesti esti suplu , da ? Posted Image

#38
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Pe dracu..as vrea ..dar rasa nu mă lasă :))

#39
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View Postalexandrualexww2, on 01 iulie 2017 - 18:21, said:

Salut, fratele meu are 1.90 si 161kg. s-a pus sa slabeasca,dar in deficit caloric abea a ajuns din 166 la 161. intr-o luna de zile.

Eu numai discut cu el ca nu sunt "autorizat" sa am o parere, lui ii pasa de ce spun strainii Posted Image,deci o sa-i fac screenshoturi sa citeasca, daca raspundeti .

El momentan are dieta urmatoare. 0 sport.

dimineata

shake format din herbalife formula 1:2 linguri + herbalife protein drink mix 1 lingura + 30grame anabolic protein pronutrition + 350 apa

la pranz

3-4 oua de gainaprajitetr-o lingura de ulei + castravete sau o rosie si 2 felii de paine  sau piept de pui la gratar 300 de grame 2 felii paine + jumatate de ardei gras la tigaie + 150 gr ciuperci la tigaie,sau- un pahar de iaurt 1.5 - 3.5%

seara - la fel ca dimineata, poate uneori schimba apa cu laptele de 1.5 %

Iar ca gustari 1-2 nectarine de 2-3 ori pe saptamana

Ce parere aveti? in aplicatia myfintess pal ,si-a trecut la scop zilnic  1670 calorii. 55 grame carbo 50grame grasime 250grame proteina zahar 35 grame. colesterol 150mg sodium 2300 MG, fibre 80 grame. 15 grame grasimi saturate


Nu stie ce sa mai manance zilnic, sport nu poate sa faca ,el fiind dependent de CSGO si alte jocuri pe calculator.

Credeti ca daca introduce 10 minute de sport, gen 10-15 flotari si 30 abdomene si 30 genoflexiuni, va arde mai multe calorii. ?

A a mai tinut aceasi dieta vara trecuta ,DAR, fara proteina de soia sau alte suplimente de proteina si fara sport, a slabit de la 168 la 149.5, totul in doar 45 de zile, dar de sarbatori am fost la munte , iar inainte de sarbatori am avut amandoi sesiunea si ne-am cam spart cu tot ce am prins.

Nu doresc sa citesc jigniri la adresa fratelui meu sau idei tampite gen "sa faca sport " ,vreau o parere legata de macronutrienti,o sa se apuce si de sport de indata ce nu isi pune in pericol articulatiile la kg pe care le are.

Rog seriozitate Posted Image

Un TDEE calculator(google) ca sa vada necesarul de intretinere si apoi cauta sa manance cu 500kcal mai putin decat ce necesar isi calculeaza. 1700 e cu siguranta mult prea putin. Pe atat slabesc eu care am ~70kg, nu mai bine de dublu. Chiar si asa, daca nu a dat jos mai nimic, cu siguranta mananca pe ascuns. Daca nu, ai uitat sa ne zici despre litri intregi de sucuri pe care nu ii rateaza, ceva de genul.
Pana nu da jos niste zeci de kg, sportul nu e de el. Ideal ar fi, deocamdata, sa-si bage castile in urechi si sa mearga pe jos o ora zilnic.
Ca dieta, indicat ar fi sa-si manance caloriile, nu sa le bea. Daca nu poate sa respecte un anumit program, poate incepe substituind in felul lui curent de a manca anumite alimente cu alegeri mai putin dense in calorii. Daca e serios demersul, umbla dupa el cu un pix si o foaie si face o lista cu tot ce-i intra pe gura in 48 de ore, si vedem de acolo.

Incurajeaza-l si sa-si faca o lipidograma completa. M-as mira sa nu ii iasa total exagerata. Oricum, nu are sigur ce cauta cu 3-4 oua intregi pe zi. Tot ochiometric, mananca mult prea putine legume/fibre.

#40
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.01.2013
Salut!

Eu zic că un plan alimentar de 2100 de kcal+minim 10000 de pași pe zi i-ar fi suficient pentru inceput, având în vedere greutatea pe care o are acum. La 2100 de kcal ar fi destul de ok. Dimineața 2-3 oua, cu niste brânză cottage+2 felii de pâine integrală. Gustare o banana+niste unt de arahide  dacă vrea (până în 30-40 de g) sau iaurt de baut. La prânz: niste orez brun+piept de pui. La gustarea de după-amiază un shake/ceva fructe, de preferat sa mai adauge și niște fulgi de ovăz. Seara cartofi+carne de pui/vita, vita sa fie fiarta de preferat. Recomand să-și ia o aplicație de măsurat kcal+un cantar de bucătărie, să știe fix cat mănâncă.

@sebulbus

3 oua pe zi nu afectează. S-au făcut studii pe tema asta, dovedindu-se că cei care au mâncat zilnic 3 oua întregi n-au avut prohleme. De la 4 in colo nu mă bag, încă n-au apărut studii.

#41
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Poate la subiecti care nu sufera de obezitate morbida. In cazul de fata, eu n-as risca, in locul lui. Poate lejer sa manance oricate albusuri vrea, dar un galbenus e suficient.

De banane, unt de arahide si vita nici nu poate fi cazul la el, inca. De fapt, daca incerci sa compui un meniu cu ingredientele alea, dandu-se caloriile alea, o sa ai portii infime sau rezultate necomestibile. De vita aia fiarta vorbesc. Cine mananca asa ceva si nu-si doreste sa se sinucida? Nu mai vorbim ca vita e o carne in general grasa.

#42
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 24.12.2010

View Postandreiutzu000, on 01 iulie 2017 - 23:33, said:

3 oua pe zi nu afectează. S-au făcut studii pe tema asta, dovedindu-se că cei care au mâncat zilnic 3 oua întregi n-au avut prohleme. De la 4 in colo nu mă bag, încă n-au apărut studii.

api eu nu stiu ce sa mai zic, ba ouale sunt bune, ba un ou e echivalentul a 5 tigari.. da-i unui supraponderal sa mai si "fumeze"

si apoi astia food addicted mai sunt si smecherasi, in sensul ca isi ascund mancare peste tot.. in pat, in sertare, dulap genti etc etc.. fa o curatenie generala si arunca toata mancarea nesanatoasa.. cu cat e mai putin accesibila cu atat mai bine.. si apoi mai tre si sustinut putin, incercati si voi sa mancati ceva mai sanatos in preajma lui.. degeaba mananca el morcovi si castraveti daca voi bagati cu pizza, burgeri si apoi ragaiti a cola..

Edited by mikaell, 02 July 2017 - 00:36.


#43
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.01.2011
Salut. Eu, la 43 de ani, 1.74 inaltime am reusit ca in urma lasatului de fumat, acum 5 ani, sa trec de la 73 la 85 kg, cu o burtica frumusica. La inceputul anului am hotarat ca e momentul sa schimb ceva si am inceput sa alerg in fiecare zi cam 3-4 km (1/2 ore) si sa fiu un pic mai atent la mancare. Am renuntat la bauturi acidulate (mai putin la bere, dar 1 maxim 2 pe zi). Dupa trei luni de miscare am constatat ca m-au lasat incheieturile (genunchii si gleznele) si ca am slabit cu 1 kg. Mentionez ca am alergat pe zgura cu papuci speciali de alergat. Am consultat un medic, iar recomandarea lui a fost sa nu mai alerg, doar sa merg multi multi km, sa merg cu biciclata (sau sa fac bicicleta) si inot, dupa posibilitati.

Asa ca ... SUCCES fratelui tau.

#44
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.01.2013
Cat timp caloriile sunt la locul lor, poate să mănânce și carne de vita, și unt de arahide, și ce vrea el. Chestia e sa nu aibă porții uriașe și să fie intr-un număr de grăsimi rezonabil, pe zi.

Carnea de vita fiarta nu este așa grasa, sau cea pe gratar. Crede-ma că și pulpele pot fi mai grase decât cea de vita. Uite aici și o dovada, că să nu zici că vorbesc din auzite.Attached File  Screenshot_20170702-094039.png   111.32K   21 downloads

#45
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Vă atenționez că există deja 2 discuții despre slăbit:
PINNED  Cea mai buna reteta de slabit (93 pagini);
PINNED  Cum scapam de burta (124 pagini).
Posted Image Posted Image :P

Edited by EXIT, 02 July 2017 - 09:05.


#46
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View Postandreiutzu000, on 02 iulie 2017 - 08:41, said:

Cat timp caloriile sunt la locul lor, poate să mănânce și carne de vita, și unt de arahide, și ce vrea el. Chestia e sa nu aibă porții uriașe și să fie intr-un număr de grăsimi rezonabil, pe zi.

Carnea de vita fiarta nu este așa grasa, sau cea pe gratar. Crede-ma că și pulpele pot fi mai grase decât cea de vita. Uite aici și o dovada, că să nu zici că vorbesc din auzite.Attachment Screenshot_20170702-094039.png


Dude, eva.ro? Srsly?
Imi place vita destul de mult, dar nu e cea mai buna carne intr-un regim de slabit. Cele mai slabe bucati tot sunt pe la 8-10g grasime la 100gr. Pana si cotletul de porc tanar e o idee mai buna. Asta daca nu te raportezi la tocaturi vandute drept hrana.

#47
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.01.2013
Nu zic obligatoriu că este cea mai slaba, zic că 150 de g n-ar afecta.

@initiator
Ar putea incerca și dieta keto, dacă o tine cum trebuie o sa aiba rezultate. Unchiul meu a dat jos ~35 de kg cu ea.


#48
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
In loc sa scrieti, mai bine cititi. Toate nedumeririle voastre au fost lamurite deja. :P

#49
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
[ https://s10.postimg.org/ygvcj997d/123.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

monitorizat masa pe azi. sunt putin amestecate unele, le-a pus din greseala.

Edited by alexandrualexww2, 02 July 2017 - 20:06.


#50
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Pare neplauzibil. Daca manca asa constant, trebuiau sa pice pieile de pe el. Continui sa cred ca e vorba de calorii ascunse. Ori ulei prin putinele chestii masticabile pe care le are acolo, ori mananca pe blat, ori toarna cativa litri de suc. Sau o zi arata asa, si urmatoarea indoaie frigiderul.

Inca ma mir ca nu moare de foame daca doar asta mananca.

#51
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View Postsebulbus, on 02 iulie 2017 - 20:28, said:

Pare neplauzibil. Daca manca asa constant, trebuiau sa pice pieile de pe el. Continui sa cred ca e vorba de calorii ascunse. Ori ulei prin putinele chestii masticabile pe care le are acolo, ori mananca pe blat, ori toarna cativa litri de suc. Sau o zi arata asa, si urmatoarea indoaie frigiderul.

Inca ma mir ca nu moare de foame daca doar asta mananca.


Nu ascunde nimic, bea doar apa,cineva zicea mai sus de sucur...cam asta e meniul zilnic.Tot ce prajkeste e intr-o lingura de ulei cu tigaie deaia de baga babele in orgasm la tv, delimano caca. Repet, primele 15 zile nu a dat un gram jos, abea de pe 16 luna trecuta a iniceput sa dea cam 1- 1.5-poate 2 kg pe saptamana maxim.

O fi oare ca a fost diagnosticat cu hiportiroidism subclinic si nu i-a pastilele ?I s-au dat de catre "nutiotionista" de la un centru privat pastile 50mg euthyrox, dupa ce le-a luat si a slabit vara trecuta, analizele au fost bune si in parametrii.De an an jumate nu a mai fost la analize la nimic.El nu i-a pastilele astea de ceva timp Nu are simptome , sau poate are si nu stie..?! nu stiu ce sa zic. Eu fac tot ce pot pt a l ajuta

Daca e cineva interesat si poate ajuta cu un ochi pe alimentatia pe 10 zile? ce e in neregula pe acolo ?

linkuri cu poze -> right click -> open in new tab, pt varianta cu zoom nepixelata Posted Image

http://postimg.org/image/dd4qh0sb9/

http://postimg.org/image/5vvj1t2s5/

http://postimg.org/image/91g4s0led/

http://postimg.org/image/b4qjzol79/

http://postimg.org/image/okdkp4tp1/

http://postimg.org/image/3yysx8c45/

http://postimg.org/image/z4ni7py6t/

http://postimg.org/image/60zabha39/

http://postimg.org/image/sbi3ec11x/

http://postimg.org/image/noc1ckdp1/

Edited by alexandrualexww2, 02 July 2017 - 20:54.


#52
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Euthyrox se da pentru hipotiroidie, dar nu de la nutritionist, ci de catre un endocrinolog, in urma unor analize specifice. Acum e drept ca hipotiroidismul scade rata metabolismului, dar nu am nici cea mai mica idee cu cat ar putea s-o faca.
Cel mai prudent ar fi sa vada un endocrinolog ca sa primeasca un tratament ce sa suplineasca functia tiroidei corespunzator, si abia apoi sa isi stabileasca un regim si un program de urmat.

#53
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017

View Postsebulbus, on 02 iulie 2017 - 20:57, said:

Euthyrox se da pentru hipotiroidie, dar nu de la nutritionist, ci de catre un endocrinolog, in urma unor analize specifice. Acum e drept ca hipotiroidismul scade rata metabolismului, dar nu am nici cea mai mica idee cu cat ar putea s-o faca.
Cel mai prudent ar fi sa vada un endocrinolog ca sa primeasca un tratament ce sa suplineasca functia tiroidei corespunzator, si abia apoi sa isi stabileasca un regim si un program de urmat.


Ok, de luni o sa isi faca programare, se prea poate sa fi dat alea 20 din cauza ca lua medicamentele astea care i-au accelerat metabolismul.repet e SUBCLINIC, deci nu hipotiroidism complet. Nu are simptome si nu a avut niciodata.  )

O sa revin cu un update, citeste si el pe forum dar ii e jena sa scrie.

Multumesc tuturor pt interes!

#54
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.01.2013
Problema lui mi se pare că e lipsa de fibre in alimentatie+prea multe suplimente, in loc de mâncare normala. De altfel, in unele zile are exces de zahar/grăsimi (nu e ok să mănânci atâția mici că el pe perioada dietei), sau nectarine așa multe...cum sunt în ziua asta, de exemplu. Vezi că prima poza e din alimentația de la tine.

Uite și un plan alimentar, folosit de mine pe perioada dietei, care pentru mine a fost foarte ok. Ma rog, poate să mai varieze cu untul de arahide/ouăle etc, in funcție de zile, dar pentru inceput ar trebui să slăbească.
Attached File  Screenshot_20170702-215559.png   132.55K   21 downloadsAttached File  Screenshot_20170702-215900.png   72.88K   18 downloadsAttached File  Screenshot_20170702-215851.png   76.3K   14 downloadsAttached File  Screenshot_20170702-215845.png   67.25K   13 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate