Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Monitor cu consum URIAS
 

MVNO Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Bună ziua tuturor!  Îmi puteți spune cei care sunteți plecați în Germania dacă exista vreun MVNO care să ofere servicii de date prin rețeaua 4G a Telekom Germania?   Sunt interesat de cartela prepaid, sunt interesat strict de această rețea pentru ca este singura care are semnal 4G in aceasta zona dar problema mare este ca nu am prea găsit MVNO care să ofere acces la 4Gul Telekomului!

De precizat ca semnalul 3G e foarte slab iar 2Gul este inutilizabil, ceilalți trei operatori 2G only pe o distanță de aproximativ 40 de kilometri

Edited by mircea_kevin, 01 July 2017 - 17:12.


#2
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015
Uite o umilă sugestie Posted Image  https://jonworth.eu/...one-in-germany/ , http://prepaid-data-...om/wiki/Germany , http://telecomvibe.c...eal-in-germany/

Eu aveam Roaming , voce / sms/ internet de la Vodafone-Ro (în principal prin serviciile Vodafone - D ) și de la Orange-Ro ( în principal prin serviciile T-Mobile D ) , am lucrat și locuit într-un cartier ''ecologic'' al Karlsruhe-ului

Avem acces și la 4 G , nu permanent Posted Image dar aveam destul de des

Edited by TheStarkestTruthMatters, 01 July 2017 - 18:03.


#3
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Dacă vrei 4G Prepaid la Telekom Germania are doar cartela lor proprie și e un pic mai scumpă. Cam 10 € e 750 MB, și 20 € 1.5GB.
Ți-aș recomanda o cartelă de Orange prepay în roaming. Merge pe O2 și Telekom ambele cu 4G

#4
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Salut Croco,tot la asta m-am gândit și eu!  Nici măcar Telekomul românesc nu se conectează pe rețeaua lor 4G

#5
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003

View Postmircea_kevin, on 02 iulie 2017 - 03:56, said:

Salut Croco,tot la asta m-am gândit și eu!  Nici măcar Telekomul românesc nu se conectează pe rețeaua lor 4G
Telekomul românesc şi mai nou Digi se întrec in ''autogoluri'' comerciale. Piaţa le reglează pe toate cu timpul.

#6
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Nici pana acum nu am găsit MVNO în Germania care sa se conecteze pe 4Gul Telekomului nemțesc, având în vedere ca în zona în care locuiesc doar telekk are 4G indoor și 3G outdoor! Ăștia aici stau mult mai prost la semnal în comparație cu țara noastră!  Și niște preturi absolut oribile, 1.5 GB la cartela Telekom costă 15 euro

#7
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
Orange prepay ai încercat?

#8
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015

View Postmircea_kevin, on 01 octombrie 2017 - 20:47, said:

Nici pana acum nu am găsit MVNO în Germania care sa se conecteze pe 4Gul Telekomului nemțesc, având în vedere ca în zona în care locuiesc doar telekk are 4G indoor și 3G outdoor! Ăștia aici stau mult mai prost la semnal în comparație cu țara noastră!  Și niște preturi absolut oribile, 1.5 GB la cartela Telekom costă 15 euro
Daca aveai habar si ai fi citit topicurile de pe aria Orange, paginile din aprilie pana in iulie. , ai fi citit acolo faptul ca atat eu cat si alte persoane am putut utiliza foarte bine cartele pre-pay Orange, cu optiuni de Roaming, fie realizate prin configuratorul Orange Young, fie cele de 7 euro / 8 euro / 10 euro . Am utilizat peste 75 de zile in Roaming, Orange are relatie buna cu T-mobile (Deutsche Telekom). Cele mai multe zile de utilizare a Roamingului Orange -Ro  (pre-pay) Posted Image (in Germania, desigur), le-am adunat atunci cand am lucrat in o localitate langa Karlsruhe si apoi Posted Image ultima data , e drept mai putin, intr-o zona nu departe de Ulm, ambele in landul Baden-Wurtemberg .
Roamingul Orange-Ro (pre-pay) a mers cel mai bine în T-mobil , acceptabil în Vodafone-DE și slăbuț în E-plus și O 2 . În conexiune cu rețeaua ''1&1'' nu țin minte să fi fost în Roaming cu cartela mea Orange, cât timp am fost în Germania.
Momentan sunt undeva într-o localitate la granița dintre Baden-Wurtemberg și Bayern. Cartela mea Orange-Ro , funcționează foarte bine, este mai tot timpul în coexiune de Roaming în T-mobile și mult, mult mai puțin în rețelele germane de telefonie mobila pe care le-am menționat anterior.

Uite o postare a mea de la începutul lunii iulie 2017 ( link-urile funționează doar în postarea originala, nu în citat):

View PostTheStarkestTruthMatters, on 01 iulie 2017 - 18:02, said:

Uite o umilă sugestie   https://jonworth.eu/...one-in-germany/ , http://prepaid-data-...om/wiki/Germany , http://telecomvibe.c...eal-in-germany/
Eu aveam Roaming , voce / sms/ internet de la Vodafone-Ro (în principal prin serviciile Vodafone - D ) și de la Orange-Ro ( în principal prin serviciile T-Mobile D ) , am lucrat și locuit într-un cartier ''ecologic'' al Karlsruhe-ului
Avem acces și la 4 G , nu permanent  dar aveam destul de des

P.S. Posted Image ''La muncă, nu la întins mâna!'' Posted Image ''Munca te eliberează de timpul liber!''

Edited by TheStarkestTruthMatters, 01 October 2017 - 23:52.


#9
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015
Prețurile sunt conforme cu puterea de cumpărare a cetățeanului mediu german, nu cu cea a pretențiilor unui zgârcit de pe plaiurile mioritice, unul neinițiat în starea telefoniei mobile și a telecomunicațiilor în general aici in Deutschland !
În plus ... cine te-a oprit până acum, de 3 luni încoace ... să folosești o cartelă Orange-România în Roaming în Germania ? Cine, cine te-a împiedicat să urmezi sfaturile noastre?

Edited by TheStarkestTruthMatters, 02 October 2017 - 00:01.


#10
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Domnule Thestar.. Eu nu am spus ca vreau ceva ieftin și bun, am spus doar ca am nevoie de internet pe mobil oferit de o rețea locală dar care sa aibă acces la rețeaua 4G a Telekom, indiferent cat ar costa până în 50 de euro dar nu la abonament ci la cartela!
Am utilizat Orange dar cantitatea de 2.7 GB e insuficienta pentru mine! Acum m-am făcut înțeles?

#11
croco6969

croco6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 29.12.2003
https://www.teltarif...vorne&roaming=1
Uităte aici

#12
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Mulțumesc frumos, m-am convins, ăștia oferă cantitate de internet mare doar la abonament iar la cartelă maxim 1.5 GB la 15 euro

#13
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015
Îți configurezi din Orange Young o extraopțiune la maxim , costă vreo 13,99 de euro, îți oferă 3,63 de GB internet în SEE + 2000minute sau SMS-uri naționale și în roaming în SEE + 650minute sau SMS internaționale pe mobil .
Apoi la nevoie îți activezi și o opțiune de internet de 10 euro, aceasta oferă 2,7 GB internet mobil în SEE

Edited by TheStarkestTruthMatters, 03 October 2017 - 14:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate